Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, guzel είπε

1400watt καταναλώνει στην ψύξη; 😯😰

Την εξοικονόμηση την βλέπεις μετά από κάποιο διάστημα που θα έχει ρίξει την θερμοκρασία στα επιθυμητά επίπεδα. Στην αρχή όλα τα κλιματιστικά λειτουργούν στο μέγιστο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, guzel είπε

1400watt καταναλώνει στην ψύξη; 😯😰

Δεν είναι το παράξενο. Αν το κλιματιστικό δουλεύει στο 100 % του φορτίου του για να πιάσει θερμοκρασία, όχι 1400 watts αλλα κοντά 2800 watts θα μπορούσες να δεις .  Έχει και 24άρι αν θυμάμαι καλά . 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοιχεία κατανάλωσης του Carrier Crystal II 9000btus σε 17τμ, με ζήτηση 26C λειτουργία ECO και λειτουργία από 00:00-09:00 και εξωτερικές ως εξής http://penteli.meteo.gr/stations/oropos/ :

Το έβλεπα γύρω στα 115-135W  στιγμιαία και έκαψε σύνολο 0.91KWh:

Screenshot-35.png.9ea0dfe3194085ba852cc270342a39f4.png

Άρα μέσος όρος 101W την ώρα, οπότε έκανε μάλλον μικρές διακοπές.

Επίσης να πω ότι η λειτουργία silent μου είναι άχρηστη γιατί ενώ είναι πραγματικά αθόρυβη (δεν μπορώ να το ακούσω να λειτουργεί), απενεργοποιεί το eco οπότε έχω στιγμιαίες καταναλώσεις κοντά στα 300W αντί για 135W (οπότε και χειρότερη θερμική άνεση).

Ευτυχώς στο fan στο low  είναι πάλι αθόρυβο (το ακούω ως ανεπαίσθητο θρόισμα και καθόλου στον ύπνο). 

Τέλος , ακούω λίγους τριγμούς από τα πλαστικά ακόμα και στη ψύξη όταν κόβει/παίρνει ο συμπιεστής οι οποίοι όμως ευτυχώς δεν μου διαταράσσουν τον ύπνο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενιαίο χώρο (σαλονοκουζίνα) μπορεί να μπει από την μεριά της κουζίνας το κλιματιστικό ή θα έχω πρόβλημα με τα φίλτρα, λόγω μαγειρέματος κλπ? (απόσταση του κλιματιστικού από τις εστίες πάνω από 3,5 μέτρα οριζόντια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Σε ενιαίο χώρο (σαλονοκουζίνα) μπορεί να μπει από την μεριά της κουζίνας το κλιματιστικό ή θα έχω πρόβλημα με τα φίλτρα, λόγω μαγειρέματος κλπ? (απόσταση του κλιματιστικού από τις εστίες πάνω από 3,5 μέτρα οριζόντια)

Κάτσε να δούμε τι λέει η Daikin :

https://www.daikin.eu/content/dam/document-library/installation-manuals/opt-and-acc/split/ATXC-B_ARXC-B_2P553315-1-DAIKIN SIESTA_Installation manual.pdf

Screenshot-37.png.3c8cdbdefed8eb3424e744d198f4363a.png

 

Άρα το μόνο που θέλει , είναι να μην μπει αλεύρι .

Μάλιστα λέει τι γίνεται αν είναι μέσα στην κουζίνα, άρα θεωρεί ότι μπορεί να μπει εκεί και χωρίς πρόβλημα (εκτός από το αλεύρι).

Συνεπώς, στα 3.5μ που λες εσύ, λογικά δεν θα υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτσε να δούμε τι λέει η Daikin :

https://www.daikin.eu/content/dam/document-library/installation-manuals/opt-and-acc/split/ATXC-B_ARXC-B_2P553315-1-DAIKIN SIESTA_Installation manual.pdf

Screenshot-37.png.3c8cdbdefed8eb3424e744d198f4363a.png

Άρα το μόνο που θέλει , είναι να μην μπει αλεύρι .

Μάλιστα λέει τι γίνεται αν είναι μέσα στην κουζίνα, άρα θεωρεί ότι μπορεί να μπει εκεί και χωρίς πρόβλημα (εκτός από το αλεύρι).

Συνεπώς, στα 3.5μ που λες εσύ, λογικά δεν θα υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Σε Daikin λέω να πάω: 1 24αρι και άλλα 3 9000αρια. Ποια σειρά δεν ξέρω ακόμα. :) Σίγουρα μέσα στον χρόνο θα επιλέξω γιατί περιμένω κάποια στοιχεία μήπως κάνω συνδυαστική αγορά κλιματιστικών και λέβητα φυσικού αερίου ( αν κάποιος έχει κάποια γνώμη ας μας την πει), μήπως πετύχω και καλύτερη τιμή.

Σε άλλο σπίτι έχω από το 2004  4 Daikin και αν εξαιρέσουμε μία καμένη πλακέτα λόγω ρεύματος με κόστος αντικατάστασης 70€, δεν έχουν παρουσιάσει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Σε Daikin λέω να πάω: 1 24αρι και άλλα 3 9000αρια. Ποια σειρά δεν ξέρω ακόμα. :) Σίγουρα μέσα στον χρόνο θα επιλέξω γιατί περιμένω κάποια στοιχεία μήπως κάνω συνδυαστική αγορά κλιματιστικών και λέβητα φυσικού αερίου ( αν κάποιος έχει κάποια γνώμη ας μας την πει), μήπως πετύχω και καλύτερη τιμή.

Σε άλλο σπίτι έχω από το 2004  4 Daikin και αν εξαιρέσουμε μία καμένη πλακέτα λόγω ρεύματος με κόστος αντικατάστασης 70€, δεν έχουν παρουσιάσει τίποτα.

Καλές τιμές συνήθως παίζουν αρχές Σεπτέμβρη και πολύ καλές τιμές στο Black Friday.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Θέμα είναι ότι βγάζουν παλαιά μοντέλα στις εκπτώσεις και σπάνια κάποια μοντέλα που να αξίζουν σαν προσφορά. Θα έχω πάντως τις κεραίες ανοιχτές μήπως βρω καμιά προσφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, plasTOST είπε

To Θέμα είναι ότι βγάζουν παλαιά μοντέλα στις εκπτώσεις και σπάνια κάποια μοντέλα που να αξίζουν σαν προσφορά. Θα έχω πάντως τις κεραίες ανοιχτές μήπως βρω καμιά προσφορά!

Δεν ισχύει αυτό που λες , αλλά ναι , ας είναι οι κεραίες ανοιχτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, plasTOST είπε

To Θέμα είναι ότι βγάζουν παλαιά μοντέλα στις εκπτώσεις και σπάνια κάποια μοντέλα που να αξίζουν σαν προσφορά. Θα έχω πάντως τις κεραίες ανοιχτές μήπως βρω καμιά προσφορά!

Το κλιματιστικό του πόθου, Toshiba Shorai, το είχα πάρει με έκπτωση Black Friday 909ευρω! Οπότε αξίζει η αναμονή, θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι υπέρ των μεγάλων και όσο γίνεται απρόσωπων αλυσίδων μιας και τελικά από την εμπειρία μου από άλλες καταναλωτικές συσκευές, έχεις την καλύτερη συμπεριφορά και after market support ειδικά στα κλιματιστικά που μάλλον οι εγκαταστάτες θέλουν να έχουν κάποια κατώτατα standard .

Από την άλλη , είσαι στην ουρά των εγκαταστατών που πρώτα θα κοιτάξουν τα δικά τους και μετά αυτά που έχουν συμφωνήσει με τις αλυσίδες.

Πιθανότατα να είναι απλά θέμα τύχης και να λέω βλακείες μιας και δεν έχουμε τη συνολική εικόνα , οπότε από πάνω τους με το ρόπαλ...εεεεε.....με τις οδηγίες εγκατάστασης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πιθανότατα να είναι απλά θέμα τύχης και να λέω βλακείες μιας και δεν έχουμε τη συνολική εικόνα , οπότε από πάνω τους με το ρόπαλ...εεεεε.....με τις οδηγίες εγκατάστασης .

Σε Σαββατιάτικη εγκατάσταση κλιματιστικού Pitsos σε συγγενικό ηλικιωμένο πρόσωπο μάλλιασε η γλώσσα μου για χρήση αντλίας κενού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Σε Σαββατιάτικη εγκατάσταση κλιματιστικού Pitsos σε συγγενικό ηλικιωμένο πρόσωπο μάλλιασε η γλώσσα μου για χρήση αντλίας κενού....

Από που το συνεργείο; Αλυσίδα ή freelancer ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...