Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια συμβουλη θα ηθελα, θελω να παρω ενα κλιματιστικο 18αρι για το σαλονι.
Να ειναι αξιοπιστο/εγγυηση + καλη καταναλωση. Τι θα μου προτείνατε? Τιμη καπου 700-800 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια συμβουλη θα ηθελα, θελω να παρω ενα κλιματιστικο 18αρι για το σαλονι.

Να ειναι αξιοπιστο/εγγυηση + καλη καταναλωση. Τι θα μου προτείνατε? Τιμη καπου 700-800 

 

 

Με αυτό το budget παίρνεις οποιοδήποτε μοντέλο low/medium σειρά από όλες τις εταιρίες.

Βεβαιώσου πρώτα ότι το 18άρι αρκεί για τα τετραγωνικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το budget παίρνεις οποιοδήποτε μοντέλο low/medium σειρά από όλες τις εταιρίες.

Βεβαιώσου πρώτα ότι το 18άρι αρκεί για τα τετραγωνικά σου.

Παιρνω αλλα το θεμα ειναι ποια μαρκα /σειρα ειναι καλη? Mεχρι ποσα τετραγωνικά καλύπτει ενα 18αρι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνω αλλα το θεμα ειναι ποια μαρκα /σειρα ειναι καλη? Mεχρι ποσα τετραγωνικά καλύπτει ενα 18αρι? 

 

1. Έχεις κάνεις κάποια έρευνα αγοράς; σου έχουν προτείνει κάτι;

2. Ποιος σου πρότεινε 18άρι και Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος κάλυψης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα

 

καποιος που γνωριζει να προτεινει καποιο καλο καθαριστικο για το στοιχειο για μεσα και εξω στο μηχανημα για καθαρισμο

 

επερνα απο εψεμ τα 4 λιτρα κανα 5 ευρω

καποιος τεχνικος μου ειπε για καλο 1 λιτρο 15 ευρω αντιμυκυτηριακο αλλα δεν ελεγε απο που

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα

 

καποιος που γνωριζει να προτεινει καποιο καλο καθαριστικο για το στοιχειο για μεσα και εξω στο μηχανημα για καθαρισμο

 

επερνα απο εψεμ τα 4 λιτρα κανα 5 ευρω

καποιος τεχνικος μου ειπε για καλο 1 λιτρο 15 ευρω αντιμυκυτηριακο αλλα δεν ελεγε απο που

 

 

Λογικά σου πρότεινε το FECTANT-3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έχεις κάνεις κάποια έρευνα αγοράς; σου έχουν προτείνει κάτι;

2. Ποιος σου πρότεινε 18άρι και Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος κάλυψης;

1.Ερευνα αγορας εχω κανει με την εννοια οτι εχω μπει στα γνωστα site και ειδα τιμες , μου ειπαν καποιοι φιλοι οτι τα mitsubishi και τα toshiba ειναι καλα αλλα δεν μπορω να βρω σε 18αρι oute kotsovolo, oute mediamarkt. Ιδεα δεν εχω, ηλπιζα να μου πει καποιες εδω ενα καλο και δοκιμασμενο 18αρι που υπαρχει σε καποιο απο τα γνωστα μαγαζια να παω να το παρω.

 

2.Ενας τεχνικος που ηρθε να βαλει κλιματιστικο στους απο κατω μας ( στο σαλονι ) τους ειπε 18αρι καλυτερα (αντι 24αρι) γιατι λεει με το 22αρι θα παγωνει περισσοτερο ο χωρος κοντα στο κλιματιστικο σε σημειο να μην μπορεις να καθησεις ευκολα στους εκει καναπεδες. Ενω λεει το 18αρι θα ειναι πιο μαλακο. Το σαλονι ολο ειναι καμια 50τμ.

 

Ποια η γωμη σου και για τα δυο θεματα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ερευνα αγορας εχω κανει με την εννοια οτι εχω μπει στα γνωστα site και ειδα τιμες , μου ειπαν καποιοι φιλοι οτι τα mitsubishi και τα toshiba ειναι καλα αλλα δεν μπορω να βρω σε 18αρι oute kotsovolo, oute mediamarkt. Ιδεα δεν εχω, ηλπιζα να μου πει καποιες εδω ενα καλο και δοκιμασμενο 18αρι που υπαρχει σε καποιο απο τα γνωστα μαγαζια να παω να το παρω.

 

2.Ενας τεχνικος που ηρθε να βαλει κλιματιστικο στους απο κατω μας ( στο σαλονι ) τους ειπε 18αρι καλυτερα (αντι 24αρι) γιατι λεει με το 22αρι θα παγωνει περισσοτερο ο χωρος κοντα στο κλιματιστικο σε σημειο να μην μπορεις να καθησεις ευκολα στους εκει καναπεδες. Ενω λεει το 18αρι θα ειναι πιο μαλακο. Το σαλονι ολο ειναι καμια 50τμ.

 

Ποια η γωμη σου και για τα δυο θεματα?

 

 

Για τα mitsubishi θα συμφωνήσω και προσωπικά και από πολλούς γνωστούς ότι είναι αξιόπιστα για τα toshiba δεν έχω εικόνα.

Τα mitsubishi και τα daikin και ενδεχομένως και άλλες μάρκες (ειδικά τα καλά μοντέλα) δεν έχουν μεγάλο κανάλι διανομής σε πολυκαταστήμα αλλά πρέπει να τα βρεις σε εξιδεικευμένους συνεργάτες τα οποία πολλές φορές είναι μικρά μαγαζιά ή εταιριές και κάνουν εγκαταστάσεις σε μεγάλες εταιρείες με άρτια εξιδεικευμένα συνεργεία.

Επίσης να θυμάσαι ότι όλες σχεδόν οι εταιρίες έχουν φτηνά και ακριβά μοντέλα με ποιοτικότερα υλικά και διαφορετικές καταναλώσεις στα ίδια πάντα btu.

 

Όσο αφορά την παρατήρηση του τεχνικού θα έλεγα ότι θα παγώνει πιο γρήγορα ο χώρος συνολικά σε όλη την επιφάνεια πιο γρήγορα λόγω της μεγαλύτερης ροής αέρα επειδή είναι ανεβασμένα τα btu αλλά όχι μόνο σε ένα σημείο και το μηχάνημα θα σταματάει όμως και πιο γρήγορα να κόβει και έτσι θα ρίχνει καταναλώσεις....... και δεν θα δουλεύει συνέχεια.

 

Στην θέση σου με το budget που έχεις θα πήγαινα προς toyotomi izuru και inventor 22000-24000 btu και μετά θα κοίταζα σε πιο ανεβασμένο budget mitsubishi electric/heavy και daikin ftx series.

H διαφορά 18000btu σε 22-24000 btu είναι περίπου 200 euro.

ευχαριστω για την απαντηση μαν

αυτο αραιωνεται με νερο?

που το βρισκω?

 

 

Στις οδηγίες αναφέρει 1/50 αραίωση. Καταστήματα δεν γνωρίζω, ίσως σε καταστήματα εργαλείων στην Σπύρου Πάτση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ερευνα αγορας εχω κανει με την εννοια οτι εχω μπει στα γνωστα site και ειδα τιμες , μου ειπαν καποιοι φιλοι οτι τα mitsubishi και τα toshiba ειναι καλα αλλα δεν μπορω να βρω σε 18αρι oute kotsovolo, oute mediamarkt. Ιδεα δεν εχω, ηλπιζα να μου πει καποιες εδω ενα καλο και δοκιμασμενο 18αρι που υπαρχει σε καποιο απο τα γνωστα μαγαζια να παω να το παρω.

 

2.Ενας τεχνικος που ηρθε να βαλει κλιματιστικο στους απο κατω μας ( στο σαλονι ) τους ειπε 18αρι καλυτερα (αντι 24αρι) γιατι λεει με το 22αρι θα παγωνει περισσοτερο ο χωρος κοντα στο κλιματιστικο σε σημειο να μην μπορεις να καθησεις ευκολα στους εκει καναπεδες. Ενω λεει το 18αρι θα ειναι πιο μαλακο. Το σαλονι ολο ειναι καμια 50τμ.

 

Ποια η γωμη σου και για τα δυο θεματα?

Κοιτα να εχει λειτουργια quiet(χαμηλη ταχυτητα-ανεμιστηρα) Εχω την εντυπωση τα περισσοτερα μοντελα

mitsubishi εχουν αυτη τη λειτουργια..

Η καταναλωση εχει να κανει περισσοτερο με τις απαιτησεις σου και με τις απωλειες του χωρου..

Παρε και εναν μετρητη καταναλωσης να δεις τι παιζει με τα ρευματα..

Μαθε αυτο που θα παρεις αν μπορει οταν πιανει-πλησιαζει την επιθυμητη να δουλευει σε χαμηλα ρευματα ωστε

να μην κανει συχνες επανεκκινησεις.. Σιγουρα το κανουν ακριβες σειρες αλλα απο την εμπειρια μου δεν ειναι απολυτο.. δηλαδη

μπορει να το κανει και μια πιο φθηνη σειρα..

Βασικα αν ψαχνεις καλο κλιματιστικο που σημαινει:νορμαλ θορυβους,καλο προγραμματισμο inverter και σε καλη τιμη

ειναι μονο το δοκιμασμενο..

πχ το toyotomi hiro με σωστο inverter και νορμαλ θορυβους σε τιμη 320ε ειναι vfm!

Ειναι 9αρι με καλες κριτηκες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνω αλλα το θεμα ειναι ποια μαρκα /σειρα ειναι καλη? Mεχρι ποσα τετραγωνικά καλύπτει ενα 18αρι? 

 

Κορυφαίες μάρκες, mitsubishi, daikin, toshiba, σχετικά καλές και οι hitachi, fujitsu, toyotomi.

παιδια καλησπερα

 

καποιος που γνωριζει να προτεινει καποιο καλο καθαριστικο για το στοιχειο για μεσα και εξω στο μηχανημα για καθαρισμο

 

επερνα απο εψεμ τα 4 λιτρα κανα 5 ευρω

καποιος τεχνικος μου ειπε για καλο 1 λιτρο 15 ευρω αντιμυκυτηριακο αλλα δεν ελεγε απο που

 

Υπάρχουν πάρα πολλά καθαριστικά το καθένα την δουλειά του και τις ιδιότητές του.

 

Αρκετοί χρησιμοποιούνε το everbrite NCH (πρώην FECTANT), το οποίο είναι γενικό απολυμαντικό για πολλές χρήσης, το διαλύεις στο νερό με μια αναλογία, όσο περισσότερο ρυπαντικό φορτίο και βρωμιά στο μέρος που καθαρίζεις τόσο μεγαλύτερη πρέπει να είναι η αναλογία. Για αναλογίες θα διαβάσεις πάρα πολλά, ο καθένας προτείνει διαφορετική, εγώ προτείνω να διαβάσεις τι γράφει το μπουκάλι απ' έξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα mitsubishi θα συμφωνήσω και προσωπικά και από πολλούς γνωστούς ότι είναι αξιόπιστα για τα toshiba δεν έχω εικόνα.

Τα mitsubishi και τα daikin και ενδεχομένως και άλλες μάρκες (ειδικά τα καλά μοντέλα) δεν έχουν μεγάλο κανάλι διανομής σε πολυκαταστήμα αλλά πρέπει να τα βρεις σε εξιδεικευμένους συνεργάτες τα οποία πολλές φορές είναι μικρά μαγαζιά ή εταιριές και κάνουν εγκαταστάσεις σε μεγάλες εταιρείες με άρτια εξιδεικευμένα συνεργεία.

Επίσης να θυμάσαι ότι όλες σχεδόν οι εταιρίες έχουν φτηνά και ακριβά μοντέλα με ποιοτικότερα υλικά και διαφορετικές καταναλώσεις στα ίδια πάντα btu.

 

Όσο αφορά την παρατήρηση του τεχνικού θα έλεγα ότι θα παγώνει πιο γρήγορα ο χώρος συνολικά σε όλη την επιφάνεια πιο γρήγορα λόγω της μεγαλύτερης ροής αέρα επειδή είναι ανεβασμένα τα btu αλλά όχι μόνο σε ένα σημείο και το μηχάνημα θα σταματάει όμως και πιο γρήγορα να κόβει και έτσι θα ρίχνει καταναλώσεις....... και δεν θα δουλεύει συνέχεια.

 

Στην θέση σου με το budget που έχεις θα πήγαινα προς toyotomi izuru και inventor 22000-24000 btu και μετά θα κοίταζα σε πιο ανεβασμένο budget mitsubishi electric/heavy και daikin ftx series.

H διαφορά 18000btu σε 22-24000 btu είναι περίπου 200 euro.

 

Ευχαριστω πολυ , θα ψαξω να παρω καποιο απο αυτα. να εισαι καλα

 

Κορυφαίες μάρκες, mitsubishi, daikin, toshiba, σχετικά καλές και οι hitachi, fujitsu, toyotomi.

 

Ευχαριστω Βασιλη να εισαι καλα.

Κοιτα να εχει λειτουργια quiet(χαμηλη ταχυτητα-ανεμιστηρα) Εχω την εντυπωση τα περισσοτερα μοντελα

mitsubishi εχουν αυτη τη λειτουργια..

Η καταναλωση εχει να κανει περισσοτερο με τις απαιτησεις σου και με τις απωλειες του χωρου..

Παρε και εναν μετρητη καταναλωσης να δεις τι παιζει με τα ρευματα..

Μαθε αυτο που θα παρεις αν μπορει οταν πιανει-πλησιαζει την επιθυμητη να δουλευει σε χαμηλα ρευματα ωστε

να μην κανει συχνες επανεκκινησεις.. Σιγουρα το κανουν ακριβες σειρες αλλα απο την εμπειρια μου δεν ειναι απολυτο.. δηλαδη

μπορει να το κανει και μια πιο φθηνη σειρα..

Βασικα αν ψαχνεις καλο κλιματιστικο που σημαινει:νορμαλ θορυβους,καλο προγραμματισμο inverter και σε καλη τιμη

ειναι μονο το δοκιμασμενο..

πχ το toyotomi hiro με σωστο inverter και νορμαλ θορυβους σε τιμη 320ε ειναι vfm!

Ειναι 9αρι με καλες κριτηκες..

Ευχαριστω Γιαννη , για 18αρι ελεγα.

Τα Toyoyomi Izuru ρε παιδια ειναι καλα? http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/149821-toyotomi-izuru-trn-trg-556zr

 

Ti εγγυηση εχουν αυτα? Ειναι αξιοπιστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

Κάναμε πρόσφατα αγορά κλιματιστικού pitsos απο τον κοτσόβολο, το οποίο είχε πρόβλημα στην πλακέτα τελικά(το διαπιστώσαμε προφανώς μετά την εγκατάσταση) οπότε ζητήσαμε επιστροφή χρημάτων. Σκεφτόμαστε τώρα μετά απο όλη αυτή την ταλαιπωρία που περάσαμε να κάνουμε αγορά καινούργιου απο άλλο κατάστημα.

Οι τεχνικοί που ήρθαν έκαναν τα μισά απο αυτά που έλεγε το φυλλάδιο εγκατάστασης .
1 Δεν έλεγξαν για διαρροές και την πίεση.
2 Δεν χρησιμοποίησαν αντλία κενού ή συμπλήρωσαν ψυκτικό.
3 Δεν μας ενημέρωσαν για τις λειτουργίες και τη χρήση του κλιματιστικού.
4 Έκοψαν μικρό το καλώδιο ρεύματος με αποτέλεσμα να χρειάζεται μπαλαντέζα/πολύμπριζο για την σύνδεσή της στην πρίζα.
5 Χρησιμοποίησαν το φελιζόλ της συσκευασίας για να φτιάζουν στόκο να κλείσουν τις τρύπες.

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι,
Να απαιτήσω απο τον επόμενο τεχνικό που θα έρθει, να ακολουθήσει τις οδηγίες όπως αναγράφονται ; και πόσο μπορεί να επιρρεάσσει η μη τήρησή τους την απόδοση ή την εγγύηση του κλιματιστικού ;

Θεωρώ οτι είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε κάθε καταναλωτής να ενημερώνεται απο το κατάστημα ή να γνωρίζει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το σαλονι ολο ειναι καμια 50τμ.

Δεν νομίζω ότι φτάνει 18αρι για 50τμ.

 

Φαίνεται κι από εδώ που λέει "Συνιστάται για Χώρους εως 45τμ"

 

Κι αυτό ανάλογα με την μόνωση, αν είναι "κακή" ή ανύπαρκτη τότε είναι λιγότερα τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...