Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν έχουν περάσει και στα toyotomi τον κανόνα στο λογισμικό ότι απαγορεύεται να βγάλεις αέρα θερμοκρασίας κάτω από 42C,στην θέρμανση..Μου φαίνεται λογικό να παίζει όπως παίζει.. Δουλεύει σαν inverter όπως όλα,αλλά περιορίζεται από αυτόν τον κανόνα. Αν π.χ. έριχνε την κατανάλωση παραπανω απο αυτό που υπολογίζει έστω 900W με την τωρινή εξωτερική θερμοκρασία,και την εσωτερική που έχω στο σπιτι.. θα έβγαζε αέρα κάτω από 42 και θα ακύρωνε τον κανονα.Λογικα ψύξη θα  ριχνει πολύ παραπάνω(όσο πάει) την κατανάλωση,και προσπαθώ να σκεφτω τρόπους να δω αν ισχύει στην θέρμανση..

Ναι αλλά γιατί ενώ είναι ίδιος ο κανόνας έχεις άλλη κατανάλωση από εμένα που έχω εξωτερική θερμοκρασία αρκετά μεγαλύτερη απ' ότι εσύ;

Αφού για συγκεκριμένο χρόνο Χ και τα δύο κλιματιστικά θα είναι εντός κανόνα (42 βαθμοί) γιατί καταναλώνουν διαφορετικά;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, guzel είπε

Τι πρέπει να καταλάβω;

Έτσι και αλλιώς θα κάνω συντήρηση κάθε χρόνο στο μηχάνημα οπότε δεν με ενοχλεί αυτο

Οκ τότε...αλλά δεν είναι λίγο υπερβολική η ετήσια συντήρηση...?

Και το μινιμουμ κόστος των 6 Χ 30 € (?) =180€ service για να έχεις την εγγύηση...πχ της Toshiba?

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anergos13 είπε

Οκ τότε...αλλά δεν είναι λίγο υπερβολική η ετήσια συντήρηση...?

Και το μινιμουμ κόστος των 6 Χ 30 € (?) =180€ service για να έχεις την εγγύηση...πχ της Toshiba?

Θα γλυτωνα τα 180 αν δεν θα έκανα συντήρηση, εφόσον θα κάνω λόγω παιδιού στο χώρο δε θα τα γλυτώσω έτσι και αλλιώς. Υπάρχει εταιρεία που έχει δωρεάν την ετήσια συντήρηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι και πως γίνεται γιατί μην ξεχνάς ότι οι 42C αερα που βγάζει το κλίματιστικο είναι θερμοκρασία δωματιου + θέρμανση από κλίματιστικο.Επηρεαζεται και από εξωτερικές συνθήκες + απώλειες χώρου (Και είναι και σχετικά αργά,και έχει Πέππα στην τηλεόραση..) Δεν λέω ότι ισχύει στα κλίματιστικα μας.. ίσως ισχύει και προσπαθώ να δικαιολόγησω αυτήν την συμπεριφορά που έχουν τα ac μας

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Θα γλυτωνα τα 180 αν δεν θα έκανα συντήρηση, εφόσον θα κάνω λόγω παιδιού στο χώρο δε θα τα γλυτώσω έτσι και αλλιώς. Υπάρχει εταιρεία που έχει δωρεάν την ετήσια συντήρηση ;

Aν έχεις αποφασίσει για λόγους υγιεινής να κάνεις κάθε χρόνο service φυσικά δεν το σκέφτεσαι...

Αν και προσωπικά πάντα θεωρώ ότι είναι απλή η συντήρηση που μπορεί να κάνει κάποιος με ελάχιστο κόστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, guzel είπε

Ναι αλλά γιατί ενώ είναι ίδιος ο κανόνας έχεις άλλη κατανάλωση από εμένα που έχω εξωτερική θερμοκρασία αρκετά μεγαλύτερη απ' ότι εσύ;

Αφού για συγκεκριμένο χρόνο Χ και τα δύο κλιματιστικά θα είναι εντός κανόνα (42 βαθμοί) γιατί καταναλώνουν διαφορετικά;

Διαφορετικοί χώροι. Επίσης είναι 18αρι.

Πάντως το δικό μου βγάζει 50 βαθμούς στα 1200 βατς αλλά είναι πιο στενό.

Στα 600+ βγάζει σχεδόν 40.

Τελικά βολεύει το μικρό πλάτος. Έχει θόρυβο αλλά βγάζεις περισσότερη θερμοκρασία.

Μεταξύ μας, θα προτιμούσα τελικά να έχω λιγότερο θόρυβο.

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anergos13 είπε

@liakjim σου είναι εύκολο αν γνωρίζεις/έχεις άποψη για το Nemesis  vs Passion Eco?

Είναι νέες σειρές και οι δύο? 

Κατασκευαστικα? 

Όχι δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Βλέποντας τις προδιαγραφές που θα κοιτάζες.....?

https://ibb.co/2dRwvND

Στα χαρτιά είναι το Νέμεσις αλλά το πασιον είναι πολύ πιο αθόρυβο.

Γιατί πρέπει ένα από τα δύο;

 

Edit βασικά δεν είναι απόλυτα αντίστοιχες οι ταχύτητες με τις παροχές στο πασιον. Μάλλον μικρή η διαφορά στα ντεσιμπέλ. Νέμεσις λοιπόν.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στα χαρτιά είναι το Νέμεσις αλλά το πασιον είναι πολύ πιο αθόρυβο.

Γιατί πρέπει ένα από τα δύο;

Γιατί έχω κολλήσει με την 10ετη εγγύηση (μου είπε καλά λόγια και ο τεχνικός για σχετική περίπτωση)  και για το καλό after sales που διαβάζω....

Το σκέφτηκα δεν προτιθεμαι να κάνω service κάθε χρόνο για να  έχω εγγύηση σε άλλες εταιρίες... 

Αφού το βασικό το κάνω μόνος μου....(Αφού λυνω το κλιματιστικο και έχω το σχετικό υγρό και ψεκαστικο)

αν και σε μια επαφή που είχα με τα μηχανήματα σε ένα Media Markt το Σάββατο εκτίμησα την ποιότητα κατασκευής (εξωτερικά) των Toshiba,Diaikin,Mitsubishi....τα οποία πιθανόν να αγόραζα αν είχαν την εγγύηση της inventor.....

 

 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έκανα εντιτ στο ποστ μου.

Άρα Gree καλύτερα αντί Midea....?

Γιατι αυτό έχω καταλάβει από τις φώτο που έχω δει με τα αντίστοιχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...