Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δοκίμασε να το βάλεις 28-29 βαθμούς, το δικό μου τόσο το βάζω πλέον αφού είναι αδύνατον να φέρει την θερμοκρασία στου 25, ζορίζεται άσκοπα το μηχάνημα και καταναλώνει περισσότερη ενέργεια, αν και δεν μιλάμε για inverter στην δική μου περίπτωση, μάλλον ούτε το δικό σου θα είναι, αλλά βάλτο στις θερμοκρασίες που σου είπα και δες αν θα είσαι οκ από θέμα ψύχους.

 

 

Tον ανεμιστήρα να τον βάλεις στο auto και άσε το κλιματισιτκό να κάνει τα δικά του . Η μεγάλη σκάλα ζήτημα να σου καίει 60 watt  οπότε πραγματική οικονομία μην περιμένεις απο την σκάλα του ανεμιστήρα είναι ανύπαρκτη . 

Ρύθμισε το κλιματιστικό στους 26 . όπως μου τα λες ΟΧΙ . Δεν υπάρχει κάποιςο τρόπος να κάνεις σημαντική οικονομία πέρα απο το να απομονώσεις το δωμάτιο όπου βρίσκεται για να μην πηγαίνει και η ψύξη στους άλλους χώρους .

 

 

Έκανα αυτό που είπε ο Basilhs23, το βαλα στους 28 και ανά διαστήματα έσβηνε ενώ όσον αφορά την ψύξη δεν είδα διαφορά απ ότι όταν το χα στους 25 οπότε μάλλον αυτό είναι η ιδανική λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

υπαρχει μεγαλο κερδος οικονομιας σε σχεση με ενα κλιματιστικο A+ απο ενα αλλο Α++? μπορει καποιος να δωσει ενα απλο πρακτικό παραδειγμα; Υπαρχει καποιο κλιματιστικο που να είναι παρα πολυ καλο στην συμπεριφορά του για θερμανση και όχι ψυξη;

Ξεκαθαρη απαντηση και βεβαια οχι! Η τεχνολογια inverter δεν κανει τιποτα παραπανω απο το να αυξομειωνει τα ρευματα.. Για να καταλαβεις η πραγματικη καταναλωση εχει να κανει με τις απαιτησεις σου,τα τμ που θελεις να καλυψεις-μονωση..

Να κοιταξεις η λειτουργια του να εχει ελαχιστες επανακκινησεις δηλαδη οταν φτασει κοντα στην επιθυμητη θερμοκρασια να παιζει με χαμηλα ρευματα και να μην κλεινει ο συμπιεστης..

Εγω πηρα επωνυμο με καλο συντελεστη και το κανει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα σπίτι 50 τ.μ τι κλιματιστικό χρειάζομαι ; Από μάρκες ποιές είναι οι καλύτερες ; :X

To τι χρειάζεσαι σε μέγεθος θα στο πει ψυκτικός . Μάλλον θες 24άρι . 

 

Μάρκες Gree Inventor Hitatchi Fujitsu Mitsubishi 

παιζει και αυτο που λες απλα καπου το διαβασα και σκεφτηκα να εκανα υπομονη βολευομαι για την ωρα με τον ανεμιστηρα υδρονεφωσης απλα τον εχω παραμασκελα. :)

18000btu ψαχνω. Συγκεκριμενα κοιταζω inventor, carrier, midea, gree και αν σκασει καμια προσφορα σε mitsubishi fujitsu.

Inventor Passion για μένα σε αυτά τα λεφτά . Περίπου 850 κάνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μερες μπορει κανεις να μενει στο σπιτι του χωρις το κλιματιστικο on συνεχεια? :wacko:

Κοιταω που και που να το κλεινω οποτε μπορω, οχι ομως για πολυ...

 

Το 80 % είναι το σαλόνι και έχει ένα μικρό δωμάτιο , λες πως δεν με καλύπτει ; :X

 

Κουζινα, wc δεν εχει?

Ποσα τετραγωνικα ειναι το δωματιο που θα το βαλεις?

Χαμηλοταβανο ή ψηλοταβανο? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μερες μπορει κανεις να μενει στο σπιτι του χωρις το κλιματιστικο on συνεχεια? :wacko:

Κοιταω που και που να το κλεινω οποτε μπορω, οχι ομως για πολυ...

 

 

Κουζινα, wc δεν εχει?

Ποσα τετραγωνικα ειναι το δωματιο που θα το βαλεις?

Χαμηλοταβανο ή ψηλοταβανο? :-)

Eγώ το έχω 24 ώρες ανοιχτό στο δωμάτιο όπου περιορίζομαι εκει με ένα  9άρι και καταναλώσεις αστείες . Μεσο όρο 0.35 kw την ώρα .

Τώρα με 27 βαθμούς μέσα στο σπίτι και 34.3 έξω έχει στιγμιαία κατανάλωση 250 Watt .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ το έχω 24 ώρες ανοιχτό στο δωμάτιο όπου περιορίζομαι εκει με ένα  9άρι και καταναλώσεις αστείες . Μεσο όρο 0.35 kw την ώρα .

Τώρα με 27 βαθμούς μέσα στο σπίτι και 34.3 έξω έχει στιγμιαία κατανάλωση 250 Watt ....

το 9αρι τοσο καιει και μενα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την hisense τι γνωμη εχετε?

βρηκα αυτη εδω την προσφορα 12000btu με μολις 19db θορυβο στα 399€ . Οσο ενα πολυ απλο 9000btu. Για κρεβατοκαμαρα θα ταν μανουλα?

https://www.01aeraaa.gr/el//proionta/klimatismos/toixou/hisense-as-12ur4svetg6-mini-apple-pie-2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την hisense τι γνωμη εχετε?

βρηκα αυτη εδω την προσφορα 12000btu με μολις 19db θορυβο στα 399€ . Οσο ενα πολυ απλο 9000btu. Για κρεβατοκαμαρα θα ταν μανουλα?

https://www.01aeraaa.gr/el//proionta/klimatismos/toixou/hisense-as-12ur4svetg6-mini-apple-pie-2.html

καλα ειναι αλλα δεν ξερω με το service τους τι παιζει..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ειναι αλλα δεν ξερω με το service τους τι παιζει..

Το 9αρι πάρε http://alphaclima.gr/store/shop/hisense-as-09ur4svetg6-9000btu-mini-apple-pie-2/

Για την ακρίβεια δεν βάζουμε μεγαλύτερα μηχανήματα απο αυτό που χρειάζεται ο χώρος .Είναι λάθος τακτική .

 

Απο τεχνικά χαρακτηρισιτκά και καταναλώσεις είναι παρα πολύ καλό και super τιμή . Ειδικά 19 db χαμηλή σκάλα δεν ακούγεται ούτε για πλάκα στον υπνο . 

 

Γενικά για τα hinsense δεν έχω ακούσει κακα λόγια και αν δεν απατώμαι χρησιμοποιούν συμπιεστές hitatchi .

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το ξερα. Είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση .

Ούτε εγώ γνωρίζω για το service τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από μένα  :-D  Διαβάζω διαβάζω τόση ώρα ώστε να μην χρειαστεί να γράψω και εγώ την ερώτηση μου αλλά δεν έβγαλα άκρη..

Στο σπίτι που μενω ειναι 45τ.μ συνολικα και το δωματιο που θελω να τοποθετησω το κλιματιστικο ειναι γυρω στα 26-27 τ.μ . Ειναι σχετικα ψηλοτάβανο, με διπλή μονωση στην μπαλκονοπορτα που εχει αλλα δεν ξερω καθολου αν χρειαζομαι 9.000 ή 12.000 btu ,τι κλαση να ειναι και ποσα λεφταα πρεπει να δωσω

Αν παιζει καμια ιδεα πειτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από μένα  :-D  Διαβάζω διαβάζω τόση ώρα ώστε να μην χρειαστεί να γράψω και εγώ την ερώτηση μου αλλά δεν έβγαλα άκρη..

 

Στο σπίτι που μενω ειναι 45τ.μ συνολικα και το δωματιο που θελω να τοποθετησω το κλιματιστικο ειναι γυρω στα 26-27 τ.μ . Ειναι σχετικα ψηλοτάβανο, με διπλή μονωση στην μπαλκονοπορτα που εχει αλλα δεν ξερω καθολου αν χρειαζομαι 9.000 ή 12.000 btu ,τι κλαση να ειναι και ποσα λεφταα πρεπει να δωσω

 

Αν παιζει καμια ιδεα πειτε 

Πιστεύω 12άρι σίγουρα . Ρώτα ψυκτικό .  Κλάση απλά να είναι ένα Α++ βρίσκεις κορυφαία μηχανήματα 12άρια στα 450-600 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω προς 12αρι εκλεινα αλλα δεν εχω και τις απαραιτητες γνωσεις . Να σαι καλα

Μηπως γενικα ξερουμε τι παιζει με την καταναλωση ? Θελω δηλαδη να κανω την επενδυση μεχρι  600-700 ευρω αλλα αν ειναι μετα να χαλασω τα ιδια σε καταναλωση καλυτερα να πληρωσω κατι παραπανω για καλυτερη αποδοση και καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 9αρι πάρε http://alphaclima.gr/store/shop/hisense-as-09ur4svetg6-9000btu-mini-apple-pie-2/

Για την ακρίβεια δεν βάζουμε μεγαλύτερα μηχανήματα απο αυτό που χρειάζεται ο χώρος .Είναι λάθος τακτική .

 

Απο τεχνικά χαρακτηρισιτκά και καταναλώσεις είναι παρα πολύ καλό και super τιμή . Ειδικά 19 db χαμηλή σκάλα δεν ακούγεται ούτε για πλάκα στον υπνο . 

 

Γενικά για τα hinsense δεν έχω ακούσει κακα λόγια και αν δεν απατώμαι χρησιμοποιούν συμπιεστές hitatchi .

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το ξερα. Είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση .

Ούτε εγώ γνωρίζω για το service τους .

 

Απο τι λιγο που εψαξα για την Hisense....Ειναι Κινα μερια με δικα της εργοστασια και τμημα αναπτυξης τεχνολογιων . Και αν δεν παρερμηνευω διαβασα οτι εχει κανει μεγαλη επενδυση στην Τουρκια, ανοιξε και εκει εργοστασιο ..

Παντως με εχει ψησει και η τιμη του και η αποδοση του και η εμφανιση του (Hisense apple pie) σε σχεση ας πουμε με το 9ρι Inventor Vision.

http://hisense.com.gr/about

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...