Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Κοιτάς μάλλον λάθος σειρά . Η μόνη σειρά που έχει φίλτρο ενεργού είναι η ELITE ELEGANT-12CHSA/XA31
Εσυ κοιτάς την ELITE    https://www.tclgreece.gr/product/elite-tac-12chsa-xa51/  που δεν έχει φίλτρο ενεργού . Το ίδιο και η ELITE PLUS  σειρά . 

Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι την Haier την έχει η Inventor και για το service της Inventor γράφονται θετικά σχόλια εδώ μέσα τουλάχιστον . 
Την TCL την έχει η ελληνική αντιπροσωπεία που εκπροσωπεί τα  Mitshubishi  στην Ελλάδα.  ΑΓΗΝΩΡ Α.Ε 


 

Στο site της alpha klima τα γραφει λαθος. Εκει το ειδα. Για το cvmore εχουμε καμια αποψη?

Ειδα οτι ειναι γερμανικο! καλο αυτο.

Επεξ/σία από gbras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι και για αυτό, αν σε καλύπτει σίγουρα το 22αρι, μπορείς να πας εκεί για μεγαλύτερη οικονομία λόγω καλύτερων SEER, SCOP και ελάχιστων btus.

πηγα σε ενα καταστημα εδω στην πολη μου και το βρηκα αυριο θα μου πει ποτε θα ερθει σκεφτομαι να τον παραγγειλω το 22. το fujitsu που εχεις ποσα τετραγονικα σε καλυπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsitlas είπε

το fujitsu που εχεις ποσα τετραγονικα σε καλυπτει?

60τμ ενιαίος , σαλονοτραπεζαρία και κουζίνα. Διπλή τοιχοποιία με 3άρα dow και απλά κουφώματα με διπλά τζάμια, στον Ωρωπό δλδ πιο κρύο από Αθήνα. Λειτουργία μόνο θέρμανση μιας και το καλοκαίρι δεν κάνει πολύ ζέστη εδώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τις "κακές" αποδόσεις όπου μπορεί να είναι αποτρεπτικές για την αγορά ενός κλιματιστικού, έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα τεχνικά, σφαλμάτων/ζημιών που να κατηγοριοποιούν κάποιες μάρκες σε ζημιάρικες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, zoranb είπε

Εκτός από τις "κακές" αποδόσεις όπου μπορεί να είναι αποτρεπτικές για την αγορά ενός κλιματιστικού, έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα τεχνικά, σφαλμάτων/ζημιών που να κατηγοριοποιούν κάποιες μάρκες σε ζημιάρικες?

Για τα LG έχουν γραφτεί άσχημα πράγματα εδώ μέσα. Για άλλες μάρκες από όσο έχω υπόψη μου, όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2019 στις 3:37 ΜΜ, c-max είπε

Τελικα τοποθετηθηκε το Mitsubishi Heavy. Η εγγυηση στο χαρτι που μου δωσανε ειναι 3+7 χρονια. Αχρειαστη βεβαια να ειναι... 😊

Καλημέρα στην παρέα.

Αγόρασα και εγώ το https://airsamoilis.gr/product/srk-src-25zs-w/ 

Δεν μπόρεσα όμως να εντοπίσω στο installation manual να λέει κάπου για ελάχιστο μήκος γραμμής σωληνώσεων  ούτε για μέγιστο μήκος ούτε από πόσα μέτρα και μετά χρειάζεται πλήρωση r32 και πόσο.(ίσως να το λέει στην συσκευασία της εξωτερικής μονάδας που δεν άνοιξα ακόμη).Στα πόσα μέτρα μήκος σωληνώσεων έκανες την εγκατάσταση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για τα LG έχουν γραφτεί άσχημα πράγματα εδώ μέσα. Για άλλες μάρκες από όσο έχω υπόψη μου, όχι.

Μου κάνει εντύπωση να έχουν γραφτεί άσχημα πράγματα για μάρκα γνωστή και όχι για μάρκες άγνωστες με φθηνιάρικα μοντέλα!

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, grizos είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Αγόρασα και εγώ το https://airsamoilis.gr/product/srk-src-25zs-w/ 

Δεν μπόρεσα όμως να εντοπίσω στο installation manual να λέει κάπου για ελάχιστο μήκος γραμμής σωληνώσεων  ούτε για μέγιστο μήκος ούτε από πόσα μέτρα και μετά χρειάζεται πλήρωση r32 και πόσο.(ίσως να το λέει στην συσκευασία της εξωτερικής μονάδας που δεν άνοιξα ακόμη).Στα πόσα μέτρα μήκος σωληνώσεων έκανες την εγκατάσταση?

Το ελάχιστο δεν αναφέρεται.

Για το άλλο που ρωτάς, θα το λέει το installation manual που θα συνοδεύει την συσκευή σου.

Αν ισχύει πάντως το ίδιο για το R410 μοντέλο, δεν θα θέλει πάνω από 15μ σωλήνα (σελ 32) :

Additional refrigerant charge is required only when connecting pipe length exceeds 15 m.

 

https://www.manualslib.com/download/1369910/Mitsubishi-Heavy-Industries-Srk60zsx-S.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Κοιτάς μάλλον λάθος σειρά . Η μόνη σειρά που έχει φίλτρο ενεργού είναι η ELITE ELEGANT-12CHSA/XA31
Εσυ κοιτάς την ELITE    https://www.tclgreece.gr/product/elite-tac-12chsa-xa51/  που δεν έχει φίλτρο ενεργού . Το ίδιο και η ELITE PLUS  σειρά . 

Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι την Haier την έχει η Inventor και για το service της Inventor γράφονται θετικά σχόλια εδώ μέσα τουλάχιστον . 
Την TCL την έχει η ελληνική αντιπροσωπεία που εκπροσωπεί τα  Mitshubishi  στην Ελλάδα.  ΑΓΗΝΩΡ Α.Ε 


 

Αυτή είναι και η μόνη διαφορά που βρήκα. Το φίλτρο ενεργού άνθρακα. Δεν το θεωρώ ότι είναι απαραίτητο ειδικά άμα στο χώρο δεν καπνίζουν. Άσε που προσθέτει έξτρα κόστος σε βάθος χρόνου. Ο ιονιστής θα βοηθήσει πιστεύω κάποιον που έχει πχ ρινίτιδα. Το Elite Plus θεωρώ ότι έχει το vfm και γι αυτό το πήρα. Θα δείξει.

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το ελάχιστο δεν αναφέρεται.

Για το άλλο που ρωτάς, θα το λέει το installation manual που θα συνοδεύει την συσκευή σου.

Αν ισχύει πάντως το ίδιο για το R410 μοντέλο, δεν θα θέλει πάνω από 15μ σωλήνα (σελ 32) :

Additional refrigerant charge is required only when connecting pipe length exceeds 15 m.

https://www.manualslib.com/download/1369910/Mitsubishi-Heavy-Industries-Srk60zsx-S.html

Γενικά βλέπω ότι πολλές μάρκες τελικά δεν αναφέρουν για ελάχιστο μήκος. Μήπως τελικά ισχύει απλά αυτό που λένε για 1,5μ + ?

Εκτός φυσικά και αν κάποιο μοντέλο το αναφέρει.

Επεξ/σία από Camal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Camal είπε

Γενικά βλέπω ότι πολλές μάρκες τελικά δεν αναφέρουν για ελάχιστο μήκος. Μήπως τελικά ισχύει απλά αυτό που λένε για 1,5μ + ?

Εκτός φυσικά και αν κάποιο μοντέλο το αναφέρει.

Εξαρτάται από την εταιρεία .

πχ Όλα τα Daikin λένε από 3μ και άνω ανεξαρτήτως btus

Άλλα λένε από κάποιο μέγεθος και μετά.

Σε άλλα δεν λένε καθόλου.

Πάντως η λογική λέει ότι από την στιγμή που οι κατασκευαστές, φτιάχνουν τα μηχανήματά τους ώστε να μην έχουν πρόβλημα με μήκη πχ 15μέτρων και υψομετρικά 10μέτρων (πολλές φορές ακόμα περισσότερο),  όταν πας και το βάζεις με 1μέτρο σωλήνα και μηδέν υψομετρικά πχ το μηχάνημα ακριβώς απ έξω, τότε θα έχεις υπερπίεση στο κύκλωμα και άρα καταπόνηση του συμπιεστή, θορύβους κτλ .Φυσικά και πάλι εξαρτάται από τον κατασκευαστή.

Δυστυχώς επειδή ο χαλκός είναι ακριβός, οι εγκαταστάτες έχουν συμφέρον να βάζουν όσο το δυνατόν λιγότερο για κέρδος και μετά προκύπτουν προβλήματα.

πχ η Daikin δεν αναγνωρίζει καν εγγύηση :

Screenshot-11.png.06370048fd8dd3b04d16123dd5febf49.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Μπαίνει καλοκαίρι και ψάχνω κλιματιστικό για 25-30τμ σε χώρο που έχει ήλιο αλλά εκτός απο ψύξη θέλω να είναι και καλό στήν θέρμανση τον χειμώνα γιατί ειμαι σε ανοιχτό χώρο και φυσάει

Ένα 12αρι ψάχνω σε τιμή κατω από 600 και κάτω και απο 500 αν γίνεται

Κάτι απλό δεν χρειάζεται να έχει τρελές τεχνολογίες απλα να ειναι καλό

Κάποιο καλό μοντέλο 

Toyotomi Hiro eco 12;

Επεξ/σία από Romino12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Romino12 είπε

Καλησπέρα

Μπαίνει καλοκαίρι και ψάχνω κλιματιστικό για 25-30τμ σε χώρο που έχει ήλιο αλλά εκτός απο ψύξη θέλω να είναι και καλό στήν θέρμανση τον χειμώνα γιατί ειμαι σε ανοιχτό χώρο και φυσάει

Ένα 12αρι ψάχνω σε τιμή κατω από 600 και κάτω και απο 500 αν γίνεται

Κάτι απλό δεν χρειάζεται να έχει τρελές τεχνολογίες απλα να ειναι καλό

Κάποιο καλό μοντέλο 

Toyotomi Hiro eco 12;

Καλημέρα.

Το 12άρι θα σου είναι πιθανότατα οριακό και μάλλον ανεπαρκές.

Θα σου πρότεινα ένα καλό 16άρι https://www.bestprice.gr/item/2155157422/inventor-life-pro-l4vi32-16wifir-l4vo32-16.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, grizos είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Αγόρασα και εγώ το https://airsamoilis.gr/product/srk-src-25zs-w/ 

Δεν μπόρεσα όμως να εντοπίσω στο installation manual να λέει κάπου για ελάχιστο μήκος γραμμής σωληνώσεων  ούτε για μέγιστο μήκος ούτε από πόσα μέτρα και μετά χρειάζεται πλήρωση r32 και πόσο.(ίσως να το λέει στην συσκευασία της εξωτερικής μονάδας που δεν άνοιξα ακόμη).Στα πόσα μέτρα μήκος σωληνώσεων έκανες την εγκατάσταση?

Καλορίζικο, είναι πολύ καλό μηχάνημα απο κορυφαίο κατασκευαστή(και απο οτι βλέπω, θηρίο στην θέρμανση)! Εγω προσωπικά θα έβαζα 3μ σωλήνα. Η DAIKIN κάτι θα ξέρει που το προτείνει, και αφου πλήρωσες για κορυφαίο μηχάνημα(580 για 9ρη) η λογική λέει οτι θέλεις και αντίστοιχη εγκατάσταση για να αποδώσει το μηχάνημα σου τα μέγιστα!

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...