Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, postfire είπε

παιδια δωστε καποιο καλο καθαριστικο υγρο για σερβις καθαρισμου των στοιχειων  για εσωτερικη και εξωτερικη μοναδας για κλιματιστικα

Εγώ χρησιμοποιώ χρόνια κάτι αντίστοιχο, το είχα αγοράσει από κατάστημα θέρμανσης κλιματισμού...

 https://www.ergaleio.net/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=944

Το αραιώνεις με μια αναλογία περίπου 1:5... 1:6  και το εφαρμόζεις  με ενα  ψεκαστικο

https://www.kentrovidas.gr/m/showprod.php?id=9914

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Πολύ ενδιαφέρον και ίσως εξηγεί πολλά πράγματα. Πχ το toyotomi του @guzel

 που υποθέτω ότι είναι τεράστιο για τον χώρο του και άρα δεν ρίχνει κατανάλωση γιατί αλλιώς θα έβγαζε πολύ χλιαρό αέρα για τις απαιτήσεις του χώρου του που θα δημιουργούσε  ψυχρά ρεύματα.

Αυτό συμβαίνει στο Fujitsu μου που όταν ρίχνει πολύ κατανάλωση, έχω μετρήσει με το ir pistol gun γύρω στους 37C που σε εμένα τα ένιωθα ψιλό ενοχλητικά.

Δηλαδη οταν ενα κλιματιστικο ειναι μεγαλυτερο για το χωρο, ξανατραβαει τον ηδη ζεστο αερα  οποτε ο αισθητηρας του δινει εντολη οχι να κοψει το ινβερτερ αλλα να κλεισει εντελως,αφου ανεβασε αποτομα θερμοκρασια και να δουλευει on/off...κι εμεις να αναρωτιομαστε γιατι συμβαινει αυτο...αυτη ειναι η λογικη;;

Εγω παντως βλεπω πως οταν ανεβαινει η εξ.θερμοκρασια οπως αυτες τις μερες, πρεπει να ανεβαζουμε και την επιθυμητη κατα ενα βαθμο πχ για να δουλευει συνεχως και να μην κλεινει οπως συμβαινει με το δικο μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, tornado είπε

αυτο ακριβως σκεφτομαι, παλευω δεκα μερες και δεν εχω καταφερει τιποτα,

αν παει ετσι και αυτη η εβδομαδα, θα πω στους τεχνικους τους, ελατε συνδεστε το αλλιως φερτε αλλο.

@tornadoΚάτι που μου ρθε επειδή την έχουν πατήσει αρκετοί (και εγώ μαζί).. δεν προσπαθείς να το συνδέσεις σε 5ghz δίκτυο έτσι? 

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Στα χαρτιά είναι το Νέμεσις αλλά το πασιον είναι πολύ πιο αθόρυβο.

Γιατί πρέπει ένα από τα δύο;

Edit βασικά δεν είναι απόλυτα αντίστοιχες οι ταχύτητες με τις παροχές στο πασιον. Μάλλον μικρή η διαφορά στα ντεσιμπέλ. Νέμεσις λοιπόν.

Όχι επειδή τα έχω και τα 2 όπως έγραψα, δεν είναι μικρή η διαφορά στα db των εσωτερικών μονάδων (οι εξωτερικές είναι αθόρυβες). Είναι στα 2 άκρα, το Passion eco είναι απ τα πιο αθόρυβα που έχω συναντήσει ενώ το Nemesis είναι το άλλο άκρο και όταν φυσάει στο φουλ του είναι Nemesis όνομα και πράγμα. Βέβαια με το silent αν κάποιος θέλει, γίνεται πραγματικά silent και επίσης εμένα δεν με χαλάει καθόλου αυτό μιας και γουστάρω white noises (όπως δεν με ενοχλεί ο αφυγραντήρας στο full εκεί που κοιμάμαι κτλ), άλλους φαντάζομαι θα τους ενοχλεί ο ήχος του αέρα. 

Επεξ/σία από Craven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δηλαδη οταν ενα κλιματιστικο ειναι μεγαλυτερο για το χωρο, ξανατραβαει τον ηδη ζεστο αερα  οποτε ο αισθητηρας του δινει εντολη οχι να κοψει το ινβερτερ αλλα να κλεισει εντελως,αφου ανεβασε αποτομα θερμοκρασια και να δουλευει on/off...κι εμεις να αναρωτιομαστε γιατι συμβαινει αυτο...αυτη ειναι η λογικη;;

Εγω παντως βλεπω πως οταν ανεβαινει η εξ.θερμοκρασια οπως αυτες τις μερες, πρεπει να ανεβαζουμε και την επιθυμητη κατα ενα βαθμο πχ για να δουλευει συνεχως και να μην κλεινει οπως συμβαινει με το δικο μου!

Αν ισχυει αυτος ο κανονας στα κλιματιστικα μας (και αν το κατάλαβα καλά), οταν το κλιματιστικό πλησιάζει στην επιθυμητη θερμοκρασία ρίχνει τις στροφές οσο μπορεί ώστε να συντηρησει την θερμοκρασία που θέλουμε, ταυτόχρονα ομως η θερμοκρασία του αέρα στο κλιματιστικο δεν επιτρέπεται να είναι λιγότερο απο 42C (μην έχει κρύα ρεύματα αέρα) και δεν πρέπει να ξεπεράσει κατα κάποιο βάθμο (π.χ.2 βαθμους) την επιθυμητή θερμοκρασία μας.

Δηλαδη παράδειγμα

18 βαθμους ο χώρος (το βάλαμε 18 βαθμους και τους έπιασε και δεν εχουμε σημαντικές απώλειες), αρχίζει και ρίχνει στροφές.. (Εστω οτι αν πάει 20 κλείνει). Το κλιματιστικο μας το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι να προσθέσει αλλους 24 βαθμους στην ήδη υπάρχουσα θερμοκρασία (ώστε να φτάσει το ελάχιστο που ειναι το 42),εστω με 1000W κατανάλωση. Αν αυτοι οι 42C βαθμοι θερμοκρασίας εξόδου δεν αναγκάσουν την θερμοκρασία χώρου να φτάσει 20 θα δουλέυει συνεχως στα 1000w. Οταν και αμα τους φτάσει θα κλείσει.

20 βαθμους ο χώρος (το βάλαμε 20 βαθμους και τους έπιασε και δεν εχουμε σημαντικές απώλειες), αρχίζει και ρίχνει στροφές.. (Εστω οτι αν πάει 22 κλείνει). Το κλιματιστικο μας το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι να προσθέσει αλλους 22 βαθμους στην ήδη υπάρχουσα θερμοκρασία (ώστε να φτάσει το ελάχιστο που ειναι το 42),εστω με 900W κατανάλωση. Αν αυτοι οι 42C βαθμοι  θερμοκρασίας εξόδου δεν αναγκάσουν την θερμοκρασία χώρου να φτάσει 22 θα δουλέυει συνεχως στα 900w. Οταν και αμα τους φτάσει θα κλείσει.

23 βαθμους ο χώρος (το βάλαμε 23 βαθμους και τους έπιασε και δεν εχουμε σημαντικές απώλειες), αρχίζει και ρίχνει στροφές.. (Εστω οτι αν πάει 25 κλείνει). Το κλιματιστικο μας το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι να προσθέσει αλλους 19 βαθμους  στην ήδη υπάρχουσα θερμοκρασία (ώστε να φτάσει το ελάχιστο που ειναι το 42),εστω με 800W κατανάλωση. Αν αυτοι οι 42C βαθμοι θερμοκρασίας εξόδου δεν αναγκάσουν την θερμοκρασία χώρου να φτάσει 25 θα δουλέυει συνεχως στα 800w. Οταν και αμα τους φτάσει θα κλείσει.

Καπως ετσι το καταλαβαίνω εγω, θα το δοκιμάσω σημερα το απογευμα,θα βάλω αντι για 21 που έχω συνηθως 24. Εμενα στους 21 έχει ελάχιστη κατανάλωση στην συντηρηση  θερμοκρασίας περίπου 900W (και κλείνει..), λογικα αν το βάλω 23 η 24 (θα κάψει βέβαια πολυ παραπανω σε σχέση με  πριν για να φτάσει την θερμοκρασία αυτη) ωστόσο θα πρέπει η κατανάλωση στην συντήρηση να πάει λιγότερο, και δεν θα κλείνει..

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν ισχυει αυτος ο κανονας στα κλιματιστικα μας (και αν το κατάλαβα καλά), οταν το κλιματιστικό πλησιάζει στην επιθυμητη θερμοκρασία ρίχνει τις στροφές οσο μπορεί ώστε να συντηρησει την θερμοκρασία που θέλουμε, ταυτόχρονα ομως η θερμοκρασία του αέρα στο κλιματιστικο δεν επιτρέπεται να είναι λιγότερο απο 42C (μην έχει κρύα ρεύματα αέρα) και δεν πρέπει να ξεπεράσει κατα κάποιο βάθμο (π.χ.2 βαθμους) την επιθυμητή θερμοκρασία μας.

Καπως ετσι το καταλαβαίνω εγω, θα το δοκιμάσω σημερα το απογευμα,θα βάλω αντι για 21 που έχω συνηθως 24. Εμενα στους 21 έχει ελάχιστη κατανάλωση στην συντηρηση  θερμοκρασίας περίπου 900W (και κλείνει..), λογικα αν το βάλω 23 η 24 (θα κάψει βέβαια πολυ παραπανω σε σχέση με  πριν για να φτάσει την θερμοκρασία αυτη) ωστόσο θα πρέπει η κατανάλωση στην συντήρηση να πάει λιγότερο, και δεν θα κλείνει..

Θυμισε μου εσενα ειναι 18αρι;; Κοιτα, αν οντως ισχυει αυτο για τα toyotomi το πλαφον 42 βαθμοι (παρεπιμπτοντως φοβερη η αναλυση της daikin που ανεβασες δινει ενα σωρο πληροφοριες) θερμοκρασια εξοδου τοτε ακριβως αυτο συμβαινει.!

Θα το κανω κι εγω αυτο το πειραμα με ανεβασμενη θερμοκρασια στους 24 οπως λες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, energy52 είπε

Θυμισε μου εσενα ειναι 18αρι;; Κοιτα, αν οντως ισχυει αυτο για τα toyotomi το πλαφον 42 βαθμοι (παρεπιμπτοντως φοβερη η αναλυση της daikin που ανεβασες δινει ενα σωρο πληροφοριες) θερμοκρασια εξοδου τοτε ακριβως αυτο συμβαινει.!

Θα το κανω κι εγω αυτο το πειραμα με ανεβασμενη θερμοκρασια στους 24 οπως λες..

Ναι 18αρι είναι,  αν έχεις μετρητη.. δες την κατανάλωση σε συντηρηση του κλιματιστικού σε θερμοκρασία που το βάζεις κανονικά (21 - 22) και πόσο και άν θα πέσει η ελάχιστη στιγμιαία κατανάλωση στην συντήρηση οταν το βάλεις 24. Αν ισχύει και πέσει, λογικα θα υπάρχει αυτο το πλαφόν, και λύνονται ολες μου οι απορίες σχετικα με την "περίεργη" λειτουργία του κλιματιστικου μου..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Διαφορετικοί χώροι. Επίσης είναι 18αρι.

Πάντως το δικό μου βγάζει 50 βαθμούς στα 1200 βατς αλλά είναι πιο στενό.

Στα 600+ βγάζει σχεδόν 40.

Τελικά βολεύει το μικρό πλάτος. Έχει θόρυβο αλλά βγάζεις περισσότερη θερμοκρασία.

 

Αφου κι εμενα βγαζει 43-45 στα 1200w και 37-38 στα 900  ενω η μοναδα ειναι πιο πλατια απ τη δικη σου τοτε μιλαμε πανω-κατω για την ιδια αποδοση;;σχετικο βεβαια γιατι αυτο μαλλον εξαρταται κι απ την εξ.θερμοκρασια..

Βεβαια εσενα πεφτει πολυ πιο χαμηλα χωρις να κλεινει κι εκει πιστευω πως ειναι η διαφορα inverter me inverter και με το αναλογο κοστος αγορας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εδώ ο τεχνικός από τις 9 τώρα διαβάζει το manual του κλιματιστικού. Αρχικά πήγε να πάρει μετρήσεις στους 25 του είπα εγώ το δουλεύω 21-22 αλλιώς να γράφετε ότι λειτουργεί πάνω από 25.. κάθεται κάτω από το κλιματιστικό και περιμένει να ανοίξει εδώ και μισή ώρα...

 

Μέτρησε με μέτρο και τον χώρο μου είπε και εκείνος για τον χώρο αυτό θα έβαζε 24αρι .... Εν αναμονή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αφου κι εμενα βγαζει 43-45 στα 1200w και 37-38 στα 900  ενω η μοναδα ειναι πιο πλατια απ τη δικη σου τοτε μιλαμε πανω-κατω για την ιδια αποδοση;;σχετικο βεβαια γιατι αυτο μαλλον εξαρταται κι απ την εξ.θερμοκρασια..

Βεβαια εσενα πεφτει πολυ πιο χαμηλα χωρις να κλεινει κι εκει πιστευω πως ειναι η διαφορα inverter me inverter και με το αναλογο κοστος αγορας!!

Ναι, η απόδοση στα κλιματιστικά πόση διαφορά να έχει;

Βέβαια παίζει η παράμετρος παροχή σε κυβικά την ώρα, την οποία μπορούμε να την προσδιορίσουμε αν βάλουμε fixed ταχύτητα ανεμιστήρα.

Εμένα ίσως πέφτει πιο χαμηλά, γιατί ίσως μπορεί να πέσει και πιο χαμηλά στην παροχή λόγω μικρού πλάτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αφου κι εμενα βγαζει 43-45 στα 1200w και 37-38 στα 900  ενω η μοναδα ειναι πιο πλατια απ τη δικη σου τοτε μιλαμε πανω-κατω για την ιδια αποδοση;;σχετικο βεβαια γιατι αυτο μαλλον εξαρταται κι απ την εξ.θερμοκρασια..

Βεβαια εσενα πεφτει πολυ πιο χαμηλα χωρις να κλεινει κι εκει πιστευω πως ειναι η διαφορα inverter me inverter και με το αναλογο κοστος αγορας!!

Για να συγκρίνουμε θερμοκρασίες αέρα κλιματιστικού πρέπει να έχουν οι δυο χώροι ίδια θερμοκρασία. Αλλη θερμοκρασία θα βγάλει οταν ο χώρος έχει 20C και άλλη θερμοκρασία οταν εχει 24 με την ιδια ακριβώς κατανάλωση.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Για να συγκρίνουμε θερμοκρασίες αέρα κλιματιστικού πρέπει να έχουν οι δυο χώροι ίδια θερμοκρασία. Αλλη θερμοκρασία θα βγάλει οταν ο χώρος έχει 20C και άλλη θερμοκρασία οταν εχει 24 με την ιδια ακριβώς κατανάλωση.

Ακριβώς, είναι δεκάδες οι παράμετροι (εξωτερική, εσωτερική, ύψος ταβανιού κτλ) .  Χαμένος κόπος.

23 λεπτά πριν, guzel είπε

Είναι εδώ ο τεχνικός από τις 9 τώρα διαβάζει το manual του κλιματιστικού. Αρχικά πήγε να πάρει μετρήσεις στους 25 του είπα εγώ το δουλεύω 21-22 αλλιώς να γράφετε ότι λειτουργεί πάνω από 25.. κάθεται κάτω από το κλιματιστικό και περιμένει να ανοίξει εδώ και μισή ώρα...

Μέτρησε με μέτρο και τον χώρο μου είπε και εκείνος για τον χώρο αυτό θα έβαζε 24αρι .... Εν αναμονή..

Αν έβαζε στην Κρήτη 24άρι, στον ίδιο χώρο στα Ιωάννινα τί θα εβαζε? 40άρι?

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Ενδιαφερομαι για 9αρι κλιματιστικο (μεχρι 400 ευρω) για υπνοδωματιο, κυρια χρηση θερμανση, ειμαι μεταξυ των παρακατω κυριως λογω της εγγυησης, το προηγουμενο LG Hero εκαψε πλακετα και πιθανον κομπρεσσορα με μικρη χρηση:

- Inventor Omnia Eco O3MVI32

- Gree Lomo GRS-101 EI / JLM1-N3

Ποιο λετε απο τα παραπανω? Εχετε να μου προτεινεται καποιο αλλο?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακριβώς, είναι δεκάδες οι παράμετροι (εξωτερική, εσωτερική, ύψος ταβανιού κτλ) .  Χαμένος κόπος.

Αν έβαζε στην Κρήτη 24άρι, στον ίδιο χώρο στα Ιωάννινα τί θα εβαζε? 40άρι?

Εδώ μου είπε ότι σε όσους έχει πάει το δουλεύουν στους 25 και εκεί πρέπει να δουλεύει hahahhahahahahaha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, guzel είπε

Εδώ μου είπε ότι σε όσους έχει πάει το δουλεύουν στους 25 και εκεί πρέπει να δουλεύει hahahhahahahahaha

Ότι να'ναι.

Έμπλεξες....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...