Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα gree. Έχετε παρατηρήσει αξιοσημείωτες διαφορές με τη λειτουργία νωπου αέρα ή ιονιστη;

Κατά πόσο επιβαρύνουν μακροπρόθεσμα το μηχάνημα αν είναι ενεργοποιημένες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, kstgr είπε

Μακριά από LG και Samsung στα κλιματιστικά. Οι Κορεάτες απλά δεν το έχουν.

Τι έχουν παρουσιάσει τα συγκεκριμένα και είστε εναντίων;
Και να ξαναρωτήσω... γιατί δεν σχολιάζει κανείς αρνητικά με προβλήματα τα φθηνιάρικα κλιματιστικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Θελω να παρω κλιματιστικο 18αρι για σαλονι με τις εξης προδιαγραφες:

Τουλαχιστον Α++

Υγρανση/Αφυγρανση γιατι μπουκωνει ευκολα η μυτη μου με τα κλιματιστικα και επισης υπαρχει βρεφος στο σπιτι.

Ιδανικα Ιονιστη

Τιμη περιπου 1500.

Εχω βρει τα:

https://vimax.gr/index.php?route=product/product&product_id=4987&gclid=Cj0KCQjw3PLnBRCpARIsAKaUbgueK1rEkFUTv9ERN1b0pkPpZ24wTBSyUdD7h88h1rKTAAoH8Sirr5QaApr0EALw_wcB (στα 1610)

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198244-daikin-atxm50n-siesta-perfera (στα 1500)

Ποια η γνωμη σας για τα δυο και τι αλλο θα προτεινατε;

Σας ευχαριστω!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Critter είπε

Καλησπερα παιδια.Θελω να παρω κλιματιστικο 18αρι για σαλονι με τις εξης προδιαγραφες:

Τουλαχιστον Α++

Υγρανση/Αφυγρανση γιατι μπουκωνει ευκολα η μυτη μου με τα κλιματιστικα και επισης υπαρχει βρεφος στο σπιτι.

Ιδανικα Ιονιστη

Τιμη περιπου 1500.

Εχω βρει τα:

https://vimax.gr/index.php?route=product/product&product_id=4987&gclid=Cj0KCQjw3PLnBRCpARIsAKaUbgueK1rEkFUTv9ERN1b0pkPpZ24wTBSyUdD7h88h1rKTAAoH8Sirr5QaApr0EALw_wcB (στα 1610)

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198244-daikin-atxm50n-siesta-perfera (στα 1500)

Ποια η γνωμη σας για τα δυο και τι αλλο θα προτεινατε;

Σας ευχαριστω!

https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Critter είπε

Καλησπερα παιδια.Θελω να παρω κλιματιστικο 18αρι για σαλονι με τις εξης προδιαγραφες:

Τουλαχιστον Α++

Υγρανση/Αφυγρανση γιατι μπουκωνει ευκολα η μυτη μου με τα κλιματιστικα και επισης υπαρχει βρεφος στο σπιτι.

Ιδανικα Ιονιστη

Τιμη περιπου 1500.

Εχω βρει τα:

https://vimax.gr/index.php?route=product/product&product_id=4987&gclid=Cj0KCQjw3PLnBRCpARIsAKaUbgueK1rEkFUTv9ERN1b0pkPpZ24wTBSyUdD7h88h1rKTAAoH8Sirr5QaApr0EALw_wcB (στα 1610)

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198244-daikin-atxm50n-siesta-perfera (στα 1500)

Ποια η γνωμη σας για τα δυο και τι αλλο θα προτεινατε;

Σας ευχαριστω!

Υγράνση αφυγρανση μόνο ένα κλιματιστικό ξέρω,daikin ururu sarara.. για μενα και για πολλούς άλλους το απόλυτο κλιματιστικό..

Δεν νομίζω τα κλιματιστικά που έβαλες να έχουν υγράνση.. (αφυγρανση κάνουν όλα)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Υγράνση αφυγρανση μόνο ένα κλιματιστικό ξέρω,daikin ururu sarara.. για μενα και για πολλούς άλλους το απόλυτο κλιματιστικό..

Δεν νομίζω τα κλιματιστικά που έβαλες να έχουν υγράνση.. (αφυγρανση κάνουν όλα)

Ωχ, έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, j2k είπε

θελω ενα 9000 btu ΜΗ inverter εντελως αθορυβο σε καλη τιμη.

Τι να παρω?

Δεν νομίζω να υπάρχουν και να επιτρέπονται τα μη inverter ,μόνο μεταχειρισμένο; 

Θα πρότεινα κάτι toyo,gree που είναι μεν inverter αλλά πλησιάζουν την λειτουργία των συμβατικών κλιματιστικών..

 

52 λεπτά πριν, zoranb είπε

Τι έχουν παρουσιάσει τα συγκεκριμένα και είστε εναντίων;
Και να ξαναρωτήσω... γιατί δεν σχολιάζει κανείς αρνητικά με προβλήματα τα φθηνιάρικα κλιματιστικά!

Κατά καιρούς πολλά και διάφορα..θέματα αξιοπιστίας..

έχε υπόψιν ότι άλλες απαιτήσεις έχεις από ένα φθηνό κλιματιστικό και άλλες απαιτήσεις αν δώσεις μια περιουσία..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argitt είπε

Καταρχήν ποιο μοντέλο έχεις;;;Γιατί την λειτουργία του νωπου αέρα την έχουν ακριβά μοντέλα της Gree.

GREE GRS121 EI/JFR-N3

να ναι καλά το εξοικονομω... Το βάζω 28-29 βαθμούς και με ένα φτηνό μετρητή που έχω βλέπω λειτουργία το πολύ μέχρι 350W. Για πολύ λίγο στην αρχή που το ανοίγω λειτουργεί κοντά στα 1000w.

Τωρα για το νωπό αέρα και τον ιονιστη δεν ξέρω κυριως την επιβάρυνση στο μηχάνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panostom είπε

GREE GRS121 EI/JFR-N3

να ναι καλά το εξοικονομω... Το βάζω 28-29 βαθμούς και με ένα φτηνό μετρητή που έχω βλέπω λειτουργία το πολύ μέχρι 350W. Για πολύ λίγο στην αρχή που το ανοίγω λειτουργεί κοντά στα 1000w.

Τωρα για το νωπό αέρα και τον ιονιστη δεν ξέρω κυριως την επιβάρυνση στο μηχάνημα

Δεν νομίζω να έχει λειτουργία νωπου αέρα,στις οδηγίες χρήσεως δεν λέει ότι δεν είναι διαθέσιμη;

Ο ιονιστης ανεβάζει μερικά (πολύ λίγα ωστόσο) watt την κατανάλωση..εγώ τον είχα πάντα ανοιχτό..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Υγράνση αφυγρανση μόνο ένα κλιματιστικό ξέρω,daikin ururu sarara.. για μενα και για πολλούς άλλους το απόλυτο κλιματιστικό..

Δεν νομίζω τα κλιματιστικά που έβαλες να έχουν υγράνση.. (αφυγρανση κάνουν όλα)

Βασικα δεν ξερω αν το ζηταω σωστα οσον αφορα την υγρανση.Εννοω οτι δεν θελω να ξηραινει τον αερα με αποτελεσμα να μπουκωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Critter είπε

Βασικα δεν ξερω αν το ζηταω σωστα οσον αφορα την υγρανση.Εννοω οτι δεν θελω να ξηραινει τον αερα με αποτελεσμα να μπουκωνω.

Όλα τα κλιματιστικά στη ψύξη κάνουν και αφυγρανση (το νερό που βγαίνει από την αποχέτευση έξω είναι η υγρασία του σπιτιού),ίσως θα είναι προτιμότερο να έχεις ένα κλιματιστικό που να μην κάνει συχνές επανεκκινήσεις (on/off),όπου ο συμπιεστής δουλεύει συνεχόμενα και σε χαμηλή ισχύ,άρα λογικά θα κάνει πολύ λιγότερη αφυγρανση.. Ίσως κάποιος άλλος να γνωρίζει περισσότερα σχετικά με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Critter είπε

Βασικα δεν ξερω αν το ζηταω σωστα οσον αφορα την υγρανση.Εννοω οτι δεν θελω να ξηραινει τον αερα με αποτελεσμα να μπουκωνω.

Τα air conditions . λόγω του τρόπου λειτουργίας τους που το καλοκαίρι σε λειτουργία ψύξης έχουν το μέσα στοιχείο να πέφτει κάτω από το σημείο δρόσου, έχουν ως δευτερεύων αποτέλεσμα την συμπύκνωση των υδρατμών , οι οποίοι σε μορφή νερού , εξέρχονται εκτός σπιτιού (τον χειμώνα γίνεται το αντίστροφο αλλά εκεί αφυγραίνουν των εξωτερικό αέρα). 

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει έλεγχος στη διαδικασία, οπότε με την αυστηρή έννοια του όρου, το 99,99% των air conditions ΔΕΝ είναι κλιματισμός. 

Κλιματισμός σημαίνει να ελέγχω το κλίμα , άρα θερμοκρασία και υγρασία. 

Μόνο ένα κλιματιστικό split υπάρχει στην αγορά που ελέγχει απόλυτα το κλίμα και την υγρασία και αυτό είναι το Daikin ururu sarara. 

Αν θες να μην έχεις λοιπόν ανεξέλεγκτη αφύγρανση  , θα πρέπει να πας μόνο εκεί . Αλλιώς σε καλύπτει και το Shorai Premium που σου πρότεινα ή το Mitsubishi που έβαλες . 

Δες το video και θα καταλάβεις :

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...