Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/8/2019 στις 7:20 ΜΜ, john15554 είπε

Καλησπέρα σας,

Προσανατολίζομαι σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/14682547/Midea-Mission-II-MB-24N8D0.html αλλά στο manual δεν αναφέρει για αυτόματη κάθετη καλάντωση περσίδων και αναρωτιέμαι αν εγώ θέλω να φυσάει ο αέρας δεξιά ή αριστερά θα πρέπει να το κάνω χειροκίνητα κάθε φορά??? Από την FG μου είπαν ότι το κλιματιστικό αυτό κάνει τον αέρα μπούκλες και καλύπτει όλο το χώρο και δε χρειάζεται να πειράζω τις περσίδες. Ισχύουν αυτά που μου είπαν???

Το εχω το μηχάνημα από το Σάββατο. Ενώ έχει λειτουργία κίνησης δεξια-αριστερά στο τηλεχειριστήριο (όπου ανάβει μια ένδειξη)δεν φαίνεται να κουνάει κάτι. Οι 3 κάθετες περσίδες έχουν από ένα «αυτάκι» που όμως δεν κουνίεται με τη μέτρια δύναμη που έβαλα! φοβήθηκα να πίεσω παραπάνω μη τα σπάσω! Πάντως ο αέρας όντως δίνει την εντύπωση οτι έχει μεγάλη διασπορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό σου πρότεινα εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57356279

Τα πριζάκια που έχω (blitzwolf, sonoff), λένε ότι επίσης έχουν προστασία, αλλά προτίμησα να βάλω κάτι πιο επώνυμο.

Έχω το πρίζα, APC και πάνω του το blitzwolf. Τα πριζάκια έχουν στα settings αν θες να επανέλθουν στην πρωτύτερα κατάσταση ή όχι. πχ εγώ τα έχω ρυθμίσει να μην ξαναανοίγουν όταν έρθει το ρεύμα. Προτιμώ να δω πρώτα αν έχει συνεχείς πτώσεις τάσης.

Υπάρχουν και άλλα προιόντα πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/6319973/TrustWire-JL-VP2000EU.html#

ή https://www.skroutz.gr/s/9527466/Legrand-694670.html 

https://www.skroutz.gr/s/5956793/Belkin-BSV103VF.html

αλλά δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο ή αν είναι όλα τα ίδια πχ ή δεν ξέρω τι. Ίσως θέλει ερώτημα σε νέο θέμα για να απαντήσει κάποιος ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός.

Δεν υπάρχει ιστορικό που να είμαστε σίγουροι για τις έξυπνες αν προστατεύουν 

Άρα σε όλα ένα τέτοιο καταφέρει και από πάνω μετρητή αλλά πολύ σάντουιτς θα γίνει μετά

Έχει η blitzwolf και πρίζα έτοιμη να την αντικαταστήσεις για να γλιτώσεις χώρο

[US$15.99]BlitzWolf® BW-SHP8 3680W 16A Smart WIFI Wall Outlet EU Plug Socket Timer Remote Control Power Monitor Work with Alexa Google Assistant IFTTT Smart Home from Home Appliances on banggood.com
https://banggood.app.link/EYJyjcSJ8Y

 

 

Επεξ/σία από marioboni
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς εαν συμφέρει να βάλω διαιρούμενο κλιματιστικό (2 εσωτερικές μονάδες και μια εξωτερική) αντί για 2 ξεχωριστά κλιματιστικά εαν ο βασικότερος λόγος είναι ο αισθητικός;

Επίσης , για το Toshiba Daiseikai 9 που με ενδιαφέρει , είδα οτι στα multi split τα seer και scop είναι αρκετά χαμηλότερα απότι σαν ξεχωριστά κλιματιστικά.

Πχ για το 12.000btu έχει 9,5 seer 5,1 scop σαν αυτόνομο κλιματιστικό  ενώ η αντίστοιχη split μονάδα με παραπλήσια btu (14.000) έχει seer 6,73 και scop 4,41.Πολύ πιο κάτω δηλαδή.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tarantules είπε

Γνωρίζει κανείς εαν συμφέρει να βάλω διαιρούμενο κλιματιστικό (2 εσωτερικές μονάδες και μια εξωτερική) αντί για 2 ξεχωριστά κλιματιστικά εαν ο βασικότερος λόγος είναι ο αισθητικός;

Επίσης , για το Toshiba Daiseikai 9 που με ενδιαφέρει , είδα οτι στα multi split τα seer και scop είναι αρκετά χαμηλότερα απότι σαν ξεχωριστά κλιματιστικά.

Πχ για το 12.000btu έχει 9,5 seer 5,1 scop σαν αυτόνομο κλιματιστικό  ενώ η αντίστοιχη split μονάδα με παραπλήσια btu (14.000) έχει seer 6,73 και scop 4,41.Πολύ πιο κάτω δηλαδή.

Είναι λογικό να έχει χαμηλότερη απόδοση το multi μιας και έχεις μια μεγάλη εξωτερική μονάδα που πρέπει να είναι τόσο μεγάλη ώστε να αντέχει πάνω από μια εσωτερική. πχ αντί για 2Χ9 βάζεις 1Χ18εξωτερική + 2Χ9 εσωτερικά.

Οπότε έχεις χαμηλότερη απόδοση από ένα split που τα 2 υποσυστήματα είναι απόλυτα ταιριαστά.

Το έβλεπα και εγώ για μένα να βάλω σε 2 διπλανά δωμάτια κάτι τέτοιο, αλλά με απέτρεψε αυτός ακριβώς ο λόγος.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο : Στο συγκεκριμένο ψάχνω να βρω πόσα είναι τα ελάχιστα watt που καταναλώνει αλλά δεν το έχω βρει κάπου.Κάπου είχα διαβάσει οτι διαιρείς τα btu με κάτι αλλά δεν θυμάμαι τι.

Για το daiseikai 9 των 12.000btu αναφέρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, CorumD είπε

Καλησπέρα στην παρέα! Πιστεύω ότι το θέμα δεν είναι  απαραιτήτως σε ΠΟΙΑ χώρα κατασκευάζεται ένα προϊόν αλλά σε ΠΟΙΟ εργοστάσιο. Η DAIKIN έκανε συνεργασία με την GREE to 2009, όταν η GREE ήταν ο #1 κατασκευαστής της Κίνας με ποιοτικά μηχανήματα. Δεν ξέρω πως βγήκαν αυτά τα μηχανήματα οπότε δεν μπορώ να σας πω για την ποιότητα τους. Αλλά, ξέρω οτι αυτά που αγορασα εγω, κατασκευζαονται στο ιδιοκτητο εργοστασιο DAIKIN στην MALAYSIA.

Κατα την άποψη μου, άλλο να κατασκευάζεται ένα κλιματιστικό στη DAIKIN MALAYSIAS(από Γιαπωνέζο κατασκευαστή με το δικό του quality control) και άλλο να παίρνεις ένα INVENTOR που φτιάχνεται από κάποιο φασον εργοστάσιο στην Κίνα...

Βασικά είναι νύχτα με μέρα η διαφορά…

EKEI είναι και το ζουμί της υπόθεσης με τα φασόν! 

ΠΟΥΛΑΝΕ ΦΤΗΝΑ μηχανήματα με δέλεαρ την εγγύηση, η οποία είναι πράγματι πολύ καλή. Τα μηχανήματα δεν έχουν πιστοποιήσεις EUROVENT και αμφιβάλλω αν ΠΙΑΝΟΥΝ τις αποδόσεις που λένε, αλλά αφού δεν ελέγχονται, λένε ότι θέλουν. Βέβαια, σαν μηχανήματα φτηνά , θα βγάλουν περισσότερες ζημίες αλλά η INVENΤOR δεν έχει θέμα αφού έχει πουλήσει ένα φτηνό φασον μηχάνημα σε τιμή που προσεγγίζει τα ΕΠΩΝΥΜΑ ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ. 

Τώρα, σαν τελικός καταναλωτής, μπορεί να πει κάποιος...'Εμένα δεν με νοιάζει τι κάνει, αν έχει πιστοποίηση η όχι, αν τρίζει...εγώ θέλω 10 χρονιά εγγύηση!'...Ε τότε, πας INVENTOR!

Αλλά για μένα που έχω άλλες απαιτήσεις, και θέλω να αγοράσω μηχάνημα καλύτερης ποιότητας, που δεν τρίζει, που βγάζει λιγότερες ζημιές, που εχει χαμηλη κατανάλωση και εχει πιστοποιηθει απο την EUROVENT οτι αποδίδει οπως λεει στα χαρτια...ε, πολυ απλα, εμενα INVENTOR δεν μου κάνουν...οπως δεν μου κάνουν και οι αλλες φασον μαρκες συμφερόντων INVENTOR..δηλαδη GENERAL ELECTRIC(καμια σχεση με τη γνωστη GE Αμερικης) και κατα δευτερο λογο, η HAIER...

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ειναι το σημαντικό με ενα FORUM, να ακούνε οι φίλοι και την μια και την αλλη πλευρα και να μπορουν να κανουν σωστές αγορες! Γιατι σε τελικη ανάλυση εμενα ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡOYN ούτε τα κερδη της ΙΝVENTOR , ουτε της DAIKIN HELLAS...θελω να πάρω το καλυτερο προιον που μπορω για τα χρηματα μου!

Καλημέρα, καταρχήν συμφωνώ ότι το πιο σημαντικό είναι το εργαστασιο κατασκευής του κλιματιστικου και των quality controls που έχει αυτό ανεξαρτήτως της χώρας ή της εταιρίας.

Επειδή πρόσφατα πήρα 2 9αρακια GE Comfort με την προωθητική ενέργεια του Κωτσοβολου. Από 750Ε το ένα, πλήρωσα 600Ε  με δωρεάν εγκατάσταση και  2 δωροεπιταγες των 50Ε για το καθένα.

Η Haier η οποία είναι νο2 κατασκευαστης, μετά την Midea ,οικιακών συσκευών της Κίνας (Πληθυσμός 1,4 τρις)  εξαγόρασε τον Ιούνιο του 2016 το τμήμα των οικιακών συσκευών  (GE Appliances) της Αμερικάνικης GE. H Midea την ίδια εποχή εξαγόρασε το τμήμα οικιακών συσκευών της Toshiba.

Και οι 2 μονάδες των κλιματιστικών (Εξωτερική-Εσωτερική) φτιάχνονται στην Κίνα (δεν γνωρίζω ποιο εργαστασιο ακριβώς), ο συμπιεστής είναι Panasonic και η εσωτερική μονάδα είναι Haier.

Έχει όμως κάποια πραγματα που φτιάχνονται από την GE appliances, όπως το USB stick και η android εφαρμογή του και ίσως, δεν το έψαξα πολύ ούτε είμαι ειδικός, και κάποια άλλα ηλεκτρονικής φύσης εξαρτήματα.

Απλά το διευκρινίζω επειδή έγραψες ότι δεν έχει σχέση με την αμερικάνικη GE.

Δηλαδή είναι σαν να λες ότι ότι τα motorola (Lenovo) δεν έχουν σχέση με την αμερική ή τα Volvo (Geely) με την Σουηδία. 

Αγοράζουν τεχνογνωσία και μεταφέρουν την παραγωγή σε εργοστάσια με φτηνά εργατικά χέρια. Πριν 15 χρόνια τα κορεάτικα samsung ήταν τα φτηνιάρικα κινητά για τις μάζες και τώρα είναι πρωτοπόρος σε αυτόν τομέα. Την Huawei που πριν 5 χρόνια δεν την ήξερε κανείς τώρα την τρέμει η Apple και απαγορεύουν τις πωλήσεις δήθεν για κατασκοπεία.

Επίσης θέλω να πω ότι κάποια μοντέλα κλιματιστικών όπως αυτά της GE appliances απευθύνονται στην αμερικάνικη αγορά κυρίως. Εκεί δεν υπάρχει υποχρεωτικό το energly label όπως στην ευρωπαϊκή ένωση, ούτε υπάρχει κάτι αντίστοιχο του οικειοθελούς Εurovent. Σίγουρα η πιστοποίηση Εurovent σου προσφέρει μια σιγουριά αλλά από την άλλη δεν νομίζω ότι εταιρίες τέτοιου βεληνεκούς ψεύδονται για τις προδιαγραφές των προϊόντων τους. Για παράδειγμα, από τα 3 μοντέλα  κλιματιστικων GE που διατίθενται στην Ελλάδα τα SΕΕR τους είναι 8,5 - 6,4 - 6,1.(τα 12αρια).

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την μέχρι τώρα μικρή χρήση που έχω κάνει. Είναι όμορφα, μαύρο γυαλιστερό χρώμα που ταιριάζει με τον χώρο μου, Τελείως αθόρυβες και οι 2 μονάδες ειδικά στο Quiet δεν καταλαβαίνεις ότι λειτουργούν και έχω και 5 χρόνια το κεφάλι μου ήσυχο με την εγγύηση χωρίς υποχρεωτικές συντηρήσεις.

 

ευχαριστώ και καλές αγορές!  

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, tarantules είπε

Και κάτι άλλο : Στο συγκεκριμένο ψάχνω να βρω πόσα είναι τα ελάχιστα watt που καταναλώνει αλλά δεν το έχω βρει κάπου.Κάπου είχα διαβάσει οτι διαιρείς τα btu με κάτι αλλά δεν θυμάμαι τι.

Για το daiseikai 9 των 12.000btu αναφέρομαι.

Η Toshiba δεν μας κάνει τη χάρη να μας γράψει το εύρος της κατανάλωσης:

Screenshot-32.png.63de1f54e987e6107052a564ce530c2a.png

 

Θα έλεγα όπως ότι θα καίει κάπου 0.9/~5 = 180W ελάχιστα.

Προσωπικά πιστεύω ότι λογικά θα πηγαίνει κάπου 120-150. 

 

@tarantules το βρήκα , τελικά το λέει στον κατάλογο. Μέσα έπεσα:

http://www.toshiba-aircon.gr/media/126004/Toshiba-Residential-2019-GR.pdf

Screenshot-33.png.1deee4dc99d6cb62530f30ca245c6db5.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, birbilis_ είπε

Το εχω το μηχάνημα από το Σάββατο. Ενώ έχει λειτουργία κίνησης δεξια-αριστερά στο τηλεχειριστήριο (όπου ανάβει μια ένδειξη)δεν φαίνεται να κουνάει κάτι. Οι 3 κάθετες περσίδες έχουν από ένα «αυτάκι» που όμως δεν κουνίεται με τη μέτρια δύναμη που έβαλα! φοβήθηκα να πίεσω παραπάνω μη τα σπάσω! Πάντως ο αέρας όντως δίνει την εντύπωση οτι έχει μεγάλη διασπορά.

Μπορείς να βγάλεις μια φωτό το αυτάκι που λες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Μπορείς να βγάλεις μια φωτό το αυτάκι που λες ;

Μάλλον το παρακάτω θα εννοεί, όπου ο φίλος @birbilis_ δεν θα πρέπει να το φοβηθεί και να το σπρώξει :

Screenshot-34.png.330b005ce6c1cdffdaaa70bd748655de.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toyotomi Izuru Eco TRN TRG 828ZR

Λοιπόν 24 μέτρηση σχεδόν. Δωμάτιο 15 τμ περίπου το χτυπά ο ήλιος από το πρωί  μέχρι 2-3 , με ξύλινα παντζούρια μονοκατοικία με κεραμοσκεπή. Σημερινή θερμοκρασία αλλων δωματίων 31+ . Ρύθμιση στου 28 εκτός από 2 ώρες το μεσημέρι στου 27 , ο ανεμιστήρας από low έως mid - low. Δουλεύει από 140 - 180 εκτός από το μεσημέρι που για λίγο κάποιο στιγμή είδα 400 .  

Screenshot_2019-08-14-21-55-54-492_com.tuya.smartlife.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, smav82 είπε

Toyotomi Izuru Eco TRN TRG 828ZR

Λοιπόν 24 μέτρηση σχεδόν. Δωμάτιο 15 τμ περίπου το χτυπά ο ήλιος από το πρωί  μέχρι 2-3 , με ξύλινα παντζούρια μονοκατοικία με κεραμοσκεπή. Σημερινή θερμοκρασία αλλων δωματίων 31+ . Ρύθμιση στου 28 εκτός από 2 ώρες το μεσημέρι στου 27 , ο ανεμιστήρας από low έως mid - low. Δουλεύει από 140 - 180 εκτός από το μεσημέρι που για λίγο κάποιο στιγμή είδα 400 .  

Screenshot_2019-08-14-21-55-54-492_com.tuya.smartlife.png

Πάρα πολύ καλό το Izuru.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λέμε ότι τα inventor έχουν 10ετή εγγύηση αλλά εδώ https://www.inventoraircondition.gr/uploads/warranty/10-years-warranty-premium-GR.pdf

γράφει τα εξής: 

 

 5. Για την ορθή, αποδοτική και ασφαλή λειτουργία των κλιματιστικών μονάδων συνιστάται ως καλή πρακτική ο καθαρισμός και η συντήρησή τους σε τακτά χρονικά διαστήματα ανάλογα και με την χρήση τους από εξειδικευμένους προς τούτο και πιστοποιημένους τεχνικούς-συντηρητές.

 

μήπως τελικά χρειάζεται για να ισχύει και η 10ετής εγγύηση ετήσια συντήρηση?

έχει εμπειρία κάποιος κάτοχος inventor?

Επεξ/σία από malmsteen1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tarantules είπε

Γνωρίζει κανείς εαν συμφέρει να βάλω διαιρούμενο κλιματιστικό (2 εσωτερικές μονάδες και μια εξωτερική) αντί για 2 ξεχωριστά κλιματιστικά εαν ο βασικότερος λόγος είναι ο αισθητικός;

Επίσης , για το Toshiba Daiseikai 9 που με ενδιαφέρει , είδα οτι στα multi split τα seer και scop είναι αρκετά χαμηλότερα απότι σαν ξεχωριστά κλιματιστικά.

Πχ για το 12.000btu έχει 9,5 seer 5,1 scop σαν αυτόνομο κλιματιστικό  ενώ η αντίστοιχη split μονάδα με παραπλήσια btu (14.000) έχει seer 6,73 και scop 4,41.Πολύ πιο κάτω δηλαδή.

1. Σε περίπτωση βλάβης δεν θα έχεις καθόλου κλιματιστικό.
2. Όταν δουλεύεις μόνο το ένα και με χαμηλό θερμοστάτη υπάρχει μια καταπόνηση στον συμπιεστή.
3. Η Εξωτερική μονάδα ίσως είναι ογκώδης. (ανάλογα την μάρκα κτλ)
4. Αξίζει αν τα δουλεύεις και τα δύο αρκετές ώρες.

@liakjim Γενικά όσα φασον Midea έχω δει είναι κατά πολύ υποδεέστερα από τα Original midea και λογικό γιατί η Carrier π.χ πως θα βγάλει κέρδος για κάτι που δεν κατασκευάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Klausx είπε

 Γενικά όσα φασον Midea έχω δει είναι κατά πολύ υποδεέστερα από τα Original midea και λογικό γιατί η Carrier π.χ πως θα βγάλει κέρδος για κάτι που δεν κατασκευάζει;

Χτύπα και άλλο...😥

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Χτύπα και άλλο...😥

Δεν ειναι τοσο χαλια τα πραγματα παντως..

Δεν ειναι ακριβως ετσι, η Carrier εχει δημιουργησει μοναδα παραγωγης μαζι με την Midea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...