Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Εννοείς τελείως λανθασμένη χρήση, σε φάση το βάζουμε τόσο ψηλά και μετά το κλείνουμε τελείως. Εκεί θα έχει πρόβλημα ακόμα και με λέβητα πετρελαίου... :P

 

 

Επίσης αν θυμάμαι καλά από post του DD η ένταση του fan έχει πολύ μικρή διαφορά κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ίδιο φορτίο η κατανάλωση δυο μηχανημάτων εξαρτάται από τον συντελεστή απόδοσής τους στο κοινό σημείο λειτουργίας που δημιουργεί η εγκατάσταση με την προϋπόθεση ότι και τα δυο μπορούν να παραλάβουν το φορτίο, οπότε δεν είναι απαραίτητα κοινή η κατανάλωση

 

το watt/h δεν υπάρχει ως έννοια

Στην ουσια.. Ποια μπορει να ειναι η διαφορα καταναλωσης? πχ να πουμε στις 10 ωρες λειτουργιας..

Ποσες kwh θα καψει παραπανω το 12αρι?

Εννοείς τελείως λανθασμένη χρήση, σε φάση το βάζουμε τόσο ψηλά και μετά το κλείνουμε τελείως. Εκεί θα έχει πρόβλημα ακόμα και με λέβητα πετρελαίου... :P

 

 

Επίσης αν θυμάμαι καλά από post του DD η ένταση του fan έχει πολύ μικρή διαφορά κατανάλωσης.

Ο ανεμιστηρας ναι.. αλλα επηρεαζεται η λειτουργια του συμπιεστη οταν η επιθυμητη ειναι τοσο ψηλα..

Εγω προσωπικα σε οσα σπιτια εχω παει κανεις δεν ειναι απολυτος.. Ο χωρος που κλιματιζεται να ειναι κλειστος ή να

το λειτουργει σε νορμαλ θερμοκρασιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο ανεμιστηρας ναι.. αλλα επηρεαζεται η λειτουργια του συμπιεστη οταν η επιθυμητη ειναι τοσο ψηλα..

Εγω προσωπικα σε οσα σπιτια εχω παει κανεις δεν ειναι απολυτος.. Ο χωρος που κλιματιζεται να ειναι κλειστος ή να

το λειτουργει σε νορμαλ θερμοκρασιες..

Προφανώς επηρεάζεται όταν είναι τόσο υψηλή η θερμοκρασία στο θερμοστάτη.

 

Το αν είναι "επιθυμητή" (μιας και δεν παλεύεται τόσο υψηλά) στα επίπεδα που αναφέρεις αμφιβάλω, απλά πιστεύουν λανθασμένα ότι είναι οικονομικότερος τρόπος αυτός αντί πχ να το έχουν στους 21 μονίμως ανοιχτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσια.. Ποια μπορει να ειναι η διαφορα καταναλωσης? πχ να πουμε στις 10 ωρες λειτουργιας..

Ποσες kwh θα καψει παραπανω το 12αρι?

 

για να απαντηθεί η ερώτηση πρέπει να οριστούν τα μηχανήματα, το φορτίο, οι συνθήκες λειτουργίας και να είναι γνωστές οι αποδόσεις των μηχανημάτων στο κοινό φορτίο και στις ίδιες συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω:

Σε κλιματιστικα που θα λειτουργησουν ξανα μετα απο μακρα χρονικα διαστηματα (6-12 μηνες, πχ βρισκονται σε εξοχικα), πως μπορουμε να τα προστατευσουμε απο τις καιρικες συνθηκες, την σκουρια κτλ ειδικα αν βρισκονται και σε παραθαλάσσια μερη?

Εχετε να προτείνεται καποιο καλλυμα εξωτερικης μοναδας?

Χρειαζεται τιποτα αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα για μία επανάληψη, μιας και έχω δει αρκετά από τα προηγούμενα μηνύματα, αλλά θα ήθελα καμία περαιτέρω συμβουλή για να αποφύγω τυχόν στραβή.

 

Αύριο θα γίνει εγκατάσταση ενός καινούριου και μετακίνηση ενός άλλου (βρίσκεται σε διαφορετικό χώρο, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την εγκατάσταση του νέου).

 

Σχετικά με την εγκατάσταση:

 

  • Υπάρχει λόγος να ζητήσω/ρωτήσω για εγκατάσταση με αντλία κενού ή δεν έχει κανένα νόημα πλέον, ειδικά αφού δεν έχω ειδοποιήσει από πριν; Αν θυμάμαι σωστά, είναι έξτρα κόστος;
  • Ήθελα να πάρω αποσβεστήρες κραδασμών, αλλά το ξέχασα. Οκ, δε νομίζω να έχει μαζί του ο μάστορας τέτοια, αλλά απ'όσο είδα, μπορώ να τα περάσω εύκολα και μόνος μου αν έχω θέμα με θόρυβο. Σωστά;
  • Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σε γενικότερο πλαίσιο; Π.χ. ποιες θα πρέπει να είναι οι τελευταίες κινήσεις του (έλεγχος φρέον κ.λπ.);

Όσον αφορά τη μετακίνηση, υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να γίνει ή είναι απλά τα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρκετοί χρησιμοποιούνε το everbrite NCH (πρώην FECTANT), το οποίο είναι γενικό απολυμαντικό για πολλές χρήσης, το διαλύεις στο νερό με μια αναλογία, όσο περισσότερο ρυπαντικό φορτίο και βρωμιά στο μέρος που καθαρίζεις τόσο μεγαλύτερη πρέπει να είναι η αναλογία. Για αναλογίες θα διαβάσεις πάρα πολλά, ο καθένας προτείνει διαφορετική, εγώ προτείνω να διαβάσεις τι γράφει το μπουκάλι απ' έξω.

 

 

 

NCH EVERBRITE για την εσωτερική μονάδα με αραίωση 1 μέρος χημικού σε 50 μέρη νερού . Για επίμονες βρώμες βάλε λίγο παραπάνω χημικό στο νερό . Ψεκάζεις όλο το στοιχείο  με δοχείο προ πιέσεως .Το αφήνεις να δράσει για 10 λεπτά . Μετά ξεπλένεις με νερό ψεκάζοντας με το δοχείο προπιέσεως . Ενεργοποιείς το κλιματιστικό στο fan για να στεγνωσει το στοιχείο . Είσαι έτοιμος !

 

Για  την εξωτερική μονάδα θες άλλο χημικό .

 

Από την στιγμή που θα ανοίξεις το μπουκάλι, έχει ημερομηνία λήξης - χρήσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που θα ανοίξεις το μπουκάλι, έχει ημερομηνία λήξης - χρήσης;

Nαι . Αν θυμάμαι καλά 2 χρόνια . Θα το κοιτούσα αλλά μου χει τελειώσει το δικό μου και δεν έχω κανένα μπουκάλι να κοιτάξω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα για μία επανάληψη, μιας και έχω δει αρκετά από τα προηγούμενα μηνύματα, αλλά θα ήθελα καμία περαιτέρω συμβουλή για να αποφύγω τυχόν στραβή.

 

Αύριο θα γίνει εγκατάσταση ενός καινούριου και μετακίνηση ενός άλλου (βρίσκεται σε διαφορετικό χώρο, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την εγκατάσταση του νέου).

 

Σχετικά με την εγκατάσταση:

 

 

  • Υπάρχει λόγος να ζητήσω/ρωτήσω για εγκατάσταση με αντλία κενού ή δεν έχει κανένα νόημα πλέον, ειδικά αφού δεν έχω ειδοποιήσει από πριν; Αν θυμάμαι σωστά, είναι έξτρα κόστος;
  • Ήθελα να πάρω αποσβεστήρες κραδασμών, αλλά το ξέχασα. Οκ, δε νομίζω να έχει μαζί του ο μάστορας τέτοια, αλλά απ'όσο είδα, μπορώ να τα περάσω εύκολα και μόνος μου αν έχω θέμα με θόρυβο. Σωστά;
  • Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σε γενικότερο πλαίσιο; Π.χ. ποιες θα πρέπει να είναι οι τελευταίες κινήσεις του (έλεγχος φρέον κ.λπ.);
Όσον αφορά τη μετακίνηση, υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να γίνει ή είναι απλά τα πράγματα;

1. Αν η εγκατάσταση είναι δωρεάν τύπου Κωτσόβολος, δε σε πολυπαίρνει να "απαιτήσεις" κενό. Θα έπρεπε να το κάνει μόνος του, ή θα έπρεπε να το απαιτήσεις, αλλά στην πράξη δεν παίζει να γίνει.

 

Αν πρόκειται να πληρώσεις την εγκατάσταση, να απαιτήσεις κενό, δεν παίζει ρόλο που δεν το έχετε συζητήσει ήδη. Αν ο εγκαταστάτης δεν έχει μαζί του αντλία, έστω στο αυτοκίνητο, είναι στην καλύτερη ερασιτέχνης.

 

2. Δύσκολο να μην έχει μαζί του λαστιχάκια, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει, κάποιες εξωτερικές μονάδες παίζει όντως να μην έχουν ανάγκη. Ίσως μετά από χρόνια.

Πάντως σε σχέση με το κενό, τα λαστιχάκια νομίζω είναι το ελάχιστο. Βέβαια για κάποιο λόγο ούτε αυτό δεν κάνουν.

 

Μόνος σου πάντως να τα βάλεις μετά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο.

Φαντάζομαι ότι μπαίνουν ανάμεσα στην εξωτερική μονάδα και στη βάση που μπαίνει στον τοίχο.

 

3. Ας απαντήσουν άλλοι πιο σχετικοί εδώ. Γενικότερα πάντως, η εσωτερική μονάδα πρέπει να μπει σε σωστό ύψος και το μήκος των σωληνώσεων να είναι πάνω από ~1,5 μέτρο.

Στο τέλος θα κάνει έναν απλό έλεγχο αν λειτουργεί το κλιματιστικό, αν βγάζει κρύο αέρα δηλαδή και αν κάνει κάποιο περίεργο θόρυβο ή έχει απροσδόκητη λειτουργία.

Τώρα σχετικά με τα τρυπήματα και το βούλωμα των εσοχών πρέπει να σκαμπάζεις και λίγο για να αντιληφθείς αν κάνει κακή δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν η εγκατάσταση είναι δωρεάν τύπου Κωτσόβολος, δε σε πολυπαίρνει να "απαιτήσεις" κενό. Θα έπρεπε να το κάνει μόνος του, ή θα έπρεπε να το απαιτήσεις, αλλά στην πράξη δεν παίζει να γίνει.

 

Αν πρόκειται να πληρώσεις την εγκατάσταση, να απαιτήσεις κενό, δεν παίζει ρόλο που δεν το έχετε συζητήσει ήδη. Αν ο εγκαταστάτης δεν έχει μαζί του αντλία, έστω στο αυτοκίνητο, είναι στην καλύτερη ερασιτέχνης.

 

2. Δύσκολο να μην έχει μαζί του λαστιχάκια, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει, κάποιες εξωτερικές μονάδες παίζει όντως να μην έχουν ανάγκη. Ίσως μετά από χρόνια.

Πάντως σε σχέση με το κενό, τα λαστιχάκια νομίζω είναι το ελάχιστο. Βέβαια για κάποιο λόγο ούτε αυτό δεν κάνουν.

 

Μόνος σου πάντως να τα βάλεις μετά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο.

Φαντάζομαι ότι μπαίνουν ανάμεσα στην εξωτερική μονάδα και στη βάση που μπαίνει στον τοίχο.

 

3. Ας απαντήσουν άλλοι πιο σχετικοί εδώ. Γενικότερα πάντως, η εσωτερική μονάδα πρέπει να μπει σε σωστό ύψος και το μήκος των σωληνώσεων να είναι πάνω από ~1,5 μέτρο.

Στο τέλος θα κάνει έναν απλό έλεγχο αν λειτουργεί το κλιματιστικό, αν βγάζει κρύο αέρα δηλαδή και αν κάνει κάποιο περίεργο θόρυβο ή έχει απροσδόκητη λειτουργία.

Τώρα σχετικά με τα τρυπήματα και το βούλωμα των εσοχών πρέπει να σκαμπάζεις και λίγο για να αντιληφθείς αν κάνει κακή δουλειά.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ phanispal.

 

1. Όχι, από Κωτσόβολο είναι βέβαια, αλλά πληρωμένη κανονικά.

 

3. Το δωμάτιο έχει ύψος ~2.80. Eίχα συζητήσει με ψυκτικό και του είχα πει 2 θέσεις που σκέφτομαι και καταλήξαμε να μπει στα ~2.1m. και όχι ψηλότερα για να κάνει καλή δουλειά και το χειμώνα. Έτσι όπως θα μπει, ακριβώς στα δεξιά του θα έχει τον τοίχο που το καλοκαίρι λούζεται όλο τον ήλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω:

Σε κλιματιστικα που θα λειτουργησουν ξανα μετα απο μακρα χρονικα διαστηματα (6-12 μηνες, πχ βρισκονται σε εξοχικα), πως μπορουμε να τα προστατευσουμε απο τις καιρικες συνθηκες, την σκουρια κτλ ειδικα αν βρισκονται και σε παραθαλάσσια μερη?

Εχετε να προτείνεται καποιο καλλυμα εξωτερικης μοναδας?

Χρειαζεται τιποτα αλλο?

 

Κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Το δικό μας 14 χρόνια στο κέντρο της Αθήνας δεν έχει σκουριάσει το παραμικρό, ειδικά αν το καθαρίσεις φεύγει και η σκόνη και είναι κομπλέ. Φίλος μου έχει εξωτερική μονάδα που την έβαλε στην ταράτσα, είναι πλήρως εκτεθειμένη σε όλα τα καιρικά φαινόμενα, δεν έχει πάθει τίποτα.

Από την στιγμή που θα ανοίξεις το μπουκάλι, έχει ημερομηνία λήξης - χρήσης;

 

Το έχω διαβάσει αλλά δεν το πολυπιστεύω, μάλλον το γράφουν έτσι για να σε βάλουν να αγοράσεις καινούργιο. Το χημικό αποτελείται από διάφορες ενώσεις που έχουν χλώριο, αλκοόλη και αμμωνία, τέτοιες ενώσεις έχουνε και αρκετά οικιακά καθαριστικά/απολυμαντικά. Το στόμιο στο μπουκάλι όταν το αγοράζεις είναι κλεισμένο με μια ζελατίνη για να μην εισέρχεται αέρας, το δικό μου το έχω 1 χρόνο, μετά από κάθε χρήση που κάνω και πριν βιδώσω το καπάκι βάζω μια πλατιά χοντρή σελοτέιπ στο στόμιο να το κλείσω για να μην εισέρχεται αέρα και εξατμιστεί και μετά βιδώνω το καπάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, θέλω να βάλω ένα aircontition για θέρμανση σε ένα σπίτι στην Χαλκιδική 60τμ με 2 υπνοδωμάτια και καλή μόνωση. Να βάλω 18αρι ή 24αρι? Να αναφέρω επίσης ότι η διαρρύθμιση του σπιτιού βολεύει και για 1 aircontition...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, θέλω να βάλω ένα aircontition για θέρμανση σε ένα σπίτι στην Χαλκιδική 60τμ με 2 υπνοδωμάτια και καλή μόνωση. Να βάλω 18αρι ή 24αρι? Να αναφέρω επίσης ότι η διαρρύθμιση του σπιτιού βολεύει και για 1 aircontition...

 

Θέλεις να βάλεις κάτι που είναι πιο σωστό για το χώρο σου ή ρωτάς επειδή υπάρχει χρηματικός περιορισμός στο budget σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, θέλω να βάλω ένα aircontition για θέρμανση σε ένα σπίτι στην Χαλκιδική 60τμ με 2 υπνοδωμάτια και καλή μόνωση. Να βάλω 18αρι ή 24αρι? Να αναφέρω επίσης ότι η διαρρύθμιση του σπιτιού βολεύει και για 1 aircontition...

 

Δεν νομίζω να σε καλύψει το 24αρι, μάλλον θα χρειαστείς 2 κλιματιστικά 16αρια. Το αν η μόνωση είναι καλή πρέπει να ξέρεις πάχος μόνωσης και συντελεστή θερμοπερατότητας για να εκτιμήσουμε και την εξοικονόμηση φορτίων σε σχέση με πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...