Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τι λιγο που εψαξα για την Hisense....Ειναι Κινα μερια με δικα της εργοστασια και τμημα αναπτυξης τεχνολογιων . Και αν δεν παρερμηνευω διαβασα οτι εχει κανει μεγαλη επενδυση στην Τουρκια, ανοιξε και εκει εργοστασιο ..

Παντως με εχει ψησει και η τιμη του και η αποδοση του και η εμφανιση του (Hisense apple pie) σε σχεση ας πουμε με το 9ρι Inventor Vision.

http://hisense.com.gr/about

Σε τεχνικά χαρακτηριστικά και λειτουργίες και τα 2 είναι εξίσου καλά και με σουπερ τιμή . Η hinsense έχει κοινοπραξία με hitatchi . Είναι  παλιά εταιρεία στην κλιματισμό και γενικά έχει όνομα. Κατασκευάζει κλιματιστικά φασόν και για άλλες εταιρίες . Hinsense και Gree είναι μεγάλες εταιρίες (κρίνοντας και απο τα οικονομικά τους στοιχεία )

Προσωπική μου άποψη να κοιτάξεις πρώτα τί παίζει με το after sales support της hisense στην Ελλάδα . Η inventor έχει παρα πολύ καλο service support .

 

Εχει κάνει κανείς άλος έλενχο για το πόσο καίει το κλιματιστικό του όσο είναι κλειστό?

Gree Hansol 9άρι καίει σε off 2.6 watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eγώ το έχω 24 ώρες ανοιχτό στο δωμάτιο όπου περιορίζομαι εκει με ένα  9άρι και καταναλώσεις αστείες . Μεσο όρο 0.35 kw την ώρα .

Τώρα με 27 βαθμούς μέσα στο σπίτι και 34.3 έξω έχει στιγμιαία κατανάλωση 250 Watt .... 

 

24 ωρες το 24ωρο ε... περα απο την οικονομικη επιβαρυνση κινδυνευεις να σου χαλασει κιολας. Εισαι μες την εγγυηση?

Με 27 βαθμους εγω ιδρωνω... 23 με 24 το βαζω, και ειναι και στα 2 μετρα αποσταση:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τωρα που εξω εχει καυσωνα 40ο, βαλεις το κλιμαστιστικο στους 28-29ο δε νομιζω οτι θα δροσιστεις...

 

Αν το βαλω 23ο μετα απο καποιες ωρες θα εχει παει 25.

 

Στο δικό μου υπάρχει απειροελάχιστη διαφορά στην θερμοκρασία. Δοκίμασε πρώτα και μετά βλέπεις αν σε βολεύει. Εγώ το δικό μου όταν το ανοίγω το βάζω στην χαμηλότερη θερμοκρασία να φουλάρει για 1 ώρα περίπου, και τις επόμενες ώρες το αφήνω στους 28, όταν πάει βράδυ το βάζω 29, η ψύξη διατηρείται.

Για ένα σπίτι 50 τ.μ τι κλιματιστικό χρειάζομαι ; Από μάρκες ποιές είναι οι καλύτερες ; :X

 

 

Το 80 % είναι το σαλόνι και έχει ένα μικρό δωμάτιο , λες πως δεν με καλύπτει ; :X

 

Είναι τελευταίος όροφος; Πόσους εξωτερικούς τοίχους έχει το σαλόνι και προσανατολισμό των τοίχων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.01aeraaa.gr/el/proionta/klimatismos/toixou/toyotomi-izuru-eco-trn-trg-556zr-me-ionisti.html

Ποια ειναι η γνωμη σας για το παραπανω κλιματιστικο Toyotomi Izuru Eco σε σχεση με το Inventor Passion ?

Το συγκεκριμενο κλιματιστικο τρεχει και αυτο σε προσφορα στα 845ευρω .

 

Αξιζει?  γιατι δεν την εχω σε εκτιμηση την toyotomi λογω κακων εμπειριων σε αλλες συσκευες της, διαφορετικης κατηγοριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 ωρες το 24ωρο ε... περα απο την οικονομικη επιβαρυνση κινδυνευεις να σου χαλασει κιολας. Εισαι μες την εγγυηση?

Με 27 βαθμους εγω ιδρωνω... 23 με 24 το βαζω, και ειναι και στα 2 μετρα αποσταση :)

Να μου χαλάσει; Απο που έχεις ακούσει ότι πρέπει να ξεκουράζονται τα κλιματιστικά ; Το ψυγείο σου το βγάζεις απο την πρίζα για να ξεκουράσεις τον συμπιεστή ; ! 

 

Ναι είμαι στην εγγύηση 5 χρόνια ηλεκτρικά και 10 χρόνια συμπιεστής. 

 

Ποια οικονομική επιβάρυνση ;  0.35 kwh επι 24      8.4 kwh την ημέρα επί 20 cents πες η kwh   1.68 ευρώ .το 24 ωρο (που δεν καίει 24 ώρες γιατί λείπω και απο το σπίτι κάποιες ώρες) και πες ότι ένα μήνα καίει 24/24  (που δεν θα είναι ενας μήνας)  40 ευρω .

 

Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει το κλιματιστικό σου ή αν επέλεξες λάθος btu για τον χώρο σου Εγώ πολύ απλα σου λέω ότι και 39 να εχει έξω και μέσα 33 πάνω απο 15 λεπτά για να μου πάει την θερμοκρασία στους 26 δεν θέλει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dare μιας που ξερεις και 2 πραγματακια παραπανω... Οταν εχεις εναν ενιαιο χωρο με το βασικο κλιματιστικο και στα υπνοδωμάτια εχεις ξεχωριστα κλιματιστικα... συμφερει να εχεις ανοιχτα και τα 2 ταυτοχρονα με ανοιχτη την πορτα του υπνοδωματιου ωστε να υπαρχει υποβοηθηση στην επιτευξη της ψυξης-θερμανσης; διαφευγει η θερμοκρασια απο το δωματιο και να παει στον ενιαιο χωρο η εγκοβιζεται; σε κατι τετοιο δε θα ηταν λειτουργική η η χρηση του λεγόμενου ifeel που διαβαζει την θερμοκρασία απο το χειριστηριο και όχι απο το θερμομετρο της κλιματιστικης μοναδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dare μιας που ξερεις και 2 πραγματακια παραπανω... Οταν εχεις εναν ενιαιο χωρο με το βασικο κλιματιστικο και στα υπνοδωμάτια εχεις ξεχωριστα κλιματιστικα... συμφερει να εχεις ανοιχτα και τα 2 ταυτοχρονα με ανοιχτη την πορτα του υπνοδωματιου ωστε να υπαρχει υποβοηθηση στην επιτευξη της ψυξης-θερμανσης; διαφευγει η θερμοκρασια απο το δωματιο και να παει στον ενιαιο χωρο η εγκοβιζεται; σε κατι τετοιο δε θα ηταν λειτουργική η η χρηση του λεγόμενου ifeel που διαβαζει την θερμοκρασία απο το χειριστηριο και όχι απο το θερμομετρο της κλιματιστικης μοναδας;

Με προβλημάτισες ; :P  . Δεν μπορώ να σου απαντήσω υπεύθυνα . Η ψύξη δεν εγκλωβίζεται θα πάει και στους διπλανούς χώρους .

Το i feel για να δουλεψει θα πρέπει το χειρηστήριο να επικοινωνεί με την μονάδα την εσωτερική . Αν παρεις το χειρηστήριο του υπνοδωματίου και το πας έξω απο το υπνοδωμάτιο στο σαλόνι προφανως παρεμβάλονται τοιχοι και εμπόδια . Δεν θα μπορεί να στέλνει εντολή στην μονάδα του υπνοδωματιου . 

Αυτά. Το αν σε συμφέρει να είσαι στο σαλόνι και να καις και του υπνοδωματιου για καλύτερη επίτευξη θερμοκρασίας θα λεγα όχι . Να καίνει τα κλιματιστικά στο χώρο που κάθεσαι και κλείσε τις άλλες πόρτες των χώρων που δεν καθεσαι . Αυτή είναι η άποψη μου . Αλλα δεν απαντάω με σιγουριά . 

https://www.01aeraaa.gr/el/proionta/klimatismos/toixou/toyotomi-izuru-eco-trn-trg-556zr-me-ionisti.html

Ποια ειναι η γνωμη σας για το παραπανω κλιματιστικο Toyotomi Izuru Eco σε σχεση με το Inventor Passion ?

Το συγκεκριμενο κλιματιστικο τρεχει και αυτο σε προσφορα στα 845ευρω .

 

Αξιζει?  γιατι δεν την εχω σε εκτιμηση την toyotomi λογω κακων εμπειριων σε αλλες συσκευες της, διαφορετικης κατηγοριας.

To izuru eco κάνει αρκετό θόρυβο γενικά και συγκεκριμένα το passion είναι με διαφορά ανώτερο σε αυτόν τον τομέα . 

Απο κει και πέρα οι λειτουργίες του είναι σχεδόν ίδιες όλες με την διαφορά ότι το passion δέχεται αντάπτορα για wi fi ελεγχο και έχει κανα 2 φιλτρα περισσότερα (γενικά μικροδιαφορές στις λειτουργίες τους )

Απο άποψη καταναλωσης και τα 2 είναι στα ίδια επίπεδα (καμία σημαντική διαφορά . )

 

Γενικα πολοί παραπονιούνται για το θόρυβο του ιζουρου . Απο άποψη αξιοπιστίας σε γενικές γραμμές αξιόπιστα έιναι αλλα έχω ακούσει και για βλάβες . Ανάμεικτα συναισθήματα βλέπω σε φόρουμς .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την hisense τι γνωμη εχετε?

βρηκα αυτη εδω την προσφορα 12000btu με μολις 19db θορυβο στα 399€ . Οσο ενα πολυ απλο 9000btu. Για κρεβατοκαμαρα θα ταν μανουλα?

https://www.01aeraaa.gr/el//proionta/klimatismos/toixou/hisense-as-12ur4svetg6-mini-apple-pie-2.html

 

http://robax.skroutzstore.gr/p.Hisense-AS-12UR4SVETG6-Mini-Apple-Pie-2-Me-ionisti-Cold-Plasma.1182503.htmlτο δινει εδω στα 378

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου χαλάσει; Απο που έχεις ακούσει ότι πρέπει να ξεκουράζονται τα κλιματιστικά ; Το ψυγείο σου το βγάζεις απο την πρίζα για να ξεκουράσεις τον συμπιεστή ; ! 

 

Ναι είμαι στην εγγύηση 5 χρόνια ηλεκτρικά και 10 χρόνια συμπιεστής. 

 

Ποια οικονομική επιβάρυνση ;  0.35 kwh επι 24      8.4 kwh την ημέρα επί 20 cents πες η kwh   1.68 ευρώ .το 24 ωρο (που δεν καίει 24 ώρες γιατί λείπω και απο το σπίτι κάποιες ώρες) και πες ότι ένα μήνα καίει 24/24  (που δεν θα είναι ενας μήνας)  40 ευρω .

 

Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει το κλιματιστικό σου ή αν επέλεξες λάθος btu για τον χώρο σου Εγώ πολύ απλα σου λέω ότι και 39 να εχει έξω και μέσα 33 πάνω απο 15 λεπτά για να μου πάει την θερμοκρασία στους 26 δεν θέλει . 

 

Oλα τα πραγματα οταν δουλευουν συνεχως εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να χαλασουν. Δε θα κανεις συγκριση με το ψυγειο που δεν εχει μηχανικα μερη. Κανε με αλλες ηλ.συσκευες, πχ. τηλεοραση.

 

Αν εισαι στην εγγυηση τοτε εισαι καλυμμενος. Αν το εχεις ολο το 24ωρο on λογικο δεν ειναι να εχεις επιβαρυνση? Δεν ειναι θερμοσιφωνας βεβαια, δεν ειναι ομως ουτε λαμπα. Δε ξερω ποσες ωρες λειπεις, εσυ εγραψες ολο το 24ωρο. Δε ξερω πως υπολογιζεις το κοστος, αλλα αν οντως εχεις 40€ γιατι να μην τα κανεις 22 με λόγικη χρηση?

 

Απο που συμπερανες οτι εχει προβλημα το κλιματιστικο μου ή οτι επελεξα λαθος btu? Για να πας τη θερμοκρασια 26ο μεσα σε 15 λεπτα(για το οποιο δεν αμφεβαλα) σημαινει οτι κλεινεις ολα τα παραθυρα και θετεις το τηλεκοντρολ σου στο πιο χαμηλο. Εγω δε κανω ποτε τετοιες κινησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλα τα πραγματα οταν δουλευουν συνεχως εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να χαλασουν. Δε θα κανεις συγκριση με το ψυγειο που δεν εχει μηχανικα μερη. Κανε με αλλες ηλ.συσκευες, πχ. τηλεοραση.

 

Αν εισαι στην εγγυηση τοτε εισαι καλυμμενος. Αν το εχεις ολο το 24ωρο on λογικο δεν ειναι να εχεις επιβαρυνση? Δεν ειναι θερμοσιφωνας βεβαια, δεν ειναι ομως ουτε λαμπα. Δε ξερω ποσες ωρες λειπεις, εσυ εγραψες ολο το 24ωρο. Δε ξερω πως υπολογιζεις το κοστος, αλλα αν οντως εχεις 40€ γιατι να μην τα κανεις 22 με λόγικη χρηση?

 

Απο που συμπερανες οτι εχει προβλημα το κλιματιστικο μου ή οτι επελεξα λαθος btu? Για να πας τη θερμοκρασια 26ο μεσα σε 15 λεπτα(για το οποιο δεν αμφεβαλα) σημαινει οτι κλεινεις ολα τα παραθυρα και θετεις το τηλεκοντρολ σου στο πιο χαμηλο. Εγω δε κανω ποτε τετοιες κινησεις.

To ψυγείο δεν έχει συμπιεστή ; ψυγείο και κλιματιστικό δεν έχουν την ίδια αρχή λειτουργίας ; 

Οκ αν μου μιλάς για ανεμιστήρες και πλακέτες οκ . Αλλά η δουλειά του κλιματιστικού είναι να... δουλεύει . Δεν το πήρα για να λυπάμαι να το ανάψω για να μην μου βγάλει πρόβλημα  και δεν χαλάνε έτσι απλά απο την χρήση που λες τα κλιματιστικά . Ξέρεις πόσα κλιματιστικά split units δουλεύουν σε μαγαζιά πολλές ώρες την ημέρα ή σε servers rooms σε internet cafe Αδιάκοπα 24ώρες το 24ωρο επι χρόνια ; 

 

Δεν συμπέρανα υπόθεσεις έκανα . Δεν θα ταν λάθος κίνηση να αφήσεις πρώτα το κλιματιστικό να πιάσει θερμοκρασία στον χώρο και όταν μπει στην φάση της συντήρησης της θερμοκρασίας να ανοίξεις παράθυρο . Αν έχεις εξαρχής παράθυρο ανοιχτό απλά αργείς την όλη διαδικασία .

 

Το λογική χρήση που λες είναι πολύ υποκειμενικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πήρα για να λυπάμαι να το ανάψω για να μην μου βγάλει πρόβλημα  και δεν χαλάνε έτσι απλά απο την χρήση που λες τα κλιματιστικά . Ξέρεις πόσα κλιματιστικά split units δουλεύουν σε μαγαζιά πολλές ώρες την ημέρα ή σε servers rooms σε internet cafe Αδιάκοπα 24ώρες το 24ωρο επι χρόνια ; 

 

 

Μα ουτε κι εγω το λυπαμαι, αντιθετα ετσι θερμοαιμος που ειμαι το εχω συνεχεια ανοιχτο. Για περιορισμο σπαταλης μιλησα.

Τα κλιματιστικα φυσικα και δε χαλάνε ετσι απλα, θελουν χρονια.

Αυτα που δουλευουν στα μαγαζια δεν τα πληρωνουμε εμεις.

Δεν συμπέρανα υπόθεσεις έκανα . Δεν θα ταν λάθος κίνηση να αφήσεις πρώτα το κλιματιστικό να πιάσει θερμοκρασία στον χώρο και όταν μπει στην φάση της συντήρησης της θερμοκρασίας να ανοίξεις παράθυρο . Αν έχεις εξαρχής παράθυρο ανοιχτό απλά αργείς την όλη διαδικασία .

 

Το λογική χρήση που λες είναι πολύ υποκειμενικό .

 

Λογικη χρηση ειναι να το κλεινεις οταν δεν το χρειαζεσαι, πχ. βρισκεσαι σε αλλο χωρο.

 

Παραθυρα κλεινω μονο σε ειδικες επειγουσες περιπτωσεις.

Βλεπεις, εσυ μπορεις με 27ο, εγω οχι:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ουτε κι εγω το λυπαμαι, αντιθετα ετσι θερμοαιμος που ειμαι το εχω συνεχεια ανοιχτο. Για περιορισμο σπαταλης μιλησα.

Τα κλιματιστικα φυσικα και δε χαλάνε ετσι απλα, θελουν χρονια.

Αυτα που δουλευουν στα μαγαζια δεν τα πληρωνουμε εμεις.

 

Λογικη χρηση ειναι να το κλεινεις οταν δεν το χρειαζεσαι, πχ. βρισκεσαι σε αλλο χωρο.

 

Παραθυρα κλεινω μονο σε ειδικες επειγουσες περιπτωσεις.

Βλεπεις, εσυ μπορεις με 27ο, εγω οχι :)

To 40 ;αρι που σου υπολόγισα είναι στην χειροτερη περίτπωση αδιάκοπης λειτουργίας ενα μήνα επι 24 ώρες . 

όπως επίσης το αν θα μου κάψει ένα μήνα 40 ευρώ δεν με ενδιαφέρει γιατί τους υπόλοιπους μήνες παίζει να μην το δουλεύω καθόλου . Ειδικά χειμώνα σπάνια λόγο φυσικού αερίου και ότι δεν κυκλοφορώ με φανελάκι στο σπίτι . Φοράω και το μπουφάν μου αμα χρειαστεί

Φυσικά και το κλείνω αν είναι να φύγω απο το σπίτι . Όταν είμαι σπίτι κυρίως στο δωμάτιο κάθομαι . 

 

Το 24ώρες το 24ωρο είναι όταν δεν έχω βγει καθόλου απο το σπίτι. Το να έχω λήψει μιση ώρα προφανώς και δεν θα κλείσω ινβερτερ κλιματιστικό για ευνόητους λόγους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Βλεπεις, εσυ μπορεις με 27ο, εγω οχι :)

 

 

Με 40 βαθμούς έξω τώρα, και με 30 ή περισσότερο πολλές μέρες πριν,

είναι αδύνατον να μην δροσιστείς με 27-28 βαθμούς στο εσωτερικό του σπιτιού,

γιατί το σώμα έχει μια σχετική αλλά αργή προσαρμοστικότητα, στις συνθήκες του φυσικού περιβάλλοντος.

Με τέτοια εξωτερική θερμοκρασία για πολλές μέρες (40) και χαμηλότερη εσωτερική από 27-28, αν μπαινοβγαίνεις,

«κινδυνεύεις να σου χαλάσει» το ακριβότερο μηχάνημα που έχεις στην κατοχή σου, το σώμα σου.

Φυσικά σε όλους τους «κανόνες», υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 40 ;αρι που σου υπολόγισα είναι στην χειροτερη περίτπωση αδιάκοπης λειτουργίας ενα μήνα επι 24 ώρες . 

όπως επίσης το αν θα μου κάψει ένα μήνα 40 ευρώ δεν με ενδιαφέρει γιατί τους υπόλοιπους μήνες παίζει να μην το δουλεύω καθόλου . Ειδικά χειμώνα σπάνια

 

Ουτε κι εγω το ανοιγω το χειμωνα. Προτιμω θερμοπομπο, εκεινες τις μερες που εχει παγετο.

 

Φιλε μου, πολυ αμφιβαλλω αν με 24ωρη λειτουργια χαλας μονο 40€ το μηνα. Εγω λαμβανω βαπορισιο λογ/σμο...

Με 40 βαθμούς έξω τώρα, και με 30 ή περισσότερο πολλές μέρες πριν,

είναι αδύνατον να μην δροσιστείς με 27-28 βαθμούς στο εσωτερικό του σπιτιού,

γιατί το σώμα έχει μια σχετική αλλά αργή προσαρμοστικότητα, στις συνθήκες του φυσικού περιβάλλοντος.

Με τέτοια εξωτερική θερμοκρασία για πολλές μέρες (40) και χαμηλότερη εσωτερική από 27-28, αν μπαινοβγαίνεις,

«κινδυνεύεις να σου χαλάσει» το ακριβότερο μηχάνημα που έχεις στην κατοχή σου, το σώμα σου.

Φυσικά σε όλους τους «κανόνες», υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.

 

Εχει μεν 40 αλλα υπολογισε 7-8 βαθμους παραπανω οπως λενε, λογω της υγρασιας.

Δε ξερω τι κανουν τα αλλα σωματα, το δικο μου παντως μολις ζεσταθει χρειαζεται επειγοντως 22-23ο :lol:

27-28 θα χρειαστω τη νυχτα που ειμαι χαλαρωμενος και κοιμαμαι, αλλα τοτε καλυτερα το κλεινω τελειως.

Βεβαια με τους 22ο μετα απο λιγο θα παγωσω, οποτε το ανεβαζω λιγο(οχι πανω απο 24) ή το κλεινω, για να το ξανανοιξω μετα απο λιγο που θα ξαναρχισω να ζεσταινομαι, κ.ο.κ. Ολα αυτα συνηθως με ανοιχτο το παραθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η υγρασία κάνει αφόρητη τη ζέστη, αλλά όλα τα κλιματιστικά έχουν αφύγρανση.

 

Στην Ολλανδία που εργαζόμουν παλαιότερα και δεν είχαμε κλιματιστικά,

όταν η εξωτερική θερμοκρασία ξαφνικά άγγιξε τους 28-30 για μία εβδομάδα,

λόγω της υψηλής υγρασίας ήταν αδύνατον να εργασθούμε όπως πριν,

να σκεφτούμε ή να καταναλώσουμε τη συνήθη ποσότητα τροφίμων (όλοι και οι ντόπιοι).

(εκεί ο μέσος όρος της ανώτερης θερμοκρασίας αυτή την εβδομάδα ήταν στους 23 κελσίου.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...