Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rus είπε

Tο ερωτημα μου ειναι τι γινεται στην αρχη της σεζον. Αρα λες ότι δε κανω τιποτα?

Δεν μπορώ να βρω λόγο γιατί να το κάνεις.. να φύγει σκόνη αν έχει σκόνη; Υγρασία παντος δεν θα έχει τόσο καιρό κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Δεν μπορώ να βρω λόγο γιατί να το κάνεις.. να φύγει σκόνη αν έχει σκόνη; Υγρασία παντος δεν θα έχει τόσο καιρό κλειστο.

Ετσι εγραφε το προηγουμενο κλιματιστικο που ειχα. Ελεγε ότι τυχον υγρασία που υπαρχει μεσα μπορει να καταστρεψει τη συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή πήρα σερί όλες τις τελευταίες σελίδες και μπερδεύτηκα, μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 οικονομικά μοντέλα, έως 300 ευρώ περίπου, άντε 350, για το παιδικό υπνοδωμάτιο; Με ενδιαφέρει περισσότερο η ψύξη, παρά η θέρμανση. Ευχαριστώ.

πχ αυτό αξίζει;https://www.alphaclimagr.gr/product/1409060/gree-lomo-grs-101-ei-jlm1-n3-9-000btu-inverter-a.html?ref=bestprice.gr

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rus είπε

Ετσι εγραφε το προηγουμενο κλιματιστικο που ειχα. Ελεγε ότι τυχον υγρασία που υπαρχει μεσα μπορει να καταστρεψει τη συσκευη.

Στην ψύξη όταν είναι το κλιματιστικό,κάνει αναγκαστικά και αφυγρανση του χώρου που κλιματίζει..το νερό αυτό βγαίνει από την αποχέτευση έξω,άρα εκεί μέσα έχει υγρασία όταν δουλεύει ..και δεν χαλαει.. ωστόσο αν έχει πολύ υγρασία μέσα,και το κλείσουμε απότομα,και δεν έχει αυτοκαθαρισμο ,τότε μπορεί να δημιουργήθουν μύκητες μέσα..και να μυρίζει κάπως ο αέρας...Αυτό ξέρω..Και έχω δει κλιματιστικό λάθος βαλμενο,το οποιο κρατούσε νερά μέσα (λόγο κλίσης) και δεν χάλασε..Απλά το ξαναβαλαν σωστά,το καθαρισαν και όλα καλά.. Αλλά κακό δεν είναι να το δουλέψεις και στον ανεμιστήρα μερικές ώρες,ειδικά τώρα που δεν έχει και πολύ ζέστη..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

 Αλλά κακό δεν είναι να το δουλέψεις και στον ανεμιστήρα μερικές ώρες,ειδικά τώρα που δεν έχει και πολύ ζέστη..


Εγω φιλε μου ειμαι θερμόαιμος, αυτή τη στιγμη καιγομαι:) Ο ανεμιστηρας δε με δροσιζει. Θα κανω υπομονη όμως μερικες ωρες και μετα θα το γυρισω στο κρυο.Στο δωματιο εχω 28,5 οC, το μεγαλυτερο που εχω δει μεχρι στιγμης.

Στις οδηγιες λεει ότι μετα από μια μεγαλη περιοδο αχρησιας τσεκαρεις τα καλωδια κλπ. και πλενεις τα φιλτρα. Αυτό δε το εκανα βεβαια, γιατι το λεει όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, rus είπε


Εγω φιλε μου ειμαι θερμόαιμος, αυτή τη στιγμη καιγομαι:) Ο ανεμιστηρας δε με δροσιζει. Θα κανω υπομονη όμως μερικες ωρες και μετα θα το γυρισω στο κρυο.Στο δωματιο εχω 28,5 οC, το μεγαλυτερο που εχω δει μεχρι στιγμης.

Στις οδηγιες λεει ότι μετα από μια μεγαλη περιοδο αχρησιας τσεκαρεις τα καλωδια κλπ. και πλενεις τα φιλτρα. Αυτό δε το εκανα βεβαια, γιατι το λεει όμως? λογικό

Να φύγει η σκόνη που μπορεί να έχουν τα φίλτρα.. είτε δουλεύει είτε δεν δουλεύει σκόνη πάει παντού..εγώ πάντως το άναψα κατευθείαν 😛 και έχω δροσουλα :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Να φύγει η σκόνη που μπορεί να έχουν τα φίλτρα.. είτε δουλεύει είτε δεν δουλεύει σκόνη πάει παντού..εγώ πάντως το άναψα κατευθείαν 😛 και έχω δροσουλα :)

Κάλα, ετσι κι αλλιως ανα δυο βδομαδες λεει πρεπει να καθαριζονται. Εγω αναρωτηθηκα αν υπαρχει άλλος λογος που πρεπει να καθαριστουν στην εναρξη της σεζον. Μηπως τα φιλτρα σκονιζονται περισσοτερο όταν δε λειτουργει η συσκευη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kirileman είπε

Επειδή πήρα σερί όλες τις τελευταίες σελίδες και μπερδεύτηκα, μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 οικονομικά μοντέλα, έως 300 ευρώ περίπου, άντε 350, για το παιδικό υπνοδωμάτιο; Με ενδιαφέρει περισσότερο η ψύξη, παρά η θέρμανση. Ευχαριστώ.

πχ αυτό αξίζει;BestPrice iconGree Lomo GRS 101 EI/JLM1-N3 9.000btu inverter A+++ ιονιστής (344,00€)

Θα σου πρότεινα για παιδικό δωμάτιο, κάποιο με HEPA φίλτρα και αθόρυβο. 

Η πρόταση μου είναι αυτό INVENTOR LIFE PRO L5VI32-09WFR.

Είναι νέο μοντέλο. 

Δεν υπάρχει ακόμα σε πολλά μαγαζιά , ψάξτο λίγο. 

3 ώρες πριν, teachertza είπε

αγόρασα ένα shorai 16άρι

Επειδή θα είσαι ο πρώτος με το 16άρι Shorai , αν μπορείς και βρεις χρόνο , θα μας ενδιέφερε ένα review. 

Ιδανικά συνοδευόμενο από μέτρηση κατανάλωσης σε λειτουργία με μετρητή πρίζας πχ αυτόν, ή ακόμα καλύτερα αυτό.

Επίσης συνιστώ ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html

 

 

6 ώρες πριν, Tsitlas είπε

Καλησπέρα παιδιά πήγα το παρήγγειλα το τέρας Mitsubishi Heavy Industries Σειρά ZR SRK/SRC-71ZR-W (R32) αλλά από την πόλη 1350 ευρω

Ομοίως όπως τον από πάνω , μιας και είσαι ο πρώτος με το 24άρι Heavy. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Παρακαλώ ,σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το κλιματιστικό :https://mpakis.gr/product/klimatisti...f=bestprice.gr , το οποίο θα το τοποθετήσω σε δωμάτιο 25 τ.μ.Αυτό , γιατί θεωρώ καλά τα χαρακτηριστικά του  και για ψύξη και για θέρμανση.Φυσικά θα υπάρχουν και καλύτερα σε άλλα μοντέλα με τα ίδια χρήματα ,αλλά σκέφτομαι το συγκεκριμένο,γιατί  για πολλά χρόνια χρησιμοποιώ συμβατικά κλιματιστικά της ίδιας εταιρείας, χωρίς ποτέ να έχω  βλάβη ή δυσλειτουργία σε κάποιο .΄Ήλθε , όμως , η ώρα  να τα αλλάξω σιγά-σιγά σε inverter   για λόγους οικονομίας .Αν κάποιος φίλος έχει χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο ή έχει άποψη, θα ήθελα να την ακούσω καθώς και κάποια άλλη πρόταση στα ίδια χρήματα.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, falis είπε

Καλησπέρα,

Παρακαλώ ,σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το κλιματιστικό :https://mpakis.gr/product/klimatisti...f=bestprice.gr , το οποίο θα το τοποθετήσω σε δωμάτιο 25 τ.μ.Αυτό , γιατί θεωρώ καλά τα χαρακτηριστικά του  και για ψύξη και για θέρμανση.Φυσικά θα υπάρχουν και καλύτερα σε άλλα μοντέλα με τα ίδια χρήματα ,αλλά σκέφτομαι το συγκεκριμένο,γιατί  για πολλά χρόνια χρησιμοποιώ συμβατικά κλιματιστικά της ίδιας εταιρείας, χωρίς ποτέ να έχω  βλάβη ή δυσλειτουργία σε κάποιο .΄Ήλθε , όμως , η ώρα  να τα αλλάξω σιγά-σιγά σε inverter   για λόγους οικονομίας .Αν κάποιος φίλος έχει χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο ή έχει άποψη, θα ήθελα να την ακούσω καθώς και κάποια άλλη πρόταση στα ίδια χρήματα.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

μολις κυκλοφορησε το ιδιο μοντελο με R32, οπως αυτο που πηρα. Εχει το w στο τελος και εχει καλυτερη αποδοση απο αυτο που εβαλες με ιδια τιμη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, falis είπε

Φυσικά θα υπάρχουν και καλύτερα σε άλλα μοντέλα με τα ίδια χρήματα 

Όχι ιδιαίτερα. 

Προτίμησε το SRK/SRC 35 ZS-W Premium (R32) όπως λέει και ο φίλος @c-max

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα σου πρότεινα για παιδικό δωμάτιο, κάποιο με HEPA φίλτρα και αθόρυβο. 

Η πρόταση μου είναι αυτό INVENTOR LIFE PRO L5VI32-09WFR.

Είναι νέο μοντέλο. 

Δεν υπάρχει ακόμα σε πολλά μαγαζιά , ψάξτο λίγο. 

Επειδή θα είσαι ο πρώτος με το 16άρι Shorai , αν μπορείς και βρεις χρόνο , θα μας ενδιέφερε ένα review. 

Ιδανικά συνοδευόμενο από μέτρηση κατανάλωσης σε λειτουργία με μετρητή πρίζας πχ αυτόν, ή ακόμα καλύτερα αυτό.

Επίσης συνιστώ ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html

Ομοίως όπως τον από πάνω , μιας και είσαι ο πρώτος με το 24άρι Heavy. 

Οκ, κάτσε να το βάλω πρώτα και ... σωστα.

Επίσης να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται ότι το 18 σοραι είναι το καλό. Ίσως έπρεπε να έπαιζα σε 18.. απλά έχω 25 τετραγωνικά σαλόνι, διαφέρει και η τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zoranb είπε

Μου κάνει εντύπωση να έχουν γραφτεί άσχημα πράγματα για μάρκα γνωστή και όχι για μάρκες άγνωστες με φθηνιάρικα μοντέλα!

Έχει κανείς άποψη πάνω στο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, teachertza είπε

Οκ, κάτσε να το βάλω πρώτα και ... σωστα.

Επίσης να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται ότι το 18 σοραι είναι το καλό. Ίσως έπρεπε να έπαιζα σε 18.. απλά έχω 25 τετραγωνικά σαλόνι, διαφέρει και η τιμή...

To 18άρι είναι όντως καλύτερο αλλά οκ, για 25τμ είναι μια χαρά το 16άρι , ίσως λίγο μεγάλο μάλιστα. Μάλλον το 13άρι θα σε έφτανε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...