Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, tornado είπε

ρητορικη ερωτηση που ψαχνει να βρει απαντηση:

Εχω inventor Nemesis Pro, υποτιθεται εχει wifi....

μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να το συνδεσω με το κινητο μου. (xiaomi 5s plus με android 8.0)

Υπαρχει καποιος που τα εχει καταφερει? θελω μια βοηθεια οτι μπορω βεβαια να καταφερω....

Φαντάζομαι χρησιμοποιείς το σωστό app και ΟΧΙ το invmate II σωστά? το app για το Nemesis είναι το EWPE Smart

Δες εδώ οδηγίες εγκατάστασης για το ewpe https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/odigies-egkatastasis-wifi

Αν μπορείς απάντησε μου μόνο στο αν σου κάνουν θόρυβο τα πλαστικά του όταν φτάσει την θερμοκρασία ή όταν το κλείνεις μετά απο λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Στο information sheet lot 10 eu στη επίσημη σελίδα fujitsu

Και στο Pdesign του μηχανήματος toyo, λέει 0.00495 KW κατανάλωσης σε αναμονή .Αν δεν κάνω λάθος είναι 0.5w αρα όπως το καταλαβαίνω παραπλάνηση;

Κάνεις λάθος. 4.95 βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάνεις λάθος. 4.95 βγαίνει.

Αν είχε το σύμβολο του περίπου θα το έβαζα 😛 περίπου 5w ναι το έγραψα λάθος...Ουψ έχεις δίκιο το έγραψα λάθος.. 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υπάρχει, πάνω από το caps lock.

~5

Από κινητό είμαι (το έχει και το σύμβολο βέβαια) για αυτό γράφω οτι ναι μερικές φορες

4.95 λέει το pdesign.. (τόσο φαινεται να έχει με μετρητή φτηνό ωστόσο) 0.5w διαφημιζουν

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Από κινητό είμαι (το έχει και το σύμβολο βέβαια) για αυτό γράφω οτι ναι μερικές φορες

4.95 λέει το pdesign.. (τόσο φαινεται να έχει με μετρητή φτηνό ωστόσο) 0.5w διαφημιζουν

Όντως τρελό ψέμα. (Εκτός αν κάποιος μπέρδεψε τα δεκαδικά όπως εσύ χεχε)S90119-153941.jpg.85038d7045e61b4386930b8c41c06117.jpg

Μάλλον θέλουν καμιά μήνυση για να στρώσουν χαρακτήρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όντως τρελό ψέμα. (Εκτός αν κάποιος μπέρδεψε τα δεκαδικά όπως εσύ χεχε)S90119-153941.jpg.85038d7045e61b4386930b8c41c06117.jpg

Μάλλον θέλουν καμιά μήνυση για να στρώσουν χαρακτήρα.

Και χωρίς μετρητή κτλ..Το γράφουν οι ίδιοι στο pdesign..(αχ αυτά τα δεκαδικά χαχαχα)

Ή καπου κάτι χάνω,ίσως κανένα αστεράκι δεν ξέρω

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όντως τρελό ψέμα. (Εκτός αν κάποιος μπέρδεψε τα δεκαδικά όπως εσύ χεχε)S90119-153941.jpg.85038d7045e61b4386930b8c41c06117.jpg

Μάλλον θέλουν καμιά μήνυση για να στρώσουν χαρακτήρα.

Δεν είναι μόνο τα δεκαδικά, δες και την περιγραφή!

Επίσης πιο πάνω γράφει ότι έχει λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας. Ξέχασαν να γράψουν ότι αυτή η δυνατότητα υπάρχει μόνο στη ψύξη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα με πηρανε απ το τεχνικο τμημα της αντιπροσωπειας της inventor εδω στη Λαμια για να κανονισουμε ραντεβου να μου αλλαξουν τον αισθητηρα θερμοκρασιας στην εσωτερικη μοναδα μαζι με πλακετα αν χρειαστει..Η πρωτη επισκεψη ηταν πριν τις γιορτες οταν τους εκανα παραπονα για on/off συμπεριφορα, οπου απο μονοι τους μου προτειναν αλλαγη αισθητηρα κ βλεπουμε..Βεβαια μολις επιασαν τα καλα κρυα σταματησε το on/off..Tωρα με τον μετρητη καταναλωσης που εβαλα,εκανα κι ενα τεστ τον αισθητηρα  στη μοναδα  κλεινοντας το ifeel!

Ο αισθητηρας οτι να ναι..Αφου επιανε θερμοκρασια κι επεζε στα 1200-1300w ως συνηθως, ξαφνικα επεφτε στα 940 για να ξανανεβει στα 1300..αυτη η δουλεια συνεχεια ανα 5 λεπτα!! οποτε.. ή ο αισθητηρας μπερδευεται λογω οτι το μηχανημα ειναι 10cm απ το ταβανι ή ειναι χαλασμενος..

Μονο με ifeel το χω δει να πεφτει κατω απο 1000w εντωμεταξυ..

20190118-003853.jpg

Περιμενω λοιπον απο βδομαδα! 

Εμενα παντως μετραει 96w  στο stand by o μετρητης,λογικα θα κανει λαθος καθοτι επαγωγικος και δεν μπορει να μητρησει 1-2 w..,ξερει κανεις κατι;

20190119-155247.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, energy52 είπε

Σημερα με πηρανε απ το τεχνικο τμημα της αντιπροσωπειας της inventor εδω στη Λαμια για να κανονισουμε ραντεβου να μου αλλαξουν τον αισθητηρα θερμοκρασιας στην εσωτερικη μοναδα μαζι με πλακετα αν χρειαστει..Η πρωτη επισκεψη ηταν πριν τις γιορτες οταν τους εκανα παραπονα για on/off συμπεριφορα, οπου απο μονοι τους μου προτειναν αλλαγη αισθητηρα κ βλεπουμε..Βεβαια μολις επιασαν τα καλα κρυα σταματησε το on/off..Tωρα με τον μετρητη καταναλωσης που εβαλα,εκανα κι ενα τεστ τον αισθητηρα  στη μοναδα  κλεινοντας το ifeel!

Ο αισθητηρας οτι να ναι..Αφου επιανε θερμοκρασια κι επεζε στα 1200-1300w ως συνηθως, ξαφνικα επεφτε στα 940 για να ξανανεβει στα 1300..αυτη η δουλεια συνεχεια ανα 5 λεπτα!! οποτε.. ή ο αισθητηρας μπερδευεται λογω οτι το μηχανημα ειναι 10cm απ το ταβανι ή ειναι χαλασμενος..

Μονο με ifeel το χω δει να πεφτει κατω απο 1000w εντωμεταξυ..

imageproxy.php?img=&key=2f3e8a0ffdb7258f20190118-003853.jpg

Περιμενω λοιπον απο βδομαδα! 

Εμενα παντως μετραει 96w  στο stand by o μετρητης,λογικα θα κανει λαθος καθοτι επαγωγικος και δεν μπορει να μητρησει 1-2 w..,ξερει κανεις κατι;

20190119-155247.jpg

Απλα με το iFeel στέλνει μέτρηση ανά 5-10 λεπτά ενώ με το ενσωματωμένο αμέσως γι αυτό ίσως βλέπεις τις στιγμιαίες αλλαγές στα watt.

 Το ifeel σε τι απόσταση το έχεις αλήθεια και σε τι σημείο;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2019 στις 9:24 ΜΜ, liakjim είπε

Μοντέλο? Πόσο συχνά σου κάνει απόψυξη?

60τμ, ενιαίος (σαλόνι, τραπεζαρία, κουζίνα και σκάλα που πάει πάνω σε άλλα 60τμ όπου σίγουρα πάει ζέστη πάνω). 

9000θερμίδες είναι τα σώματα στον χώρο. 

Το κλιματιστικό σίγουρα δεν είναι μικρό. Τώρα με εξωτερική 4.7C, έχω 21,1C στον χώρο με ρύθμιση στους 22C και δουλεύει ξεκούραστα στα 950W όταν μπορεί να ανέβει στα 2600W.   

9000kcal = 35700 Btu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, guzel είπε

Απλα με το iFeel στέλνει μέτρηση ανά 5-10 λεπτά ενώ με το ενσωματωμένο αμέσως γι αυτό ίσως βλέπεις τις στιγμιαίες αλλαγές στα watt.

 Το ifeel σε τι απόσταση το έχεις αλήθεια και σε τι σημείο;

Στα 5 μετρα απ τη μοναδα και πλαγια, πανω στη βιβλιοθηκη σε χαμηλο ραφι..κι εχω βαλει απο κατω του ενα παιχνιδι των παιδιων για να χει κλιση προς τα πανω vα επικοινωνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Jason13 είπε

εχω inventor passion eco απο το καλοκαιρι ενα 18αρι. Σημερα εβγαλε προβκημα Ε3 ( Προβλημα στο εσωτερικο ανεμιστηρα) . Το μηχανημα ανοιγει, δεν βγαζει αερα ενω το εξω λειτουργει και μετα βγαζει προβλημα και σταματαει. Ειναι εντος εγγυησης; Ειναι προβλημα, θελει τεχνικο ; 


Αρχικά βγάλε απο το ρεύμα το κλιματιστικό και άστο 10 λεπτά εκτώς . Ενεργοποιησε το και αν σου ξαναβγάλει σφάλμα τότε καλείς την αντιπροσωπεία να στείλουν δικό τους τεχνικό . 
10 ετή εγγύηση έχουν τα Inventor .Σαφώς και είσαι μέσα στην εγγύηση.
Το E3 είναι πρόβλημα στο μοτέρ του ανεμιστήρα και σε σπάνιες περιπτώσεις η πλακέτα του εσωτερικού μηχανήματος . 

7 ώρες πριν, tornado είπε

ρητορικη ερωτηση που ψαχνει να βρει απαντηση:

Εχω inventor Nemesis Pro, υποτιθεται εχει wifi....

μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να το συνδεσω με το κινητο μου. (xiaomi 5s plus με android 8.0)

Υπαρχει καποιος που τα εχει καταφερει? θελω μια βοηθεια οτι μπορω βεβαια να καταφερω....

Γιατί δεν καλείς την αντιπροσωπεία να σου βοηθήσουν ;

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...