Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ρώτησα την υπεύθυνη στα ταμεία και μου διευκρίνισε ότι δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός (ελπίζω).

Πάντως στο eshop δέχεται ένα κουπόνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά για πείτε μια γνώμη.

Έχω ένα TOSHIBA mirai 18.000btu εγκατεστημένο στο σαλόνι από πέρυσι το χειμώνα. Το κλιματιστικό δούλεψε πρώτη φορά εδώ και μερικές ημέρες. Δουλεύει κανονικά και ψύχει τον χώρο άψογα. Το  θέμα είναι ότι όταν πάω να το σβήσω πατώντας το κουμπί από το τηλεχειρηστήριο, τότε σβήνει η ένδειξη λειτουργία, ανάβει η ένδειξη του χρονοδιακόπτη (ενώ δεν είναι ρυθμισμένος κανένας χρονοδιακόπτης) κα η περσίδα μένει ελάχιστα ανοιχτή βγάζοντας ένα πολύ ελαφρό αεράκι (το καταλαβαίνεις μόνο βάζοντας το χέρι σου μπροστά). Μένει έτσι για περίπου μισή ώρα και μετά σβήνει εντελώς. Εϊναι κάτι φυσιολογικό αυτό; Επικοινώνησα με TOSHIBA στο 801 11 19000 και μου είπνα οτι θα με καλέσει δικός τους τεχνικός εντός της ημέρας το οποίο φυσικά και δεν έγινε ούτε εκείνη, ούτε την επόμενη μέρα. Θα ξανακαλέσω αργότερα απλά ήθελα γνώμες αν κάποιος γνωρίζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, livaspy είπε

Πάντως στο eshop δέχεται ένα κουπόνι...

Λοιπόν, πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι γίνεται κανονικά με 2 κουπόνια μέσω τηλεφώνου ή από κοντά σε κατάστημα.

Στο e-shop έχει ένα μόνο πεδίο γιατί δεν υπήρξε η σχετική πρόβλεψη στον σχεδιασμό του site.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε μου λίγο τη γνώμη σας γιατί έχω διαβάσει πολλές σελίδες και δεν καταλαβαίνω ακόμα γιατί δεν υπάρχουν κάποιες σίγουρες επιλογές ανά κατηγορία χρημάτων/εγγύησης/ΒΤU.

Έχω καταλήξει σε αυτό TCL Elite plus R32 TAC-12CHSA/XA412 ή το TCL Elite TAC-12CHSA/XA51 που δεν έχω καταλάβει τη διαφορά τους αλλά σε σχόλια εδώ το 412 θεωρείται καλύτερο.

Θεωρώ ότι και κινέζικο με 10 χρόνια εγγύηση δεν έχει σημασία η μάρκα. Σαν ποιότητα διαβάζω καλά σχόλια και από τη εταιρία ένας φίλος είναι πολύ ικανοποιημένος.

Έχω προσέξει από θα το πάρω ώστε να μην χάσω την εγγύηση (μπράβο στον φίλο που ανέβασε την εικόνα για τους μεταπωλητές).

Οπότε πείτε μου στα 360€ +- 20€ +εγκατάσταση (αν έχετε κάτι να μου συστήνεται γιατί κολλάω με τον κάθε πωλητή σχετικά με τις χρεώσεις) υπάρχει κάτι καλύτερο με ίδια εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Παιδιά για πείτε μια γνώμη.

Έχω ένα TOSHIBA mirai 18.000btu εγκατεστημένο στο σαλόνι από πέρυσι το χειμώνα. Το κλιματιστικό δούλεψε πρώτη φορά εδώ και μερικές ημέρες. Δουλεύει κανονικά και ψύχει τον χώρο άψογα. Το  θέμα είναι ότι όταν πάω να το σβήσω πατώντας το κουμπί από το τηλεχειρηστήριο, τότε σβήνει η ένδειξη λειτουργία, ανάβει η ένδειξη του χρονοδιακόπτη (ενώ δεν είναι ρυθμισμένος κανένας χρονοδιακόπτης) κα η περσίδα μένει ελάχιστα ανοιχτή βγάζοντας ένα πολύ ελαφρό αεράκι (το καταλαβαίνεις μόνο βάζοντας το χέρι σου μπροστά). Μένει έτσι για περίπου μισή ώρα και μετά σβήνει εντελώς. Εϊναι κάτι φυσιολογικό αυτό; Επικοινώνησα με TOSHIBA στο 801 11 19000 και μου είπνα οτι θα με καλέσει δικός τους τεχνικός εντός της ημέρας το οποίο φυσικά και δεν έγινε ούτε εκείνη, ούτε την επόμενη μέρα. Θα ξανακαλέσω αργότερα απλά ήθελα γνώμες αν κάποιος γνωρίζει κάτι.

Είναι μια φυσιολογική λειτουργία και γίνεται για να αφαιρεθεί η υγρασία που συσσωρεύεται στην λειτουργία ψύξης και έτσι να μην έχεις οσμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Είναι μια φυσιολογική λειτουργία και γίνεται για να αφαιρεθεί η υγρασία που συσσωρεύεται στην λειτουργία ψύξης και έτσι να μην έχεις οσμές.

Ευχαριστώ φίλε. Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα απλά μου έκανε εντύπωση ότι ήθελε σχεδόν μισή ώρα για αυτή την λειτουργία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gmenex είπε

Για πείτε μου λίγο τη γνώμη σας γιατί έχω διαβάσει πολλές σελίδες και δεν καταλαβαίνω ακόμα γιατί δεν υπάρχουν κάποιες σίγουρες επιλογές ανά κατηγορία χρημάτων/εγγύησης/ΒΤU.

Θα μας χαροποιούσε αν έφτιαχνες κάτι τέτοιο!!!

Spoiler

😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Παιδιά για πείτε μια γνώμη.

Έχω ένα TOSHIBA mirai 18.000btu εγκατεστημένο στο σαλόνι από πέρυσι το χειμώνα. Το κλιματιστικό δούλεψε πρώτη φορά εδώ και μερικές ημέρες. Δουλεύει κανονικά και ψύχει τον χώρο άψογα. Το  θέμα είναι ότι όταν πάω να το σβήσω πατώντας το κουμπί από το τηλεχειρηστήριο, τότε σβήνει η ένδειξη λειτουργία, ανάβει η ένδειξη του χρονοδιακόπτη (ενώ δεν είναι ρυθμισμένος κανένας χρονοδιακόπτης) κα η περσίδα μένει ελάχιστα ανοιχτή βγάζοντας ένα πολύ ελαφρό αεράκι (το καταλαβαίνεις μόνο βάζοντας το χέρι σου μπροστά). Μένει έτσι για περίπου μισή ώρα και μετά σβήνει εντελώς. Εϊναι κάτι φυσιολογικό αυτό; Επικοινώνησα με TOSHIBA στο 801 11 19000 και μου είπνα οτι θα με καλέσει δικός τους τεχνικός εντός της ημέρας το οποίο φυσικά και δεν έγινε ούτε εκείνη, ούτε την επόμενη μέρα. Θα ξανακαλέσω αργότερα απλά ήθελα γνώμες αν κάποιος γνωρίζει κάτι.

Απόλυτα φυσιολογικό. Λειτουργεί για μισή ώρα ο ανεμιστήρας για να στεγνώσει ώστε να μη μαζέψει υγρασία. 😀

Από καταναλώσεις πως πάει το mirai? έχεις μετρήσει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Απόλυτα φυσιολογικό. Λειτουργεί για μισή ώρα ο ανεμιστήρας για να στεγνώσει ώστε να μη μαζέψει υγρασία. 😀

Από καταναλώσεις πως πάει το mirai? έχεις μετρήσει;

Ευχαριστώ φίλε. Όχι δεν το έχω μετρήσει. Ούτε έχει έρθει λογαριαμσός ρεύματος από τότε που ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ για να έχω μια ένδειξη, τοχρησιμοποιώ άλλωστε 2-3 ώρες την ημέρα μόνο. Πάντως κάνει τον χώρο ψυγείο πολύ γρήγορα και φτάνει και σε αρκετά απομακρυσμένα σημεία του σπιτιού πράγμα που δεν φανταζόμουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα μας χαροποιούσε αν έφτιαχνες κάτι τέτοιο!!!

  Απόκρυψη περιεχομένων

😁

θεωρώ ότι στην θέμα με την αγορά των Laptops o συνforumίτης Zacharis1955 έχει κάνει κάτι τέτοιο κατά περίπτωση και μπράβο του για αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kax54638 είπε

Ευχαριστώ φίλε. Όχι δεν το έχω μετρήσει. Ούτε έχει έρθει λογαριαμσός ρεύματος από τότε που ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ για να έχω μια ένδειξη, τοχρησιμοποιώ άλλωστε 2-3 ώρες την ημέρα μόνο. Πάντως κάνει τον χώρο ψυγείο πολύ γρήγορα και φτάνει και σε αρκετά απομακρυσμένα σημεία του σπιτιού πράγμα που δεν φανταζόμουν. 

Toshiba φίλε μου 😏 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, gmenex είπε

θεωρώ ότι στην θέμα με την αγορά των Laptops o συνforumίτης Zacharis1955 έχει κάνει κάτι τέτοιο κατά περίπτωση και μπράβο του για αυτό!

O @cmaniac έχει κάνει μια καταπληκτική δουλειά, μαζεύοντας όλα τα 9άρια με πάνω από 8.5 seer

 

 

Είναι πολύ μεγάλο το έργο να επεκταθεί σε όλα τα κλιματιστικά. Γίνεται αλλά θέλει χέρια , χρόνο και συντονισμό.

34 λεπτά πριν, gmenex είπε

Έχω καταλήξει σε αυτό TCL Elite plus R32 TAC-12CHSA/XA412 ή το TCL Elite TAC-12CHSA/XA51 που δεν έχω καταλάβει τη διαφορά τους αλλά σε σχόλια εδώ το 412 θεωρείται καλύτερο.

Από ότι έχω καταλάβει, το 412 έχει wifi .

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φόρουμ, πως σας φαίνεται η εγκατάσταση? Σε ερώτηση μου αν η 2πλη κουλούρα πίσω από την είσοδο του αέρα θα επηρεάσει την απόδοση, η απάντηση ήταν αρνητική..τουλάχιστον έβαλε την προδιαγραφή 3μετρα  😁

20190704_121621.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Καλημέρα στο φόρουμ, πως σας φαίνεται η εγκατάσταση? Σε ερώτηση μου αν η 2πλη κουλούρα πίσω από την είσοδο του αέρα θα επηρεάσει την απόδοση, η απάντηση ήταν αρνητική..τουλάχιστον έβαλε την προδιαγραφή 3μετρα  😁

20190704_121621.jpg

Ποιο Haier είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...