Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου λες ότι θα το σκίζουν σημαντική η μεγάλη εγγύηση .  Στα λεφτά σου θα κοιτούσα είτε της Nobu (brand name της Inventor) είτε στο Inventor Omnia ,Omna Plus και Life 

 

Απλά ξανααναφέρω ότι το Omnia Plus το πήρα 379€ αν ενδιαφέρει τον φίλο προ ολίγων ημερών, που οριακά είναι εκτός του budget του.

 

Τα σύγχρονα κλιματιστικά έχουν κατανάλωση σε κατάσταση standby απο 0.5 watt έως 5 watt . Το συνηθισμένο είναι 1-2 watt .

(Ανάλογα το μοντέλο)

Έστω 0.5 < X < 5 watts σε standby:

Σε 24h standby κατανάλωση 24*X Wh

Σε 1 έτος (365 μέρες) standby κατανάλωση 24*X*365 = 8760*X Wh = 8.76*Χ kWh

επομένως, σε 1 έτος 0.5 < X <5 <=> 4.38 kWh < ετήσια κατανάλωση σε standby < 43.8 kWh

και αν υποθέσουμε ότι 1kWh κοστίζει περίπου 0.1€ τότε έχεις:

0.43€ < ετήσια κόστος ρεύματος λόγω κατανάλωσης σε standby < 4.38 kWh

 

Αν είναι 1-2 W τότε μιλάμε για περίπου 2€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άρα άδικα πήρα inverter έτσι που μου τα λες.. Έχω και συμβατικό φυσικά.

 

Όταν έξω έχει 40-42 αυξάνεται τόσο πολύ το θερμικό φορτίο του χώρου που το κλιματιστικό λειτουργεί στο full για να ψύξει οπότε είτε το βάλεις 26 είτε 27 δεν αλλάζει κάτι γιατί δύσκολα θα πετύχει αυτές τις θερμοκρασίες, ίσως αν το βάλεις 29 μπορεί να δεις κάτι. Σε ηπιότερες συνθήκες π.χ 37-38, εκεί θα δεις σημαντικότερη οικονομία, για 40-42 ο μόνος τρόπος οικονομίας είναι η μόνωση. Γενικά να το ρυθμίζεις σε θερμοκρασίες από 26 ως 29.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έξω έχει 40-42 αυξάνεται τόσο πολύ το θερμικό φορτίο του χώρου που το κλιματιστικό λειτουργεί στο full για να ψύξει οπότε είτε το βάλεις 26 είτε 27 δεν αλλάζει κάτι γιατί δύσκολα θα πετύχει αυτές τις θερμοκρασίες, ίσως αν το βάλεις 29 μπορεί να δεις κάτι. Σε ηπιότερες συνθήκες π.χ 37-38, εκεί θα δεις σημαντικότερη οικονομία, για 40-42 ο μόνος τρόπος οικονομίας είναι η μόνωση. Γενικά να το ρυθμίζεις σε θερμοκρασίες από 26 ως 29.

Τοσο το εχω τωρα στους 26 να πιασει και θα το βαλω 29 πριν κοιμηθω ολη την νυχτα.

Δεν μπορεις να κοιμηθεις σε ρετιρε χωρις κλιμα πολυ δυσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα κλιματιστικό δεν δίνει ότι τραβάει σε ρεύμα αυτό μην το ξαναπείς .

Ναι υπαρχει μια μικρη διαφορα αποδοσης-καταναλωσης αλλα ειναι τοσο μικρη που δεν θα προλαβεις να κανεις αποσβεση

αυτα τα 500 700ευρω που θα δωσεις παραπανω!

Ισχυει ή δεν ισχυει???

 

Η βαση της τεχνολογιας ειναι το inverter απο κει και περα για καθε επεμβαση που κανει η καθε εταιρια για την πολυ μικρη

αυτη διαφορα της καταναλωσης τη χρυσοπληρωνει ο καταναλωτης..

 

Οι αποκλισεις στην αποδοση μεταξυ cop 4.5 και 4 ειναι πολυ μικρες και σε σχεση με την διαφορα τιμη αποκτησης το κανει ασυμφορο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Για αν ειμαι ειλικρινης κοιταγα σε TOYOTOMI αλλα εχει μικρη εγγυηση (2 και 5 χρονια αντιστοιχα) που μου φανηκε μικρη.

Για τα inventor για να ειμαι ελικρινης ειμαι ελαφρως επιφυλακτικος αφου φοβαμαι μηπως προκειται για brand πυροτεχνημα και σε 3-4 χρονια μεινω με την εγγυηση στο χερι.

ΠΑρολα αυτα τα σκεφτομαι σοβαρα ( αν και τωρα τα φτηνοτερα παιζουν στα 400 αρα ειμαι εκτος μπατζετ.)

Διαβαζοντας το θρεντ ειδα διαφωνιες για το αν τελικα ισχυει η εγγυηση της inventor για 10 χρονια χωρις καποια υποχρεωση ετησιου service κτλ. Τι ισχυει τελικα? Επισης ο εχων το σερβις της εν λογω εταιρειας τι λεει γενικα ως επαγγελματιας? Θα εχει η εγγυηση αντικρυσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο το εχω τωρα στους 26 να πιασει και θα το βαλω 29 πριν κοιμηθω ολη την νυχτα.

Δεν μπορεις να κοιμηθεις σε ρετιρε χωρις κλιμα πολυ δυσκολα.

 

Και εμείς το ανάψαμε σήμερα το βράδυ μετά από καιρό, δεν ξέρω τι γίνεται αλλά ο αέρας/ατμόσφαιρα είναι κάπως αποπνικτικά στην Αθήνα. Άντε να φας την πίτσα με τα σκορδόψομα και να κάθεσαι να ιδρώνεις μετά μέσα στην ιδρωτίλα..... :shock:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο χαλια ειναι τα συγχρονα κλιματιστικα,που η πενταετης εγγυηση να ειναι απαραιτητη,και για να ισχυει θελει καθε χρονο συντηρηση;τι συντηρηση ειναι αυτη;αλλαγη φιλτρολαδων;διοτι αν εννοόυν οι κατασκευαστριες οτι απο την σκονη στα φιλτρα την φτερωτη αντε και τις ψυκτρες εξωτερικα,μπορει να χαλασει το μηχανημα τους ,μας δουλευουν και τους πληρωνουμε.δεν εχω αγορασει προσφατα,αλλα ενα καριερ και ενα σανιο εικοσιπενταετιας,και ενα καρφουρ δεκαπενταετιας,σε 24ωρη λειτουργεια απο μαιο μεχρι και σεπτεμβρη,δεν κανουν κιχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντήρηση τις περισσότερες φορές είναι τις πλάκας, γρήγορο ψέκασμα φίλτρων/στοιχείου (που όταν περάσει λίγος καιρός μυρίζουν ξανά) και μέτρηση πίεσης με το μανόμετρο μήπως χρειάζεται φρέον, σε αρκετές περιπτώσεις τυχαίνει και προσθέτουν φρέον ενώ δεν χρειαζόταν επειδή απλά ο καθένας βλέπει εμπειρικά με διαφορετικό μάτι την μέτρηση που δείχνει το μανόμετρο.

 

Η ποιότητα των συσκευών όσο περνάνε τα χρόνια μειώνεται. Μηχανήματα που να αντέξουν για πολλά χρόνια με πολύωρη χρήση μόνο από κορυφαίες μάρκες και ακριβά μοντέλα. GE και Sanyo ειδικά τα παλιά μοντέλα είναι γαϊδούρια και αντέχουν, δεν ξέρω τι γίνεται σε σημερινής κατακευής μοντέλα, το carrefour είσαι θεοτύχερος που σου άντεξε 15χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο χαλια ειναι τα συγχρονα κλιματιστικα,που η πενταετης εγγυηση να ειναι απαραιτητη,και για να ισχυει θελει καθε χρονο συντηρηση;τι συντηρηση ειναι αυτη;αλλαγη φιλτρολαδων;διοτι αν εννοόυν οι κατασκευαστριες οτι απο την σκονη στα φιλτρα την φτερωτη αντε και τις ψυκτρες εξωτερικα,μπορει να χαλασει το μηχανημα τους ,μας δουλευουν και τους πληρωνουμε.δεν εχω αγορασει προσφατα,αλλα ενα καριερ και ενα σανιο εικοσιπενταετιας,και ενα καρφουρ δεκαπενταετιας,σε 24ωρη λειτουργεια απο μαιο μεχρι και σεπτεμβρη,δεν κανουν κιχ.

Συντηρηση δεν κανεις και σε αυτα τα παλια; για την υγεια την δικη σου και του κλιματιστικου το κανεις...αν θες δεν κανεις καθολου. Ξερω καποιον που δεν εχει κανει ποτε 12 χρονια τωρα. Μονο τα φιλτρα καθαριζει με νερακι και τα ξαναβαζει και τιποτα αλλο.

 

Αν τα χρησιμοποιεις για θερμανση θα καινε τα αντερα τους...αυτα τα παλια που λες. Το αλλο που λες για την εγγυηση εχεις καποιο δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια,γνωριζει κανεις την καταναλωση του εν λογο κλιματιστικου και αν γινεται να το κουμπωσω σε inverter αυτοκινητου (προτεινετε μου κιολας καποιον)?τι πρεπει να προσεξω?

http://www.skroutz.gr/s/8622192/IQ-AC-3000DH.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το μονο που γνωριζω για το συγκεκριμενο οτι δουλευει μονο ψυξη και υπαρχει η δυνατοτητα να δουλεψει χωρις σωληνα..

Γεμιζει ενα δοχειο με νερο.. αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπαρχει μια μικρη διαφορα αποδοσης-καταναλωσης αλλα ειναι τοσο μικρη που δεν θα προλαβεις να κανεις αποσβεση

αυτα τα 500 700ευρω που θα δωσεις παραπανω!

Ισχυει ή δεν ισχυει???

 

Η βαση της τεχνολογιας ειναι το inverter απο κει και περα για καθε επεμβαση που κανει η καθε εταιρια για την πολυ μικρη

αυτη διαφορα της καταναλωσης τη χρυσοπληρωνει ο καταναλωτης..

 

Οι αποκλισεις στην αποδοση μεταξυ cop 4.5 και 4 ειναι πολυ μικρες και σε σχεση με την διαφορα τιμη αποκτησης το κανει ασυμφορο!

To αν θα κάνεις απόσβεση  και πότε θα κάνεις εξαρτάται απο την χρήση του και τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις .

Για ενα υπνοδωμάτιο που κάποιος το ανάβει το 9αρι του μερικά βράδια του καλοκαιριού και μόνο ίσως δεν έχει νόημα να σκάσει 700-800 και 1000 ευρώ για 9άρι .Τον βλέπω να κάνει απόσβεση σε 10 + χρόνια .  Απο την άλλη αν το κλιματιστικό είναι κύρια πηγή θέρμανσης και ψύξης εκει τα πράγματα αλλάζουν  . 

Ενα παράδειγμα δεδομένης απόσβεσης είναι κλιματιστικό σε server room .

 

Όλα σχετικά είναι . Κάτσε κάτω υπολόγισε όλες τις παραμέτρους δες πότε θα κάνεις απόσβεση με την χρήση που θα του κάνεις σε βάθος ετών και με βάση την τιμή kwh για σένα (κλίμακα τιμής κτλ) . 

 

 

Γεια σας παιδια,γνωριζει κανεις την καταναλωση του εν λογο κλιματιστικου και αν γινεται να το κουμπωσω σε inverter αυτοκινητου (προτεινετε μου κιολας καποιον)?τι πρεπει να προσεξω?

http://www.skroutz.gr/s/8622192/IQ-AC-3000DH.html

Πρέπει να ρωτήσεις τον κατασκευαστή . Κατά 99.9 % είναι on off μηχάνημα όπως όλα τα φορητά . Σε ενδιαφέρει να μάθεις το ρεύμα λειτουργίας του και το στιγμιαίο Pick των αμπερ εκκίνησης του συμπιεστή. Με αυτά τα νούμερα επιλέγεις αντίστοιχο output inverter αυτοκινήτου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχημη μυρωδιά σε πρόσφατα εγκατεστημένο κλιματιστικό που μπορεί να οφείλεται;

Δεν μπορώ να διευκρινίσω ακριβώς την μυρωδιά, ίσως να είναι μούχλα, κάτι τέτοιο

 

Το κλιματιστικό εγκαταστάθηκε πριν 1μιση μήνα περίπου, είναι της invertor και το πρόβλημα ξεκίνησε να το παρουσιάζει τις τελευταιες 4-5 μέρες. 

 

Δοκίμασα την λειτουργία Auto clean που διαθέτει, κάπως έστρωσε για λίγο αλλά άρχισε ξανά σιγά σιγά τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχημη μυρωδιά σε πρόσφατα εγκατεστημένο κλιματιστικό που μπορεί να οφείλεται;

Δεν μπορώ να διευκρινίσω ακριβώς την μυρωδιά, ίσως να είναι μούχλα, κάτι τέτοιο

 

Το κλιματιστικό εγκαταστάθηκε πριν 1μιση μήνα περίπου, είναι της invertor και το πρόβλημα ξεκίνησε να το παρουσιάζει τις τελευταιες 4-5 μέρες. 

 

Δοκίμασα την λειτουργία Auto clean που διαθέτει, κάπως έστρωσε για λίγο αλλά άρχισε ξανά σιγά σιγά τα ίδια

 

Η μυρωδιά μυρίζει στην αρχή όταν αρχίζει να βγάζει ψύξη ή μυρίζει συνεχώς όσο λειτουργεί το μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή είναι έντονη μετά γίνεται πιο διακριτική ή και εξαφανίζεται

 

Παίζει να φταίει που το δουλεύω στους 29 βαθμούς και με τον ανεμιστήρα στην πιο μικρή σκάλα;; Είναι μικρό το δωμάτιο, το δροσιζει αμέσως με αποτέλεσμα μετά να δουλεύει χαλαρά τον περισσότερο χρόνο

 

EDIT: Τώρα που το παρατηρώ καλύτερα, φαίνεται την μυρωδια να την βγάζει στην αρχή και όταν όταν έχει πιάσει την απαιτούμενη θερμοκρασία και απλά λειτουργεί λίγο η εσωτερική μονάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...