Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό που θέλεις να κάνεις είναι σαν να έχει πλημμυρίσει ένας χώρος και βάλεις μια αντλία να αντλεί και να στέλνει το νερό πάλι πίσω στον ίδιο χώρο

αν και το παράδειγμα δεν με βοήθησε πολύ :) 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12άρι σε υπνοδωμάτιο ;;;!!!;! Πόσα τετραγωνικά είναι; 20 και πάνω ?!

Δεν το προτείνω για υπνοδωμάτιο εξαιτίας των υψηλών db θορύβου .

 δέν γνωρίζω ακριβώς τά τετραγ. αλλά χονδρικά ειναι μεταξύ 19 μέ 22 ειναι ψηλοτάβανο μονοκατοικία κατασκευής 1950 .... μέ αστεία μόνωση ...αλλά επειδη ειναι μεσοτοιχία με αλλο σπιτι μόνο η μιά πλευρά τού δωματίου  ερχεται σέ επαφή μέ τον εξωτερικο τοίχο . η πιό καλή θεση για την τοποθετηση της εσωτερικης μονάδος ειναι πάνω από το κρεβάτι στό πλάι η απέναντι ? (λόγω ελειψης χώρου ισως μετακινήσουν τό κρεβατι μου ειπαν ... τό θέλουν γιά ψύξη 60 % κ 40 % γιά θέρμανση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και το παράδειγμα δεν με βοήθησε πολύ :) 

thanks

Αυτό που καταλαβα είναι ότι θες να βάλεις και τις 2 μονάδες μέσα στο σπίτι σου . Έτσι ώστε να υποβοηθάς την εξωτερική μονάδα λόγο της καλύτερη θερμοκρασίας πυο έχει μέσα το σπίτι σου . Όμως αυτό δεν γίνεται δεν έχει αποτέλεσμα . 

 

Αυτό γιατί η αντλία θερμότητας  (κλιματιστικά) αυτό που κάνει είναι να εναλλάσει -μετάφερει θερμότητα μεταξύ 2 περιβάλλοντων χώρων . Πολύ χοντρικά . Εχεις το κλιματιστικό τοποθετημένο κανονικά και όχι οπως λες . Και το χεις στην ψύξη. Το κλιματιστικό αυτό που κάνει είναι να παίρνει την θερμότητα του  εσωτερικού χώρου και με βάση την αρχή λειτουργίας τους που στηρίζεται στον ψυκτικό κύκλο την αποβάλλει στο εξωτερικό περιβάλλον (αυτό το κάνει η εξωτερική μονάδα) .Οπότε εσύ τι κάνεις  αν έχει και τις 2 μονάδες μέσα; Πολύ απλά παίρνεις με την μια μονάδα κλιματιστικού την θερμότητα και την αποβάλεις απο την άλλη μονάδα  (που υποτίθεται έπρεπε να είναι έξω και όχι μέσα) . Αρα απλά μεταφέρεις την ίδια θερμότητα λίγο πιο πέρα στον χώρο σου  και όχι σε κάποιο άλλο περιβάλλον . Απλά κάνεις μια μεταφορά . Λες και έχεις μια αντλία νερού που τραβάει τα νερά απο το σπίτι σου που πλυμμήρισε αλλά εσύ δεν βάζεις την έξοδο του σωλήνα έξω απο το σπίτι αλλά πάλι μεσα στο σπίτι . Οπότε ξαναπλυμμηρίζεις το σπίτι σου !!!!

 

Ελπίζω να σε βοήθησα περισσότερο ! Αν έχεις απορίες ή θες κανα λινκ να διαβάσεις απο ενδιαφέρον :

 

http://karkas.gr/images/arxi-leitourgeias-antlias.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε για αυτό το toyotomi?

http://www.homeelectrics.gr/index.php?route=product/product&product_id=1518

 

Πρέπει να πάρω μέχρι και την άλλη βδομάδα και είμαι πλέον μεταξύ αυτού και κάποιου αντίστοιχου invertor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δέν γνωρίζω ακριβώς τά τετραγ. αλλά χονδρικά ειναι μεταξύ 19 μέ 22 ειναι ψηλοτάβανο μονοκατοικία κατασκευής 1950 .... μέ αστεία μόνωση ...αλλά επειδη ειναι μεσοτοιχία με αλλο σπιτι μόνο η μιά πλευρά τού δωματίου  ερχεται σέ επαφή μέ τον εξωτερικο τοίχο . η πιό καλή θεση για την τοποθετηση της εσωτερικης μονάδος ειναι πάνω από το κρεβάτι στό πλάι η απέναντι ? (λόγω ελειψης χώρου ισως μετακινήσουν τό κρεβατι μου ειπαν ... τό θέλουν γιά ψύξη 60 % κ 40 % γιά θέρμανση 

 

Αυτός ο εξωτερικός τοίχος του δωματίου τι προσανατολισμό έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου πειτε οτι ανοιξατε τα κλιματιστικα στο ζεστο απο τωρα? :)

 

Εδω στη γειτονια ειναι ενα χαλασμενο που βουιζει, καθε νυχτα μου παιρνει τ αυτια :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου πειτε οτι ανοιξατε τα κλιματιστικα στο ζεστο απο τωρα? :)

 

Εδω στη γειτονια ειναι ενα χαλασμενο που βουιζει, καθε νυχτα μου παιρνει τ αυτια :wacko:

Nαι το άνοιξα !! Εκαψε κανα 6ωρο σήμερα ! Άρρωστος είμαι ! Στους 24 το βαλα και παρ όλα αυτά φοράω μπουφάν !   :P  

 

6 ώρες 3.3 kw  ! Μια χαρά ! (9άρι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το άνοιξα !! Εκαψε κανα 6ωρο σήμερα ! Άρρωστος είμαι ! Στους 24 το βαλα και παρ όλα αυτά φοράω μπουφάν !   :P  

 

6 ώρες 3.3 kw  ! Μια χαρά ! (9άρι)

 

 

Eγω μεχρι το Σαββατο κυκλοφορουσα με παντοφλα χωρις καλτσα, σορτσακι και φανελακι και κοιμομουν με σεντονακι. Τη Κυριακη  ξημερωμα ενιωσα παγωμενος και φορεσα καλτσες-φορμα-μπλουζα. Σημερα εβαλα και το παπλωμα.

 

Το χειμωνα δεν ανοιγω ποτέ το κλιματιστικο. Οταν πεσει αρκετα η θερμοκρασια ανοιγω ενα θερμοπομπο:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειμωνα δεν ανοιγω ποτέ το κλιματιστικο. Οταν πεσει αρκετα η θερμοκρασια ανοιγω ενα θερμοπομπο :)

Τελικα αποδεδειγμενα δεν μας πειραζει το κρυο αλλα η υγρασια.. Ενα βραδυ που ειχα 17 βαθμους με 25% υγρασια δεν καταλαβαινα τιποτα απο κρυο..!!!

Σκεφτομαι για αφυγραντηρα και εκτιμω οτι το αθροισμα της καταναλωσης απο αφυγραντηρα+κλιματιστικο θα ειναι λιγοτερο απο το να δουλευω μονο κλιμα συν αλλη ποιοτητα ζεστης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κάνω οτι μπορώ για να μην ανοίξω το κλιματιστικό μέχρι μέσα Νοεμβρίου. Με την υγρασία έχουμε τεράστιο πρόβλημα και είναι ο μόνιμος λόγος που παγώνουμε αλλά δύσκολα μπορούμε να κάνουμε κάτι. Για αφυγραντήρες είχα κοιτάξει αλλά νομίζω δεν αξίζει να έχεις τόση κατανάλωση επι ενα 24ωρο, θυμάμαι μια μάρκα που κατανάλωνε 300 με 600W..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αποδεδειγμενα δεν μας πειραζει το κρυο αλλα η υγρασια.. Ενα βραδυ που ειχα 17 βαθμους με 25% υγρασια δεν καταλαβαινα τιποτα απο κρυο..!!!

 

 

Και περα απο την υγρασια, ειναι αναλογως τη κατασταση που βρισκομαστε, αλλοτε μπορει κρυωνουμε σε υψηλη θερμοκρασια, αλλοτε να ζεσταινομαστε σε χαμηλη. Πχ. αν εχεις αδειο στομαχι κρυωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό που υποτίθεται ξηραίνει λίγο την ατμόσφαιρα,δεν βοηθά να στη μείωση της υγρασίας?

 

Συνηθως τα τηλεκοντρολ των κλιματιστικων εχουν πληκτρο και για την υγρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...