Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δηλαδή (αν κατάλαβα καλα) με απλα λόγια εαν αγόρασες το κλιματιστικό το 2019, δεν εχει (επίσημα τουλάχιστον) Eurovent πιστοποίηση.

Να μου πείς είχε την προηγούμενη χρονιά.. Αλλα πως ξέρεις οτι το δικό σου του 19 ειναι ακριβώς ίδιο με το προηγούμενο του 18?

Ωχ με τρέλανες τωρα 🤪😂 Τα λεφτά μου πιιισωωωωωω ρε θκουληηηηκιααααα 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Ωχ με τρέλανες τωρα 🤪😂 Τα λεφτά μου πιιισωωωωωω ρε θκουληηηηκιααααα 😂😂

Εχω quiz αν θέλεις.. :P εγω λίγο που το έψαξα ακρη δεν έβγαλα.. το Fujitsu ASYG18KLCA εχει πιστοποίηση Eurovent?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Το γεγονός ότι ένα κλιματιστικό του 2018 αποσύρθηκε από την ευρωπαϊκή αγορά το 2019 από μόνο του δεν ειναι ότι καλύτερο -δεν θα εξετάσω τους λόγους που προφανώς ειναι θέμα πωλήσεων-ενδεχομένως να επηρεάσει στο μέλλον την διάθεση ανταλλακτικών ή τουλάχιστον τον χρόνο παράδοσης,δεν ξερω την πολιτική που ακολουθείται σε τέτοιες περιπτώσεις και τι υποχρέωση εχει η εκάστοτε εταιρεία ,όπως και να εχει αν γνώριζα την απόσυρση του πριν ίσως να επέλεγα κάτι αλλο και νομιζω ειναι λογικό αυτο που σκέφτομαι ,αυτήν την στιγμή η inventor ειναι και εισαγωγεας μιας εταιρείας που πλέον δεν παράγει αυτά τα μοντέλα για την ευρωπαϊκή ένωση άρα δεν τα εισάγει πλέον,όποτε μετα το τέλος του στοκ αποσύρεται και το brand της haier ? Έχω ένα συλλεκτικό κλιματιστικό πλέον lol 😂

 

12 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δηλαδή (αν κατάλαβα καλα) με απλα λόγια εαν αγόρασες το κλιματιστικό το 2019, δεν εχει (επίσημα τουλάχιστον) Eurovent πιστοποίηση.

Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.

Αν αγοράσω σήμερα το AS25TABHRA/1U25BEFFRA, θα είναι το ίδιο με το πιστοποιημένο https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra green/AS25TABHRA_1U25BEFFRA.pdf

Συνεπώς θα αγοράσω ένα πιστοποιημένο κλιματιστικό (το μηχάνημα δεν έχει αλλάξει στο ενδιάμεσο) που μάλιστα υπάρχει σε 93καταστήματα στο σκρουτζ άρα απόθεμα φουλ:

Screenshot-13.png.e15c06655054421269a7d9e6a0e41aad.png

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

 το Fujitsu ASYG18KLCA εχει πιστοποίηση Eurovent?

Άντε πάλι .

Αυτό τι είναι ;

AOYG18KLTAASYG18KLCA_1559037434.7713.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.

Αν αγοράσω σήμερα το AS25TABHRA/1U25BEFFRA, θα είναι το ίδιο με το πιστοποιημένο https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra green/AS25TABHRA_1U25BEFFRA.pdf

Συνεπώς θα αγοράσω ένα πιστοποιημένο κλιματιστικό (το μηχάνημα δεν έχει αλλάξει στο ενδιάμεσο) που μάλιστα υπάρχει σε 93καταστήματα στο σκρουτζ άρα απόθεμα φουλ:

Screenshot-13.png.e15c06655054421269a7d9e6a0e41aad.png

το μηχάνημα δεν έχει αλλάξει στο ενδιάμεσο  = Αυτο πως το τεκμηριώνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.

Αν αγοράσω σήμερα το AS25TABHRA/1U25BEFFRA, θα είναι το ίδιο με το πιστοποιημένο https://www.haieraircondition.gr/uploads/tundra green/AS25TABHRA_1U25BEFFRA.pdf

Συνεπώς θα αγοράσω ένα πιστοποιημένο κλιματιστικό (το μηχάνημα δεν έχει αλλάξει στο ενδιάμεσο) που μάλιστα υπάρχει σε 93καταστήματα στο σκρουτζ άρα απόθεμα φουλ:

Screenshot-13.png.e15c06655054421269a7d9e6a0e41aad.png

Άντε πάλι .

Αυτό τι είναι ;

AOYG18KLTAASYG18KLCA_1559037434.7713.pdf 965 kB · 2 downloads

Αρα οι κατάλογοι επίσημοι της Fujitsu 2018 & 2019 λένε μπαρούφες.. Οπως και ο επίσημος εισαγωγέας.. Εχουν πιστοποίηση αλλα δεν το λένε.. Δεν ξέρω , για αυτο λεω δεν βγάζω άκρη.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αρα οι κατάλογοι επίσημο της Fujitsu 2018 & 2019 λένε μπαρούφες.. Οπως και ο επίσημος εισαγωγέας

Δεν μας ενδιαφέρει αν παίζουν πρέφα .

Το ASYG είναι πιστοποιημένο (πιο σωστά επανα-πιστοποιημένο) με ημερομηνία πιστοποίησης 8 May 2019 και αριθμό  N° 94.01.198 .

Αν θέλουμε να είμαστε καλοί, θα μπορούσαμε να στείλουμε email στην fgeurope μπας και ξυπνήσουν .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μας ενδιαφέρει αν παίζουν πρέφα .

Το ASYG είναι πιστοποιημένο (πιο σωστά επανα-πιστοποιημένο) με ημερομηνία πιστοποίησης 8 May 2019 και αριθμό  N° 94.01.198 .

Αν θέλουμε να είμαστε καλοί, θα μπορούσαμε να στείλουμε email στην fgeurope μπας και ξυπνήσουν .

Και μήπως να στέλναμε και στην ιαπωνία Fujitsu, να διορθώσουν τους καταλόγους που έχουν? :P

Εμένα κάτι με μπερδευει.. ,αγαπάω Fujitsu , εκει θα πήγαινα εάν το είχε ο Kωτσος οταν πήρα κλιματιστικό.., οπως και τώρα θα το έπαιρνα..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και μήπως να στέλναμε και στην ιαπωνία Fujitsu, να διορθώσουν τους καταλόγους που έχουν? :P

Γιατί όχι;

edit

@Rnd1978

Στον κατάλογο βλέπω :

FUJITSU GENERAL (Euro) GmbH participates in
the ECP programme for AIR CONDITIONERS.
Check ongoing validity of certificate:
www.eurovent-certification.com

* Models so marked are not ECC certified.

 

Απορρίπτεις την πιθανότητα ότι να είχε λήξει το πιστοποιητικό του asyg όταν φτιαχνόταν ο κατάλογος;

Στην περίπτωση αυτή, σε καλύπτει το κόκκινο;

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί όχι;

edit

@Rnd1978

Στον κατάλογο βλέπω :

FUJITSU GENERAL (Euro) GmbH participates in
the ECP programme for AIR CONDITIONERS.
Check ongoing validity of certificate:
www.eurovent-certification.com

* Models so marked are not ECC certified.

Απορρίπτεις την πιθανότητα ότι να είχε λήξει το πιστοποιητικό του asyg όταν φτιαχνόταν ο κατάλογος;

Στην περίπτωση αυτή, σε καλύπτει το κόκκινο;

Δεν απορρίπτω τίποτα απλα, είδα οτι στον κατάλογο του 2018 (τότε κυκλοφόρησε και το KLCA) είχε αστεράκι οτι δεν εχει πιστοποίηση ενω fuji MTA πως το λεγαν έχει. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στον νέο κατάλογο του 2019. Στην επίσημη ελληνικη σελίδα του εισαγωγέα δεν εχει τιποτα για Eurovent στο συγκεκριμένο μηχάνημα, ενω το MTA έχει οπως και τα αλλα Midea κτλ.

Μετα απο επικοινωνία με αυτους, μου είπαν οτι δεν έχει , ούτε είχε (επίσημα) Eurovent ποτε το συγκεκριμένο μηχάνημα ουτε το 2018, ουτε μέχρι στιγμής και για αυτο δεν εχουν το σήμα στο κλιματιστικο στην σελίδα τους. Οταν και αμα αποκτήσει θα βάλουν το σηματάκι.

Τωρα γιατι είχε to certificate πάνω οπως το έβαλες .. δεν το γνωρίζω .. Το μονο σιγουρο ειναι οτι εαν είχε θα το διαφημίζαν παντου..

Γράφω γραφω θα με κυνηγάει ολη η ιαπωνία σε λιγο.. :P

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν απορρίπτω τίποτα απλα, είδα οτι στον κατάλογο του 2018 (τότε κυκλοφόρησε και το KLCA) είχε αστεράκι οτι δεν εχει πιστοποίηση ενω fuji MTA πως το λεγαν έχει. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στον νέο κατάλογο του 2019. Στην επίσημη ελληνικη σελίδα του εισαγωγέα δεν εχει τιποτα για Eurovent στο συγκεκριμένο μηχάνημα, ενω το MTA έχει οπως και τα αλλα Midea κτλ.

Μετα απο επικοινωνία με αυτους, μου είπαν οτι δεν έχει , ούτε είχε (επίσημα) Eurovent ποτε το συγκεκριμένο μηχάνημα ουτε το 2018, ουτε μέχρι στιγμής και για αυτο δεν εχουν το σήμα στο κλιματιστικο στην σελίδα τους. Οταν και αμα αποκτήσει θα βάλουν το σηματάκι.

Αυτό δεν ισχύει. Έχω τα πιστοποιητικά κατεβασμένα στον υπολογιστή μου.

Για την τωρινή κατάσταση, παίζουν την ίδια πρέφα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Το γεγονός ότι ένα κλιματιστικό του 2018 αποσύρθηκε από την ευρωπαϊκή αγορά το 2019 από μόνο του δεν ειναι ότι καλύτερο -δεν θα εξετάσω τους λόγους που προφανώς ειναι θέμα πωλήσεων-ενδεχομένως να επηρεάσει στο μέλλον την διάθεση ανταλλακτικών ή τουλάχιστον τον χρόνο παράδοσης,δεν ξερω την πολιτική που ακολουθείται σε τέτοιες περιπτώσεις και τι υποχρέωση εχει η εκάστοτε εταιρεία ,όπως και να εχει αν γνώριζα την απόσυρση του πριν ίσως να επέλεγα κάτι αλλο και νομιζω ειναι λογικό αυτο που σκέφτομαι ,αυτήν την στιγμή η inventor ειναι και εισαγωγεας μιας εταιρείας που πλέον δεν παράγει αυτά τα μοντέλα για την ευρωπαϊκή ένωση άρα δεν τα εισάγει πλέον,όποτε μετα το τέλος του στοκ αποσύρεται και το brand της haier ? Έχω ένα συλλεκτικό κλιματιστικό πλέον lol 😂

Δεν είπαν ότι αποσύρθηκε. Αυτό που σου είπαν είναι ότι σταματησε η παραγωγή για την Ευρωπαική αγορά για το συγκεκριμένο μοντέλο και όχι απαραίτητα γενικότερα η παραγωγή του συγκεκριμένου μοντέλου . Ενα προϊόν μπορεί να σταματήσει παροδικά να παράγεται . Αυτό δε σημαίνει ότι δεν διατίθεται . Δεν είναι περίεργο αυτό . Αν έχουν μεγάλο stock για την Ευρώπη προφανώς και θα σταματήσουν την παραγωγή για την Ευρωπαϊκή αγορά  και θα ρίξουν την γραμμή παραγωγής αλλού που υπάρχει ζήτηση .  

Όσο για τα ανταλλακτικά είναι θέμα πολιτικής κατασκευαστή πόσο καιρό θα διαθέτει ανταλλακτικά στην αγορά . Ενα  Χ μοντέλο που καταργείται σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι σταματάει και η παραγωγή ανταλλακτικών . Δεν συνδέονται αυτά τα δύο . Γενικότερα στον κλιματισμό τα μοντέλα αλλάζουν σχετικά γρήγορα.

Αμάξι αγοράζεις και μετά απο 15 χρόνια που έχει σταματήσει η παραγωγή του αυτοκινήτου βρίσκεις άφθονα ανταλλακτικά απο τον κατασκευαστή . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό δεν ισχύει. Έχω τα πιστοποιητικά κατεβασμένα στον υπολογιστή μου.

Για την τωρινή κατάσταση, παίζουν την ίδια πρέφα.

Αν παίζουν πρέφα , η τα πήραν και κανουν πόλεμο με την Fuji, η θέλουν να προωθήσουν άλλες εταιρείες η άλλα μοντέλα Fuji δεν το ξέρω..

Εαν βρείς μια αναφορά σε κάποια σελίδα/κατάλογο της Fujitsu οτι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ή ήταν Certified πάω πάσο..:)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δηλαδή (αν κατάλαβα καλα) με απλα λόγια εαν αγόρασες το κλιματιστικό το 2019, δεν εχει (επίσημα τουλάχιστον) Eurovent πιστοποίηση.

Να μου πείς είχε την προηγούμενη χρονιά.. Αλλα πως ξέρεις οτι το δικό σου του 19 ειναι ακριβώς ίδιο με το προηγούμενο του 18?

Το μοντέλο είναι πιστοποιημένο . Ο κωδικός του μοντέλου δεν έχει αλλάξει . 
Το status deleted δε σημαίνει ότι δεν είναι πιστοποιημένο . Εξηγούν τί σημαίνει . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν είπαν ότι αποσύρθηκε. Αυτό που σου είπαν είναι ότι σταματησε η παραγωγή για την Ευρωπαική αγορά για το συγκεκριμένο μοντέλο και όχι απαραίτητα γενικότερα η παραγωγή του συγκεκριμένου μοντέλου . Ενα προϊόν μπορεί να σταματήσει παροδικά να παράγεται . Αυτό δε σημαίνει ότι δεν διατίθεται . Δεν είναι περίεργο αυτό . Αν έχουν μεγάλο stock για την Ευρώπη προφανώς και θα σταματήσουν την παραγωγή για την Ευρωπαϊκή αγορά  και θα ρίξουν την γραμμή παραγωγής αλλού που υπάρχει ζήτηση .  

Όσο για τα ανταλλακτικά είναι θέμα πολιτικής κατασκευαστή πόσο καιρό θα διαθέτει ανταλλακτικά στην αγορά . Ενα  Χ μοντέλο που καταργείται σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι σταματάει και η παραγωγή ανταλλακτικών . Δεν συνδέονται αυτά τα δύο . Γενικότερα στον κλιματισμό τα μοντέλα αλλάζουν σχετικά γρήγορα.

Αμάξι αγοράζεις και μετά απο 15 χρόνια που έχει σταματήσει η παραγωγή του αυτοκινήτου βρίσκεις άφθονα ανταλλακτικά απο τον κατασκευαστή . 

 

Αποσύρθηκε από την ευρωπαϊκή αγορά έγραψα οχι ένα γένει ,εχεις δίκιο ομως  ειναι διαφορετική η προσωρινή ή η διακοπή παραγωγής από την απόσυρση ,θα ήταν καλύτερο και πιο ξεκάθαρο αφού συνεχίζεται η διάθεση να συνεχιζόταν και η αναγραφή του στο site της eurovent,ετσι «μοιάζει» η πιστοποιηση να εχει «ημερομηνία λήξης» ως προς την εγκυρότητα της απόδοσης του μηχανήματος,θα μου πεις πόσοι το ψάχνουν τόσο πολύ όσο εμείς σε αυτο το φόρουμ ..? Η απάντηση της eurovent ήταν, tundra green ITS NOT certified ,ενώ πέρυσι ήταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...