Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, guzel είπε

Στην ψύξη το κλιματιστικό σου έχει ελάχιστη τιμή εύρους 5.800 BTU. Στη θέση σου θα έβαζα μετρητή κατανάλωσης ...

Δεν είναι άσχημα για 18αρι.

Θα ψάξω το service manual.

edit 400W σε ψύξη. Όχι το τέλειο αλλά δεν είναι ασχημα. 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, kallair είπε

Το μπαλκονι που ειναι; απο την πλευρα που ειναι τωρα το αλλο κλιματιστικο; πισω απο τον τοιχο με τον καθρεπτη  τι εχει;

Η αποσταση που θες για να βγουν οι σωληνες ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ . Μπαινει αλλα θα εχεις μια υπο κλιση σωληνωση 3 μετρων για να βγαινουν τα νερα εξω... τραγικο οπτικο αποτελεσμα ακομα κ καναλι να χρησιμοποιησεις και θα σκασεις ενα σκασμο λεφτα στον ψυκτικο για την χαλκοσωληνα.... Δεν θα εχει ΚΑΜΙΑ διαφορετικη επιδραση στα υπνοδωματια αν βαλεις το κλιματιστικο σε εκεινο το σημειο. ΜΟΝΟ αν μπει μεγαλυτερο κλιματιστικο θα δεις διαφορα που κ παλι δεν ειναι σωστη λυση.

Το μπαλκόνι είναι πίσω από το κλιματιστικό

Πίσω από τον καθρέφτη είναι άλλο σπίτι

Λογικά θα μπει μεγαλύτερο κλιματιστικό

Ίσως αν μετρίαζα την απόσταση για το οπτικό αποτέλεσμα;αλλά και το λειτουργικό, να έμπαινε πχ κοντά στην τηλεόραση σε απόσταση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marioboni είπε

Το μπαλκόνι είναι πίσω από το κλιματιστικό

Πίσω από τον καθρέφτη είναι άλλο σπίτι

Λογικά θα μπει μεγαλύτερο κλιματιστικό

Ίσως αν μετρίαζα την απόσταση για το οπτικό αποτέλεσμα;αλλά και το λειτουργικό, να έμπαινε πχ κοντά στην τηλεόραση σε απόσταση 

δεν θα κερδισεις σχεδον τπτ αν το βαλεις εκει η περιπου εκει που λες. τα δωματια δεν τα "βλεπει" το κλιματιστικο οποτε θα εχει σχεδον την ιδια κυκλοφορια αερα με το να το βαλεις στην θεση του παλιου κ να στριψεις τις περσιδες προς την πλευρα των δωματιων. Αν οι πορτες των δωματιων δεν ηταν ετσι και ηταν ακριβως απεναντι απο τον τοιχο με τον καθρεπτη και υπηρχε φυσικη ροη του αερα προς τα εκει, ναι θα ειχε νοημα να κανεις αυτο που σκεφτεσαι. τωρα οχι. Ειναι το ιδιο ακριβως με το να στριψεις τις περσιδες προς τα δωματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kallair είπε

δεν θα κερδισεις σχεδον τπτ αν το βαλεις εκει η περιπου εκει που λες. τα δωματια δεν τα "βλεπει" το κλιματιστικο οποτε θα εχει σχεδον την ιδια κυκλοφορια αερα με το να το βαλεις στην θεση του παλιου κ να στριψεις τις περσιδες προς την πλευρα των δωματιων. Αν οι πορτες των δωματιων δεν ηταν ετσι και ηταν ακριβως απεναντι απο τον τοιχο με τον καθρεπτη και υπηρχε φυσικη ροη του αερα προς τα εκει, ναι θα ειχε νοημα να κανεις αυτο που σκεφτεσαι. τωρα οχι. Ειναι το ιδιο ακριβως με το να στριψεις τις περσιδες προς τα δωματια.

Στριμενες είναι και σε αυτό αλλά μόνο ένα 20% πιστεύω πως πάει πλάγια

Μια σκέψη ήταν οπότε και την απορρίπτω

 

Ακόμη το σκέφτομαι αν θα πάω για 18αρι η ένα 12 κ ένα 9αρι στο Δ1 που είναι απέναντι ακριβώς από το Δ2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2019 στις 8:16 ΜΜ, thodoris_9 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ, ήρθε η ώρα για air condition, φέτος το καλοκαίρι βγήκε με το ζόρι. Το σπίτι είναι χωρισμένο σε 2 μέρη, εκεί που θέλω να βάλω είναι ένας ενιαίος χώρος 60τμ περίπου. Έχω καινούρια αλουμίνια, ytong τουβλα,σε παλιά οικοδομή αλλά το διαμέρισμα είναι 10ετιας. Θεωρώ ένα 18αρι θα με καλύψει. Κύρια χρήση του θα είναι το καλοκαίρι και σπανιότερα τον χειμώνα. Σαν κριτήρια, η τιμή πρέπει να είναι περίπου στα μοντέλα που επισυνάπτω, μ άρεσαν τα Midea που έχουμε στη δουλειά. Ο θόρυβος δεν με απασχολεί καθόλου. Βοηθήστε παίδες γιατί δεν παλεύεται πια η κατάσταση!! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! 

https://www.skroutz.gr/s/14682290/Midea-Prime-2018-MA2-18NXD0.html

Δεν το έψαξα πάρα πολύ γιατί βιαζόμουν και κατέληξα στην πρώτη επιλογή μου, το Midea Prime το 18αρι. Αλλά μιλώντας στο τηλέφωνο, είναι όλες οι μεταφορικές κλειστές οπότε θα περιμένω άλλη μία βδομάδα. Μέχρι τότε, μήπως υπάρχει κάτι άλλο να μου προτείνετε στα λεφτά αυτά πάνω κάτω;; Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marioboni είπε

IMG-20190812-173557.jpg

IMG-20190812-174554.jpg

Αν τοποθετηθεί το κλιματιστικό επάνω από το καθρέφτη που βρίσκεται δεξιά στην φώτο υπάρχει θέμα;στην κόκκινη θέση στο σχέδιο για να σπάει και λιγο στο Δ1 κ Δ2,το Δ3 θα κλείνει 

Περίπου στα 3 μέτρα είναι η απόσταση από εδώ που είναι τώρα, αριστερά στη φωτό

Θα βγαίνει το νερό έξω;η θα ζοριζεται;

Δεν πρέπει να έχει κάποια ελάχιστη υψομετρική διαφορά;

από έξω είναι  το μπαλκόνι σε στυλ σάντουιτς δηλαδή εξωτερική και εσωτερική 

Δε μιλάω για μεταφορά του ίδιου αλλά για νέα εγκατάσταση

Πόσα τμ είναι ο κάθε χώρος;

Πόσα btus και ποιο μοντέλο είναι το υφιστάμενο κλιματιστικό;

Νομίζω ίδια διαρρύθμιση που ψυχει το 18αρι shorai του @Rnd1978

34 λεπτά πριν, thodoris_9 είπε

Δεν το έψαξα πάρα πολύ γιατί βιαζόμουν και κατέληξα στην πρώτη επιλογή μου, το Midea Prime το 18αρι. Αλλά μιλώντας στο τηλέφωνο, είναι όλες οι μεταφορικές κλειστές οπότε θα περιμένω άλλη μία βδομάδα. Μέχρι τότε, μήπως υπάρχει κάτι άλλο να μου προτείνετε στα λεφτά αυτά πάνω κάτω;; Ευχαριστώ πολύ! 

To Mission είναι πιο αποδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27-28 το σαλόνι πες 30 με το μικρό χωλακι

Και από 11-12 τα δωμάτια, το Δ3 είναι κλειστό όταν ανοίγω ac

 

12αρι είναι αυτό τώρα AUX αλλά onoff, τις καλές εποχές δεν με ένοιαζε το ρεύμα μόνιμα στο 26 οοοολο το καλοκαίρι και είχε μια χαρά δροσιά παντού 

Έκλεινε μόνο 3-4 ώρες το απόγευμα

Το θέμα είναι κάνει και οικονομία πλέον 

Έχω ξαναανεβασει το σχέδιο παλιότερα και πήρα απαντήσεις και ευχαριστώ 

 

Έλεγα να βάλω ακόμη ένα 9αρι στο Δ1 να βοηθήσει και ένα 12αρι στο σαλόνι η ένα 18αρι στο σαλόνι 

 

Απλά περιμένω καμία καλή προσφορά να αξίζει

Αν βρω 18 θα πάω εκει

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, CorumD είπε

Καλημέρα σε όλους, εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί όλες αυτές τις εταιρίες που αγοράζουν φασόν, τα ξανασταμπαρουν και μας τα πλασάρουν σαν κάτι καλό η καλύτερο. Τα Φασόν μηχανήματα είναι ,στην καλύτερη περίπτωση, τα ιδιά με τα αυθεντικά. Αλλά, το πιο σύνηθες είναι ότι ΔΕΝ είναι της ίδιας ποιότητας. Οι εγγυήσεις είναι μια χαρά, αλλά προτιμώ εξαρχής εάν πιο ποιoτικό μηχάνημα που ξέρω ότι ΔΕΝ θα βγάλει εύκολα ζημιές. Προσωπικές εμπειρίες με κλιματιστικά από το 1999.

2 MITSUBISHI HEAVY (1997) - Θηρια, δεν καταλαβαίνουν τίποτα εδω και 22 χρόνια, απλά φεύγουν λογω κατανάλωσης.

2 DAIKIN Inverter 12000but(1999) - Δουλεύουν άψογα εδώ και 20 χρόνια, απλώς στη συντήρηση δεν πέφτουν κάτω από 500-600w. Αλλ. 20ετιας! 

1 SHARP Inverter 9000but(1999) - Αγοράστηκε μαζί με τα DAIKIN. Έκαψε εξωτερική πλακέτα το 2008, και χάλασε η φτερωτή φέτος οπότε το πέταξα. 

13 Fujitsu/GENERAL (1997-2005) - Όλα δουλεύουν πολύ καλά με εξαίρεση εάν που έχει θέμα με την θερμοκρασία.

1 AIRWELL 24000but (1998) - Αγορασμένο από τον Κορασίδη, xάλασαν οι περσίδες και δεν επισκευάζονται διότι δεν υπάρχει servo αλλά δουλεύει οκ. Συνταξιοδοτείται σύντομα λόγω κατανάλωσης.

ΦΕΤΙΝΕΣ ΑΓΟΡΕΣ

2 DAIKIN ATXC35b

1 DAIKIN ATXC25b

1 MORRIS 50132

το μορρισ δεν το γυρισες πισω?μπορει να μην θυμαμαι καλα ΄-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marioboni είπε

27-28 το σαλόνι πες 30 με το μικρό χωλακι

Και από 11-12 τα δωμάτια, το Δ3 είναι κλειστό όταν ανοίγω ac

12αρι είναι αυτό τώρα AUX αλλά onoff, τις καλές εποχές δεν με ένοιαζε το ρεύμα μόνιμα στο 26 οοοολο το καλοκαίρι και είχε μια χαρά δροσιά παντού 

Έκλεινε μόνο 3-4 ώρες το απόγευμα

Το θέμα είναι κάνει και οικονομία πλέον 

Έχω ξαναανεβασει το σχέδιο παλιότερα και πήρα απαντήσεις και ευχαριστώ 

Έλεγα να βάλω ακόμη ένα 9αρι στο Δ1 να βοηθήσει και ένα 12αρι στο σαλόνι η ένα 18αρι στο σαλόνι 

Απλά περιμένω καμία καλή προσφορά να αξίζει

Αν βρω 18 θα πάω εκει

Πιστεύω ότι με ένα 18άρι στη θέση του παλιού και θα είσαι οκ. 

Αν το θες άμεσα, υπάρχει αυτό https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/tcl-elite-tac-18chsa-xa51-r32.html?source=external&skr_prm=WyJiYjczNzNjNi01Yjg4LTQ1NjMtYTIyZC1jM2VhMzhlODhkOWMiLDE1NjU2MzkwNTQ1NzYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&offer=1

Αν όχι, μπορείς να περιμένεις για καμιά προσφορά τον Σεπτέμβρη ή Black Friday. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πιστεύω ότι με ένα 18άρι στη θέση του παλιού και θα είσαι οκ. 

Αν το θες άμεσα, υπάρχει αυτό https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/tcl-elite-tac-18chsa-xa51-r32.html?source=external&skr_prm=WyJiYjczNzNjNi01Yjg4LTQ1NjMtYTIyZC1jM2VhMzhlODhkOWMiLDE1NjU2MzkwNTQ1NzYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&offer=1

Αν όχι, μπορείς να περιμένεις για καμιά προσφορά τον Σεπτέμβρη ή Black Friday. 

Ας βγει το καλοκαίρι,θα πουληθεί το AUX και είμαι στην γωνία και περιμένω κάτι να αξίζει

Δεν βιάζομαι εδώ καιρό ως και του χρόνου το καλοκαίρι, να είμαστε καλα

Το θέμα το παρακολουθώ καθημερινά μήπως και μου κινήσει κάτι ενδιαφέρον

Αν υπήρχε φρέσκο χρήμα θα είχα πάρει ήδη βέβαια, τώρα θα βολευτω με αυτό που κάνει την δουλειά του αν το πουσαρω αλλά με κόστος στην τσεπη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πόσα τμ είναι ο κάθε χώρος;

Πόσα btus και ποιο μοντέλο είναι το υφιστάμενο κλιματιστικό;

Νομίζω ίδια διαρρύθμιση που ψυχει το 18αρι shorai του @Rnd1978

To Mission είναι πιο αποδοτικό.

Σορρυ που σε ζαλίζω, είχα διαβάσει και για τα Haier Tundra τα οποία βλέπω είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά με τα Midea που κοιτάω. Είναι κάτι που αξίζει να λάβω υπ'όψιν;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tilaverboy είπε

https://www.skroutz.gr/s/12207149/Mitsubishi-SRK-SRC-50-ZS-ST.html#specs

Θα μου πει κανείς για αυτό που αγόρασα? Τρέμω για το λογαριασμό της ΔΕΗ που θα έρθει.

Μια χαρά είναι ηρέμησε . Το χειρότερο σύγχρονο κλιματιστικό να πάρεις σε απόδοση δεν θα ξεπουληθείς στο ρεύμα . Εκτός και αν κάνεις χρήση 24/7 .Υπάρχουν και κάποιες καλύτερες επιλογές σε αυτά τα λεφτά αλλά μην αγχώνεσαι .

6 ώρες πριν, smav82 είπε

Ξέρουμε καμια έξυπνη πρίζα που να έχει περισσότερες λεπτομέρειες κατανάλωσης, πχ ιστορικό μέρας κτλ γιατί το μου δικό της diqoo δεν έχει ιστορικό κατανάλωσης . Αν γίνεται με εφαρμογή smartlife, έχω δει ένα εδώ της tplink αλλά δεν νομίζω να έχει smartlife n και έχει γύρο στο 30αρικο.

Για δες σε blitzwolf τίμια μάρκα και αξιόπιστη. VFM . Την έχω αγαπήσει για gadgets  (μαζί με την xiaomi και μερικές άλλες)
https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP6-EU-Plug-Metering-Version-WIFI-Smart-Socket-220V-240V-10A-Work-with-Amazon-Alexa-p-1356981.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP5-2_1A-Dual-USB-Ports-16A-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-Work-with-Alexa-Google-Assistant-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1426555.html?rmmds=search&cur_warehouse=GWTR

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-16A-Smart-WIFI-Socket-220V-EU-Plug-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-Compatible-with-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1292899.html?rmmds=search&ID=47184&cur_warehouse=CN

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Μια χαρά είναι ηρέμησε . Το χειρότερο σύγχρονο κλιματιστικό να πάρεις σε απόδοση δεν θα ξεπουληθείς στο ρεύμα . Εκτός και αν κάνεις χρήση 24/7 .Υπάρχουν και κάποιες καλύτερες επιλογές σε αυτά τα λεφτά αλλά μην αγχώνεσαι .

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλους! Είστε εξαιρετικοί! Μόνο για καλοκαίρι με ενδιαφέρει. Χειμώνα θα παίξω μπάλα με λέβητα και ενεργειακό τζακι.

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Τι παίζει με το R32 έχει καλύτερη απόδοση?

Όχι απαραίτητα. Αν το δούμε μεμονωμένα ναι το R32 υπολογίζεται ότι είναι 7% πιο αποδοτικό ψυκτικό μέσο . Στην πράξη όμως δεν καθορίζει απο μόνο του το ψυκτικό μέσο την καταναλωση ενός μοντέλο ή την γενικότερη απόδοση .  Μπορεί να βρείς ένα R410A μοντέλο που στα ίδια λεφτά να είναι καλύτερο σε καταναλώσεις απο ένα R32 και το αντίστροφο . 

Το R32 αντικαθιστά το R410A σταδιακά . Νομίζω το 90 % των κλιματιστικών πλέον είναι με R32 .  Απλά το R32 είναι κατά παρα πολύ φιλικό προς το περιβάλλον . 

Μην σε αγχώνει . Δε σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει R410A  φρέον στην αγορά αν χρειαστεί . Η παραγωγή νέων μοντέλων αλλάζει . 

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ!

@Dare-Devil, έκανες πιο πίσω μια φανταστική ανάλυση, αλλά απλά έθιξα την υπεροχή των μικρών Daikin στα SEER και ειδικά στα SCOP, όπου δεν βρίσκεις τέτοιον συνδυασμό τα λεφτά τους. 

Μια χαρά είναι, απόλαυσέ το. Τι λέει από απόδοση, θορύβους, τριγμούς κτλ?

Όταν είπα ότι δεν είναι ανταγωνιστικά σε προηγούμενο  post αναφέρθηκα στο πακέτο  εγγύηση- SCOP/SEER- τιμή .  Η γενική εικόνα για μένα είναι ότι δεν είναι ανταγωνιστικά (αυτά είναι τα δικά μου κριτήρια) . Σχετικό βέβαια διότι όταν αλλάζουν οι τιμές στο εμπόριο (π.χ εκπτώσεις ) έρχονται τα πάνω κάτω στο τί αξίζει και τί είναι ανταγωνιστικό  και αυτό ισχύει για όλες τις μάρκες.
Έκανα μια ανάλυση πιο πίσω και στην φθηνή σειρά της Daikin το  DAIKIN FTXC25b που πολύ σωστά με διόρθωσε ο @CorumD για το SCOP ναι έχει πολύ καλό SCOP για τα λεφτά του. 

Στο μοντέλο Daikin των 900 ευρώ που παρέθεσα υπάρχουν και καλύτερα μοντέλα σε SCOP SEER έστω και ελαφρώς καλύτερα αλλά με καλύτερη τιμή  (και εγγύηση).

Σίγουρα το κατα πόσο είναι ή δεν είναι ανταγωνιστικά εξαρτάται και απο το τί ψάχνουμε . Το θέλουμε για θέρμανση ή μόνο για ψύξη ή και για τα δύο ;  Τι budget έχουμε ;
Στο κομμάτι του SEER - τιμής δεν τα πάνε τόσο καλά . Υπάρχουν αρκετές άλλες καλές επιλογές. Αν βάλουμε και την εγγύηση ως κριτήριο αγοράς ακόμα χειρότερα .  



Φανταστική δεν την λες την ανάλυση μου . Μου πήρε χρόνο αλλά δεν σύγκρινα τα πάντα στην αγορά με τα Daikin  (βαρέθηκα δεν είναι και εύκολο :P )


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ μια ίδια με την πρώτη. Απλά  αυτό που ψάχνω είναι πχ να την αφήνω το βράδυ και το πρωί να βλέπω μίνιμουμ και μαξ κατανάλωση η το μέσον όρων. Κάτι καλύτερο δλδ από τη στιγμιαία και την ημερομηνία κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...