Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Χτύπησα το crystal II από κωτσο. Δωρεάν εγκατάσταση και 100€ δωροεπιταγη από το παλιό. Εντυπώσεις σε καμιά 10άρια μέρες που θα έρθουν.

ωπ...καλη φαση. πανομοιότυπα specs περιπου με το aria 12αρι που θελω. Και μεγεθος εσωτερικης μοναδας 80εκ, λουκουμι για εμενα.

Κριμα που μια πληρωμη στη πιστωτικη μου θα φανει απο Δευτερα- Τριτη (οποτε η προσφορα δεν θα ισχυει μεχρι τοτε) ωστε να το αγοραζα ατοκα  διαφορετικα ισως το επελεγα και εγω .

Μπορει να μην εχω κλιματιστικο carrier αλλα η carrier monoblock αντλια θερμοτητηας που εχω ειναι σκυλι απο το 2014 που τη λειτουργω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, CptBill είπε

ωπ...καλη φαση. πανομοιότυπα specs περιπου με το aria 12αρι που θελω. Και μεγεθος εσωτερικης μοναδας 80εκ, λουκουμι για εμενα.

Κριμα που μια πληρωμη στη πιστωτικη μου θα φανει απο Δευτερα- Τριτη (οποτε η προσφορα δεν θα ισχυει μεχρι τοτε) ωστε να το αγοραζα ατοκα  διαφορετικα ισως το επελεγα και εγω .

Μπορει να μην εχω κλιματιστικο carrier αλλα η carrier monoblock αντλια θερμοτητηας που εχω ειναι σκυλι απο το 2014 που τη λειτουργω. 

Γιατί δεν έχει επιλογή με αγορά πιστωτικής κάρτας μέσω ίντερνετ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει απλα σημερα πληρωσα τη καρτα μου και στην πειραιως κανει 1 εργασιμη μερα να φανει το ποσο. 

Ποτε θα το παραλαβεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CptBill είπε

εχει απλα σημερα πληρωσα τη καρτα μου και στην πειραιως κανει 1 εργασιμη μερα να φανει το ποσο. 

Ποτε θα το παραλαβεις;

Δεν το καταλαβαίνω αλλά οκ.

Δευτέρα το παραλαμβάνω αλλά για την εγκατάσταση μου είπαν 10 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fylatos είπε

Να σε ρωτήσω κάτι αν είσαι ψυκτικός, ή ασχολείσαι; Το έγραψα και πιο πάνω αλλά δεν απάντησε κανένας. Γνωστός μου έκανε εγκατάσταση χωρίς αντλία και το ανέφερε στον Κωτσόβολο και του είπαν ότι θα έρθουν να το διορθώσουν. Του είπαν από την εταιρία που έκανε την εγκατάσταση ότι θα έρθουν θα βγάλουν όλο το φρέον και θα το ζυγίσουν θα κάνουν κενό και θα το ξαναβάλουν, κάτι τέτοιο.

Τα κλιματιστικά του λειτουργούν οκ δεν έχουν θέμα είναι και ευχαριστημένος.

Να τα πειράξει ή θα γίνει μλκ με τα λάδια του κλιματιστικού στην όλη διαδικασία και θα πάει για μαλλί και θα βγει κουρεμένος; Μιλάμε για 9αρια με 3 μέτρα σωλήνες.

Αν έχουν καλη απόδοση μην τα πειραξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

27.5C εξωτερική θερμοκρασία τώρα, 26.3C μέσα με κατανάλωση 155-160watt το κλείνεις η δεν το κλείνεις το κλιματιστικό;

Τελικά μάλλον δεν κάηκε το μπλε led, έχει ένα θεματακι αυτό που δίνει εντολή να ανάψει μπλε/πορτοκάλι φωτακι,μόλις έρθει το ανταλλακτικό θα έρθουν να το αλλάξουν. Έχει παρατηρηθεί και στο παρελθόν είπε τηλεφωνικά ο τεχνικός ,ωστόσο δεν είναι τόσο κοινή βλάβη όσο νομιζα και η αλλαγή του είναι 2 λεπτά υπόθεση.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Klausx είπε

Με αναλογικό μανόμετρο δείχνει μόνο αν έχεις ξεχάσει να σφίξεις ή αν η εκχύλωση σου ήταν λάθος κάτι που φυσικά φαίνεται από πριν.

Άμα δεν ξεχάσουν την ανάκτηση πάνω για 5 ώρες δεν θα έχει θέμα.

Απλά στο ζύγισμα μπορεί να πάει κάτι "στραβά" π.χ να σου βάλουν την μισή ποσότητα και βγήκαν και κερδισμένη 🤣

Πως το βλέπεις απο πριν για πες να μάθω  δεν θα πρεπει να ανοιξεις τα υγρά και να βάλεις αφρό για να δεις την φυσαλίδα στα ρακόρ με το κενομετρο τα βλέπεις χωρίς να έχεις άνοιξης υγρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, υπάρχει χώρος 50τμ για τον οποίο σκέφτομαι ένα κλιματιστικό για ψύξη και θέρμανση. Κριτήρια η καλή ποιότητα κατασκευής και η οικονομία στη χρήση γιατί ειδικά το χειμώνα θα δουλεύει ώρες. Προσανατολίζομαι σε 24άρι, τι λέτε? Όποιες προτάσεις και απόψεις ευπρόσδεκτες, ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Καλησπέρα, υπάρχει χώρος 50τμ για τον οποίο σκέφτομαι ένα κλιματιστικό για ψύξη και θέρμανση. Κριτήρια η καλή ποιότητα κατασκευής και η οικονομία στη χρήση γιατί ειδικά το χειμώνα θα δουλεύει ώρες. Προσανατολίζομαι σε 24άρι, τι λέτε? Όποιες προτάσεις και απόψεις ευπρόσδεκτες, ευχαριστώ προκαταβολικά.

Περιοχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα και εγω σημερα στο ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ για να δω μερικα κλιματιστικα απο κοντα. Δυστυχώς, τα πλαστικά στα περισσότερα ειναι ενα φτηνό, λεπτό γυαλιστερό. Υπήρχε και ενα λιγο κιο καλο, ματ πλαστικό που είδα στα DAIKIN, TOSHIBA και σε ενα INVENTOR. Εκτος απο αυτα τα τρία, μου άρεσε και η κατασκευή σε ενα GENERAL ELECTRIC που είχε μαύρη προσοψη σαν καθρεπτης. 

Το MORRIS το είδα απο κοντα. Το πλαστικό του δεν ειναι καλυτερο η χειροτερο απο τα περισσότερα κλιματιστικα θα έλεγα. Τιποτα το ιδιατερο, αλλα δεν ειδα καλα πλαστικα και σε μηχανηματα που είχαν τα διπλα λεφτα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Πάτρα, αλλά όχι μέσα στο κέντρο της πόλης. Είναι κάπως πιο "ανοικτά" στο σημείο αυτό.

Εντάξη, ενα είναι το μηχανημα για σενα....θα στο πει ο jim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μοιραστώ την εξέλιξη με το φόρουμ..

βαση ψυκτικού είχε προβλημα το σπείρωμα του ρακορ της κατάθλιψης με αποτέλεσμα μετα την σύνδεση της αντλίας κενού ? Να βρει διαρροή..λόγω r 32 και έλλειψη αζώτου ώστε να απομακρύνει από τις καμπύλες τυχόν υπολείμματα φρέον δεν μπορούσε να κάνει κολληση τις σωλήνες -με ρ 410 θα μπορούσε- ετσι έπειτα από επικοινωνία με το κατάστημα η εσωτερική μονάδα μπήκε στην κούτα για αλλαγή..η νέα εσωτερική μονάδα θα έρθει την Τρίτη όπου και θα ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και η πληρωμή της..

😤😔

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...