Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Το fujitsu  έχει 3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη και επιπλέον  +7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις και εφόσον αυτές εκτελεστούν από συμβεβλημένο με fgeurope ψυκτικό από τον 3ο χρόνο και μετά .

Το Inventor έχει 10 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 
 

Στη σελίδα του παλιού Shorai όταν πατάς εμπορικό φυλλάδιο (στη τεχνική βιβλιοθήκη) σε οδηγεί στο daiseikai 6.5. Οπότε βρήκα τα specs για να δω τις διαφορές με το premium απο το link αυτό . 

FTFY

 

47 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Βλέπω ίδιο συμπιεστή με το inventor aria https://www.google.com/search?q=KSN98D22UFZ&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab

Αλλά όντως πολλά τα dB

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

καλησπέρα ,έχω καταλήξει στο haier green tundra 9000 btu  👇🏼

https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=177714

λόγω πιστοποίησης eurovent,και αντιπροσωπείας στην Ελλάδα (αν δεν κανω λαθος,)σήμερα είδα και το Tesla 12000 btu  👇🏼

https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=177714

ομως δεν βρίσκω  αντιπροσωπεία ή πιστοποιηση ,θεωρείτε σωστή την επιλογή του haier και ας ειναι μικρότερο ή να προχωρήσω στο Tesla ,ευχαριστώ πολύ 

το υπνοδωμάτιο που θα μπει και με ενδιαφέρει μόνο για εκεί ειναι 12 τετρ,χωρίς μόνωση και από τις 3-4 και μετα το χτυπάει ο ήλιος στην μπαλκονόπορτα,-και στον τοίχο που θα τοποθετηθεί,-κουφώματα αλουμινίου,διπλά τζάμια καθως και τα ρολά αλουμινιο αλλα η ζέστη  τραγική,φούρνος ,επίσης είμαι 2ο με ταράτσα από πάνω 

Για δες και τουτο εδώ. Είναι 12αρη CARRIER με EUROVENT πιστοποίηση, SEER:7.1 και SCOP:5.1. Οπότε είναι πιο αποδοτικό απο το HAIER και σε ψυξη και σε θερμανση. Κια με 5 χρόνια εγγύηση. Είναι στα 469 τοποθετημένο αλλα αν έχεις κανενα παλιο κλιματιστικο για αποσυρση σου δίνουν 100 ευρω δωροεπιταγη....not bad, eh?

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198323-carrier-42qhc012d8ls-legacy

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλσηπέρα!

Ψάχνω για σαλόνι ενα budget 12άρι κυρίως με καλή ψύξη (και όχι θέρμανση) και οικονομικό.. τα  TLC τι λένε; Ακόυω απο γνωστούς πως ειναι Mitsubishi απο πίσω και με 10 χρόνια γραπτή εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, darklordvader77 είπε

Καλσηπέρα!

Ψάχνω για σαλόνι ενα budget 12άρι κυρίως με καλή ψύξη (και όχι θέρμανση) και οικονομικό.. τα  TLC τι λένε; Ακόυω απο γνωστούς πως ειναι Mitsubishi απο πίσω και με 10 χρόνια γραπτή εγγύηση.

Ο αντιπρόσωπος τον TCL στην Ελλαδα ειναι και ο αντιπροσωπος της MITSUBISHI, αλλα δεν νομιζω τα μηχανηματα να εχουν την οποιαδήποτε σχέση, ο ΚΟΤΣΟ εχει αυτο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198323-carrier-42qhc012d8ls-legacy σε τιμη 469 τοποθετημενο και 100 ευρω επιταγη ανακυκλωσης, 5 χρονια εγγυηση και πιστοποιηση EUROVENT(ειναι φασον MIDEA, οποτε καλο).

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πως το ξέρεις?

Λεω να τσιμπισω το 9αρη το CRYSTAL 2 και εγω liakjim, το εχουν μεχρι αυριο στα 450 με τοποθετηση και 100 ευρω ανακυκλωση..δεν ειναι ασχημο για αυτη την τιμη, εχει και EUROVENT, ειναι και MIDEA, καλουτσικο θα ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς πληροφόρηση σε κάθε ενδιαφερόμενο σήμερα με  πήραν και μου είπαν ότι μου έστειλαν το χειριστήριο TCL με το κουμπί mute για το χα51

Επίσης να πω ότι το κλιματιστικό είναι πάρα μα πάρα πολύ καλό στην ψύξη που δοκιμάζεται έντονα το τελευταίο διάστημα με πολύ χαμηλές καταναλώσεις και αρκετά καλή απόδοση

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mplevris είπε

με πολύ χαμηλές καταναλώσεις

Ευχάριστα νέα. 

Πόση είναι η μικρότερη που έχεις δει με τον συμπιεστή σε λειτουργία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ευχάριστα νέα. 

Πόση είναι η μικρότερη που έχεις δει με τον συμπιεστή σε λειτουργία; 

135watt

Επεξ/σία από mplevris
Έγραψα κάθε νούμερο
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stazzy1978

Γενικά η περίπτωση σου είναι περίεργη στο θέμα της εγκατάστασης, γιατί από τι φαίνεται η προ-εγκατάσταση είχε γίνει από "γυψοσανιδά" και σίγουρα δεν έχεις απόδειξη από ψυκτικό μην σου πω ούτε καν ξέρεις ποιος την έκανε 🤣

Αν δεν καταφέρει να ξεβουλώσει / φτιάξει την αποχέτευση τότε πας για απεγκατάσταση όποτε όταν το ξανά δέσει κάνει κενό δεν έχεις τόσο σοβαρό πρόβλημα.

Ανάκτηση - πλήρωση δεν θα το έλεγα και ότι καλύτερο για μηχάνημα του κουτιού γιατί κάποια ποσότητα λαδιού θα αφαιρεθεί....Και αυτό παίρνει χρόνο όποτε άστα να πάνε, εμπιστεύεσαι το ζύγισμα τους όταν θα ξαναβάλουν; Εδώ μια αποχέτευση και στο κάνανε σουρωτήρι το μηχάνημα.

Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις να φτιαχτεί η αποχέτευση πρώτα και μετά να μετρηθεί με ένα θερμόμετρο είσοδο-έξοδο(πρέπει να έχει διαφορά τουλάχιστον 15 βαθμούς) και ΑΝ έχεις παραπάνω μέτρα από τι λέει ο κατασκευαστής να συμπληρωθεί η ανάλογη ποσότητα R32 και όχι R410.

Και προσοχή μην φύγει κανένα σφυρί 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από επικό κράξιμο, "βρήκαν άνοιγμα στο πρόγραμμα" και ήρθαν σήμερα εκ μέρους της  Carrier Toshiba για 15 λεπτά έκαναν βίδες κυριολεκτικά το μηχάνημα άλλαξαν το μοτέρ, που παρεμπιπτόντως με το κλιματιστικό σε αναμονή έκαιγε μιλάμε για 70-80 βαθμούς και έφυγαν. Τώρα ΣΚ και Δευτέρα εκτενές τεστ ότι δεν τρίζει, ότι κρυώνει, ζεσταίνει και αφυγραίνει στη σωστή κατανάλωση. Βοηθάει που έχω ένα πανομοιότυπο στο δίπλα δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fylatos είπε

Μετά από επικό κράξιμο, "βρήκαν άνοιγμα στο πρόγραμμα" και ήρθαν σήμερα εκ μέρους της  Carrier Toshiba για 15 λεπτά έκαναν βίδες κυριολεκτικά το μηχάνημα άλλαξαν το μοτέρ, που παρεμπιπτόντως με το κλιματιστικό σε αναμονή έκαιγε μιλάμε για 70-80 βαθμούς και έφυγαν. Τώρα ΣΚ και Δευτέρα εκτενές τεστ ότι δεν τρίζει, ότι κρυώνει, ζεσταίνει και αφυγραίνει στη σωστή κατανάλωση. Βοηθάει που έχω ένα πανομοιότυπο στο δίπλα δωμάτιο.

Όταν λες μοτέρ, τί εννοείς; Τον συμπιεστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fylatos είπε

Μετά από επικό κράξιμο, "βρήκαν άνοιγμα στο πρόγραμμα" και ήρθαν σήμερα εκ μέρους της  Carrier Toshiba για 15 λεπτά έκαναν βίδες κυριολεκτικά το μηχάνημα άλλαξαν το μοτέρ, που παρεμπιπτόντως με το κλιματιστικό σε αναμονή έκαιγε μιλάμε για 70-80 βαθμούς και έφυγαν. Τώρα ΣΚ και Δευτέρα εκτενές τεστ ότι δεν τρίζει, ότι κρυώνει, ζεσταίνει και αφυγραίνει στη σωστή κατανάλωση. Βοηθάει που έχω ένα πανομοιότυπο στο δίπλα δωμάτιο.

Είδες αν έχει πάθει ζημία το πλαστικό στο σασί που καθόταν το μοτεράκι;  Σου είπαν αν το έχουν ξανά συναντήσει ή τι το προκάλεσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2019 στις 3:55 ΜΜ, ghortman είπε

Να διακόψω την ωραία κουβέντα σας, συνεισφέροντας λίγο στο νήμα.

Σχετικά με το θέμα με τα TCL Elite που δεν έχουν το σωστό τηλεκοντρόλ με την λειτουργία mute, θέλω να δώσω feedback για τον όμιλο Τουρνικιώτη και το πως χειρίστηκε την υπόθεσή μου. Υπενθυμίζω ότι έχω αγοράσει 2 μονάδες για το εξοχικό στο νησί τις οποίες δεν έχω ακόμα τοποθετήσει λόγο φόρτου εργασίας των ψυκτικών.

Λοιπόν, κατόπιν νέας επικοινωνίας μου μαζί τους αφού εξήγησα στον αρμόδιο με όμορφο τρόπο ότι τα κλιματιστικά τα αγόρασα για το καλοκαίρι και οι πρωταρχικοί λόγοι προτίμησης ήταν η 10ετής εγγύηση και η λειτουργία σίγασης (19db), οπότε δεν είναι δυνατόν να αναμένω τα σωστά τηλεχειρίστηρια από Σεπτέμβρη, βρήκαν τρόπο και μου έστειλαν ήδη 2 τηλεχειριστήρια με κούριερ και μάλιστα χωρίς να έχω στα χέρια μου τα "λάθος" τηλεχειριστήρια για να τους τα στείλω πίσω. Από την ερχόμενη εβδομάδα όταν θα τα έχω στα χέρια μου θα τους τα στείλω πίσω.

Να πω ένα μεγάλο μπράβο για την υποστήριξη που έλαβα και το κυριότερο ότι βρήκα ανθρώπους συνεννοήσιμους και διαλλακτικούς.

Να πώ και εγώ για το ίδιο θέμα οτι επικοινώνησα ξανά και βρήκα μια τελείως διαφορετική αντιμετώπιση απ'οτι την 1η φορά. Έμεινα με το στόμα ανοικτό. Ο άνθρωπος εκεί ήταν φιλικός και έδειξε κατανόηση και τελικά το εν λόγο τηλεχειριστήριο αντικαταστάθηκε με το σωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...