Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου ψηνεσαι για Fujitsu καλυτερα παρε ενα τηλεφωνο εδω http://www.fgeurope.gr/menu/contact-45 ειναι η επισημη αντιπροσωπεια Ομιλος Φειδακη και πολυ καλη μαλιστα και απλα ρωτα για την περιοχη σου αν εχουν καποιον για την εγκατασταση...και επισης ποια ειναι τα σταδια που θα πρεπει να προσεξεις κατα την τοποθετηση-χαρτουρα αν τελικα αποφασισεις να φερεις καποιον δικο σου τεχνικο.

 

το φτηνο ειναι περιπου το ιδιο με το ακριβο απλα το ακριβο εχει πολυ καλη αποδοση στη θερμανση....Γενικα το πιο ακριβο ειναι λιγο πιο καλο ενεργειακα γιατι εχει περιστροφικο συμπιεστη και επισης  εχει ενδειξη αλλαγης φιλτρου και κατι αλλα πραγματακια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αύριο ή μεθαύριο θα παραλάβω έναν μετρητή ενέργειας, θα κάνω μετρήσεις στο κλιματιστικό μου και θα τις γράψω εδώ, να δούμε αν θα υπάρχει μεγάλη απόκλιση σε σχέση με αυτά που λένε οι οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο ή μεθαύριο θα παραλάβω έναν μετρητή ενέργειας, θα κάνω μετρήσεις στο κλιματιστικό μου και θα τις γράψω εδώ, να δούμε αν θα υπάρχει μεγάλη απόκλιση σε σχέση με αυτά που λένε οι οδηγίες.

Εγω προσωπικά ποτέ δεν θα λαμβανα υποψιν τις τιμες καταναλωσης που οριζει ο κατασκευαστης γιατι ειναι τυπικές τιμες με πολλές παραδοχές. Οκ να δεις ποσο καιει αλλα αμα υπαρχει αποκλιση μεγαλη δεν σημαίνει οτι σε κορόιδεψε ο κατασκευαστης.αυτά που πρεπει να κοιτας ειναι οι τιμες scop seer .ολα τα αλλα περι καταναλωσης ειναι πολυ γενικευμενα και αχρείαστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 ώρες αγόρασα τον μετρητή ενέργειας. Προτού τον χρησιμοποιήσω για να ελέγξω αν είναι σωστός τον έβαλα σε ένα λαμπατέρ με λαμπτήρα πυρακτώσεως 40W, γράφει 41.4W (+3.5%) άρα νομίζω είναι οκ.

 

Στα του κλιματιστικού τώρα.

 

Κλιματιστικό Toshiba RAS13-UAH-E, 13000 BTU

 

Στοιχεία οδηγιών:

 

Ψυκτική ικανότητα: 3.55 - 3.60 kW

Ισχύς κατανάλωσης ψύξης: 1270 - 1320 W (EER ~ 2.76)

Ένταση ρεύματος ψύξης: 5.60 - 5.75 A

 

Στοιχεία μετρητή;

 

Τάση δυκτίου: 224.2 V / 50Hz

Ισχύς κατανάλωσης: 1223 - 1234.9 W

Ένταση ρεύματος: 5.59 - 5.61 A

Συντελεστής ισχύος: 0.97 - 0.98

Μέγιστη καταγραφόμενη ισχύς: 1590 W (κατά την εκκίνηση του μοτέρ προφανώς).

 

 

Ενδιαφέρον στοιχείο, το κλιματιστικό είτε ρυθμιστεί στους 17 είτε στους 29 βαθμούς, δεν υπάρχει διαφορά κατανάλωσης.

 

Αν ρυθμιστεί στους 30 βαθμούς ο συμπιεστής σταματάει και πηγαίνει η κατανάλωση σε 25.2W, μόνο ανεμιστήρας δηλαδή. Αν η θερμοκρασία επαναρυθμιστεί στους 29 η ισχύς αυξάνεται μέχρι τα 1519W και γρήγορα μειώνεται και προσαρμόζεται στα γνωστά επίπεδα που κατέγραψα. Αυτό επιβεβαιώνει οτι μιλάμε για συμβατικό κλιματιστικό. Λόγος μέγιστης στιγμιαίας ισχύος προς μέση καταναλισκόμενη είναι 1.26 ή + 26.5%.

 

Ισχύς ανεμιστήρα: High: 24.5W, medium 21.5W, low: 19.2W.

 

Ισχύς σε κατάσταση stand by: 2 - 2.5 W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ενδιαφέρον στοιχείο, το κλιματιστικό είτε ρυθμιστεί στους 17 είτε στους 29 βαθμούς, δεν υπάρχει διαφορά κατανάλωσης.

 

 

Λογικό γιατί μιλάμε για on off .Δουλεύει πάντα σε full load ο συμπιεστής και όταν δεν χρειάζεται κλείνει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τον μετρητή σε ένα ψυγείο που δεν το χρησιμοποιούμε πλέον. Ισχύς 170-190W, κατά την εκκίνηση αγγίζει τα 520 W και μειώνεται γρήγορα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα insomniacs,

μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα κλιματιστικά INVENTOR σαν επιλογή. Ο χώρος που θέλω να καλύψω είναι σαλονοκουζίνα στα 28τμ με πολύ καλή μόνωση και ύστερα από υπολογισμούς πιστεύω ότι τα 12.000Btu είναι το μέγεθος που θα με καλύψει! Το δίλημμα που έχω πλέον είναι ανάμεσα στα μοντέλα PASSION 519ευρω και VISION 599ευρω. Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πει τις ουσιαστικές διαφορές μεταξύ των 2 και αν αξίζουν τα 80ευρώ διαφορά στην τιμή τους.

                                                                                                                                                                Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα insomniacs,

μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα κλιματιστικά INVENTOR σαν επιλογή. Ο χώρος που θέλω να καλύψω είναι σαλονοκουζίνα στα 28τμ με πολύ καλή μόνωση και ύστερα από υπολογισμούς πιστεύω ότι τα 12.000Btu είναι το μέγεθος που θα με καλύψει! Το δίλημμα που έχω πλέον είναι ανάμεσα στα μοντέλα PASSION 519ευρω και VISION 599ευρω. Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πει τις ουσιαστικές διαφορές μεταξύ των 2 και αν αξίζουν τα 80ευρώ διαφορά στην τιμή τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Η σειρα Vision παρεχει καποια φιλτρα παραπανω, ειναι πιο αθορυβο και το βασικοτερο σημειο για μενα εναντι του passion ειναι οτι μπορει και κατεβαζει τα btu πολυ πιο χαμηλα απο το passion οταν εχει φτασει πλεον την επιθυμητη θερμοκρασια με αποτελεσμα να εχεις ακομα λιγοτερη κατανάλωση ρευματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο φίλος απο πάνω. Να συμπληρώσω ότι έχει και υπενθύμιση για να πλύνεις τα φίλτρα .

γινομαι ξεφτερι σου λεω σιγα σιγα... θα τελειώσω μεταπτυχιακο στο τελος χαχαχαχ εχει πεσει πολυ διαβασμα dare.

 

Επισης ενας αστερισκος μεγαλος στο θέμα της μεγαλης εγγύησης στα inventor.. απαιτείται ετησια συντήρηση εγγραφως αλλιως παυει να ισχυει οποιαδηποτε εγγυηση... Σε αντίθεση τα fujitsu έχουν μεν 3 χρονια εγγυηση αλλα δεν εχουν ψηλα γραμματα οπως χρησιμοποιηθηκε και σε προσφατο διαφημιστικό τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινομαι ξεφτερι σου λεω σιγα σιγα... θα τελειώσω μεταπτυχιακο στο τελος χαχαχαχ εχει πεσει πολυ διαβασμα dare.

 

Επισης ενας αστερισκος μεγαλος στο θέμα της μεγαλης εγγύησης στα inventor.. απαιτείται ετησια συντήρηση εγγραφως αλλιως παυει να ισχυει οποιαδηποτε εγγυηση... Σε αντίθεση τα fujitsu έχουν μεν 3 χρονια εγγυηση αλλα δεν εχουν ψηλα γραμματα οπως χρησιμοποιηθηκε και σε προσφατο διαφημιστικό τους.

Ρώτησα κάτι πραγματάκια τον αντιπρόσωπο προχτές και ομολογώ οτι τον δυσκόλεψα αρκετά! Του πα αν χρειάζεται ετήσια σφραγίδα συντήρησης για να ισχύει η εγγύηση και μου έλεγε την πρώτη μέρα ότι δεν είναι απαραίτητο....Δεν το πολυπίστεψα...! Τεσπά, όλα αυτά τα φίλτρα που γράφει στο VISION είναι εγκατεστημένα ή διαλέγεις μόνο ένα που μπαίνει σε socket μέσα στη μονάδα? Γενικά το PASSION υπερτερεί σε κάτι έναντι του VISION ή είναι απλά κατώτερο και δικαιολογημένα η κατά 80ευρώ φτηνότερη τιμή του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίθεση τα fujitsu έχουν μεν 3 χρονια εγγυηση αλλα δεν εχουν ψηλα γραμματα οπως χρησιμοποιηθηκε και σε προσφατο διαφημιστικό τους.

και φθηνα ανταλλακτικα σε σχεση με την inventor. Μια πλακετα εχει 60ε ενω στην inventor κοντα στα 200ε!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φθηνα ανταλλακτικα σε σχεση με την inventor. Μια πλακετα εχει 60ε ενω στην inventor κοντα στα 200ε!

ΩΠΑ !!!! Αυτο που το είδες; Για δώσε πληροφορίες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ολους ,ενδιαφέρομαι να βαλω και εγω 2 κλιματιστικό στο σπιτι,ενα 18000ΒΤU και ενα 12000ΒΤU,το σπιτι ειναι 90 τετραγωνικά και λέω στις 2 άκρες του σπιτιού να μπουν τα σώματα,ωστε να ειναι ομοιομορφη κατανομη ψύξης η θέρμανσης,το 18ρι στο σαλονι που ειναι απέναντι του ο διάδρομος και το 12 στο δωματιο οπου ειναι κάθετο στο διαδρομο και να φυσάει και προς τα εξω.το σπιτι ειναι απο ολες τις μεριες καλυμμένο εκτός απο την ανατολική και δυτική πλευρα,απώλειες μικρές,δεν ειναι εκτεθιμενο.

προσανατολίζομαι σε αυτα τα 2

https://www.skroutz.gr/s/7085122/Cooper-Hunter-CH-S12FTXG.html

https://www.skroutz.gr/s/7106339/Cooper-Hunter-CH-S18FTXG.html

τι λετε εσεις???σε σύγκριση με αλλα στα χαρακτηριστικά και την τιμη τους ειναι μακραν καλύτερα,με προβληματίζει η μάρκα,ξερουμε κατι?την εχει δοκιμάσει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΠΑ !!!! Αυτο που το είδες; Για δώσε πληροφορίες !

Παρε την αντιπροσωπεια και ρωτα για πλακετα στο δικο σου μοντελο αλλα επειδη εσενα ειναι και ακριβο ρωτα και για μια απλη σειρα.. Εμενα μου το ειπε ψυκτικος..

Καλημέρα σε ολους ,ενδιαφέρομαι να βαλω και εγω 2 κλιματιστικό στο σπιτι,ενα 18000ΒΤU και ενα 12000ΒΤU,το σπιτι ειναι 90 τετραγωνικά και λέω στις 2 άκρες του σπιτιού να μπουν τα σώματα,ωστε να ειναι ομοιομορφη κατανομη ψύξης η θέρμανσης,το 18ρι στο σαλονι που ειναι απέναντι του ο διάδρομος και το 12 στο δωματιο οπου ειναι κάθετο στο διαδρομο και να φυσάει και προς τα εξω.το σπιτι ειναι απο ολες τις μεριες καλυμμένο εκτός απο την ανατολική και δυτική πλευρα,απώλειες μικρές,δεν ειναι εκτεθιμενο.

προσανατολίζομαι σε αυτα τα 2

https://www.skroutz.gr/s/7085122/Cooper-Hunter-CH-S12FTXG.html

https://www.skroutz.gr/s/7106339/Cooper-Hunter-CH-S18FTXG.html

τι λετε εσεις???σε σύγκριση με αλλα στα χαρακτηριστικά και την τιμη τους ειναι μακραν καλύτερα,με προβληματίζει η μάρκα,ξερουμε κατι?την εχει δοκιμάσει κανεις?

Αν ειναι για ανωνυμο κοιτα σε hisense...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...