Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, nvel είπε

όποιος θεωρεί αυτή την λειτουργία προβληματική ας μην αγοράζει daikin. πάντως ο έλεγχος της θερμοκρασίας προσαγωγής είναι σύνηθες φαινόμενο στους αυτοματισμούς hvac

Είναι προβληματική. Καμία θερμική άνεση στον χώρο. Κανονικά πρέπει να δίνουν δώρο κούτα Cold & flue με κάθε αγορά Daikin 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Είναι προβληματική. Καμία θερμική άνεση στον χώρο. Κανονικά πρέπει να δίνουν δώρο κούτα Cold & flue με κάθε αγορά Daikin 

Μηχανολογικη επιλογή είναι και δεν είναι μόνο στη daikin όπως έχουμε δει αλλά πιθανότατα χαρακτηρίζει τα περισσότερα μοντέλα της αγοράς και που στοχεύει στη θερμική άνεση με την εξάλειψη των ψυχρων ρευμάτων.

Προσωπικά καταλαβαίνω και κατανοώ και τις δύο επιλογές αν και χαίρομαι που τυχαία επελεξα την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, guzel είπε

Είναι προβληματική. Καμία θερμική άνεση στον χώρο. Κανονικά πρέπει να δίνουν δώρο κούτα Cold & flue με κάθε αγορά Daikin 

Παντως το thread που εβαλες αναφερεται σε κεντρικα συστηματα σπιτιου και ειναι απλως ενα thread...εδω μιλαμε για επιτοιχια split και οχι κεντρικα συστηματα. Και αφου διαβασα ολο το thread, δεν υπαρχε προβλημα στο συστημα, απλως δεν συμφωνεις με την φιλοσοφια της DAIKIN...παντως τα δικα μου DAIKIN(τα παλια γιατι τα καινουργια δεν ειχα ευκαιρια ακομα) εχουν την ιδια θερμικη ανεση με τα Fujitsu και τα MITSUBISHI Heavy που εχω, οποτε δεν νομιζω οτι αυτα που λες ευσταθουν Guzel...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, CorumD είπε

Παντως το thread που εβαλες αναφερεται σε κεντρικα συστηματα σπιτιου και ειναι απλως ενα thread...εδω μιλαμε για επιτοιχια split και οχι κεντρικα συστηματα. Και αφου διαβασα ολο το thread, δεν υπαρχε προβλημα στο συστημα, απλως δεν συμφωνεις με την φιλοσοφια της DAIKIN...παντως τα δικα μου DAIKIN(τα παλια γιατι τα καινουργια δεν ειχα ευκαιρια ακομα) εχουν την ιδια θερμικη ανεση με τα Fujitsu και τα MITSUBISHI Heavy που εχω, οποτε δεν νομιζω οτι αυτα που λες ευσταθουν Guzel...

Θα το δούμε τον χειμώνα φίλε μου. Πέρυσι χυσαμε άπειρο ψηφιακό μελάνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετα ασχοληθηκαμε με τα παραπανω. Το θεμα μου τωρα ειναι 3 κλιματιστικα για 3 αιθουσες μαθηματων. Χρειάζομαι 2 12αρια και 1 9αρη. Σκέφτομαι τα εξης στην  καθε περιπτωση.

9000btu

1. Midea Mission II - 422 ευρώ / SEER: 8,2 SCOP: 5,4 / 24-32-39

2. Mitsubishi Heavy SRK/SRC 25 ZSP-W / 439 ευρώ / SEER:6,8 SCOP:5,4 / 23-34-45

3. Daikin FTXC-25B / 459 ευρώ / SEER:6,84 SCOP:5,81 / 20-26-33-38

4. Mitsubishi Heavy SRK/SRC 25 ZS-W / 589 ευρώ / SEER:8,5 SCOP:5,9 / 19-23-28-36(οικονομικη υπερβαση)

 

12000btu

1. Midea Mission II - 473 ευρώ SEER: 7,4 SCOP: 5,6 / 24-32-40

2. Mitsubishi Heavy SRK/SRC 35 ZSP-W / 539 ευρώ /SEER:7,3 SCOP:5,7 / 28-36-45

3. Daikin FTXC-35B / 549 ευρώ /SEER:6,87 SCOP:5,69 / 21-26-34-39

4. Midea Ultimate Comfort / 553 ευρώ / SEER:7,4 SCOP: 5,3 / 22-31-41

Δυστυχως, δεν μπορω να παω σε πιο ακριβα μηχανηματα, αν και ισως θα μπορουσε να ανεβει ο προυπολογισμος ενα 5% για κατι που να αξιζει την διαφορα.

Θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας!

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Είναι προβληματική. Καμία θερμική άνεση στον χώρο. Κανονικά πρέπει να δίνουν δώρο κούτα Cold & flue με κάθε αγορά Daikin 

Τους επόμενους 2 μήνες αν όλα πάνε καλά θα εγκαταστήσω ένα ftxm35n στο σπίτι που μένω πλέον στη Β.Ελλαδα (Θεσσαλονίκη). Είμαι περίεργος να δω αν θα έχει αυτή τη συμπεριφορά και κατά πόσο θα υπάρχει θερμική άνεση. Εννοείται όταν μπει θα ενημερώσω με εντυπώσεις κλπ, επίσης στο πατρικό μου στην Αθήνα έχω το shorai 24ari. Ελπίζω όταν κατεβαίνω τον χειμώνα να μπορώ να κάθομαι αρκετά ώστε να διαπιστώσω τυχόν διαφορές στην θερμική άνεση μεταξύ του ενός μοντέλου και του άλλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CorumD είπε

οποτε δεν νομιζω οτι αυτα που λες ευσταθουν Guzel...

Δεν τα λέω εγώ, η Daikin τα λέει και οι χρήστες που αντιμετωπίζουν τα θέματα αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guzel είπε

Δεν τα λέω εγώ, η Daikin τα λέει και οι χρήστες που αντιμετωπίζουν τα θέματα αυτά.

Guzel, σε παρακολουθω με συμπαθεια και φιλικοτητα αλλα αναφέρεις λαθος εγγυήσεις DAIKIN  και σου ειπα οτι μου εστειλες link για συστηματα κεντρικα, οχι επιτοιχια...οποτε ολο το thread που εστειλες ειναι ατοπο.

To thread εξηγει ξεκαθαρα οτι ειναι θεμα φιλοσοφίας κλιματισμου DAIKIN και οχι προβλημα,  γεγονος που ανεφερε και φιλος επανω.

Σου επαναλαμβανω, εχω split DAIKIN Inverter εδω και 20 χρόνια, μια χαρα θερμανση και ψυξη εχουν...εξαιρετικη θα ελεγα! Δεν εχω κανενα απο τα θεματα που αναφερεις...εχω την εντυπωση παντως οτι φετος, τα FTXC/ATXC πρεπει να πουλησαν πολυ καλα!

 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/8/2019 στις 1:38 ΠΜ, smav82 είπε

Έχει υπολογίσει κανείς πόσο κοστίζει η κιλοβατορα πραγματική τιμή με φόρους.εγω έχω αλλάξει πάροχο και με χρέωση 0.06 ανά klh υπολογίζω άλλο τόσο με φόρους κτλ κτλ.

18λεπτα περίπου στην ΔΕΗ. Δεν είναι άλλο τόσο με φόρους είναι κτλ είναι παραπανω τα υπόλοιπα 0,067 η kwh + 9 λεπτά και κάτι τα υπόλοιπα αν μενεις Αθήνα. Επαρχία είναι πιο κάτω αλλά δεν ξέρω.οποτε πάμε κοντά στα 15 έως 16 λεπτά την kwh μια χαρά είναι και πάλι αν ειδικά έχεις μεγάλη κατανάλωση θα γλυτώσεις κανα 100€ τον χρόνο .τώρα που λένε ότι ισως κόψει και την έκπτωση η ΔΕΗ μπορεί και παραπάνω. Και εγώ έφυγα φοβόμουν τα πάγια που έλεγαν ότι είναι παραπάνω αλλά τελικά είναι ακριβώς τα ίδια

Επεξ/σία από fotisdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CorumD είπε

Σου επαναλαμβανω, εχω split DAIKIN Inverter εδω και 20 χρόνια, μια χαρα θερμανση και ψυξη εχουν...εξαιρετικη θα ελεγα! Δεν εχω κανενα απο τα θεματα που αναφερεις...εχω την εντυπωση παντως οτι φετος, τα FTXC/ATXC πρεπει να πουλησαν πολυ καλα!

Ίσως δεν το πρόσεξες, ίσως δεν είναι όλα τα μοντέλα, ίσως ο χώρος σου είναι τέτοιος που ποτέ δεν φτάνουν εκεί κοκ. 

Σε κάθε περίπτωση, έχει παρατηρηθεί σε αρκετά μοντέλα, 99% είναι ο κανόνας των 42C στην έξοδο των περσίδων ώστε να μην έχει ο άνθρωπος ψυχρά ρεύματα . 

Το έχω παρατηρήσει και εγώ, προσωπικά θεωρώ ότι υποβιβάζει τη θερμική άνεση μιας και αν το μηχάνημα κλείνει συνέχεια ο άνθρωπος μια ζεσταίνεται και μια όχι. 

Μάλιστα το έχω τραβήξει και video και το έχω μετρήσει με θερμοκρασίες και καταναλώσεις στο 18άρι Ariston (φασόν Midea) των πεθερικών μου εδώ :

 

 

 

Να είμαστε καλά να τα μελετήσουμε και στον χειμώνα που έρχεται. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω αγοράσει εδώ και μερικούς μήνες ένα κλιματιστικό και συγκεκριμένα το Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-712R32

Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Όταν κοιμάμαι το βάζω στους 26 και τον ανεμιστήρα στο Low. Ακούω έναν ήχο σαν να ακούω σπίθες την μία μετά την άλλη. Παρατήρησα χτες το βράδυ ότι μόλις κλείσω τον ιονιστή σταματάει. Με ενοχλεί πολύ όταν κοιμάμαι. Το κλιματιστικό είναι σε σχετικά μικρό δωμάτιο και το ακούω.

Είναι άραγε φυσιολογικό???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Έχω κάνει attach αρχείο για τον ήχο που ακούω....

Αλλά και σε link

https://vocaroo.com/i/s0raZi48zPQP

διάβασα στο ιντερνετ οτι έχει να κάνει με τα σωματίδια του αέρα? παίζει να ισχύει???

noise ionistis.m4a

Επεξ/σία από bezoss
κατα λάθος enter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, guzel είπε

Επιμένω...

Το led ήταν καθαρά αισθητικό θέμα και δεν επηρέαζε σε κανένα επίπεδο τη λειτουργία του κλιματιστικού. Και αντικαταστάθηκε.

Περισσότερα θα σου πει ο @Rnd1978

Αν αντικαταστάθηκε αισθητικό πρόβλημα (ένα καμμένο λεντακι) σε 1 ή 2 εβδομάδες εμένα δεν μου λέει και πολλά.

Ήταν καθαρά αισθητικό πρόβλημα,δεν επηρέαζε καθόλου την λειτουργία του κλιματιστικού και για αυτό και για μένα δεν μπορώ να το θεωρήσω σαν βλάβη. Το πρόβλημα αντικαταστάθηκε (αν και  ψιλοαργησε η αντιπροσωπεία) ωστόσο και εγώ τους είχα πει ότι δεν καίγομαι  να το διορθώσουν άμεσα μιας και που δούλευε τζάμι κατά τα άλλα..

@CorumD Σχετικά με τον κανόνα 42C ,δεν ισχύει σε όλα τα Daikin,απλά μαλλον το ξεκίνησε αυτή και από ότι παρατηρήσαμε τον χειμώνα γενικά εφαρμόζεται στα μεγαλα (18000btu και πάνω) κλιματιστικά. Δεν γνωρίζω αν οι καινούργιες σειρές έχουν αυτόν τον κανόνα.

Προσωπικα εμένα με ενόχλησε παρά πολύ αυτή η εναλλαγή κρύου ζέστης τον χειμώνα,και δεν έχει καμία σχέση η θερμική άνεση με τα υπόλοιπα. Η ζέστη τώρα πλησιάζει την άνεση του καλοριφέρ,πριν είχα υπερθέρμανση χωρου,(+2 πάνω από όσο το έβαζα),μετά περίμενα να κρυώσει ο χώρος για να ξανανοίξει κτλ. Αποτέλεσμα ? Κρύα σημεία σε διάφορα σημεία του χώρου, θόρυβος ανεμιστήρα όταν ξαναάνοιγε, υπερβολική κατανάλωση (ήθελα 22C πήγαινε 24 ο χώρος), τηλεκοντρόλ στον χέρι να ανεβοκατεβαζω επιθυμητή θερμοκρασία για να είμαι άνετα και να μην γκρινιάζει η γυναίκα μου..

Βέβαια για να το παρατηρήσει κάποιος,πρέπει να το δουλεύει το κλιματιστικό πολλές ωρες, και σε σε φυσιολογικές mild θερμοκρασίες..(Στον δικό μου χώρο,από +4C εξωτερική θερμοκρασία και πάνω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα, μένει να δούμε αν και τα δικά μου DAIKIN 12αρια και 9αρια παρουσιάζουν αυτη τη συμπεριφορά...πάντως στα παλιότερα DAIKIN Inverter που εχω, δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο...το εχω αντιμετωπισει το προβλημα βεβαια με διαφορες μαρκες on-off! 

Τα MITSUBISHI HEAVY και MIDEA εχουν και αυτα την ίδια φιλοσοφια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, CorumD είπε

Αρα, μένει να δούμε αν και τα δικά μου DAIKIN 12αρια και 9αρια παρουσιάζουν αυτη τη συμπεριφορά...πάντως στα παλιότερα DAIKIN Inverter που εχω, δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο...το εχω αντιμετωπισει το προβλημα βεβαια με διαφορες μαρκες on-off! 

Τα MITSUBISHI HEAVY και MIDEA εχουν και αυτα την ίδια φιλοσοφια;

Σε τόσο μικρά 9-12k btu δεν το έχουμε δει να ισχύει μέχρι στιγμής..άρα δεν νομίζω να έχεις τέτοιο θέμα ;)  Κάποια μεγάλα Daikin το είχαν, τα μεγάλα Gree όπως και τα Greeοειδες φασονακια (18K και πάνω)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Σε τόσο μικρά 9-12k btu δεν το έχουμε δει να ισχύει μέχρι στιγμής..άρα δεν νομίζω να έχεις τέτοιο θέμα ;)  Κάποια μεγάλα Daikin το είχαν, τα μεγάλα Gree όπως και τα Greeοειδες φασονακια (18K και πάνω)

Δυστυχώς το είδα στο Carrier Crystal II 9αρι ( Inventor Aria, Bosch 6, midea φασόν ) :

 

892ed19d6555e74b472553791037ffde.png&key

 

Θα το τσεκάρω και τον χειμώνα βέβαια αλλά ήδη μου έδειξε ανησυχητικά σημάδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...