Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, bill999r είπε

Και πάλι όμως για 16 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας και αν υποθέσουμε ότι έκλεινε για 8 ώρες ( λέω πάρα πολύ), 2.4kw ( λάθος μου που έγραψα 2.8 προηγούμενως) για 8 ώρες βγαίνει 0.3kw ανά ώρα.

Που αν αυξηθούν οι ώρες θα είναι ακόμα μικρότερο το ποσο

Ναι,  για ένα καλό inverter σε μονωμένο χώρο φαίνεται ότι τα 300W είναι αρκετά (βέβαια υπό προϋποθέσεις).

Εδώ το 24άρι Fujitsu είχε μόλις (σχεδόν σταθερά) 226W όπως έβαλα χθες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

 

Μάλλον αυτός με τον οποίο μίλησες δεν είχε ιδέα ή δεν ήταν η δουλειά του  .  Αυτό που σου κάνει είναι φυσιολογικό και είναι λειτουργία της μονάδας:
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ (ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΨΥΞΗΣ ΚΑΙ ΑΦΥΓΡΑΝΣΗΣ)
Εάν το κουμπί απενεργοποίησης πατηθεί μία φορά κατά τη διάρκεια των λειτουργιών “Ψύξη” ή “Αφύγρανση”, ο ανεμιστήρας θα συνεχίσει να λειτουργεί για άλλα 30 λεπτά και, στη συνέχεια, θα απενεργοποιηθεί αυτόματα. Αυτό θα μειώσει την υγρασία στην εσωτερική μονάδα. 2. Για να σταματήσετε αμέσως τη μονάδα , πατήστε το για περισσότερο από 2 φορές μέσα σε 30 δευτερόλεπτα.

http://www.toshiba-aircon.gr/media/70355/mirai_owners-manual.pdf

Dare-Devil ευχαριστώ πολύ. Έτσι όπως το αναφέρει στο απόσπασμα που παραθέτεις λειτουργεί. Μάλλον αυτός που μίλησα δεν το ήξερε. Να φανταστείς και εγώ κοίταξα το manual μήπως γράφει κάτι  και το συγκεκριμένο τμήμα το προσπέρασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Τίποτα δεν είναι δεδομένο . H Daikin η Toshiba η Mitshubishi νομίζεις ότι δεν αντιμετωπίζουν βλάβες; Όλοι έχουν βλάβες . Δεν υπάρχει καταναλωτικό αγαθό που δεν έχει failure rate . 
Ειδικά αυτές οι τρεις μάρκες έχουν ανταλλακτικά φαρμακείο  οπότε προσωπικά θα με ενδιέφερε η διάρκεια της εγγύησης γιατί κανένας δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δεν θα βγάλει βλάβη στην 5ετία  ή στην 3ετία ή στην 10ετία . Για αυτό υπάρχει η εγγύηση για να σε καλύψει σε αυτή την περίπτωση. Όσο αφορα το after sales δεν είναι δεδομένο επειδή παίρνεις μηχάνημα απο κατασκευαστή . Αυτό δε λέει τίποτα απολύτως . Σημασία έχει η εδώ αντιπροσωπεία πόσους πόρους (χρήμα, χρόνο) σπαταλάει για το aftersales . Πόσο την ενδιαφέρει . Για την Toshiba για παράδειγμα τουλάχιστον μια βδομάδα τώρα περιμένουν δύο άτομα να τους αλλάξουν το led της ψύξης επειδή κάηκε σε καινούρια μηχανήματα και δεν τους έχει καλέσει ακόμα κάποιος τεχνικός για να κλείσουν ραντεβού . Στο περίμενε είναι .  

Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής το μόνο που μπορείς να δεις είναι τα μηχανήματα απο κοντά και να διαμορφώσεις μία άποψη για τα πλαστικά τους . Πραγματικά ποιά είναι η ποιότητα κατασκευής το ξέρουν μόνο οι κατασκευαστές . 

Οπότε για εμένα πας τα βλέπεις απο κοντά και παίρνεις 2-3 γνώμες για την ποιότητα τους απο άτομα που τα γνωρίζουν καλά . Π.χ ψυκτικούς που τα δουλεύουν. Μετά επέλεξε αυτό που σου δίνει την καλύτερη δυνατή κατανάλωση και λειτουργίες σε συνδυασμό με μια καλή σε διάρκεια εγγύηση και ένα καλό aftersales . 

 

 

καλησπερα. κατ αρχην να πω ενα ευχαριστω στα παιδια που εχουν καποιες γνωσεις παραπανω πανω στο αντικειμενο κ βοηθανε κ εμας τους ψιλομυρωδιαδες. 😜😁  

κ δευτερον να σας ζαλισω λιγο ακομα μεχρι να αποφασισω τι κλιματιστικο θα παρω. τα midea τι λενε απο aftersales κ ανταλλακτικα (φτηνα ή ακριβα);;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Νομίζω ότι το ενεργειακό του ταμπελακι τα λέει όλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Νομίζω ότι το ενεργειακό του ταμπελακι τα λέει όλα 

Πιο πολύ η αντοχή με ενδιαφέρει.. Η κατανάλωση εντάξει, αλλά βλέπω έχει 2 χρόνια εγγύηση μόνο και με χάλασε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Πιο πολύ η αντοχή με ενδιαφέρει.. Η κατανάλωση εντάξει, αλλά βλέπω έχει 2 χρόνια εγγύηση μόνο και με χάλασε.. 

Για την αντοχή δυστυχώς πρέπει να βρεις το στατιστικό με την συχνότητα βλαβών που έχει η εκάστοτε εταιρεία και αυτό με τις εγγυήσεις που όλοι λέμε , ναι καλό είναι να έχεις μεγάλη εγγύηση αλλά άμα είναι να χαλάει το κλιματιστικό κάθε βδομάδα τι να το κάνω , εγώ θέλω κλιματιστικό να δουλεύει και όχι να είναι συνέχεια στην επισκευή 

Όπως λέγαμε κάποτε για τα μηχανάκια KTM  πολύ καλο αλλά Κάθε Τρίτη Μάστορα λες και είχαν βγει από εκεί τα αρχικά τους 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H εξωτερικη μοναδα αν ειναι σε μερος που δεν προστατευεται απο βροχη και ηλιο(και γενικοτερα απο διαφορες καιρικες συνθηκες) υπαρχει προβλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι μπορεί να κατέβει πιο κάτω 

58 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

H εξωτερικη μοναδα αν ειναι σε μερος που δεν προστατευεται απο βροχη και ηλιο(και γενικοτερα απο διαφορες καιρικες συνθηκες) υπαρχει προβλημα?

οχι ιδιαίτερα αλλα καλο θα ηταν να εχει καποια ειδους προστασια  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

οχι ιδιαίτερα αλλα καλο θα ηταν να εχει καποια ειδους προστασια  

Δεν υπαρχει τιποτα αυτο ειναι το θεμα και ο λογος που ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν υπαρχει τιποτα αυτο ειναι το θεμα και ο λογος που ρωταω.

αμα κοιταξεις σε πολλα κτιρια οι μοναδες ειναι εκτεθειμενες κρεμασμενες σε προσοψεις χωρις προστασια η  πανω σε ταρατσες, 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

αμα κοιταξεις σε πολλα κτιρια οι μοναδες ειναι εκτεθειμενες κρεμασμενες σε προσοψεις χωρις προστασια η  πανω σε ταρατσες,  

Ναι το γνωριζω απλα ειπα να ρωτησω γιατι μπορει κατι το οποιο κανουν ολοι και ισως ειναι λαθος να μην το κανω κι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Ναι το γνωριζω απλα ειπα να ρωτησω γιατι μπορει κατι το οποιο κανουν ολοι και ισως ειναι λαθος να μην το κανω κι εγω.

Από τη στιγμή που λες ότι δεν έχεις επιλογή δεν είναι λάθος αλλά ανάγκη , αν μπορείς να προστατέψεις με κάποιο τρόπο την μονάδα έχει καλώς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τa inverter δεν σταματάνε ποτέ? Συμπιεστης- ανεμιστήρας ,παράδειγμα χθες βράδυ ρύθμιση στους 27 ή  28 κάποια στιγμή ξύπνησα από αίσθηση κρύου,πάτησα το light και ειδα 25 στην εσωτερική (ξημερώματα είχε πέσει η θερμοκρασία ,είχα αφήσει και την μπαλκονόπορτα 5 πόντους ανοιχτή να μπαινει φρέσκος αέρας) ,σήμερα ρύθμιση 28 ,ανεβάζω στους 30 και πάλι δεν σταμάτησε ,αφήνοντας το(είχα κλείσει πατζουρια κτλ και η σύζυγος πήγαινε για ύπνο δεν μπορούσα να ανοίξω να ακούσω τι κάνει η εξωτερική μ.) αλλα μάλλον χαμήλωσε γιατι ανέβηκε μετα από κάποια ώρα στους 29,το ερώτημα αν έχω μια ζητούμενη θερμ και την πιάσει και έπειτα ανεβάσω χ βαθμούς (για την ψύξη μιλάω) δεν θα σταματήσει ?  Θα δουλεύει στο ελάχιστο ? Και αν όντως από εξωτερική αιτία δεν γίνεται να ανεβεί η θερμοκρασία δεν θα σταματήσει τελικά? Μηπως υπάρχει κάποιο προβλημα στην πλακέτα ή το μοντέλο δουλεύει ετσι ή όλα τα inverter ?

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...