Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dare Devil

Μπορεις να με βοηθησεις να μου πεις τισ διαφορεσ και ποιο να προτιμησω  Toyotomi Hiro 9αρι ή Inventor Life 9ari. Στη συγκριση βλεπω πολλα κοινα στοιχεια αποδοσης/θορυβου κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Dare Devil

Μπορεις να με βοηθησεις να μου πεις τισ διαφορεσ και ποιο να προτιμησω  Toyotomi Hiro 9αρι ή Inventor Life 9ari. Στη συγκριση βλεπω πολλα κοινα στοιχεια αποδοσης/θορυβου κτλ....

Θα προτιμούσα το hiro γιατί έχει ιονιστή ενώ το life δεν έχει . Όλα τα άλλα είναι ίδια (καταναλώσεις ,θόρυβοι,παροχή ανεμιστήρα κτλ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα χώρο 12 τμ ο οποίος επικοινωνεί με άλλον ένα χώρο 12 τμ με ενα μεγάλο ανοιγμα (οσι 2 πόρτες περίπου, θα τον ζεσταίνει ένα 12αρι? Με ενδιαφέρει ο χώρος 12 τμ που θα μπει το κλιματιστικό όπου λογικά θα κρατάει και την περισσότερη ζέστη. Να προτιμησω 18αρι?

Μπέρδεμα γιατί πιθανόν και σε ένα χρόνο να φυγω από εκεί και το κλιματιστικό να θέλω να το βάλω σε υπνοδωματιο μετά οπότε το 18 θα είναι μεγάλο μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα χώρο 12 τμ ο οποίος επικοινωνεί με άλλον ένα χώρο 12 τμ με ενα μεγάλο ανοιγμα (οσι 2 πόρτες περίπου, θα τον ζεσταίνει ένα 12αρι? Με ενδιαφέρει ο χώρος 12 τμ που θα μπει το κλιματιστικό όπου λογικά θα κρατάει και την περισσότερη ζέστη. Να προτιμησω 18αρι?

Μπέρδεμα γιατί πιθανόν και σε ένα χρόνο να φυγω από εκεί και το κλιματιστικό να θέλω να το βάλω σε υπνοδωματιο μετά οπότε το 18 θα είναι μεγάλο μάλλον.

Αν μπει σε σημειο που να σκαει ο αερας ευθεια στο ανοιγμα.. Το αν κανει το 12αρι ειναι θεμα μονωσης γιατι εχουν μπει πολλα 12αρια σε 30τμ και δουλευουν μια χαρα..

Να κοιταξεις να εχει ονομαστικη αποδοση 14500btu και πανω στην θερμανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε George_GR1

 Παιρνεις ενα 12 αρι Α++ πλουσιο και λυνεισ το προβλημα σου με τα 24 μ2

Σου εφτιαξα μια λιστα στο σκρουτζ με τα Τοπ 10 Α++ με ιονιστη 

https://www.skroutz.gr/c/407/Oikiaka_klimatistika/m/1800_298_3784_284_296/Daikin_or_Fujitsu_or_Inventor_or_Mitsubishi_or_Toyotomi/f/6248_372700_407348_486059/Inverter-Τουλάχιστον-A-Έως-14000-btu-Ιονιστής.html?keyphrase=κλιματιστικα&order_by=popularity&order_dir=desc 

Αυτα τα +++ μεγαλη πλανη.. Παρε ενα μετρητη καταναλωσης και θα βαλεις τα δικα σου +
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ , εγω τον εχω μετρητη καταναλωσης αλλα μετα τι θα κανω . Ενα inverter κλιματιστιστικο εχει μεταβαλομενη αποδοση και καθε χωρος ειναι διαφορετικοσ . Καλο ειναι να περνουμε υποψη τις μετρησεις ως ενα μετρο συγκρισης που δινουνε οι κατασκευαστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ , εγω τον εχω μετρητη καταναλωσης αλλα μετα τι θα κανω . Ενα inverter κλιματιστιστικο εχει μεταβαλομενη αποδοση και καθε χωρος ειναι διαφορετικοσ . Καλο ειναι να περνουμε υποψη τις μετρησεις ως ενα μετρο συγκρισης που δινουνε οι κατασκευαστες

Τοτε γιατι σε κλιματιστικο με cop 4 σβηνει στα 400watt ενω σε ενα αλλο με cop 3.7 εχει ιδιο προγραμματισμο inverter οπως στα πολυ ακριβα μοντελα??? Δηλαδη να δουλευει σε χαμηλα watt με ελαχιστες επανεκκινησεις..!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε γιατι σε κλιματιστικο με cop 4 σβηνει στα 400watt ενω σε ενα αλλο με cop 3.7 εχει ιδιο προγραμματισμο inverter οπως στα πολυ ακριβα μοντελα??? Δηλαδη να δουλευει σε χαμηλα watt με ελαχιστες επανεκκινησεις..!

Δεν είναι θέμα cop αυτό. Εχει να κάνει σε πόσο χαμηλή συχνότητα μπορεί να δουλέψει ο συμπιεστής που φοράει . Το εύρος απόδοσης σε btu και οι απαιτήσεις του χώρου μας σε btu είναι σημαντικά για να επιλέξουμε το κατάλληλο μοντέλο για τον χώρο μας . 

 

Εμένα σίγουρα στα 200 watt δεν κλείνει το 9αρι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε γιατι σε κλιματιστικο με cop 4 σβηνει στα 400watt ενω σε ενα αλλο με cop 3.7 εχει ιδιο προγραμματισμο inverter οπως στα πολυ ακριβα μοντελα??? Δηλαδη να δουλευει σε χαμηλα watt με ελαχιστες επανεκκινησεις..!

 

Eπειδή υπάρχει αυτό το θέμα με τα inverter και το εύρος των αποδόσεων, πραγματικά είναι πολύ χρήσιμο να κοιτάμε την ενεργιακή ετικέτα και την κατηγοριοποίηση των μονάδων.

 

Στην ενεργειακή ετικέτα όμως, δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο την κλάση αλλά και το φορτίο σχεδιασμού.

 

Από το φορτίο σχεδιασμού, βλέπουμε αν το μηχάνημα που κρίνουμε/κατηγοριοποιούμε είναι 9αρι, 12αρι κτλ....

 

Αυτό που βλέπουμε συχνά, είναι να έχουμε 2 μηχανήματα για παράδειγμα 9αρια, ίδιας ενεργειακής κλάσης Α+++ αλλά διαφέρουν τα kw στην κατανάλωση. Η εξήγηση βρίσκεται στο φορτίο σχεδιασμού τις περισσότερες φορές. Η μία εταιρεία έχει φορτίο σχεδιασμού 2.0kw ενώ η άλλη 2.8kw

 

Αυτό σημαίνει ότι η πρώτη εταιρεία έχει κατηγοριοποιήσει το μηχάνημα για απόδοση 2kw=6.824btu ενώ η δεύτερη σαν 2.8kw=9.553btu

 

Με λίγα λόγια, κοιτάμε να έχουμε υψηλή ενεργειακή κλάση και υψηλό φορτίο σχεδιασμού 

post-363081-0-99948000-1445279303_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. Λόγω οικονομικού αλλά και για καλά λόγο που έχω διαβάσει, μάλλον θα κινηθω σε 12αρι invertor.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα cop αυτό. Εχει να κάνει σε πόσο χαμηλή συχνότητα μπορεί να δουλέψει ο συμπιεστής που φοράει . Το εύρος απόδοσης σε btu και οι απαιτήσεις του χώρου μας σε btu είναι σημαντικά για να επιλέξουμε το κατάλληλο μοντέλο για τον χώρο μας . 

 

Εμένα σίγουρα στα 200 watt δεν κλείνει το 9αρι .

Μην λεμε τα αυτονοητα.. Μια ακριβη σειρα με πολλα + λειτουργουν με αυτο τον τροπο και σαφως θα αναγραφει μεγαλο cop.

Εγω εχω απτες αποδειξεις οτι το ενα που εχει cop 3.7 δουλευει ετσι(σε χαμηλα ρευματα) και το αλλο με cop 4 δουλευει οπως ενα φθηνο inverter... και οταν το ειπα στον αντιπροσωπο μου ειπε γιατι εχεις παρει την φθηνη σειρα(450ε) και οτι επρεπε να παρω την πιο ακριβη κοντα στα 600ε. Αρα πληρωνω ονομα στα 450ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω, για απλή χρήση θέρμανσης σε καλά μονωμένο σπίτι 25τ.μ τα φτηνά της σειράς 250€ περίπου κάνουν δουλειά? υπάρχει καλοριφέρ πετρέλαιο και τζάκι αλλα για να σπάει λίγο αυτήν την περίοδο (οκτώβρη, νοέμβρη, μάρτη απρίλη) θα κάνουν δουλεία?

είμαι ανάμεσα σε φτηνό κλιματιστικό και ακριβό αφυγραντήρα καθώς η υγρασία είναι ένα μεγάλο θέμα στο realfeel της θερμοκρασίας. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω, για απλή χρήση θέρμανσης σε καλά μονωμένο σπίτι 25τ.μ τα φτηνά της σειράς 250€ περίπου κάνουν δουλειά? υπάρχει καλοριφέρ πετρέλαιο και τζάκι αλλα για να σπάει λίγο αυτήν την περίοδο (οκτώβρη, νοέμβρη, μάρτη απρίλη) θα κάνουν δουλεία?

είμαι ανάμεσα σε φτηνό κλιματιστικό και ακριβό αφυγραντήρα καθώς η υγρασία είναι ένα μεγάλο θέμα στο realfeel της θερμοκρασίας. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Aν το πρόβλημα σου είναι η υγρασία τότε ΜΟΝΟ αφυγραντήρα. Η αφύγρανση των κλιματιστικών δεν κάνουν δουλειά και η λειτουργία αφύγρανσης είναι μόνο στην ψύξη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...