Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει μεγαλο κερδος οικονομιας σε σχεση με ενα κλιματιστικο A+ απο ενα αλλο Α++? μπορει καποιος να δωσει ενα απλο πρακτικό παραδειγμα; Υπαρχει καποιο κλιματιστικο που να είναι παρα πολυ καλο στην συμπεριφορά του για θερμανση και όχι ψυξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μας βάζεις δύσκολα και έτσι η απόκλιση θα είναι μεγάλη.

 

Λες για 1 ώρα λειτουργίας, να ξέρεις όμως αν π.χ ο λογαριασμός ΔΕΗ που έχεις, υπάρχει κατανάλωση πάνω από ένα όριο π.χ 2000kWh, τότε αλλάζει και η τιμή της κιλοβάτωρας.

 

Χονδρικά.

 

Κλιματιστικό 10ετίας, σου βάζω οτι έχει COP 2.7, άρα κατανάλωση 9000BTU*0.2923/2.7 = 974W, εσύ το θέλεις όμως για λειτουργία στην χαμηλότερη θερμοκρασία που δεν θα πιάσει ποτέ πρακτικά, άρα προσαυξάνω 50% τον αριθμό αυτό, 1460W.

 

Οι χρεώσεις της ΔΕΗ είναι πολλές και εξαρτώνται από το ύψος της κατανάλωσης που έχεις στον μετρητή σου. Εγώ λαμβάνω οτι έχεις μια μέση κατανάλωση 1500kWh ανα τετράμηνο. Σου βγάζω τιμή 0.18429 ευρώ/kWh.

 

Μπες Link.png Site: εδώ και δες πόσες χρεώσεις υπάρχουν στο οικιακό τιμολόγιο και κάνε άθροισμα ανάλογα τις καταναλώσεις που έχεις συνολικά, δες και κάτω κάτω τις χρεώσεις για ΕΦΚ και ΕΤΜΕΑΡ.

 

Το δικό σου κλιματιστικό αν καταναλώσει 1.46kWh για 1 ώρα λειτουργίας, θα σου κοστίζει 0.269 ευρώ/ώρα λειτουργίας.

 

 

 

Λοιπον ενα 9000 πρεπει να εχει καταναλωση 1-1.2Kw οπότε υπολόγισε 1,2kwh στη χειρότερη περίπτωση. Απο εκεί και πέρα το πόσο στοιχίζει η κιλοβατώρα πάει ανάλογα με την κατανάλωση που 'έχεις κάνει. Νομίζω πάντως μια μέση και προς τα πάνω τιμή είναι 25 λεπτά η κιλοβατώρα. Οπότε 1,2χ0,25=0,3 30 λετπά την ώρα.

 

 

Σας ευχαριστω πολυ παιδια!

Και μονο που μου λετε οτι ειναι κατω απο 0,40 λεπτα η ωρα, με εκανε να καθησυχαστώ, καθως δεν ειχα απολυτως καμια ιδεα, και φοβομουν μηπως κοστιζει ακομη και πανω απο 1 ευρω η μια ωρα λειτουργιας!

 

Να στε καλα!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ παιδια!

Και μονο που μου λετε οτι ειναι κατω απο 0,40 λεπτα η ωρα, με εκανε να καθησυχαστώ, καθως δεν ειχα απολυτως καμια ιδεα, και φοβομουν μηπως κοστιζει ακομη και πανω απο 1 ευρω η μια ωρα λειτουργιας!

 

Να στε καλα!

 

:)

 

1 δεν φτάνει με τίποτα, στην χείριστη περίπτωση που θα έχεις μηνιαία οικιακή κατανάλωση >3000 kWh/τετράμηνο και το κλιματιστικό λειτουργεί υπό COP=1 δηλαδή μηδενική οικονομία ενέργειας, θα σου κόστιζε 0.605 ευρώ/ώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοίπον έχω στο σπίτι ένα ενεργοβόρο daikin, και λέω ενεργοβόρο γιατί είναι κάπως παλιό, είχε αγοραστεί επί δραχμής :P το οποίο πρέπει να ναι και αρκετά btu γιατί το σπίτι είναι 120τμ. Επειδή προς το παρόν δεν παίζει να γίνει αντικατάσταση πως μπορώ να ελαχιστοποιήσω την κατανάλωση; Αυτό που κάνω είναι να το ανοίγω 2-3 ώρες το μεσημέρι που δεν παλεύεται η ζέστη και μετά άλλες τόσες κατά το βραδάκι. Το βάζω στους 25 βαθμούς στην 2η και 3η σκάλα (5 έχει σύνολο) χωρίς powerful mode και swing (αν και δε νομίζω ναι παίζει ρόλο αυτό). Το να κρυώσει όλο το σπίτι δε με καίει, άλλωστε αυτό δεν είναι και εφικτό αλλά 2-3 δωμάτια. Έτσι όπως το λειτουργώ κερδίζω τίποτα ή θα ταν καλύτερο μετά από κάποια ώρα να ανεβάσω τη θερμοκρασία κατεβάζοντας τη σκάλα απλά και μόνο για να διατηρεί τη θερμοκρασία από το να το κλείνω τελείως; Βάζοντας ανακύκλωση αέρα από το να φέρνει απ έξω επίσης έχει θετικό αποτέλεσμα;

Tον ανεμιστήρα να τον βάλεις στο auto και άσε το κλιματισιτκό να κάνει τα δικά του . Η μεγάλη σκάλα ζήτημα να σου καίει 60 watt  οπότε πραγματική οικονομία μην περιμένεις απο την σκάλα του ανεμιστήρα είναι ανύπαρκτη . 

Ρύθμισε το κλιματιστικό στους 26 . όπως μου τα λες ΟΧΙ . Δεν υπάρχει κάποιςο τρόπος να κάνεις σημαντική οικονομία πέρα απο το να απομονώσεις το δωμάτιο όπου βρίσκεται για να μην πηγαίνει και η ψύξη στους άλλους χώρους .

υπαρχει μεγαλο κερδος οικονομιας σε σχεση με ενα κλιματιστικο A+ απο ενα αλλο Α++? μπορει καποιος να δωσει ενα απλο πρακτικό παραδειγμα; Υπαρχει καποιο κλιματιστικο που να είναι παρα πολυ καλο στην συμπεριφορά του για θερμανση και όχι ψυξη;

Στο πρώτο ερώτημα :

Ναι και όχι.

Ναι αν το κλιματιστικό π.χ προορίζεται να καίει σχεδόν κάθε μέρα όλο το χρόνο (ψύξη και θέρμανση ) και σίγουρα αρκετές ώρες την ημέρα.

ΟΧΙ αν έχεις σκοπό να το καις μερικές ώρες σε χοντρά κρύα ή χοντρές ζεστες .

 

Τί εννοείς όταν λες να είναι καλό σε συμπεριφορά στην θέρμανση ; Τι ορίζεις καλή συμπεριφορά .;

σκεφτομαι να αγορασω το LG E12EM LIBERO 12000btu  προσφορα 400ευρω απο ελεκτρονικη (100ευρω κατω) ,αξιζει;

Στα λεφτά αυτά είναι πολύ καλό μηχάνημα (καλό στην ψύξη αλλα μέτριο σε καταναλωση στην θέρμανση) . Στο προτείνω όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά .  Οσον αφορά την αξιοπιστία δεν έχω άποψη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν εισαι αστερι dare-devil γιατί μοιράζεις τις γνώσεις σου. στο πρωτο ερωτημα... Ναι σκοπος ειναι να λειτουργει συνεχώς αφου θα είναι ο μοναδικός τρόπος ψυξης και θερμανσης στη κατοικία. Για το 2ο ερωτημα το κριτηριο ειναι η αποδοση με βαση την καταναλωση. Αν δεν κανω λαθος η θερμανση καταναλωνει περισσότερο ρευμα. και τρίτον... Πως βρίσκουμε και καλο μαστορα ρε παιδια για την τοποθέτηση που να ειναι τυπικός σε ολη την διαδικασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν εισαι αστερι dare-devil γιατί μοιράζεις τις γνώσεις σου. στο πρωτο ερωτημα... Ναι σκοπος ειναι να λειτουργει συνεχώς αφου θα είναι ο μοναδικός τρόπος ψυξης και θερμανσης στη κατοικία. Για το 2ο ερωτημα το κριτηριο ειναι η αποδοση με βαση την καταναλωση. Αν δεν κανω λαθος η θερμανση καταναλωνει περισσότερο ρευμα. και τρίτον... Πως βρίσκουμε και καλο μαστορα ρε παιδια για την τοποθέτηση που να ειναι τυπικός σε ολη την διαδικασια;

Eνα καλό Α++ σε ψύξη και θέρμανση και είσαι οκ. Δεν χρειάζεται να πας απαραίτητα σε Α+++ . 

Αν θυμάμαι καλά τα κλιματιστικά στην θέρμανη έχουν μικρότερο συντελεστή απόδοσης σε σχέση με την ψύξη και έχει να κάνει με τον ψυκτικό κύκλο . Αυτά δεν σε ενδιαφέρουν .

Εσύ απλά θα κοιτάξεις να ναι Α++ και σε θέρμανση και σε ψύξη και οι βαθμοί απόδοσης SEER στην ψύξη και SCOP στην θέρμανση (θερμή ζώνη) ναι είναι όσο καλύτεροι γίνεται για τα λεφτά που διαθέτεις . 

Για τι μέγεθος κλιματιστικό μιλάμε και για πόσα λεφτά budget ; 

Όσον αφορά για καλό μάστορα έχεις pm  με συμβουλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα καλό Α++ σε ψύξη και θέρμανση και είσαι οκ. Δεν χρειάζεται να πας απαραίτητα σε Α+++ . 

Αν θυμάμαι καλά τα κλιματιστικά στην θέρμανη έχουν μικρότερο συντελεστή απόδοσης σε σχέση με την ψύξη και έχει να κάνει με τον ψυκτικό κύκλο . Αυτά δεν σε ενδιαφέρουν .

Εσύ απλά θα κοιτάξεις να ναι Α++ και σε θέρμανση και σε ψύξη και οι βαθμοί απόδοσης SEER στην ψύξη και SCOP στην θέρμανση (θερμή ζώνη) ναι είναι όσο καλύτεροι γίνεται για τα λεφτά που διαθέτεις . 

Για τι μέγεθος κλιματιστικό μιλάμε και για πόσα λεφτά budget . 

Όσον αφορά για καλό μάστορα έχεις pm  με συμβουλές.

 

Ευχαριστω dare. Περιμενω και το pm σου.

Μεχρι 1000ευρω μαζι με την τοποθετηση κοιταζω.

Επισης δεν ξερω αν αξιζει να κανω υπομονη και να βαλω το κλιματιστικο προς το χειμωνα που δεν υπαρχει και τοση ζητηση μηπως βρω και καμια ευκαιριουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω dare. Περιμενω και το pm σου.

Μεχρι 1000ευρω μαζι με την τοποθετηση κοιταζω.

Επισης δεν ξερω αν αξιζει να κανω υπομονη και να βαλω το κλιματιστικο προς το χειμωνα που δεν υπαρχει και τοση ζητηση μηπως βρω και καμια ευκαιριουλα.

Δεν μου πες μέγεθος κλιματιστικού  :P 

 

Nα σου πω την αληθεια δεν έχω παρατηρήσει διαφορές τιμών στα κλιματιστικά το χειμώνα σε σχέση με το καλοκαίρι . Τουλάχιστον δεν εχω παρατηρήσει σημαντικές διαφορές .Ισως να φταίει ότι λόγο κρίσης τα κλιματιστικά εχουν μεγάλη ζήτηση και για θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου πες μέγεθος κλιματιστικού  :P 

Nα σου πω την αληθεια δεν έχω παρατηρήσει διαφορές τιμών στα κλιματιστικά το χειμώνα σε σχέση με το καλοκαίρι . Τουλάχιστον δεν εχω παρατηρήσει σημαντικές διαφορές .Ισως να φταίει ότι λόγο κρίσης τα κλιματιστικά εχουν μεγάλη ζήτηση και για θέρμανση.

παιζει και αυτο που λες απλα καπου το διαβασα και σκεφτηκα να εκανα υπομονη βολευομαι για την ωρα με τον ανεμιστηρα υδρονεφωσης απλα τον εχω παραμασκελα. :)

18000btu ψαχνω. Συγκεκριμενα κοιταζω inventor, carrier, midea, gree και αν σκασει καμια προσφορα σε mitsubishi fujitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να το βάλεις 28-29 βαθμούς, το δικό μου τόσο το βάζω πλέον αφού είναι αδύνατον να φέρει την θερμοκρασία στου 25, ζορίζεται άσκοπα το μηχάνημα και καταναλώνει περισσότερη ενέργεια, αν και δεν μιλάμε για inverter στην δική μου περίπτωση, μάλλον ούτε το δικό σου θα είναι, αλλά βάλτο στις θερμοκρασίες που σου είπα και δες αν θα είσαι οκ από θέμα ψύχους.

 

Aν τωρα που εξω εχει καυσωνα 40ο, βαλεις το κλιμαστιστικο στους 28-29ο δε νομιζω οτι θα δροσιστεις...

 

Αν το βαλω 23ο μετα απο καποιες ωρες θα εχει παει 25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨ολο το σπίτι ένα δωμάτιο είναι για να θες ενα κλιματιστικό?!!?!?

Το 80 % είναι το σαλόνι και έχει ένα μικρό δωμάτιο , λες πως δεν με καλύπτει ; :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...