Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, argitt είπε

Πολύ υγρασία λόγω ότι είμαι σε χωριό και δίπλα από το σπίτι περνάει ποταμι

Μάλιστα. 

Άρα το Gree Bora το 24άρι , κάνει στους -10C κάθε 2 ώρες απόψυξη. 

Το ASYG24KLCA που έχω, κάνει ήδη στους 0 κάθε μία ώρα απόψυξη....

Καλό χρυσό το Fujitsu , αλλά έχει από ότι φαίνεται ευπάθεια στον πάγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, argitt είπε

Να συμπληρώσω ότι η εξωτερική μονάδα είναι τεράστια...

΄Ασε το ξέρω πολύ καλά....😥

Στάνταρ φταίει το μέγεθος. 

631f9768bb96e17834929c5ac388c4b3.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω όμως ότι ο ρυθμός της απόψυξης εξαρτάται και με το που είναι τοποθετημένη η εξωτερική μονάδα και το ποσό εκτεθειμένη είναι σε εξωτερικές συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Να προσθέσω όμως ότι ο ρυθμός της απόψυξης εξαρτάται και με το που είναι τοποθετημένη η εξωτερική μονάδα και το ποσό εκτεθειμένη είναι σε εξωτερικές συνθήκες.

Ναι συμφωνώ, σε εμένα είναι και σε βόρειο μπαλκόνι αλλά και σε μπαλκόνι οπότε εγκλωβίζεται ο κρύος αέρας. 

Το μέγεθος όμως πιστεύω ότι είναι ο βασικός παράγοντας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Λοιπόν επειδή μπερδεύτηκα.. ο μετρητής κατανάλωσης γράφει 51.57

Σε δύο ώρες θα πάει  51.58

Αρα 5watt κατανάλωση δεν έχει την ώρα;

 

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Και πάλι. Πρέπει να παραδεχτείτε ότι είναι πολύ περίεργο.

Στο Fujitsu όταν έχω 20 στον χώρο και το βάλω στους 21 και economy από πχ 23 , το κλιματιστικό δεν θα σβήσει αλλά θα πέσει πολύ η κατανάλωση..Το έχω δει να πηγαίνει μέχρι 200 w μόλις. Φυσικά σταδιακά πέφτει η θερμοκρασία οπότε το κλιματιστικό σταδιακά ανεβάζει ρεύματα μέχρι να αντισταθμίσει τις απώλειες και επειδή μάλλον μπέρδεψα τον φίλο, μέχρι να διαβάσει τους περίπου 20-21 που του ζήτησα , τους οποίους φυσικά εγώ δεν θα τις δω μιας και κάθομαι στο πχ 1 μέτρο ύψος όπου θα έχω πχ 18.

Καλά ως εδώ?

Το toyotomi του φίλου γιατί δεν κάνει κάτι αντίστοιχο;;;

Και ας υποθέσουμε ότι φταίει που έχει ζεστό αέρα στο ταβάνι, μικρή απόσταση του κλιματιστικού από το ταβάνι, διαβάζει τότε πχ 22 και λέει "ουπς μου ζητάνε 19 και τους έκαψα τους ανθρώπους, κάνει και ζέστη έξω πόσο να ρίξω;; "

Οπότε κλείνει.

Γιατί με το ifeel δεν φτιάχνει; Γιατί δεν πάει 800, 700 , 600 , 500 watts και μένει καρφί στα 1300watts ;;

Πολύ περίεργο.

Αν μπορει ο φιλος να δοκιμασει τον μετρητη του σε καποιο αλλο μηχανημα να δουμε οτι δειχνει σωστα και οχι οτι του κατεβει.Σωστα τα λες και η φυσιολογικη λειτουργια του Inverter ειναι να μειωνει την αποδοση οσο πλησιαζει την επιθυμητη θερμοκρασια.

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Λοιπόν επειδή μπερδεύτηκα.. ο μετρητής κατανάλωσης γράφει 51.57

Σε δύο ώρες θα πάει  51.58

Αρα 5watt κατανάλωση δεν έχει την ώρα;

αν αυτα ειναι KWh τοτε 1w ειναι (το ψηφιο που λειπει) 51,57x .Αυτη η συκευη μετραει 10w και θεωρητικα οπως οι περισσοτερες απο ,566-575 Ααπεικονιζει στην οθονη ,57 και απο ,576-,585 απεικονιζει ,580

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Λοιπόν επειδή μπερδεύτηκα.. ο μετρητής κατανάλωσης γράφει 51.57

Σε δύο ώρες θα πάει  51.58

Αρα 5watt κατανάλωση δεν έχει την ώρα;

Έκαψες 0,01KW στις 2 ώρες , ή 0,005 στην μία. Άρα ναι , 5 W. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έκαψες 0,01KW στις 2 ώρες , ή 0,005 στην μία. Άρα ναι , 5 W. 

Καλά κατάλαβα.. 5w καταναλωση σε κατάσταση αναμονής το toyotomi.. Αρα αφού το μόνο που μπορώ ευκολα να μετρήσω από τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος (αν μετράει σωστά...),και είναι διαφορετικό από τα επίσημα specifications του,ποιος με εγγυάται ότι και τα υπόλοιπα είναι σωστά; @liakjimτο δικο σου το έχεις δει;

Είχε δίκιο ο @guzel

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Δεν μίλησα για εργοστασιακό θάλαμο . Μίλησα για άλλο χώρο  και για να μαι ακόμα πιο συγκεκριμένος για οικία . Δεν μπορώ να σου τα εξηγήσω πιο αναλυτικά και απλά για να καταλάβεις ότι η κατανάλωση ενός κλιματιστικού ή λέβητα πετρελαίου ή υγραερίου ή μιας σόμπας ηλεκτρικής καθορίζεται απο τις απώλειες που έχει ο κάθε χώρος που θα τοποθετηθεί  . 

Το πολύ καλα μονωμένος είναι σχετικό . Υπάρχουν χώροι που είναι και 2 και τρεις φορές καλύτερα μονωμένοι απο τον δικό σου . Υπάρχουν χώροι όπου έχουν ανάγκη τα μισά btu/h και ακόμα λιγότερα απο ότι έχει ανάγκη ο δικός σου χώρος . Πάντα μιλάμε για τα ίδια τετραγωνικά ! 

 Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω μέσα σε όλη αυτή την κουβέντα που γίνεται είναι ότι η κατανάλωση ενός κλιματιστικού εξαρτάται απο τις απώλειες που έχει ένας χώρος .  Οποιοδήποτε κλιματιστικό η οποιοδήποτε μέσο θέρμανσης και αν έχεις άλλη κατανάλωση θα έχει στο δικό μου χώρο άλλη στον δικό σου άλλη στου γείτονα. Πάντα για ίδια τετραγωνικά και ίδια εξωτερική θερμοκρασία  καθώς και εσωτερική που του ζητάς η σύγκριση . Ειδάλλως δεν υπάρχει σύγκριση . 

Αριστερή στήλη αφορά την λειτουργία ψύξης . Δεξιά την λειτουργία θέρμανσης . 

SCOP είναι ο εποχικός συντελεστής απόδοσης του κλιματιστικού  στην θέρμανση . 
SEER είναι ο εποχικός συντελεστής απόδοσης του κλιματιστικού στην ψύξη . 

Τί σημαίνει SCOP SEER;

SEER: Είναι ο συνολικός συντελεστής απόδοσης της συσκευής, που ορίζεται σαν ο λόγος της ετήσιας ανάγκης σε ψύξη προς την συνολική ετήσια ενέργεια που καταναλώνεται για την ψύξη

SCOP: Είναι ο συνολικός συντελεστής απόδοσης της συσκευής σε θέρμανση, που ορίζεται σαν ο λόγος της συνολικής ετήσιας ανάγκης σε θέρμανση προς την συνολική ετήσια ενέργεια που καταναλώνεται σε θέρμανση

Όσο μεγαλύτεροι οι συντελεστές τόσο πιο οικονομικό στην λειτουργία του το κλιματιστικό .  Συγκρίνουμε πάντα κλιματιστικά ίδιων ή σχεδόν ίδιων ονομαστικών αποδόσεων  (btu/h)

Tί είναι η ενεργειακή κλάση ;

Ένα κλιματιστικό ανήκει στην ενεργειακή κλάση όπου ανήκει το SCOP ή το SEER του . 
klasi.png


Τα kw που βλέπεις στις δύο στήλες είναι στην ουσία η ονομαστική απόδοση του κλιματιστικού σε kw αντί σε btu/h . Στο ενεργειακό ταμπελάκι χρησιμοποιείται η μονάδα μέτρησης σε kw και όχι σε btu/h.

kwh/annum: Η συνολική κατανάλωση του κλιματιστικού στην ημερολογιακή περίοδο της ψύξης ή της θέρμανσης  (ανάλογα σε ποια στήλη είναι η τιμή που βλέπεις).

Υπολογίζεται με συγκεκριμένο τρόπο (πρότυπα υπολογισμού) όπου ορίζει η Ευρωπαϊκή ένωση με συγκεκριμένες  παραδοχές (παραδοχή τετραγωνικών, παραδοχή στις θερμικές και ψυκτικές απαιτήσεις του χώρου, μέσες κλιματολογικές συνθήκες κτλ) . Είναι καθαρά προσεγγιστικές οι τιμές και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα . 

Αυτό που ενδιαφέρει είναι οι συντελεστές SCOP SEER για να κρίνεις ποιοτικά και όχι ποσοτικά ποιο κλιματιστικό είναι οικονομικότερο απο ένα άλλο . 


Επίσης στην στήλη της θέρμανσης βλέπεις τρεις διαφορετικές τιμές σε kw SCOP και κατανάλωση kwh/annum . 

Τρία διαφορετικά κουτάκια σε χρώμα και απο κάτω ένας χρωματισμένος γεωγραφικός χάρτης όπου στην ουσία βλέπεις ότι οι τιμές που αναφέρονται στην στήλη με το κόκκινο κουτάκι ισχύουν στις περιοχές όπου είναι κόκκινος ο  χάρτης . 

Το πράσινο κόκκινο κουτάκι είναι η θερμή ζώνη όπου ανήκει η Ελλάδα με σημείο αναφοράς κλιματολογικών δεδομένων  την Αθήνα . 

Το πράσινο είναι η μεση ζώνη 

Το μπλέ είναι η ψυχρή ζώνη . 

Όταν συγκρίνουμε SCOP SEER μας ενδιαφέρουν οι τιμές της θερμής ζώνης και αν αυτές δεν είναι διαθέσιμες τότε συγκρίνουμε της μέσης ζώνης .ΠΟΤΕ δεν συγκρίνουμε SCOP ενός Χ κλιματιστικού στην θερμή ζώνη kai SCOP ενός Ψ κλιματιστικού στην μέση ζώνη . 

Πλήρης εξήγηση.!!!!

 

Η σειρά Nemesis πως είναι με τα πλαστικά μέρη σαν συμπεριφορά ?

Έχω ένα omia eco 9αρι από το καλοκαίρι σε υπνοδωμάτιο και είναι ενοχλητικοι οι τριγμοι  των πλαστικών....αρκετές φορές..

Και γενικά και στο skroutz διάβασα γενικά παραπονα σε αρκετά κλιματιστικα σε αυτό το θέμα,,,,,,

 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5-6 watt έχει κατανάλωση όταν είναι κλειστό ενώ διαφημίζουν 0.5w και εννοείτε είναι εκτεθειμένος και ο Κωτσόβολος (από εκεί το αγόρασα) που μου διαφήμιζαν 0.5w κατανάλωση όταν δεν θα λειτουργεί!

Εγώ πάντως αν δεν αλλάξει ο Κωτσόβολος το κλιματιστικο μετά τον έλεγχο  της toyotomi με άλλη εταιρεία διατίθεμαι να το τρέξω νομικά.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ωστόσο εσένα από ότι είδα στο information sheet του μηχανήματος έχει 4/5watt .. Αρα είναι οκ

Δεν θυμάμαι να το λέει κάπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν θυμάμαι να το λέει κάπου. 

Στο information sheet lot 10 eu στη επίσημη σελίδα fujitsu

 

Και στο Pdesign του μηχανήματος toyo, λέει 0.00495 KW κατανάλωσης σε αναμονή .Αν δεν κάνω λάθος είναι 5w αρα όπως το καταλαβαίνω παραπλάνηση;

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...