Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρεα. Θέλω να αγοράσω ενα 9αρι inverter για ένα χώρο περίπου όσο ένα μεγάλο υπνοδωμάτιο γύρω στα 25 τ.μ μπορεί και λιγότερο. Κάτι αξιόπιστο αλλά όχι ιδιαίτερα ακριβό? Έχω βρει αυτό https://www.guaranty.gr/product/836162/mitsubishi-electric-msz-muz-hj25va-inverter-klimatistiko.html?skr_prm=WyJjNjJlOGU2ZC0zNDNkLTRkNjgtOWQyYy1hNzQyYTdkNWMwZTUiLDE1NjIyNzA2MTEyNTIseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsInRhZ3MiOiIifV0&ref=6 και αν είναι έστω το μισό σε ποιότητα από το 24αρι που έχω σε heavy industries βέβαια τότε μου φαίνεται καλό. Εσείς τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GiwrgosP- είπε
4 ώρες πριν, GiwrgosP- είπε

Πιο πολύ η αντοχή με ενδιαφέρει.. Η κατανάλωση εντάξει, αλλά βλέπω έχει 2 χρόνια εγγύηση μόνο και με χάλασε.. 

Ο @dimostr ορθός σου είπε ότι μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε για την αξιοπιστία των μηχανημάτων . Οπότε υπο μια έννοια μπορείς να πεις ότι η καλύτερη αξιοπιστία είναι μια τίμια σε χρονική διάρκεια εγγύηση με ευνοϊκούς όρους, όπου δεν θα χρειαστεί να βάλεις το χέρι σου στην τσέπη ότι και αν συμβεί . Δεδομένου ότι οι επισκευές των κλιματιστικών δε κοστίζουν και λίγο . 
Οπότε θα σου έλεγα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πας σε μηχανήματα με καλύτερη εγγύηση. 

Μπορείς να δεις σε TCL σε αυτά τα λεφτά ή με λίγα παραπάνω λεφτά αλλά πολύ καλύτερο σε οικονομία στην ψύξη :

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409041/haier-tundra-green-as35tabhra-1u35beffra-12000btu.html?ref=bestprice.gr

Ρώτα και τιμές γιατί καμιά φορά σηκώνουν παζάρια  στα κλιματιστικά.

 

4 ώρες πριν, dimostr είπε

Για την αντοχή δυστυχώς πρέπει να βρεις το στατιστικό με την συχνότητα βλαβών που έχει η εκάστοτε εταιρεία και αυτό με τις εγγυήσεις που όλοι λέμε , ναι καλό είναι να έχεις μεγάλη εγγύηση αλλά άμα είναι να χαλάει το κλιματιστικό κάθε βδομάδα τι να το κάνω , εγώ θέλω κλιματιστικό να δουλεύει και όχι να είναι συνέχεια στην επισκευή 

Όπως λέγαμε κάποτε για τα μηχανάκια KTM  πολύ καλο αλλά Κάθε Τρίτη Μάστορα λες και είχαν βγει από εκεί τα αρχικά τους 

Καλά υπερβολή. δεν χαλάνε τόσο συχνά τα μηχανήματα όσο σκατά και αν είναι . Όταν όμως χαλάσουν αν χαλάσουν και είναι εκτός εγγύησης , ε δυστυχώς τσούζει η επισκευή . και αρκετές φορές είναι σύμφορη . Για τα άλλα που λες συμφωνώ . 

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

H εξωτερικη μοναδα αν ειναι σε μερος που δεν προστατευεται απο βροχη και ηλιο(και γενικοτερα απο διαφορες καιρικες συνθηκες) υπαρχει προβλημα?

Κανονικά και αν είναι εφικτό πρέπει να είναι υπο σκιά . Αν την εξω μονάδα την βλέπει ο ήλιος τα αισθητήρια διαβάζουν διαφορετικές τιμές . Αυτό ίσως επηρεάσει την κατανάλωση ως ένα βαθμό και  σε καύσωνα με 39 βαθμούς όπου είναι μια θερμοκρασία πολύ κοντά στα όρια λειτουργίας ενός κλιματιστικού μπορεί η μονάδα να τεθεί εκτός λειτουργίας γιατί στον ήλιο μπορεί να διαβάζει άνετα 50 βαθμούς. Θα κλείσει για προστασία . 

Στο προπέρσινο καύσωνα που χτυπήσαμε 39 βαθμούς έτυχε σε γνωστό μου . 

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Εαν τριζει απο τη φτερωτη θα ασχοληθει η αντιπροσωπεία ( εγγυηση) mitsubishi η να βρω αλλη λυση;

Απο την στιγμή που τρίζει λόγω πτερωτής και είναι στην εγγύηση οφείλει να το δει η αντιπροσωπεία και να σου  βρει λύση . Για αυτό έχεις την εγγύηση . 

58 λεπτά πριν, pados1002 είπε

Καλησπέρα στην παρεα. Θέλω να αγοράσω ενα 9αρι inverter για ένα χώρο περίπου όσο ένα μεγάλο υπνοδωμάτιο γύρω στα 25 τ.μ μπορεί και λιγότερο. Κάτι αξιόπιστο αλλά όχι ιδιαίτερα ακριβό? Έχω βρει αυτό https://www.guaranty.gr/product/836162/mitsubishi-electric-msz-muz-hj25va-inverter-klimatistiko.html?skr_prm=WyJjNjJlOGU2ZC0zNDNkLTRkNjgtOWQyYy1hNzQyYTdkNWMwZTUiLDE1NjIyNzA2MTEyNTIseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsInRhZ3MiOiIifV0&ref=6 και αν είναι έστω το μισό σε ποιότητα από το 24αρι που έχω σε heavy industries βέβαια τότε μου φαίνεται καλό. Εσείς τι λέτε?

Απο τους χειρότερους βαθμούς απόδοσης της αγοράς έχει .Δηλαδή καταναλώσεις ειδικά για τα λεφτά του . 

Είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει το 9άρι ; Έχεις εξαιρετικές μονώσεις ; Βάζουμε 12άρι σε 20-25 τ.μ χώρους . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Κανονικά και αν είναι εφικτό πρέπει να είναι υπο σκιά . Αν την εξω μονάδα την βλέπει ο ήλιος τα αισθητήρια διαβάζουν διαφορετικές τιμές . Αυτό ίσως επηρεάσει την κατανάλωση ως ένα βαθμό και  σε καύσωνα με 39 βαθμούς όπου είναι μια θερμοκρασία πολύ κοντά στα όρια λειτουργίας ενός κλιματιστικού μπορεί η μονάδα να τεθεί εκτός λειτουργίας γιατί στον ήλιο μπορεί να διαβάζει άνετα 50 βαθμούς. Θα κλείσει για προστασία . 

Στο προπέρσινο καύσωνα που χτυπήσαμε 39 βαθμούς έτυχε σε γνωστό μου . 

Πάντως δεν το έχω δει σε κανένα εγχειρίδιο εγκατάστασης αυτό που λες. 

Βασικά δεν λένε τίποτα για έκθεση σε βροχές κτλ παρά μόνο για χιόνι που λένε να μπει σε ψηλές βάσεις ώστε να μην μπλοκαριστεί η ροή. 

Βροχή και ήλιο όμως τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα παλιο μοντελο inventor evo 9αρι, πηρε στα χερια της η μικρη το κοντρολ και αλλαξε τους βαθμους κελσιου σε φαρεναϊτ...τι μπορει να πατησε δοκιμασα ολους τους συνδυασμους δεν αλλαζει καμια ιδεα κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα για πούλημα το onoff μου
Στα 400 τι επιλογές έχω;
Δεν με νοιάζει ο θόρυβος
Πρώτα απολα η δυνατή ψύξη και η οικονομία
Αν μπορούσα να ανέβω λίγο να πάω σε 18αρι θα ήμουν καλα

Με το παλιό μου θα έχω διάφορα αισθητή η όχι;
IMG-20190704-210020.jpg

Ερώτηση
Αν το μηχάνημα δουλέψει 3-4 ώρες την ημέρα και αυτές στο φουλ για να ρίξεις την θερμοκρασία από 30 στους 26, είτε ινβερτερ είτε απλό δεν θα καταναλώσει το ίδιο;
Με ίδια κλάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εχω ενα παλιο μοντελο inventor evo 9αρι, πηρε στα χερια της η μικρη το κοντρολ και αλλαξε τους βαθμους κελσιου σε φαρεναϊτ...τι μπορει να πατησε δοκιμασα ολους τους συνδυασμους δεν αλλαζει καμια ιδεα κανεις;

Για δοκίμασε το παρακάτω .Πρέπει να κάνει :

"Σχετικά με την αλλαγή ανάμεσα σε βαθμούς Φαρενάιτ και Κελσίου Όσο η μονάδα βρίσκεται σε ανενεργή κατάσταση, πατήστε τα πλήκτρα + και - ταυτόχρονα για εναλλαγή ανάμεσα σε ˚C και ˚F."

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/EVI-EVO/Inventor-EVI-EVO-users-manual.pdf

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως δεν το έχω δει σε κανένα εγχειρίδιο εγκατάστασης αυτό που λες. 

Βασικά δεν λένε τίποτα για έκθεση σε βροχές κτλ παρά μόνο για χιόνι που λένε να μπει σε ψηλές βάσεις ώστε να μην μπλοκαριστεί η ροή. 

Βροχή και ήλιο όμως τίποτα. 

Νομίζω το έχω δει σε μερικά manuals στο παρελθόν  αλλά αυτό που σου λέω ισχύει . Ένας επαγγελματίας το γνωρίζει . Καλά και το κενό δεν χρειαζόταν καν να το γράφουν τα manuals . 
Αλλά οκ ας είμαστε ρεαλιστές . Δύσκολο να αποφύγεις την απευθείας έκθεση στον ήλιο . Αν όμως είναι εφικτό ή έστω να βλέπει την μονάδα ο ήλιος τις λιγότερες ώρες της ημέρας είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tonis21 είπε

καλησπερα. κατ αρχην να πω ενα ευχαριστω στα παιδια που εχουν καποιες γνωσεις παραπανω πανω στο αντικειμενο κ βοηθανε κ εμας τους ψιλομυρωδιαδες. 😜😁  

κ δευτερον να σας ζαλισω λιγο ακομα μεχρι να αποφασισω τι κλιματιστικο θα παρω. τα midea τι λενε απο aftersales κ ανταλλακτικα (φτηνα ή ακριβα);;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

H εξωτερικη μοναδα αν ειναι σε μερος που δεν προστατευεται απο βροχη και ηλιο(και γενικοτερα απο διαφορες καιρικες συνθηκες) υπαρχει προβλημα?

Εαν η μονάδα είναι ακάλυπτη από όλες τις πλευρές, δηλαδή αν και στο πίσω μέρος της μονάδας δεν υπάρχει τοίχος, πιθανόν να έχεις μειωμένη απόδοση στην ψύξη και να μην σε καλύπτει διότι ο ήλιος θα βαράει τον συμπυκνωτή. Εαν δεν ισχύει κάτι τέτοιο δεν έχεις θέμα.

Edit: Κάποιος είχε αναφέρει αρκετές σελίδες πριν οτι είχε αγοράσει κλιματιστικά carrier και έβγαλαν προβλήματα ενώ το service άργησε να τον εξυπηρετήσει, θα παρακαλούσα τον user να αναφέρει ξανά τα μοντέλα carrier που αγόρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gousias είπε

Σε 24άρι ποιό ή ποιά θεωρείτε ότι αξίζουν με βάση τις έως τώρα εμπειρίες και γνώσεις σας; Toyotomi Kuro WiFi TKN TKG 671R32 πως το βλέπετε;

Προτίμησε αυτό που έχει 10 χρόνια εγγύηση και είναι το ίδιο ακριβώς μηχάνημα : https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/f/407350/24000-btu.html?keyphrase=nemesis+pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, marioboni είπε

Κάποιος να με βοηθήσει να γίνει άμεσα η αγορά;

Ειναι δυσκολο να σου απαντησει καποιος πολυ συγκεκριμενα διοτι δεν φαινεται και η μαρκα του κλιματιστικου σου για να δουμε τι αποδοτικοτητα εχει. Γενικως, ενα inverter 2019 εχει σημαντικη οικονομια απο ενα on/off 2012. Πρεπει να συγκρινεις τα SEER/SCOP για να δεις τις διαφορες σε αριθμους. Ενα εντιμο μηχανημα με πιστοποιηση EUROVENT ειναι τα  εξης

1. https://www.kokotas.gr/en/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/midea-blanc-ma-18nxd0.html στα 616(με καρτα EUROBANK) 

2. https://www.alphaclimagr.gr/product/1409042/haier-tundra-green-as50tdbhra-1u50jeffra-18000btu.html?ref=bestprice.gr στα 695. 

Το MIDEA ειναι ελαφρως υποδεεστερο απο το HAIER σε αποδοση SEER/SCOP αλλα ειναι πιο επωνυμος κατασκευαστης με στον κλιματισμο. Εχει εγγυηση 3 χρονια εσωτερικο, 10 χρονια εξωτερικο.

Το HAIER ειναι πιο ακριβο αλλα και λιγο πιο αποδοτικο. Εχει 5 χρονια εγγυηση για ολο το κλιματιστικο.

Πιστευω και τα δυο ειναι εντιμες επιλογες στα 18000 btu και βεβαιως απο κατασκευαστες κλιματιστικων, οχι φασον!

 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CorumD είπε

Ειναι δυσκολο να σου απαντησει καποιος πολυ συγκεκριμενα διοτι δεν φαινεται και η μαρκα του κλιματιστικου σου για να δουμε τι αποδοτικοτητα εχει. Γενικως, ενα inverter 2019 εχει σημαντικη οικονομια απο ενα on/off 2012. Πρεπει να συγκρινεις τα SEER/SCOP για να δεις τις διαφορες σε αριθμους. Ενα εντιμο μηχανημα με πιστοποιηση EUROVENT ειναι το εξης https://www.alphaclimagr.gr/product/1409042/haier-tundra-green-as50tdbhra-1u50jeffra-18000btu.html?ref=bestprice.gr στα 695. 

Ευχαριστώ αλλά μάλλον το ταβάνι είναι τα 400

Έχω δει και κάτι tcl Inventor με 10 χρόνια εγγύηση

Την πρώτη δεν την ξέρω όμως καθόλου 

Αξίζει ένα 12αρι της που βρίσκω στα 350 περίπου;elite νομίζω το μοντέλο 

 

To βρήκα

https://www.skroutz.gr/s/15039156/TCL-Elite-TAC-12CHSA-XA51.html

 

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Πάντως δεν το έχω δει σε κανένα εγχειρίδιο εγκατάστασης αυτό που λες. 

Βασικά δεν λένε τίποτα για έκθεση σε βροχές κτλ παρά μόνο για χιόνι που λένε να μπει σε ψηλές βάσεις ώστε να μην μπλοκαριστεί η ροή. 

Βροχή και ήλιο όμως τίποτα. 

Σκεψου το εξης: 

Απο μια θερμοκρασια και πανω, αρχιζει να πεφτει η αποδοση της μοναδος, σωστα; φαντασου τωρα να το χτυπαει κ ο ηλιος... αλλη η θερμοκρασια υπο σκια και αλλη κατω απο την λαβα του ηλιου. Στον καυσωνα αν το Χ κλιματιστικο χασει πχ 10% αποδοση λογω της υψηλης θερμοκρασιας, το αλλο που το χτυπαει ο ηλιος κ θα ανεβασει μεγαλυτερη θερμοκρασια θα χασει περισσοτερη αποδοση. Και οπως αναφερθηκε κιολας παιζει και το ενδεχομενο να κοψει απο θερμικο ασφαλειας. σπανια περιπτωση αλλα στον μεγαλο καυσωνα θα γινει.

Για αυτο το λογο κιολας οταν γινεται η εγκατασταση, η εξωτερικη μοναδα γραφει οτι πρεπει να εχει ταδε αποστασεις απο καθε πλευρα.  για να μπορει να "ανασανει" και να μην μενει η θερμοτητα στο σημειο κ να εχει σωστη ανακυκλωση του αερα. βλεπεις κατι κλιματιστικα που ειναι συριζα με την τεντα μπροστα στα 20-30 εκατοστα.. πολυ μεγαλο λαθος γτ εγκλωβιζεται θερμος αερα στο σημειο κ υπο συνθηκες θα εχεις τα παραπανω που γραψαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To TCL έχει αφησει καλες εντυπωσεις, και ειναι καλη επιλογη σε αυτα τα χρηματα. Απλως, πολυ προσοχη στην επιλογη προμηθευτη. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ τα μηχανηματα 10 χρονια εγγυηση, αλλα μονο αυτα που φέρνει ο ομιλος Τουρνικιωτη. Ας πουμε αν το παρεις απο εδω 

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/tcl-elite-tac-12chsa-xa51-r32.html?skr_prm=WyIyZDdkODUwMy1mMWNhLTQyOGMtYWYzOC04OWUwZmY1NWVhMzMiLDE1NjIzMTA0ODY2NzUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

εισαι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...