Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Μπορείς να βγάλεις μια φωτό το αυτάκι που λες ;

Έχω και άλλα κλιματιστικά με χειροκίνητο σύστημα κ κινούνται πολύ έυκολα οι συγκεκριμένες περσίδες. Αυτές αντιστέκονται πολύ!

Σε συνδιασμό με τη λειτουργία στο τηλεχειρ.(ένδειξη “on” στο κλιματστικό κ ¨vertical S” στην εφαρμογή), με κάνουν να υποθέτω οτι μπορεί κ να είναι δυσλειτουργία η μη κίνηση? 

Αν έχει άλλο μέλος midea mission ii ας μας πεί.

8C67609C-90FD-46AD-B3C5-C11672BC505F.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, smav82 είπε

Toyotomi Izuru Eco TRN TRG 828ZR

Λοιπόν 24 μέτρηση σχεδόν. Δωμάτιο 15 τμ περίπου το χτυπά ο ήλιος από το πρωί  μέχρι 2-3 , με ξύλινα παντζούρια μονοκατοικία με κεραμοσκεπή. Σημερινή θερμοκρασία αλλων δωματίων 31+ . Ρύθμιση στου 28 εκτός από 2 ώρες το μεσημέρι στου 27 , ο ανεμιστήρας από low έως mid - low. Δουλεύει από 140 - 180 εκτός από το μεσημέρι που για λίγο κάποιο στιγμή είδα 400 .  

Screenshot_2019-08-14-21-55-54-492_com.tuya.smartlife.png

Αν μπορείς βάλτο στους 26 και ανέβασε ένα βιντεακι να δούμε θόρυβο εσωτερικής/εξωτερικής και καταναλωση.

Μπορείς να το ανεβάσεις εδώ δεν χρειάζεται να έχεις account streamable.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ τις πρώτες εντυπώσεις από το Aria.

Στα θετικά ότι το κλιματιστικό είναι εντελώς αθόρυβο.Σε σημείο που πρέπει να βάλεις αυτί κοντά του για να καταλάβεις αν δουλεύει η όχι.

Πολυ καλή ποιότητα αέρα,και πιάνει αμέσως την επιθυμητή θερμοκρασία.Βεβαια, σ’αυτο οφείλεται και το ότι το δωμάτιο είναι αρκετά μικρό (~10τ.μ) και θερμομονωμενο.

Στα αρνητικά του,ότι έχει απόκλιση μέχρι 2 βαθμούς στη ζητούμενη θερμοκρασία..Του ζητάω 28 και θα φτάσει μέχρι και τους 26..Τις πρώτες μέρες το έβαζα στους 27 και έφτανε στους 25 και παγωναμε.Αυτα με τη σκάλα ταχυτητας στο auto.Τωρα το βάζω στη χαμηλή σκάλα όπου κρατάει σταθερή τη ζητούμενη θερμοκρασία.

Επισης βλέπω να έχει μόνο τρεις σκάλες ταχύτητας,ενώ θα έπρεπε να έχει τέσσερις(αθόρυβο,low,medium,high)

Για κατανάλωση δεν ξέρω μιας και δεν έχω μετρητή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, wiowia είπε

Να πω και εγώ τις πρώτες εντυπώσεις από το Aria.

Στα θετικά ότι το κλιματιστικό είναι εντελώς αθόρυβο.Σε σημείο που πρέπει να βάλεις αυτί κοντά του για να καταλάβεις αν δουλεύει η όχι.

Πολυ καλή ποιότητα αέρα,και πιάνει αμέσως την επιθυμητή θερμοκρασία.Βεβαια, σ’αυτο οφείλεται και το ότι το δωμάτιο είναι αρκετά μικρό (~10τ.μ) και θερμομονωμενο.

Στα αρνητικά του,ότι έχει απόκλιση μέχρι 2 βαθμούς στη ζητούμενη θερμοκρασία..Του ζητάω 28 και θα φτάσει μέχρι και τους 26..Τις πρώτες μέρες το έβαζα στους 27 και έφτανε στους 25 και παγωναμε.Αυτα με τη σκάλα ταχυτητας στο auto.Τωρα το βάζω στη χαμηλή σκάλα όπου κρατάει σταθερή τη ζητούμενη θερμοκρασία.

Επισης βλέπω να έχει μόνο τρεις σκάλες ταχύτητας,ενώ θα έπρεπε να έχει τέσσερις(αθόρυβο,low,medium,high)

Για κατανάλωση δεν ξέρω μιας και δεν έχω μετρητή.

Ακριβώς το ίδιο παρατήρησα με το δικό μου carrier crystal II που είναι το ίδιο μηχάνημα με το aria.

Στο carrier έχει λειτουργία eco (X-eco το λέει ) που έχει ως αποτέλεσμα να ακολουθεί πιο σωστά τη θερμοκρασία γιατί ρίχνει την κατανάλωση.

Το aria δεν το έχει αυτό;

Επίσης δοκίμασεςνα το δουλέψεις με το follow me ?

Είναι πολύ μικρός ο χώρος για 9αρι για αυτό τα βλέπεις αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wiowia είπε

 

Στα αρνητικά του,ότι έχει απόκλιση μέχρι 2 βαθμούς στη ζητούμενη θερμοκρασία..Του ζητάω 28 και θα φτάσει μέχρι και τους 26..Τις πρώτες μέρες το έβαζα στους 27 και έφτανε στους 25 και παγωναμε.Αυτα με τη σκάλα ταχυτητας στο auto.Τωρα το βάζω στη χαμηλή σκάλα όπου κρατάει σταθερή τη ζητούμενη θερμοκρασία.

 

Κλασική περίπτωση inverter Β' διαλογής (on/off)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, guzel είπε

Κλασική περίπτωση inverter Β' διαλογής (on/off)

Η απόκλιση δεν έχει να κάνει με τον θερμοστάτη;γιατί να είναι β διαλογής;

Στο παλιό Carrefour home στο πατρικό μου είναι δηλαδή σούπερ ντουπερ που σταματάει ακριβώς ο θερμοστάτης;επίσης και στο δικό μου AUX

 

Αποτι βλέπω πάντως εχει μερικά κλιματιστικά και μισά στην κλιμάκωση τους 

Πχ 26.5-27-27.5 κλπ

 

Το έχω δει αλλά δεν θυμάμαι σε ποια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marioboni είπε

Η απόκλιση δεν έχει να κάνει με τον θερμοστάτη;γιατί να είναι β διαλογής;

Στο παλιό Carrefour home στο πατρικό μου είναι δηλαδή σούπερ ντουπερ που σταματάει ακριβώς ο θερμοστάτης;επίσης και στο δικό μου AUX

Αποτι βλέπω πάντως εχει μερικά κλιματιστικά και μισά στην κλιμάκωση τους 

Πχ 26.5-27-27.5 κλπ

Το έχω δει αλλά δεν θυμάμαι σε ποια 

Διότι αν ήταν inverter όπως το ονόμασαν θα έπρεπε να διατηρούσε τη θερμοκρασία και όχι να είχε αποκλίσεις 2 βαθμών με αποτέλεσμα να μην υπάρχει άνεση στον χώρο.

Επίσης μετά τους 2 βαθμούς όταν πάει +-2,1 θα κλείνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Διότι αν ήταν inverter όπως το ονόμασαν θα έπρεπε να διατηρούσε τη θερμοκρασία και όχι να είχε αποκλίσεις 2 βαθμών με αποτέλεσμα να μην υπάρχει άνεση στον χώρο

Ε όπως βλέπεις το βολεύουν με άλλο τρόπο για να κρατάει μια θερμοκρασία στο χώρο, που όντως δουλεύει το κόλπο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marioboni είπε

Ε όπως βλέπεις το βολεύουν με άλλο τρόπο για να κρατάει μια θερμοκρασία στο χώρο, που όντως δουλεύει το κόλπο 

Όταν βάζεις 25 και πάει 23 και αλλάζει συνέχεια θερμοκρασία ο χώρος την επόμενη ξεκινάς βόλτες στο νοσοκομείο.

Προσωπικά, ειδικά όταν υπάρχει μωρό εντός, θεωρώ επικίνδυνα τα συγκεκριμένα κλιματιστικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, guzel είπε

Διότι αν ήταν inverter όπως το ονόμασαν θα έπρεπε να διατηρούσε τη θερμοκρασία και όχι να είχε αποκλίσεις 2 βαθμών με αποτέλεσμα να μην υπάρχει άνεση στον χώρο

Στα συγκεκριμένα  η θερμοκρασία είναι κλιμακωτά ανά 1 βαθμό;

Αυτό στη φωτό έχει και ανα 0,5

Screenshot_2019-08-15-13-18-56-229_com.android.chrome.png

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guzel είπε

Κλασική περίπτωση inverter Β' διαλογής (on/off)

Είναι πολύ μεγάλο το 9άρι για 10τμ ειδικά αν έχεις το Aria που είναι δυνατό 9άρι και έχει εύρος 3.500-10.900 στη ψύξη. 

Αφού το ισορροπεί με τη χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα, είναι οκ. 

Ιδανική επιλογή θα ήταν ένα 7άρι πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/15166631/Fujitsu-KG-Series-ASYG07KGTA.html 

Βέβαια το κόστος είναι άλλο. 

Υπάρχουν και κάποια Daikin με κάτω από 500€

edit 

Μόλις διαπίστωσα ότι το Aria ΔΕΝ έχει την eco λειτουργία που έχει το Crystal :

418a0cfb0e16818e68d2536774700119_LI.jpg.244f52ec356b534ab6365c038b86444c.jpg

 

Η οθόνη είναι ακριβώς ίδια με το Crystal αλλά φαίνεται πως έχει άλλα ηλεκτρονικά ή κάτι άλλο που λείπει. 

Άρα ίδιο φασόν Midea αλλά όχι ολόιδιο. Συνεπώς είχε (μερικώς) δίκιο ο @Dare-Devil

Μεγάλο φάουλ από την inventor που δεν έχει την eco λειτουργία, γιατί βοηθάει πααααααρα πολύ. 

1 ώρα πριν, marioboni είπε

Το έχω δει αλλά δεν θυμάμαι σε ποια 

Το Midea Ultimate Comfort έχει ρύθμιση σε 0.5C . Δεν ξέρω αν έχουν και άλλα μοντέλα της.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ακριβώς το ίδιο παρατήρησα με το δικό μου carrier crystal II που είναι το ίδιο μηχάνημα με το aria.

Στο carrier έχει λειτουργία eco (X-eco το λέει ) που έχει ως αποτέλεσμα να ακολουθεί πιο σωστά τη θερμοκρασία γιατί ρίχνει την κατανάλωση.

Το aria δεν το έχει αυτό;

Επίσης δοκίμασεςνα το δουλέψεις με το follow me ?

Είναι πολύ μικρός ο χώρος για 9αρι για αυτό τα βλέπεις αυτά.

Έχει και eco ναι,αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτε.

Ουτε το follow me γιατί όπως είπα είναι τόσο μικρό το δωμάτιο (και τετράγωνο) που δεν νομίζω να κάνει διαφορά..

1 ώρα πριν, guzel είπε

Κλασική περίπτωση inverter Β' διαλογής (on/off)

Άκυρο τελείως αυτό που λες..

Δεν υπάρχει σαν όρος,ούτε και ισχύει φυσικά.

Το ότι ο χώρος είναι υπερβολικά μικρός,διπλα τζάμια και θερμόπρόσοψη παίζει πολύ συμβατικό ρόλο.

Αλλα και πάλι τι συγκρίνουμε???

Κλιματιστικα των 400€ με αντίστοιχα διπλάσιας τιμής?Ατοπο λίγο..

58 λεπτά πριν, marioboni είπε

Η απόκλιση δεν έχει να κάνει με τον θερμοστάτη;γιατί να είναι β διαλογής;

Στο παλιό Carrefour home στο πατρικό μου είναι δηλαδή σούπερ ντουπερ που σταματάει ακριβώς ο θερμοστάτης;επίσης και στο δικό μου AUX

Αποτι βλέπω πάντως εχει μερικά κλιματιστικά και μισά στην κλιμάκωση τους 

Πχ 26.5-27-27.5 κλπ

Το έχω δει αλλά δεν θυμάμαι σε ποια 

Η κλίμακα θερμοκρασίας είναι ανα έναν βαθμό,δεν έχει 0.5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wiowia είπε

Έχει και eco ναι,αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτε.

Ουτε το follow me γιατί όπως είπα είναι τόσο μικρό το δωμάτιο (και τετράγωνο) που δεν νομίζω να κάνει διαφορά..

Έχει eco ? 

Στο εγχειρίδιο που ανέβασα από την inventor πιο πάνω λέει πως δεν έχει . 

Επίσης στο τηλεκοντρολ του δεν βλέπω κουμπί. 

Έτσι δεν είναι σε εσένα ?

11_Slider_Aria_R3_952x536.jpg

 

Αν ναι, πως ενεργοποείται? 

Επίσης το follow me λογικά θα βοηθήσει κάπως μιας και βλέπει τη θερμοκρασία του τηλεκοντρόλ και όχι πάνω στη μονάδα που μπορεί να έχεις 2-3C διαφορά μιας και ο θερμός αέρας πάει πάνω. 

5 λεπτά πριν, wiowia είπε

Άκυρο τελείως αυτό που λες..

Δεν υπάρχει σαν όρος,ούτε και ισχύει φυσικά.

Το ότι ο χώρος είναι υπερβολικά μικρός,διπλα τζάμια και θερμόπρόσοψη παίζει πολύ συμβατικό ρόλο.

Ναι δεν υπάρχει ο όρος. 

Απλά κάποια κλιματιστικά έχουμε δει ότι δεν μπορούν να κατέβουν πολύ χαμηλά σε btus και άρα watts. 

πχ το 24άρι Fujitsu που έχω , έχει πάει 113W !!!!

Αλλά ναι , ότι πληρώνεις παίρνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει eco ? 

Στο εγχειρίδιο που ανέβασα από την inventor πιο πάνω λέει πως δεν έχει . 

Επίσης στο τηλεκοντρολ του δεν βλέπω κουμπί. 

Έτσι δεν είναι σε εσένα ?

11_Slider_Aria_R3_952x536.jpg

Αν ναι, πως ενεργοποείται? 

Επίσης το follow me λογικά θα βοηθήσει κάπως μιας και βλέπει τη θερμοκρασία του τηλεκοντρόλ και όχι πάνω στη μονάδα που μπορεί να έχεις 2-3C διαφορά μιας και ο θερμός αέρας πάει πάνω. 

Ναι δεν υπάρχει ο όρος. 

Απλά κάποια κλιματιστικά έχουμε δει ότι δεν μπορούν να κατέβουν πολύ χαμηλά σε btus και άρα watts. 

πχ το 24άρι Fujitsu που έχω , έχει πάει 113W !!!!

Αλλά ναι , ότι πληρώνεις παίρνεις. 

Ναι συγνώμη έχεις δίκιο..

Δεν έχει eco το aria,το μπέρδεψα με το passion pro που έχω σε άλλο υπνοδωμάτιο.

Θα το δοκιμάσω πάντως το follow me..

Αν και βολεύτηκα με το low στην ταχύτητα.

650AFC41-4E6E-489A-94FB-B98C4C224908.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει eco ? 

Στο εγχειρίδιο που ανέβασα από την inventor πιο πάνω λέει πως δεν έχει . 

Επίσης στο τηλεκοντρολ του δεν βλέπω κουμπί. 

Έτσι δεν είναι σε εσένα ?

11_Slider_Aria_R3_952x536.jpg

Αν ναι, πως ενεργοποείται? 

Επίσης το follow me λογικά θα βοηθήσει κάπως μιας και βλέπει τη θερμοκρασία του τηλεκοντρόλ και όχι πάνω στη μονάδα που μπορεί να έχεις 2-3C διαφορά μιας και ο θερμός αέρας πάει πάνω. 

Ναι δεν υπάρχει ο όρος. 

Απλά κάποια κλιματιστικά έχουμε δει ότι δεν μπορούν να κατέβουν πολύ χαμηλά σε btus και άρα watts. 

πχ το 24άρι Fujitsu που έχω , έχει πάει 113W !!!!

Αλλά ναι , ότι πληρώνεις παίρνεις. 

Συνήθως τα φασον είναι παλαιότερα μοντέλα,και κάπως ξεπερασμένα σε σχέση με τα original που κυκλοφορούν την ίδια στιγμή.

Πχ το toyo / inventor που είναι greeoειδες είναι αν θυμάμαι καλά το αντίστοιχο Gree του 2014.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...