Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα όργανα που μετράνε τις καταναλώσεις από που τα πήρατε;

Τα συνδέετε με κάποια ηλεκτρική συσκευή για να δείτε μετρήσεις για την εκάστοτε συσκευή;

https://www.skroutz.gr/c/1613/Metrites-Katanalosis-Reymatos.html?from=catspan&keyphrase=μετρητης+ρευματος

 

απλα βάζεις τον μετρητη στη πρίζα το αφηνεις κανα λεπτο να σου δειξει ενδειξεις και μετα βαζεις επανω του την συσκευη που θες να μετρήσεις.

 

αν εχεις δει τις φωτογραφίες μου μερικές σελίδες πιο πριν... ο μετρητης μου ειναι απο τους φτηνους... δε θα στον πρότεινα... δεν ειναι καθολου ευαναγνωστος... θελει να τον κοιτας υπό γωνια ή να του ρίχνεις φως με το κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 ο μετρητης μου ειναι απο τους φτηνους... δε θα στον πρότεινα... δεν ειναι καθολου ευαναγνωστος... θελει να τον κοιτας υπό γωνια ή να του ρίχνεις φως με το κινητό.

 

Και εγώ το ίδιο θέμα έχω, αλλά δε βαριέσαι, ένα νούμερο θέλω να δω μόνο, την δουλειά του την κάνει.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται ,πρόσφατα εγκατέστησα στο γραφείο μου ενα 9αράκι Toyotomi Hiro  με ιονιστή inverter και είναι φανταστικό , επίσης στο μαγαζί μου εχω ενα οροφής MIDEA 36 000 btu και μπορώ να πω οτι είναι καλά μηχανήματα (R410) ,επίσης καλά μηχανήματα ειναι και τα inventor σε ποιο οικονομικά μεν αλλα το ιδιο αξιοπιστα.

 

 

Σου είναι εύκολο να μου πεις τι συντελεστές EER/COP ισχύ και ρεύμα κατανάλωσης έχει το 36αρι: Μελλοντικά σκέφτομαι να βάλω 30αρι στο σπίτι μου και θέλω να ξέρω σε τι επίπεδα φτάνουν οι συντελεστές απόδοσής τους για τέτοια μεγέθη ισχύος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφέ πολύ ευχαριστως ομως το εξωτερικο ειναι ψηλά και πρέπει να ανεβώ στα κεραμίδια, επίσεις δεν ειναι inverter διότι το εχω σε επαγγελματικό χώρο και χρειάζομαι δυνατό μηχάνημα, πάντως επιδή σκέφτομαι σε μερικούς μήνες να το αλλάξω με 60.000 btu ντουλάπα πάλι Midea γιατί δεν με καλύπτει , μπορώ να σου απαντήσω μελλοντικά και επίσης αν σε ενδιαφέρει κάτι σε 2 χέρι στείλε μου pm γιατί σκέφτομαι να το πουλησω μόλις πάρω την ντουλάπα γιατί το μηχάνημα δεν μου χρειάζεται απλά . Οσο για το μηχάνημα δουλεύειμε το καλύτερο φρέον που υπαρχει  R410 με τις βάσεις του μέσα(οροφής) + έξω και φυσικά θα στο κάνω και ενα καθάρισμα με φάρμακο για στοιχεία.

Για να φανταστείς το εχω σε μαγαζί με 3.5 μετρα υψος 3 μεγάλα παράθυρα 3 μετρα χ  1.20 2 φουρνοι 7.500w έκαστος 2 μπουγατσιερες +1 θερμοθαλαμος , 1 επαγγελματική καφετιέρα που δουλευει 24h 3400 w και 4 ψυγεία + οταν γεμίζει το μαγαζί υπολόγισε 24 άτομα χ 36,7 c που εχει ο καθένας οπότε θέλω ποιο δυνατό μηχάνημα και μάλλον πάω σε Midea ξανά, αλήθεια γιατί χώρο σε ενδιαφέρει το μηχάνημα και γιατί  σκέφτεσε για οροφής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, αδερφέ είχα δει κάτι 48αρια ντουλάπες και έκαιγαν τα άντερά τους, βασικά έχουν χαμηλούς συντελεστές, μεταξύ 2.5 - 3.5 οπότε δεν κάνουν μεγάλη εξοικονόμηση. Αν βάλεις 60αρι, θα αποδίδει στον χώρο θερμική ισχύ 17.5 kW και θα καταναλώνει ηλεκτρική ενέργεια 5 - 7 kW.

Για τον χώρο σου, αν θες να κάνω έναν υπολογισμό με μια αναλυτική μέθοδο που έχω, μπορείς να μου πεις τις διαστάσεις του χώρου τα τετραγωνικά του και τον προσανατολισμό των παραθύρων και των τοίχων. Όσο για μένα, σε οικία είμαι με 4μέτρα ύψος πολύ παλιά και επειδή δεν με καλύπτει 100% το 12αρι συμβατικό που έχω θα πάω ή σε 24αρι ή 30αρι inverter με πολλές σκάλες για να καλύπτω 2 χώρους αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, αδερφέ είχα δει κάτι 48αρια ντουλάπες και έκαιγαν τα άντερά τους, βασικά έχουν χαμηλούς συντελεστές, μεταξύ 2.5 - 3.5 οπότε δεν κάνουν μεγάλη εξοικονόμηση. Αν βάλεις 60αρι, θα αποδίδει στον χώρο θερμική ισχύ 17.5 kW και θα καταναλώνει ηλεκτρική ενέργεια 5 - 7 kW.

Για τον χώρο σου, αν θες να κάνω έναν υπολογισμό με μια αναλυτική μέθοδο που έχω, μπορείς να μου πεις τις διαστάσεις του χώρου τα τετραγωνικά του και τον προσανατολισμό των παραθύρων και των τοίχων. Όσο για μένα, σε οικία είμαι με 4μέτρα ύψος πολύ παλιά και επειδή δεν με καλύπτει 100% το 12αρι συμβατικό που έχω θα πάω ή σε 24αρι ή 30αρι inverter με πολλές σκάλες για να καλύπτω 2 χώρους αν χρειαστεί.

καλησπέρα , σίγουρα οι ντουλάπες οι inverter δεν εχουνε καλό cop και δεν είναι το ζητούμενο πιστεύω, είναι για απαιτητικούς χώρους , μια inverter έχει περίπου κατανάλωση περίπου 2,5 kw και 5 kw η a/c, όσο για το καταστημα  ο χώρος είναι 45τμ2 το ταβάνι  μπορεί να αγγίζει και τα 4 μέτρα ύψος είναι παλιά κατασκευή βλέπεις .. , ο προσανατολισμός  όπως και τα 3 μεγάλα παράθυρα του κοιτάνε προς την δύση .

Απώλειες εχω την πόρτα ανοιχτή με μια αεροκουρτίνα και πάνω απο τους δύο φούρνους μια τουρμπίνα το οποίο χώρο θα πρέπει να κλείσω ώστε να μην εισέρχετε η θερμότητα στον περιβάλλοντα χώρο και μου τρώει την ψύξη..

 

Τα κύρια μηχανήματα που εκπέμπουν θερμότητα στον χώρο είναι τα εξής :

2 Βιτρινες μεγάλες μσζι με τον θερμοθαλαμο 5000 watt

2 φούρνοι 7500watt έκαστος = 15.000

3 ψυγεία frigorex τύπου κοκα κολα ( αν κρίνουμε οτι είναι 1.5 κυβικό περίπου δεν τα κόβω για πάνω απο 1 hp το καθένα.. κάπου 3 kw θα έλεγα

1 ψύκτης νερού παγκου = ? w αλλα βγάζει θερμοτητα αρκετή .

1 καφετιέρα wega 3400w 

20 καθίσματα+ 5 ατομα προσωπικό  χ 36.7  θερμοκρασία σώματος που αποβάλουνε έχουμε 900 c . τι να σου κάνει και το Midea μόνο του στην περίπτωση μου  , μαλλον θα πρέπει να το ζευγαρώσω με την ντουλάπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία τα έγραψες αναλυτικά τα στοιχεία αλλά κάτι που θέλω, οι διαστάσεις του χώρου π.χ είναι χώρος ορθογώνιος και τα 45 τμ που έχεις είναι 5 μέτρα επι 9 μέτρα? Απο οτι κατάλαβα έχεις μόνο εναν εξωτερικο τοίχο με αυτά τα παράθυρα στα δυτικά.

 

Edit: Το θερμικό φορτίο από όλες αυτές τις συσκευές είναι πραγματικά τεράστιο, πρέπει να υπάρχει και κάποιος συντελεστής ετεροχρονισμού για την κάθε συσκευή, δεν φαντάζομαι να λειτουργούν όλες για όση ώρα λειτουργεί το μαγαζί, αν μπορείς στο περίπου να μου πεις πόσες ώρες λειτουργεί το κάθε μηχάνημα.

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμέ θα σου πώ ευθής αμέσως

ο χώρος είναι τετράγωνος περίπου 7 χ 7

 

Απο οτι κατάλαβα έχεις μόνο εναν εξωτερικο τοίχο με αυτά τα παράθυρα στα δυτικά.

ακριβώς.

 

Edit: Το θερμικό φορτίο από όλες αυτές τις συσκευές είναι πραγματικά τεράστιο, πρέπει να υπάρχει και κάποιος συντελεστής ετεροχρονισμού για την κάθε συσκευή, δεν φαντάζομαι να λειτουργούν όλες για όση ώρα λειτουργεί το μαγαζί, αν μπορείς στο περίπου να μου πεις πόσες ώρες λειτουργεί το κάθε μηχάνημα.

οι φουρνοι ξεκινάνε δουλευουνε ας πουμε απο τις 7.00 -13.00  οι βιτρίνες 05.00 με 14.00 η καφετιέρα 24h για να μην πιάνει άλατα δεν την σβήνω ποτέ, όσο για τα ψυγεία φυσικά λειτουργούν ολο το 24 ωρο και μάλιστα αρκετά φορτομένα , αυτά, να προσθέσω οτι με ενδιαφέρει η ψύξη περισσότερο και όχι η θέρμανση όπως καταλαβαίνεις γιατί η θερμότητα είναι μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok άρα το μαγαζί λειτουργεί 24/24 λοιπόν.

 

Φορτίο δομικών στοιχείων για ψύξη ή θέρμανση: 13115 BTU

 

Φορτίο ψύξης για πελάτες και προσωπικό: 11016 BTU

(έβαλα 17 θέσεις διότι δε φαντάζομαι να είναι γεμάτες όλες οι θέσεις 24/24)

 

Φορτίο ψύξης συσκευών για τις ώρες που αναφέρεις:   33460 BTU

Φορτίο ψύξης εφόσον οι συσκευές λειτουργούν 24/24: 80832 BTU

(στα ψυγεία δε νομίζω οι συμπιεστές να λειτουργούν συνεχώς οπότε έβαλα και εκεί συντελεστή ετεροχρονισμού, επίσης έβαλα και φορτίο για λαμπτήρες φωτισμού ισχύος 300W με 14 ώρες ανα 24ωρο λειτουργίας).

 

Συνολικό ψυκτικό φορτίο: 57000 - 58000 BTU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωση:Μετρησα τα ρευματα του Inventor Life 9αρι.

 

Ψυξη:Το pick της στιγμιαιας καταλωσης εφτασε τα 1350watt! με εξω. 30βαθμους και εσω. 27βαθμους.

θετικα:Αθορυβη εξωτερικη-εσωτερικη μοναδα

Αρνητικα:Δεν μπορει να δουλεψει σε χαμηλα ρευματα κατω απο 400watt..! Οσο ανεβαζα τη θερμοκρασια κατεβαζε τα watt μεχρι που εφτασα στους 29βαθμους και περιμενα να δω πως θα διαχειριστει τα ρευματα.. και εκανε αυτο που δεν ηθελα ..εκλεισε ο συμπιεστης..!!!

 

Τα συμπερασματα μου:Η inventor αναφερει για 10 σκαλες και ελαχιστες επανεκκινησεις..

Πως επιτυγχανεται αυτο? Με το να κλεινει ο συμπιεστης στα 400watt?!?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωση:Μετρησα τα ρευματα του Inventor Life 9αρι.

 

Ψυξη:Το pick της στιγμιαιας καταλωσης εφτασε τα 1350watt! με εξω. 30βαθμους και εσω. 27βαθμους.

θετικα:Αθορυβη εξωτερικη-εσωτερικη μοναδα

Αρνητικα:Δεν μπορει να δουλεψει σε χαμηλα ρευματα κατω απο 400watt..! Οσο ανεβαζα τη θερμοκρασια κατεβαζε τα watt μεχρι που εφτασα στους 29βαθμους και περιμενα να δω πως θα διαχειριστει τα ρευματα.. και εκανε αυτο που δεν ηθελα ..εκλεισε ο συμπιεστης..!!!

 

Τα συμπερασματα μου:Η inventor αναφερει για 10 σκαλες και ελαχιστες επανεκκινησεις..

Πως επιτυγχανεται αυτο? Με το να κλεινει ο συμπιεστης στα 400watt?!?!?

Αν ισχυει αυτο με τα 400watt τοτε οι 10 σκαλες ειναι για γελια... (μου μυριζει μαρκετινκ : 10 σκαλες μεν αλλα στα ψηλα επιπεδα και οχι στα χαμηλα που μας καιει)

Στο midea που δεν εχει τοσες παιζει ακριβως στα ιδια watt...

 

Το pick του ειναι μια χαρα...στην αρχη μολις τα αναβεις καινε αρκετα αλλα πεφτει γρηγορα αναλογα τις θερμοκρασιες; και τον χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτες τις μερες που εχει υποχωρησει η ζεστη, αμα ανοιξω το κλιματιαστικο στη αρχη πεταει κατι σταγονιδια, ειναι φυσιολογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι η ιδέα σου; Δεν μου φαίνεται φυσιολογικό, για να πετάει σταγονίδια σημαίνει οτι υπάρχει κάτι υγρό εντός του στοιχείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι η ιδέα σου; Δεν μου φαίνεται φυσιολογικό, για να πετάει σταγονίδια σημαίνει οτι υπάρχει κάτι υγρό εντός του στοιχείου.

 

Σιγουρα εχει σχεση με το οτι εξω κανει κρυο. Οχι δεν ειναι η ιδεα μου, πεφτουν στα χερια μου. Μιλαμε για κατι πολυ ψιλα σταγονιδια που εκτοξευει στιγμιαια με το που ανοιγει. Δε το κανει παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχυει αυτο με τα 400watt τοτε οι 10 σκαλες ειναι για γελια... (μου μυριζει μαρκετινκ : 10 σκαλες μεν αλλα στα ψηλα επιπεδα και οχι στα χαμηλα που μας καιει)

Στο midea που δεν εχει τοσες παιζει ακριβως στα ιδια watt...

 

Το pick του ειναι μια χαρα...στην αρχη μολις τα αναβεις καινε αρκετα αλλα πεφτει γρηγορα αναλογα τις θερμοκρασιες; και τον χωρο.

αγαπητοι

το εψαξα λιγο παραπανω το ζητημα στο σιτε τους δεν αναφερουν 10 ταχυτητες ανεμιστηρα για τη σειρα inventor LIFE 

http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/life-series-dc-inverter-l2vi-09/ 

αλλα για την σειρα inventor Passion , η οποια αναφερει για 12 ταχυτητεσ ανεμιστηρα

http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/seira-passion-all-dc-inverter-p4mvi-09wfr-p4mvo-09/

οπωσς και για τη σειρα vision παλι με 12 ταχυτητες

Αρα το μοντελο σου Life δεν υποστηριζει αυτη τη λειτουργιά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητοι

το εψαξα λιγο παραπανω το ζητημα στο σιτε τους δεν αναφερουν 10 ταχυτητες ανεμιστηρα για τη σειρα inventor LIFE 

http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/life-series-dc-inverter-l2vi-09/ 

αλλα για την σειρα inventor Passion , η οποια αναφερει για 12 ταχυτητεσ ανεμιστηρα

http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/seira-passion-all-dc-inverter-p4mvi-09wfr-p4mvo-09/

οπωσς και για τη σειρα vision παλι με 12 ταχυτητες

Αρα το μοντελο σου Life δεν υποστηριζει αυτη τη λειτουργιά .

 

Εδώ δεν αναφερόμαστε για τον ανεμιστήρα αλλά για τον συμπιεστή. Ο ανεμιστήρας τρείς σκάλες έχει στα περισσότερα κλιματιστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...