Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ότι φτάνει 18αρι για 50τμ.

 

 

Φαίνεται κι από εδώ που λέει "Συνιστάται για Χώρους εως 45τμ"

 

Κι αυτό ανάλογα με την μόνωση, αν είναι "κακή" ή ανύπαρκτη τότε είναι λιγότερα τμ.

Του κανει.. απλα οταν θα αυξανονται οι απωλεεις θα καθυστερει λιγο παραπανω..

Τι να το κανει το 24αρι.. Αμα δεν ξερεις να το δουλεψεις ειναι ενεργοβορο.. στην θερμανση φτανει τα 4000watt!!!

Το 18αρι φτανει κατι παραπανω απο τα 2500watt

 

Γι αυτο ειπα και στο πιο πανω post οτι καψει αυτο θα παρεις..

Παρτο μεταφορικα αλλα ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Ο χωρος ειναι πολυ καλα μονωμένος, αφου το καλοκαιρι εχει  χαμηλοτερη θερμοκρασία απο αυτη εξω.

Καλα και εδώ έχω χαμηλότερη θερμοκρασία από έξω τα καλοκαίρια, αλλά πολύ καλή μόνωση (μονοκατοικία του 93-94) δεν την λέω ούτε για αστείο για έτος 2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

 

Κάναμε πρόσφατα αγορά κλιματιστικού pitsos απο τον κοτσόβολο, το οποίο είχε πρόβλημα στην πλακέτα τελικά(το διαπιστώσαμε προφανώς μετά την εγκατάσταση) οπότε ζητήσαμε επιστροφή χρημάτων. Σκεφτόμαστε τώρα μετά απο όλη αυτή την ταλαιπωρία που περάσαμε να κάνουμε αγορά καινούργιου απο άλλο κατάστημα.

 

Οι τεχνικοί που ήρθαν έκαναν τα μισά απο αυτά που έλεγε το φυλλάδιο εγκατάστασης .

1 Δεν έλεγξαν για διαρροές και την πίεση.

2 Δεν χρησιμοποίησαν αντλία κενού ή συμπλήρωσαν ψυκτικό.

3 Δεν μας ενημέρωσαν για τις λειτουργίες και τη χρήση του κλιματιστικού.

4 Έκοψαν μικρό το καλώδιο ρεύματος με αποτέλεσμα να χρειάζεται μπαλαντέζα/πολύμπριζο για την σύνδεσή της στην πρίζα.

5 Χρησιμοποίησαν το φελιζόλ της συσκευασίας για να φτιάζουν στόκο να κλείσουν τις τρύπες.

 

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι,

Να απαιτήσω απο τον επόμενο τεχνικό που θα έρθει, να ακολουθήσει τις οδηγίες όπως αναγράφονται ; και πόσο μπορεί να επιρρεάσσει η μη τήρησή τους την απόδοση ή την εγγύηση του κλιματιστικού ;

 

Θεωρώ οτι είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε κάθε καταναλωτής να ενημερώνεται απο το κατάστημα ή να γνωρίζει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας .

Κατα γράμμα ότι ορίζει ο κατασκευαστής . Εχει αναλυθεί πολλές φορές γιατί είναι σημαντικό .

παιδια καλησπερα

 

καποιος που γνωριζει να προτεινει καποιο καλο καθαριστικο για το στοιχειο για μεσα και εξω στο μηχανημα για καθαρισμο

 

επερνα απο εψεμ τα 4 λιτρα κανα 5 ευρω

καποιος τεχνικος μου ειπε για καλο 1 λιτρο 15 ευρω αντιμυκυτηριακο αλλα δεν ελεγε απο που

NCH EVERBRITE για την εσωτερική μονάδα με αραίωση 1 μέρος χημικού σε 50 μέρη νερού . Για επίμονες βρώμες βάλε λίγο παραπάνω χημικό στο νερό . Ψεκάζεις όλο το στοιχείο  με δοχείο προ πιέσεως .Το αφήνεις να δράσει για 10 λεπτά . Μετά ξεπλένεις με νερό ψεκάζοντας με το δοχείο προπιέσεως . Ενεργοποιείς το κλιματιστικό στο fan για να στεγνωσει το στοιχείο . Είσαι έτοιμος !

 

Για  την εξωτερική μονάδα θες άλλο χημικό .

Του κανει.. απλα οταν θα αυξανονται οι απωλεεις θα καθυστερει λιγο παραπανω..

Τι να το κανει το 24αρι.. Αμα δεν ξερεις να το δουλεψεις ειναι ενεργοβορο.. στην θερμανση φτανει τα 4000watt!!!

Το 18αρι φτανει κατι παραπανω απο τα 2500watt

 

Γι αυτο ειπα και στο πιο πανω post οτι καψει αυτο θα παρεις..

Παρτο μεταφορικα αλλα ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα!!!

Δεν έχει να λέει πόσο φτάνει σε watt . Το πόσο θα καίει έχει να κάνει με τις απώλειες  και μένα ένα 9άρι που χω φτάνει τα 1400 watt . Στην πράξη κάπου στα 0.55-0.6 kw την ώρα καίει στην θέρμανση στους 22 βαθμούς με 5 βαθμούς έξω σε 13 τ.μ αμονωτοι τοίχοι και απλά αλουμίνια χωρίς θερμοδιακοπή .

 

Τους συντελεστές απόδοσης να κοιτάτε και το εύρος λειτουργιας σε btu/h  καθώς και τις ανάγκες του χώρου για ψύξη και θέρμανση και τα άλλα αφήστε τα . 

 

Δεν νομίζω ότι φτάνει 18αρι για 50τμ.

 

 

Φαίνεται κι από εδώ που λέει "Συνιστάται για Χώρους εως 45τμ"

 

Κι αυτό ανάλογα με την μόνωση, αν είναι "κακή" ή ανύπαρκτη τότε είναι λιγότερα τμ.

 

Το 18άρι φτάνει για 50 τ.μ  και ίσως και να μην φτάνει .

 

Όπως και το 7άρι φτάνει για 95 τ.μ χώρο αλλά και δεν φτάνει ούτε για 18 τ.μ .  Παράδειγμα καθόλου τυχαίο .

 

 

Τα πάντα είναι θέμα απωλειών χώρου . Ανάγκες ψύξης και θέρμανσης του εκάστοτε χώρου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το 18άρι φτάνει για 50 τ.μ  και ίσως και να μην φτάνει .

Όπως και το 7άρι φτάνει για 95 τ.μ χώρο αλλά και δεν φτάνει ούτε για 18 τ.μ .  Παράδειγμα καθόλου τυχαίο .

 

 

Τα πάντα είναι θέμα απωλειών χώρου . Ανάγκες ψύξης και θέρμανσης του εκάστοτε χώρου .

 

Πιστεύεις δλδ ότι κάποιος με παθητικό σπίτι θα ρώταγε στο topic τι να πάρει? :P

 

Θα είχε ήδη ή θα ρώταγε τον μηχανικό του.

 

Δεν έχει νόημα να πιάνουμε τις μετρημένες στα δάχτυλα περιπτώσεις, μόνο και μόνο για να δείξουμε ότι μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τα 50τμ δεν είναι σε χώρο χωρίς ταράτσα από πάνω, τον καλύπτει οριακά ένα 18αρι.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις δλδ ότι κάποιος με παθητικό σπίτι θα ρώταγε στο topic τι να πάρει? :P

 

Θα είχε ήδη ή θα ρώταγε τον μηχανικό του.

 

Δεν έχει νόημα να πιάνουμε τις μετρημένες στα δάχτυλα περιπτώσεις, μόνο και μόνο για να δείξουμε ότι μπορεί να γίνει.

To point είναι οι απώλειες ενός χώρου . Αυτό θέλω να τονίσω . Προσοχή στις επιλογές απόδοσης btu/h. Δεν φταίει μετά το μηχάνημα όταν αυτό το κακόμοιρο έχει ένα ΔΤ κοντά στους 20 βαθμούς !  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι κατανοητό, απλά όσο καιρό παρακολουθώ το topic 8/10 περιπτώσεις είναι με "μέτρια" προς κακή/ανύπαρκτη μόνωση. Σπάνια βλέπουμε posts με μόνωση της προκοπής (για 2017) και πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να λέει πόσο φτάνει σε watt . Το πόσο θα καίει έχει να κάνει με τις απώλειες  και μένα ένα 9άρι που χω φτάνει τα 1400 watt . Στην πράξη κάπου στα 0.55-0.6 kw την ώρα καίει στην θέρμανση στους 22 βαθμούς με 5 βαθμούς έξω σε 13 τ.μ αμονωτοι τοίχοι και απλά αλουμίνια χωρίς θερμοδιακοπή .

 

Τους συντελεστές απόδοσης να κοιτάτε και το εύρος λειτουργιας σε btu/h  καθώς και τις ανάγκες του χώρου για ψύξη και θέρμανση και τα άλλα αφήστε τα .

Δωστε οσο το δυνατον αντεχει η τσεπη σας για καλη ενεργειακη κλαση.. Βαλτε το να δουλευει εκει που σας ικανοποιει.. αμα ξεχασετε και καμια

πορτα ανοιχτη μην τρελαινεστε δουλευει που δουλευει να βοηθαει και τους υπολοιπους χωρους.. Επισης στο βαρυ χειμωνα παλι το

βαζουμε εκει που μας ικανοποιει ετσι και αλλιως στην καταναλωση δεν θα δειτε μεγαλη διαφορα.. ειναι στη μεση αυτα τα + πως να το κανουμε..!

 

Οποιος ομως εχει παραπονο να ερθει να ρωτησει εμενα για να του πω το εξης ευφυολογημα ¨ξερεις ποσο παραπανω θα

πληρωνες αν ειχες κλιματιστικο με χαμηλοτερο συντελεστη αποδοσης¨ το ποσο παραπανω δεν το γνωριζουμε.. γνωριζουμε ομως οτι σκασαμε πχ 400ε για καλυτερο συντελεστη..

 

Εγω την δοκιμη μου την εχω κανει μεταξυ cop 4 και 4,5 και η διαφορα ηταν αμελητεα-μια ιδεα..

Εξαλλου με οσους ψυκτικους εχω μιλησει κανεις δεν ηταν αρνητικος σε αυτο που υποστηριζω οτι ποτε δεν θα κανεις την αποσβεση της διαφορας..

 

Η δικη μου αποψη,παιρνουμε κατι δοκιμασμενο σε νορμαλ τιμη.. το χειμωνα το βαζουμε μεχρι 21-22 και το καλοκαιρι

οχι κατω απο τους 27β.

Και επειδη ο καθενας εχει το δικο του βαλαντιο παιρνει εναν μετρητη καταναλωσης για να κανει αναγνωριση σε

διαφορετικες συνθηκες(απωλειες-απαιτησεις) με τι τροπο καταναλωνει ωστε αν αντεχει η τσεπη του να το δουλευει περισσοτερο ειτε σε ωρες ειτε σε μεγαλυτερα ρευματα ή και τα δυο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωστε οσο το δυνατον αντεχει η τσεπη σας για καλη ενεργειακη κλαση.. Βαλτε το να δουλευει εκει που σας ικανοποιει.. αμα ξεχασετε και καμια

πορτα ανοιχτη μην τρελαινεστε δουλευει που δουλευει να βοηθαει και τους υπολοιπους χωρους.. Επισης στο βαρυ χειμωνα παλι το

βαζουμε εκει που μας ικανοποιει ετσι και αλλιως στην καταναλωση δεν θα δειτε μεγαλη διαφορα.. ειναι στη μεση αυτα τα + πως να το κανουμε..!

 

Οποιος ομως εχει παραπονο να ερθει να ρωτησει εμενα για να του πω το εξης ευφυολογημα ¨ξερεις ποσο παραπανω θα

πληρωνες αν ειχες κλιματιστικο με χαμηλοτερο συντελεστη αποδοσης¨ το ποσο παραπανω δεν το γνωριζουμε.. γνωριζουμε ομως οτι σκασαμε πχ 400ε για καλυτερο συντελεστη..

 

Εγω την δοκιμη μου την εχω κανει μεταξυ cop 4 και 4,5 και η διαφορα ηταν αμελητεα-μια ιδεα..

Εξαλλου με οσους ψυκτικους εχω μιλησει κανεις δεν ηταν αρνητικος σε αυτο που υποστηριζω οτι ποτε δεν θα κανεις την αποσβεση της διαφορας..

 

Η δικη μου αποψη,παιρνουμε κατι δοκιμασμενο σε νορμαλ τιμη.. το χειμωνα το βαζουμε μεχρι 21-22 και το καλοκαιρι

οχι κατω απο τους 27β.

Και επειδη ο καθενας εχει το δικο του βαλαντιο παιρνει εναν μετρητη καταναλωσης για να κανει αναγνωριση σε

διαφορετικες συνθηκες(απωλειες-απαιτησεις) με τι τροπο καταναλωνει ωστε αν αντεχει η τσεπη του να το δουλευει περισσοτερο ειτε σε ωρες ειτε σε μεγαλυτερα ρευματα ή και τα δυο!!!

Άλλο σου είπα εγώ.. άλλο λες εσύ .. Το θέμα με τους συντελεστές το έχουμε συζητήσει μερικά posts πίσω . 

Αυτό που σου είπα είναι ότι μην κοιτάς πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει τα ρεύματα το A/C . Αυτό δεν είναι αρνητικό για την κατανάλωση ίσα ίσα θετικό για το πόσο γρήγορα θα πιάσει ο χώρος σου την ζητούμενη θερμοκρασία (set point) . Tα σύγχρονα κλιματιστικά είναι inverter. Εν ολίγης προσαρμόζουν τα ρεύματα άρα και την απόδοση σε btu/h ανάλογα με την ανάγκη ψύξης btu του χώρου για κάθε δεδομένη στιγμή .

 

Τους συντελεστές απόδοσης σαφώς και να τους κοιτάξει. Για δεδομένο budget στο εμπόριο βρίσκεις διαφορές στους συντελεστές έστω και μικρές διαφορές .. Κανείς δεν είπε να δώσει κάποιος 800 ευρώ για 9άρι απαραίτητα και στην τελική για κάποιον μπορεί να αξίζει επενδυτικά να τα δώσει κάνοντας μια οικονομική μελέτη και βλέποντας ότι αυτά τα + ευρώ που θα δώσει θα τα κάνει απόσβεση για τις x ώρες την ημέρα που θα το δουλεύει και σε τί θερμοκρασίες και σύμφωνα και με την κλίμακα χρεώσεων που ανήκει στη ΔΕΗ . 

Μια περίπτωση που αναμφισβήτητα συμφέρει είναι σε server room . 

 

Aν θες να κρίνεις ενα μηχανημα απο άποψη καταναλώσεων δεν το κρίνεις με τα μέγιστα ρεύματα του και τα μέγιστα btu/h . Το κρίνεις απο τους συντελεστές απόδοσης SCOP SEER και ακόμα καλύτερα με τα διαγράμματα συμπεριφοράς του COP και EER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου είπα είναι ότι μην κοιτάς πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει τα ρεύματα το A/C . Αυτό δεν είναι αρνητικό για την κατανάλωση ίσα ίσα θετικό για το πόσο γρήγορα θα πιάσει ο χώρος σου την ζητούμενη θερμοκρασία (set point) . Tα σύγχρονα κλιματιστικά είναι inverter. Εν ολίγης προσαρμόζουν τα ρεύματα άρα και την απόδοση σε btu/h ανάλογα με την ανάγκη ψύξης btu του χώρου για κάθε δεδομένη στιγμή .

 

Τους συντελεστές απόδοσης σαφώς και να τους κοιτάξει. Για δεδομένο budget στο εμπόριο βρίσκεις διαφορές στους συντελεστές έστω και μικρές διαφορές .. Κανείς δεν είπε να δώσει κάποιος 800 ευρώ για 9άρι απαραίτητα και στην τελική για κάποιον μπορεί να αξίζει επενδυτικά να τα δώσει κάνοντας μια οικονομική μελέτη και βλέποντας ότι αυτά τα + ευρώ που θα δώσει θα τα κάνει απόσβεση για τις x ώρες την ημέρα που θα το δουλεύει και σε τί θερμοκρασίες και σύμφωνα και με την κλίμακα χρεώσεων που ανήκει στη ΔΕΗ . 

Μια περίπτωση που αναμφισβήτητα συμφέρει είναι σε server room .

Εγω δεν εδωσα βαση στα pick ρευματα.. Ουτε ειπα καπου η στιγμιαια καταναλωση ειναι και η συνολικη...

Αν καποιο μελος της οικογενειας δεν ξερει να δουλεψει σωστα το κλιματιστικο με το 24αρι θα καψεις περισσοτερο..

Περιστατικο οπως:

-Το ξεχναει στο δυνατο γιατι μπορει να μιλαει στο τηλ. και να ειναι σε αλλο δωματιο μολις το αντιληφθει μειωνει το κλιματιστικο και επειδη

εχει ζεσταθει εντονα ο χωρος ανοιγει και καμια πορτα..(ανισσοροπες καταστασεις)

 

Ακομα τα λιγοτερα btu(περιορισμενη αποδοση) σου δημιουργουν ενα ψυχολογικο φραγμο γιατι στην πραξη οταν βλεπεις οτι

δεν τα πολυκαταφερνει το αφηνεις να δουλεψει νορμαλ.. ενω το αλλο που αποδιδει αναιμακτα αν σου αρεσει η περισσοτερη ζεστη θα ξεφυγουν οι καταναλωσεις..

Δεν γνωριζει ο κοσμος να παρει εναν μετρητη να δει τι παιζει.. εχουν και την νοοτροπια inverter με καλη ενεργειακη κλαση(marketing) Βεβαια αυτο δεν κραταει και πολυ οταν φανε 2-3 σφαλιαρες

απο την δεη ισιωνουν και μετα ειτε το βαζουν λιγοτερες ωρες ειτε το δουλευουν στο χαμηλο..

 

Οταν οι καταναλωσεις ειναι τοσο ρευστες στα κλιματιστικα δεν μπορω να πω στον αλλον παρε με πολλα συν ειναι

οικονομικο.. θα κανεις αποσβεση.. και μετα να με καταριεται..

 

 

 

 

Ξερεις ποσος κοσμος εχει παρει καλα κλιματιστικα και πλεον απο τη φοβια τους τα λειτουργουν σε περιορισμενες ωρες..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Aν θες να κρίνεις ενα μηχανημα απο άποψη καταναλώσεων δεν το κρίνεις με τα μέγιστα ρεύματα του και τα μέγιστα btu/h . Το κρίνεις απο τους συντελεστές απόδοσης SCOP SEER και ακόμα καλύτερα με τα διαγράμματα συμπεριφοράς του COP και EER

Σωστό αρκεί να έχει γίνει σωστή επιλογή μηχανήματος για τον χώρο.. Αλλιώς θα δουλεύει στα όρια όπου και έχει εντελώς άλλα COP και EER...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αρκεί να έχει γίνει σωστή επιλογή μηχανήματος για τον χώρο.. Αλλιώς θα δουλεύει στα όρια όπου και έχει εντελώς άλλα COP και EER...

Να πουμε ενα σεναριο.. Αν εχουμε ενα χωρο 40τμ και εχουμε εγκαταστησει στον ιδιο χωρο 2 κλιματιστικα ενα 24αρι και ενα

12αρι με ιδιους συντελεστες αποδοσης..

Για συντηρηση του χωρου στους 20 βαθμους το 24αρι θελει πχ μεσο ορο 1100watt/h. Το 12αρι ποσα watt/h μπορει να θελει

για την συντηρηση στους ιδιους βαθμους?

Η δικη μου αποψη ειναι οτι η καταναλωση θα ειναι σχεδον η ιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ίδιο φορτίο η κατανάλωση δυο μηχανημάτων εξαρτάται από τον συντελεστή απόδοσής τους στο κοινό σημείο λειτουργίας που δημιουργεί η εγκατάσταση με την προϋπόθεση ότι και τα δυο μπορούν να παραλάβουν το φορτίο, οπότε δεν είναι απαραίτητα κοινή η κατανάλωση

 

το watt/h δεν υπάρχει ως έννοια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

-Το ξεχναει στο δυνατο γιατι μπορει να μιλαει στο τηλ. και να ειναι σε αλλο δωματιο μολις το αντιληφθει μειωνει το κλιματιστικο και επειδη

εχει ζεσταθει εντονα ο χωρος ανοιγει και καμια πορτα..(ανισσοροπες καταστασεις)

Τι εννοείς "ξεχνάει στο δυνατό" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...