Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Πάτρα, αλλά όχι μέσα στο κέντρο της πόλης. Είναι κάπως πιο "ανοικτά" στο σημείο αυτό.

https://www.bestprice.gr/item/2155644412/mitsubishi-heavy-industries-srksrc-63-zr-w.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δωρεαν Εγκατασταση απο καταστήμα κλιματιστικών στο Ιντερνετ. 

Ξεκαθαρίζει βεβαια οτι " ΠΡΟΣΟΧΗ !!! στην δωρεάν τοποθέτηση οι δόσεις είναι 12 και οι σωλήνες επιβαρύνονται με 20 €/m συν ΦΠΑ απο το πρώτο μέτρο όπου τα ελάχιστα μέτρα είναι 2 και εξαιρούνται της δωρεάν τοποθέτησης τα κλιματιστικά με περασμένους σωλήνες και τα εκτός λεκ. Αττικής."

Και αναρωτιέμαι, πως θα γίνει η δωρεάν εγκατάσταση χωρις σωληνώσεις; Είναι ασύρματη εγκατάσταση;

Spoiler

😝

 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Θα μοιραστώ την εξέλιξη με το φόρουμ..

βαση ψυκτικού είχε προβλημα το σπείρωμα του ρακορ της κατάθλιψης με αποτέλεσμα μετα την σύνδεση της αντλίας κενού ? Να βρει διαρροή..λόγω r 32 και έλλειψη αζώτου ώστε να απομακρύνει από τις καμπύλες τυχόν υπολείμματα φρέον δεν μπορούσε να κάνει κολληση τις σωλήνες -με ρ 410 θα μπορούσε- ετσι έπειτα από επικοινωνία με το κατάστημα η εσωτερική μονάδα μπήκε στην κούτα για αλλαγή..η νέα εσωτερική μονάδα θα έρθει την Τρίτη όπου και θα ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και η πληρωμή της..

😤😔

Μάλλον δεν ήθελε να ασχοληθεί αφού στο αλλάζουν όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CorumD είπε

Δωρεαν Εγκατασταση απο καταστήμα κλιματιστικών στο Ιντερνετ. 

Ξεκαθαρίζει βεβαια οτι " ΠΡΟΣΟΧΗ !!! στην δωρεάν τοποθέτηση οι δόσεις είναι 12 και οι σωλήνες επιβαρύνονται με 20 €/m συν ΦΠΑ απο το πρώτο μέτρο όπου τα ελάχιστα μέτρα είναι 2 και εξαιρούνται της δωρεάν τοποθέτησης τα κλιματιστικά με περασμένους σωλήνες και τα εκτός λεκ. Αττικής."

Και αναρωτιέμαι, πως θα γίνει η δωρεάν εγκατάσταση χωρις σωληνώσεις; Είναι ασύρματη εγκατάσταση;

  Απόκρυψη περιεχομένων

😝

Δεν καταλαβαινω γιατι ζητάνε 20/25 ευρώ όταν έχουν 5ευρώ το μετρο μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δεν καταλαβαινω γιατι ζητάνε 20/25 ευρώ όταν έχουν 5ευρώ το μετρο μαζι

H "δωρεαν εγκατασταση" δεν ειναι δωρεαν, θα κοστίσει τουλάχιστον 40 ευρώ αλλα μάλλον περισσοτερα...σε χρεωνουν για τους σωληνες, τις ενωσεις και ποιος ξέρει τι αλλο...καθαρή απάτη.

Προσοχή σε αυτο το κατάστημα, και γενικώς προσοχή στις "δωρεαν εγκαταστάσεις"....συνήθως έχουν όρους....

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CorumD είπε

H "δωρεαν εγκατασταση" δεν ειναι δωρεαν, θα κοστίσει τουλάχιστον 40 ευρώ αλλα μάλλον περισσοτερα...σε χρεωνουν για τους σωληνες, τις ενωσεις και ποιος ξέρει τι αλλο...καθαρή απάτη.

Προσοχή σε αυτο το κατάστημα, και γενικώς προσοχή στις "δωρεαν εγκαταστάσεις"....συνήθως έχουν όρους....

Και σε μη δωρεαν τοσο ζητάνε ουτε χρυσο να ειχαν οι σωληνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστο να γινει σωστα μη χανει . Μετα απο 2 χρονια εχω 3 midea 9000btu που δε βγαζουν καθολου ψυξη τωρα ποσο θα κοστισει ψυκτικο υγρο διαρροή κατι που θα μπορουσε να εχει αποφευχθει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Και σε μη δωρεαν τοσο ζητάνε ουτε χρυσο να ειχαν οι σωληνες

ο χαλκός εδώ και κάτι χρόνια  είναι  χρηματιστηριακο προϊόν Οπως η βενζίνη  Ανεβαινει αμεσως και ξεχνάει να την κατέβει

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Οκ , μόλις ρώτησα τον αδερφό μου (πρώην ψυκτικός) και συνιστά και εκείνος στο πάτωμα. @HERTHAN

Ναι αλλα αμα ειναι να κλεισω τις βεραντες κ να μη μπορω να καθησω ή γιατι το μωρο θα πηγαινει συνεχεια εκει, τοτε το κρεμασμα στον τοιχο ειναι μονοδρομος για μενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

27.5C εξωτερική θερμοκρασία τώρα, 26.3C μέσα με κατανάλωση 155-160watt το κλείνεις η δεν το κλείνεις το κλιματιστικό;

Τελικά μάλλον δεν κάηκε το μπλε led, έχει ένα θεματακι αυτό που δίνει εντολή να ανάψει μπλε/πορτοκάλι φωτακι,μόλις έρθει το ανταλλακτικό θα έρθουν να το αλλάξουν. Έχει παρατηρηθεί και στο παρελθόν είπε τηλεφωνικά ο τεχνικός ,ωστόσο δεν είναι τόσο κοινή βλάβη όσο νομιζα και η αλλαγή του είναι 2 λεπτά υπόθεση.

Τους ξαναπήρες τηλ?

Λες να έχουν το ανταλλακτικό μαζί τους?  ή είναι κάτι πιο απλό?

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Θα μοιραστώ την εξέλιξη με το φόρουμ..

βαση ψυκτικού είχε προβλημα το σπείρωμα του ρακορ της κατάθλιψης με αποτέλεσμα μετα την σύνδεση της αντλίας κενού ? Να βρει διαρροή..λόγω r 32 και έλλειψη αζώτου ώστε να απομακρύνει από τις καμπύλες τυχόν υπολείμματα φρέον δεν μπορούσε να κάνει κολληση τις σωλήνες -με ρ 410 θα μπορούσε- ετσι έπειτα από επικοινωνία με το κατάστημα η εσωτερική μονάδα μπήκε στην κούτα για αλλαγή..η νέα εσωτερική μονάδα θα έρθει την Τρίτη όπου και θα ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και η πληρωμή της..

😤😔

 Δεν υπήρχε τρόπος αφού είδε στην αντλία κενού την διαρροή να τσεκάρει από ποια ρακορ ειναι η διαρροή ? Είπε της κατάθλιψης ? Αλλα χωρίς να το ελέγξει με κάποιο τρόπο ,πριν ομως κατά την εκχειλωση και προσπάθεια ένωσης των ρακορ κάτι δεν του πήγαινε καλά και επίσης το ένα από τα δυο του έκοβε συνέχεια το εκχειλωμενο χαλκοσωλήνα) ,έφερε και το τελευταίο από το αμάξι το οποίο έκανε (για την εξωτερική με τους σωλήνες) δεν ήμουν και συνέχεια πάνω από το κεφάλι του ..

προφανως το ρακορ της κατάθλιψης ειναι ΦΙΞ επάνω από το εργοστάσιο  Αλλοιώς θα το άλλαζε ,ομως έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι ψυκτικός και διαβάζοντας το εγχειρίδιο εγκατάστασης ότι όντως δεν ασχολήθηκε και δεν είχε όλα τα απαραίτητα υλικά,(άζωτο ,ενέσεις αζώτου ? ) ώστε να ασχοληθεί και να το συνδέσει,αλλα κατέφυγε στην πιο εύκολη λύση 

θεωρω  πάντα μπορει να εχει και δίκιο ,αν ήταν κακό ανοιγμένες οι βόλτες από την φρέζα τι να έκανε ? Αν τις χάλασε ομως ? 🤫😬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Ναι αλλα αμα ειναι να κλεισω τις βεραντες κ να μη μπορω να καθησω ή γιατι το μωρο θα πηγαινει συνεχεια εκει, τοτε το κρεμασμα στον τοιχο ειναι μονοδρομος για μενα..

Αν έχεις βεράντα δεν θα το κάνεις γιατί θα την κλείσεις άλλα και το κυριότερο για λόγους ασφάλειας λόγω του μωρου.

Εγώ έχω τη δυνατότητα της επιλογής γιατί είμαι σε μονοκατοικία.

Ακόμη δεν έχω αποφασισει βέβαια που θα βάλω την εξωτερικη μονάδα γιατί έχω κι άλλα που πρέπει να σκεφτώ πριν από αυτό απλά ήθελα να ακούσω και γνώμες για το που θα ήταν καλύτερα να μπει.Από εκεί και πέρα μενει να επιλέξω ανάλογα με τις ανάγκες μου.

Αυτό που με καίει περισσότερο απ'ολα είναι ότι στο μέρος που θέλω να βάλω την εσωτερικη μονάδα δεν μπορώ να κάνω τρύπα από πίσω έτσι ώστε να βγούνε οι σωλήνες απευθείας έξω από το σπίτι.

Θα πρέπει δηλαδή να φαίνονται οι σωλήνες τουλάχιστον για ενάμιση μέτρο μέσα στο σπίτι και μ'εχουν πιάσει τα νεύρα.

Δεν θέλω με τίποτα να βάλω καναλι και δεν μπορώ με τίποτα να αλλάξω μέρος τοποθέτησης της μονάδας.

Υπάρχει καμία άλλη λύση πέρα από το να σκάσω τοίχο?

Γνωριζει κάνεις να μου πει τι έχει κανει σε παρόμοια περίπτωση και πως το αντιμετωπισε?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liakjim είπε

Μαζί με την απόδειξη, μου έδωσαν και το τι ισχύει για τον κωτσοβολο για τις εγκαταστάσεις.

3μ σωλήνα και κενό βλέπω οπότε ευελπιστώ ότι δεν θα έχουμε δράματα :

2019-06-29-15-12-Office-Lens.jpg

Ωραια ολα αυτα αλλα αμα πεσεις σε κανενα συνεργειο αλμπανη πρωην γυψοσανιδα σε βλεπω να τρεχεις στα δικαστηρια :P

Βεβαια επειδη εισαι ψειρας οπως και εγω ειμαι σιγουρος αν δεν γινει σωστα η δουλεια θα τον κλειδωσεις τον μαστρο-μητσο στο σπιτι και δεν θα μπορει να φυγει χαχαχα. Αν δεν κανει οτι γραφει το manual δεν θα ξαναδει το φως του ηλιου :mrgreen:. Στην εγκαταση του Tundra green 24αρι εκατσε ο ψυκτικος 4 ωρες (μπορει και παραπανω) και μπηκε οπως επρεπε 5 μετρα χαλκοσωληνας και ειδικα πατηματα για το εξωτερικο μηχανημα ηχομονωτικα αποσβεστικα κλπ....Οχι τσιγουννιες με τιποτα εκει.Και καλες μονωσεις στις χαλκοσωληνες. 4 ωρες δεν ειχα κατσει ουτε οταν εδινα εξετασεις Στατιστικη Συμπερασματολογια ΙΙ. 👨‍🎓

 

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...