Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

0.95?

Για θέρμανση αυτό ασυζητητή https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Για 12τμ θες 9άρι.

Κορυφαίο SCOP, καλά πλαστικά = win

Κάτι που να έχει καμία δωρεάν εγκατάσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Κάτι που να έχει καμία δωρεάν εγκατάσταση ?

Μάλλον όχι.

Δωρεάν έχουν τα Carrier, αλλά ακούγοντας το δικό μου πως κάνει, το λυπάμαι το κοριτσάκι που θα πετάγεται πάνω την νύχτα από τα κρακς.

Εντός μπατζετ είναι αυτό https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198865-toshiba-10bavg-e1/b10bkvg-e-mirai

Όχι πολύ αποδοτικό όμως αλλά οκ, μικρή η διαφορά , τι 5.1 τι 4.63 στο SCOP.

Εκτός μπάτζετ είναι αυτό https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198807-fujitsu-asyg09kmta

Mediamarkt τα ίδια, όχι κάτι αξιόλογο.

Μήπως να περίμενες; Πάντα αρχές Σεπτέμβρη-τέλη Αυγούστου έχει προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

0.95?

Για θέρμανση αυτό ασυζητητή https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Για 12τμ θες 9άρι.

Κορυφαίο SCOP, καλά πλαστικά = win

Κάτι που να έχει καμία δωρεάν εγκατάσταση ?κότσο τώρα καρριερ 24 στοκ.το ,in24btu carrier 42qhco024dsc coastal. 525

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Κάτι που να έχει καμία δωρεάν εγκατάσταση ?κότσο τώρα καρριερ 24 στοκ.το ,in24btu carrier 42qhco024dsc coastal. 525

Μακριά από Carrier για θέρμανση = τρίζει όπως έγραψα πιο πάνω.

καλύτερα Daikin

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η κριτική μου στο skroutz για το Carrier :

Εντομεταξυ η κριτική σου παίζει να είναι η μόνη εμπεριστατωμένη που δίνει όντως πληροφορίες σε υποψήφιους αγοραστές. Το 99% των ατόμων που γράφουν κριτικές είναι παντελώς άσχετοι με σχόλια τύπου "μου εκανε το Σπίτι φούρνο η ψυγείο". Και το κακό είναι ότι πολλοί υποψήφιοι αγοραστές λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν τα 4.9 αστεράκια π.χ. που έχουν ολα τα toyotomi

Επεξ/σία από pareisaktos
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marioboni είπε

Υπάρχει μπριζα τοίχου με ενσωματωμένη προστασία για χαμηλή ή υψηλή τάση;

Η έστω καμία smart που να το κάνει αυτόματα;

Στο δικό μου έχω αυτό https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html

Δεν είμαι ηλεκτρονικός , απλά θα ήθελα κάτι επώνυμο .

30 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Εντομεταξυ η κριτική σου παίζει να είναι η μόνη εμπεριστατωμένη που δίνει όντως πληροφορίες σε υποψήφιους αγοραστές. Το 99% των ατόμων που γράφουν κριτικές είναι παντελώς άσχετοι με σχόλια τύπου "μου εκανε το Σπίτι φούρνο η ψυγείο". Και το κακό είναι ότι πολλοί υποψήφιοι αγοραστές λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν τα 4.9 αστεράκια π.χ. που έχουν ολα τα toyotomi

Οκ, αναλυτικές κριτικές θα βρεις και αλλού.

Στο θέμα του Carrier , την πάτησα τελείως παρόλο που ασχολούμαι μιας και αν είχα πάρει χαμπάρι έγκαιρα ότι είναι ίδιο με το Aria θα είχα διαβάσει τα κάτωθι :

Screenshot-30.png.7b6e4e4aecba2f51b411c5bd08fdb21d.png

Screenshot-31.png.ef3d0c626fdbabdd74696c9b2446222a.png

 

Βέβαια με σώνει που τον χειμώνα θα δουλέψει λίγο.

Έχω στείλει email σε Κωτσόβολο και Carrier όπου έχω δηλώσει βλάβη και με έχουν πάρει τηλέφωνο, όπου έχω περιγράψει το πρόβλημα και έχει καταχωρηθεί.

Θα το δω πως θα πάει και θα δω πως θα κινηθώ. 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marioboni είπε

Υπάρχει μπριζα τοίχου με ενσωματωμένη προστασία για χαμηλή ή υψηλή τάση;

Η έστω καμία smart που να το κάνει αυτόματα;

Για χαμηλή τάση από όσο γνωρίζω χρειάζεσαι ups αν και γενικά όλες οι καινούργιες πλακέτες είναι 110V-240V οπότε δεν  κινδυνεύεις τόσο. Στις υπερτάσεις πονάνε όπου το πριζακι που ανέβασε ο liakjim σε καλύπτει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Η κριτική μου στο skroutz για το Carrier :

https://www.skroutz.gr/s/18541081/Carrier-Crystal-II-42QHB09D8SA-38QHB09D8S.html#reviews

 

50 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Εντομεταξυ η κριτική σου παίζει να είναι η μόνη εμπεριστατωμένη που δίνει όντως πληροφορίες σε υποψήφιους αγοραστές. Το 99% των ατόμων που γράφουν κριτικές είναι παντελώς άσχετοι με σχόλια τύπου "μου εκανε το Σπίτι φούρνο η ψυγείο". Και το κακό είναι ότι πολλοί υποψήφιοι αγοραστές λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν τα 4.9 αστεράκια π.χ. που έχουν ολα τα toyotomi

Πώς είσαι σίγουρος ότι είναι ίδιο με το Bosch και το Aria ; Έχεις με κάποιο τρόπο και τα τρία μοντέλα και διάβασες τις κωδικοποιήσεις των εξαρτημάτων των μονάδων  ή τελοσπάντων κάποια πρόσβαση σε εργοστασιακές διασκορπίσεις με αποτέλεσμα να διαπιστώσεις ότι  είναι ολόιδια μηχανήματα ;  Επειδή ένα προϊόν μοιάζει με ένα άλλο δεν σημαίνει ότι είναι και απολύτως ίδιο . 

Επειδή βλέπω κατα καιρούς να μιλάνε άτομα για ίδια μηχανήματα κρίνοντας μόνο και μόνο τα χαρακτηριστικά και τις διαστάσεις . Αυτό δεν αποδεικνύει κάτι  είναι μια υπόθεση και μόνο . 

Επίσης πώς θεωρείς ότι το carrier δεν θα έχει καλή συμπεριφορά στην θέρμανση ; Κάνε πρώτα τις δοκιμές σου το χειμώνα . Επίσης γιατί τσουβαλιάζουμε όλα τα Κινέζικα ότι συμπεριφέρονται έτσι ; Τα έχεις ελέγξει ΟΛΑ τα μοντέλα της αγοράς ; Αν το δικό σου Carrier αποδειχθεί ότι συμπεριφερετε έτσι όπως γράφεις αυτό για μένα δε σημαίνει ότι ΟΛΑ τα Carrier συμπεριφέρονται έτσι  και αφού είναι made in China έχουν θέμα γενικά τα Κινέζικα . 

Όσον αφορά τα πλαστικά , τί σε κάνει να πιστεύεις ότι π.χ η "Iαπωνική" Daikin δεν είναι κινέζικη σε αυτό;  Μάλλον είναι στο βαθμό που είναι . 
https://www.daikin.com/press/2009/090218/
Η δική μου άποψη με 3 κινέζικα μηχανήματα και ένα  Παλιό Fujitsu αν θυμάμαι καλά Μαλαισίας που έχω.


Fujitsu (μοντέλο δεν θυμάμαι το χω σε άλλη οικία):
Τρίζει κατά διαστήματα (αραιά και που) ή συντονίζουν τα πλαστικά στην θέρμανση .  Να θεωρήσω και εγώ ότι η Fujitsu έχει θέμα με τα πλαστικα επειδή ενα μοντέλο μάλλον της βγήκε έτσι ; 

Inventor Nemesis (όχι το pro το προηγούμενο): Δεν τρίζει . Σπανίως όταν το ανοίγεις για πρώτη φορά στη θέρμανση θα ακουστούν ένα δύο κράκ και τέλος . Μετά κατά την λειτουργία του τίποτα.  Σαν να μην υπάρχει.
Ηaier Dawn: Δεν τρίζει  ούτε για αστείο . 
Gree Hansol (πρώτη γενιά με R410A) : Δεν τρίζει κατα την λειτουργία του αν και κόβει κατά διαστήματα γιατί είναι μεγάλο για το χώρο . Θα τρίξει μία δυο φορές όταν το ανοίξω για πρώτη φορά και είναι κρύο το μηχάνημα και ο χώρος . Εξαιρετικά σπάνια αν κόψει την λειτουργία του μπορεί να ακουστεί κάτι αλλά όχι κάτι έντονο . 

Αλλά ας έχουμε στο μυαλό μας ότι ένα μηχάνημα επηρεάζεται και απο την εγκατάσταση του . Αν για κάποιο λόγο ο τεχνικός πάνω στην γρηγοράδα του δεν έχει κουμπώσει σωστά την εσωτερική μονάδα πάνω στην μεταλλική βάση δηλαδή κάποιο απο τα αυτάκια που έχει δεν έπιασε σωστά  ή αν ο τεχνικός δεν βίδωσε σωστά και σταθερά την βάση πάνω στο τοίχο ή αν ο τοίχος δημιουργεί κενό , όλα αυτά μπορούν να επηρεάσουν την εσωτερική μονάδα . 

Ξέρω πολύ καλά ότι η πρόθεση σου πάντα είναι να μιλάς με αντικειμενικότητα και να βοηθάς αλλά πολλές φορές στην προσπάθεια μας να καταλάβουμε τι ισχύει μπορεί  άθελα μας να βγάλουμε βιαστικά και να τσουβαλιάσουμε. Πολλές φορές εμπλέκεται το υποκειμενικό κριτήριο και το συναισθηματικό .

Για το Carrier νομίζω στο είπα και παλαιότερα. Περίμενε να έρθουν τα κρύα, δούλεψε το μια περίοδο και μετά κρίνε . Αν αποδειχθεί ότι δεν σαρέσει η λειτουργια του αυτό δε σημαίνει κάτι για τα υπόλοιπα Carrier ή οποιοδήποτε Κινέζικο . Αυτό έχει να κάνει καθαρά με το μοντέλο αυτό και μόνο . 

(Ελπίζω να μην παρεξήγησες το τρόπο που τα έγραψα αν φάνηκε κάπως. Καλοπροέραιτα όλα είναι . )
 

2 ώρες πριν, marioboni είπε

Υπάρχει μπριζα τοίχου με ενσωματωμένη προστασία για χαμηλή ή υψηλή τάση;

Η έστω καμία smart που να το κάνει αυτόματα;

Μόνο για υπέρταση .  
https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html

Οι πλακέτες έχουν ενσωματωμένες προστασίες και αντέχουν γενικότερα ώς ένα βαθμό . 
Ολοκληρωμένη προστασία θα σου δώσει ένας επιτηρητής τάσης στο κεντρικό πίνακα . 

6 ώρες πριν, tmgiorgio24 είπε

Θα το βάλω σε σοφίτα 45τ μ περίπου, είναι ενιαιος χώρος, μονοση έχει 8αρα γύρω γύρω  από την σκεπή έχω απόλείες που έχει 3αρα μόνωση, για θέρμανση υπάρχει κ τηλεθερμανση κ θα χρησιμοποιηθεί περιστασιακά πιο πολύ για ψύξη γιατί τώρα με τις ζεστές χτυπάει 35c μέσα 



Αφού θα χρησιμοποιηθεί περιστασιακά  στη θέρμανση και πιο πολύ στην ψύξη:

Με έμφαση στην εγγύηση κοιτάς αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/12834302/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-18WiFi-N2VO32-18.html

10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις.
Ίδια κατανάλωση στην ψύξη με το mitsubishi που κοιτάς . SEER= 7.0 
Θέρμανση SCOP =5.2 και το Mitsubishi έχει SCOP=5.6 

Κάτι με μικρότερη εγγύηση και εξίσου καλό σε καταναλώσεις με το προηγούμενο:
SEER= 7.3 SCOP= 5.1
Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και αν κάνεις συντηρήσεις ετήσιες μετά το τρίτο έτος, αυξάνεται η εγγύηση στον συμπιεστή μόνο  +7 χρόνια
https://www.skroutz.gr/s/14682502/Midea-Mission-II-MB-18N8D0.html



 

6 ώρες πριν, tmgiorgio24 είπε

Ευχαριστώ γι τις πληροφορίες για το 

https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG.html

Το κοιτούσα κ γω αλλά μου είπαν είναι made in tourkey κ όχι τόσο ποιοτικό όσο η σειρά heavy που κατασκευάζετε taiwan, κ για ένα λόγο εδώ το έχουν κ πολύ ακριβότερο από τις τιμές που βλέπω στο skroutz, πάνω από 1500 με περαστικά,  το

https://airsamoilis.gr/product/srk-src-63zr-w

Θα το κοιτάξω αν κ η εσωτερική μονάδα βλέπω είναι μεγάλη κ πρέπει να δω αν χωράει 

Τα υπολοιπα νομίζω αφού με περνει οικονομικά να πάω σε κάτι επώνυμο αφού νομίζω είναι μια επένδυση το κλιματιστικό που μπορεί να σε πάει κ 15+ χρόνια 

Δεν έχει να κάνει η χώρα κατασκευής με την ποιότητα . Εχει να κάνει με τα standards ποιότητας που εφαρμόζει ο κάθε κατασκευαστής . 
Οπότε μην σε απασχολεί το made in . 
Όλες οι εταιρίες έχουν βλάβες σε ένα ποσοστό των μηχανημάτων που πουλάνε  και σε όλες τις εταιρίες μπορεί να τύχει κάποιο μοντέλο να μην βγεί καλό και να  έχει μεγαλύτερο ποσοστό βλαβών απο το αναμενόμενο .  Η διάρκεια της εγγύησης είναι το μόνο που σε εξασφαλίζει  να μην χάσεις λεφτά . Οι βλάβες στα σύγχρονα κλιματιστικά είναι ακριβές . 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα! Πιστεύω ότι το θέμα δεν είναι  απαραιτήτως σε ΠΟΙΑ χώρα κατασκευάζεται ένα προϊόν αλλά σε ΠΟΙΟ εργοστάσιο. Η DAIKIN έκανε συνεργασία με την GREE to 2009, όταν η GREE ήταν ο #1 κατασκευαστής της Κίνας με ποιοτικά μηχανήματα. Δεν ξέρω πως βγήκαν αυτά τα μηχανήματα οπότε δεν μπορώ να σας πω για την ποιότητα τους. Αλλά, ξέρω οτι αυτά που αγορασα εγω, κατασκευζαονται στο ιδιοκτητο εργοστασιο DAIKIN στην MALAYSIA.

Κατα την άποψη μου, άλλο να κατασκευάζεται ένα κλιματιστικό στη DAIKIN MALAYSIAS(από Γιαπωνέζο κατασκευαστή με το δικό του quality control) και άλλο να παίρνεις ένα INVENTOR που φτιάχνεται από κάποιο φασον εργοστάσιο στην Κίνα...

Βασικά είναι νύχτα με μέρα η διαφορά…

EKEI είναι και το ζουμί της υπόθεσης με τα φασόν! 

ΠΟΥΛΑΝΕ ΦΤΗΝΑ μηχανήματα με δέλεαρ την εγγύηση, η οποία είναι πράγματι πολύ καλή. Τα μηχανήματα δεν έχουν πιστοποιήσεις EUROVENT και αμφιβάλλω αν ΠΙΑΝΟΥΝ τις αποδόσεις που λένε, αλλά αφού δεν ελέγχονται, λένε ότι θέλουν. Βέβαια, σαν μηχανήματα φτηνά , θα βγάλουν περισσότερες ζημίες αλλά η INVENΤOR δεν έχει θέμα αφού έχει πουλήσει ένα φτηνό φασον μηχάνημα σε τιμή που προσεγγίζει τα ΕΠΩΝΥΜΑ ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ. 

Τώρα, σαν τελικός καταναλωτής, μπορεί να πει κάποιος...'Εμένα δεν με νοιάζει τι κάνει, αν έχει πιστοποίηση η όχι, αν τρίζει...εγώ θέλω 10 χρονιά εγγύηση!'...Ε τότε, πας INVENTOR!

Αλλά για μένα που έχω άλλες απαιτήσεις, και θέλω να αγοράσω μηχάνημα καλύτερης ποιότητας, που δεν τρίζει, που βγάζει λιγότερες ζημιές, που εχει χαμηλη κατανάλωση και εχει πιστοποιηθει απο την EUROVENT οτι αποδίδει οπως λεει στα χαρτια...ε, πολυ απλα, εμενα INVENTOR δεν μου κάνουν...οπως δεν μου κάνουν και οι αλλες φασον μαρκες συμφερόντων INVENTOR..δηλαδη GENERAL ELECTRIC(καμια σχεση με τη γνωστη GE Αμερικης) και κατα δευτερο λογο, η HAIER...

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ειναι το σημαντικό με ενα FORUM, να ακούνε οι φίλοι και την μια και την αλλη πλευρα και να μπορουν να κανουν σωστές αγορες! Γιατι σε τελικη ανάλυση εμενα ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡOYN ούτε τα κερδη της ΙΝVENTOR , ουτε της DAIKIN HELLAS...θελω να πάρω το καλυτερο προιον που μπορω για τα χρηματα μου!

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Πώς είσαι σίγουρος ότι είναι ίδιο με το Bosch και το Aria ; Έχεις με κάποιο τρόπο και τα τρία μοντέλα και διάβασες τις κωδικοποιήσεις των εξαρτημάτων των μονάδων  ή τελοσπάντων κάποια πρόσβαση σε εργοστασιακές διασκορπίσεις με αποτέλεσμα να διαπιστώσεις ότι  είναι ολόιδια μηχανήματα ;  Επειδή ένα προϊόν μοιάζει με ένα άλλο δεν σημαίνει ότι είναι και απολύτως ίδιο . 

Διότι έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με πιο τρανταχτό παράδειγμα οι διαστάσεις εσωτερικής/εξωτερικής που είναι ίδιες στο χιλιοστό. 

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Επίσης πώς θεωρείς ότι το carrier δεν θα έχει καλή συμπεριφορά στην θέρμανση ; Κάνε πρώτα τις δοκιμές σου το χειμώνα . 

Το δοκίμασα ένα ολόκληρο βράδυ. Η εξωτερική έπεσε μέχρι 17 και είχα ζήτηση 30. 

Επιφυλάσσομαι βέβαια για τον χειμώνα , όπως είπα, αν και φοβάμαι ότι απλά θα δω ή πιο σωστά θα ακούσω , χειρότερα πράγματα.

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Τα έχεις ελέγξει ΟΛΑ τα μοντέλα της αγοράς ; 

Όχι αλλά υπάρχει ένα ξεκάθαρο pattern που δεν είναι τυχαίο. Το έχουμε δει στο forum πολλάκις. 

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Όσον αφορά τα πλαστικά 

Τα είδα από κοντά. Δεν είμαι στη μοριακή δομή του πλαστικού, αλλά αν δοκιμάσεις να ζουλήξεις ένα carrier/morris κτλ και ένα Daikin θα καταλάβεις. Ο Κωτσόβολος είναι μια καλή πλατφόρμα. 

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Fujitsu (μοντέλο δεν θυμάμαι το χω σε άλλη οικία):
Τρίζει κατά διαστήματα (αραιά και που) ή συντονίζουν τα πλαστικά στην θέρμανση .  Να θεωρήσω και εγώ ότι η Fujitsu έχει θέμα με τα πλαστικα επειδή ενα μοντέλο μάλλον της βγήκε έτσι ; 

Inventor Nemesis (όχι το pro το προηγούμενο): Δεν τρίζει . Σπανίως όταν το ανοίγεις για πρώτη φορά στη θέρμανση θα ακουστούν ένα δύο κράκ και τέλος . Μετά κατά την λειτουργία του τίποτα.  Σαν να μην υπάρχει.
Ηaier Dawn: Δεν τρίζει  ούτε για αστείο . 
Gree Hansol (πρώτη γενιά με R410A) : Δεν τρίζει κατα την λειτουργία του αν και κόβει κατά διαστήματα γιατί είναι μεγάλο για το χώρο . Θα τρίξει μία δυο φορές όταν το ανοίξω για πρώτη φορά και είναι κρύο το μηχάνημα και ο χώρος . Εξαιρετικά σπάνια αν κόψει την λειτουργία του μπορεί να ακουστεί κάτι αλλά όχι κάτι έντονο . 

Τα παλιά μηχανήματα της gree είναι σε σαφώς ανώτερο επίπεδο ποιοτικά. 

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Αλλά ας έχουμε στο μυαλό μας ότι ένα μηχάνημα επηρεάζεται και απο την εγκατάσταση του . Αν για κάποιο λόγο ο τεχνικός πάνω στην γρηγοράδα του δεν έχει κουμπώσει σωστά την εσωτερική μονάδα πάνω στην μεταλλική βάση δηλαδή κάποιο απο τα αυτάκια που έχει δεν έπιασε σωστά  ή αν ο τεχνικός δεν βίδωσε σωστά και σταθερά την βάση πάνω στο τοίχο ή αν ο τοίχος δημιουργεί κενό , όλα αυτά μπορούν να επηρεάσουν την εσωτερική μονάδα . 

Δεν είναι κάτι από αυτά. 

ΥΓ Εννοείται ότι το ξέρω πως τα λες καλοπροαίρετα, δεν θέλω να τσουβαλιάζω και μάλλον το κάνω, έχω κάποιες προσλαμβάνουσες από κάποια μηχανήματα που έχω δει, ένα Fujitsu, ένα Carrier, ένα Ariston, ένα Mitsubishi και ένα Inventor και διαβάζω και εδώ μέσα.

Εννοείται θα επανέλθω τον χειμώνα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Για χαμηλή τάση από όσο γνωρίζω χρειάζεσαι ups αν και γενικά όλες οι καινούργιες πλακέτες είναι 110V-240V οπότε δεν  κινδυνεύεις τόσο. Στις υπερτάσεις πονάνε όπου το πριζακι που ανέβασε ο liakjim σε καλύπτει.

Κάτι τέτοιο θα ήταν προτιμότερο για προστασία; https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html

Αν πέσει το ρεύμα στο blitzwolf το ανοίγεις ξανά χειροκίνητα;

 

Επειδή έπεσα σήμερα σε συζήτηση που μετά από κεραυνό έφαγε ψυγείο κλιματιστικό και πλυντήριο δεν είμαστε για τέτοια 

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, marioboni είπε

Κάτι τέτοιο θα ήταν προτιμότερο για προστασία; https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html

Αν πέσει το ρεύμα στο blitzwolf το ανοίγεις ξανά χειροκίνητα;

Επειδή έπεσα σήμερα σε συζήτηση που μετά από κεραυνό έφαγε ψυγείο κλιματιστικό και πλυντήριο δεν είμαστε για τέτοια 

Αυτό σου πρότεινα εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57356279

Τα πριζάκια που έχω (blitzwolf, sonoff), λένε ότι επίσης έχουν προστασία, αλλά προτίμησα να βάλω κάτι πιο επώνυμο.

Έχω το πρίζα, APC και πάνω του το blitzwolf. Τα πριζάκια έχουν στα settings αν θες να επανέλθουν στην πρωτύτερα κατάσταση ή όχι. πχ εγώ τα έχω ρυθμίσει να μην ξαναανοίγουν όταν έρθει το ρεύμα. Προτιμώ να δω πρώτα αν έχει συνεχείς πτώσεις τάσης.

Υπάρχουν και άλλα προιόντα πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/6319973/TrustWire-JL-VP2000EU.html#

ή https://www.skroutz.gr/s/9527466/Legrand-694670.html 

https://www.skroutz.gr/s/5956793/Belkin-BSV103VF.html

αλλά δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο ή αν είναι όλα τα ίδια πχ ή δεν ξέρω τι. Ίσως θέλει ερώτημα σε νέο θέμα για να απαντήσει κάποιος ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...