Προς το περιεχόμενο

WWDC 2009


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις το αποκτήσαμε στη σχολή μου. Είναι πράγματικα εξαιρετική η οθόνη.

 

Θέλω να δω τι θα γίνει με τις θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μαλλον ειναι καλυτερη, τοση ωρα εψαχνα στο notebookcheck και βγηκα αυτο:

 

"The glass display of this test sample surprised us, because the results of the tests clearly differ from the former test model. The maximum brightness, measured in the centre of the screen was 'only' 331 cd/m2 (compared to 370 cd/m² we measured for the former test sample). Interestingly the illumination was more even, because the minimum measured brightness was no longer below 280cd/m². Nevertheless, one can see in both tests, that the measured brightness of the LED background lighting belongs to the top. The black value of 0.35 cd/m² is also clearly better and so the result is an excellent maximum contrast of 945:1"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο contrast -γυρω στο 950:1- ειχε το προηγουμενο mbp 15" .

Το τωρινο mbp 15" εχει λιγο μικροτερο contrast -γυρω στο 750:1- οσο και το τωρινο mbp 13" (το θεμα ειναι οτι δεν εχει το τραγικο contrast 150:1 που ειχε το προηγουμενο mb 13" των 1500 ευρω), αλλα εχει και το καινουριο mbp 15" καλυτερες γωνιες θεασης και πιο ευρυ color space απο το προηγουμενο mbp 15". Το τελευταιο χαρακτηριστικο -πιο ευρυ color space- εχει καμμια φορα τα αρνητικα του.

 

Εδω τα περι οθονης για το τωρινο macbook pro 15":

 

Apple MacBook Pro 15 Mid 2009

 

Thanks to the low black value of 0.38 cd/m2, the maximum contrast is very good with 745:1. This can be seen on the luscious image representation.

 

Just like the new display in the 13 inch MBP, the new TN panel manages to cover the entire sRGB color space.

The viewing angles have also been slightly improved in comparison to the old display. The surge is however not as large as in the new MacBook Pro's 13" display.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Επιβεβαιωθηκε και απο το notebookcheck.net οτι το καινουριο mbp 13.3" εχει πολυυυ καλυτερη οθονη:

 

http://www.notebookcheck.net/Review-Apple-MacBook-Pro-13-Mid-2009-2-53-GHz.18780.0.html

 

 

 

Απο 116:1 contrast πηγε σε 755:1 contrast, ενω εχει καλυτερες γωνιες θεασης και πολυ καλυτερα χρωματα και πιο ευρυ color space..

 

 

Εξαιρετικη αναβαθμιση, ειδικα αν σκεφτουμε οτι τωρα με 1200 ευρω παιρνεις την πολυ ποιοτικοτερη οθονη, μεγαλυτερη αυτονομια και εξτρα θυρες (firewire, card reader), ενω πχ με το προηγουμενο μοντελο μπορει να εδινες 1500 ευρω για να παρεις μια μετριοτατη οθονη(που ειχαν πχ και φορητοι των 500 ευρω) με γωνιες θεασης "not wider than a pencil" οπως λεει και στην engadget! :lol:

 

To καινουριο μοντελο πιστευω οτι θα κανει εξαιρετικες πωλησεις!

 

Στις μετρήσεις φαίνονται τεράστιες οι διαφορές, στην πράξη όμως όχι! Έχοντας και τα 2 μοντέλα διπλα δίπλα παρατηρώ μεν διαφορές αλλά οχι ανάλογες με τις μετρήσεις! Η πιο σημαντική διαφορά φαίνεται όταν παίζουν full screen video σε σκοτεινό περιβάλλον που το μαύρο πάνω-κάτω, είναι πιο μαύρο στο νέο μοντέλο! Μέχρι εκεί όμως! Στην πράξη και για χρήση ως normal laptop δεν καταλαβαίνεις καμία διαφορά!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις μετρήσεις φαίνονται τεράστιες οι διαφορές, στην πράξη όμως όχι! Έχοντας και τα 2 μοντέλα διπλα δίπλα παρατηρώ μεν διαφορές αλλά οχι ανάλογες με τις μετρήσεις! Η πιο σημαντική διαφορά φαίνεται όταν παίζουν full screen video σε σκοτεινό περιβάλλον που το μαύρο πάνω-κάτω, είναι πιο μαύρο στο νέο μοντέλο! Μέχρι εκεί όμως! Στην πράξη και για χρήση ως normal laptop δεν καταλαβαίνεις καμία διαφορά!

B)

Γουστα κ ματια ειναι αυτα!

 

Προσωπικα , η μετριοτατη οθονη του προηγουμενου macbook με το τραγικο contrast κ τις μικρες γωνιες θεασης χτυπαγε πολυ ασχημα σε σχεση πχ με αλλα λαπτοπ παρομοιων, ακομα κ λιγοτερων χρηματων ή με το τωρινο mbp 13" ή με το mbp 15".

Ειναι γνωστο αλλωστε ποσο καλυτερη φαινοταν η οθονη του mbp 15" σχεδον σε ολους οσους τα εβλεπαν διπλα-διπλα ή ειχαν χρησιμοποιησει το mbp 15" λιγο καιρο.

 

Kαι περα απο τους στυγνους αριθμους, σε απλη χρηση , οι καλυτερες γωνιες θεασης, το καλυτερο μαυρο και τα καλυτερα χρωματα κανουν την διαφορα.

 

Εδω εντυπωσεις απο απλη καθημερινη χρηση,χωρις μετρησεις κλπ:

http://www.engadget.com/2009/06/18/macbook-pro-early-2009-in-depth-impressions/

 

The screen's way nicer. Apple lists the specific improvement as a 60 percent higher color gamut, but unless you're getting in there with a colorimeter and a monocle what you'll really notice is that Apple's finally shipping a mainstream 13-inch laptop with a viewing angle wider than a pencil. Compared to the disappointing MacBook screens we've seen in the past, the 13-inch Pro display is quite impressive

 

http://www.notebookcheck.net/Review-Apple-MacBook-Pro-13-Mid-2009-2-53-GHz.18780.0.html

 

This can be subjectively seen in form of noticeably more luscious colors.

The viewing angles have also been improved in comparison to the old display and are therefore already very good for a TN screen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Γουστα κ ματια ειναι αυτα!

 

Προσωπικα , η μετριοτατη οθονη του προηγουμενου macbook με το τραγικο contrast κ τις μικρες γωνιες θεασης χτυπαγε πολυ ασχημα σε σχεση πχ με αλλα λαπτοπ παρομοιων, ακομα κ λιγοτερων χρηματων ή με το τωρινο mbp 13" ή με το mbp 15".

Ειναι γνωστο αλλωστε ποσο καλυτερη φαινοταν η οθονη του mbp 15" σχεδον σε ολους οσους τα εβλεπαν διπλα-διπλα ή ειχαν χρησιμοποιησει το mbp 15" λιγο καιρο.

 

Kαι περα απο τους στυγνους αριθμους, σε απλη χρηση , οι καλυτερες γωνιες θεασης, το καλυτερο μαυρο και τα καλυτερα χρωματα κανουν την διαφορα.

 

Εδω εντυπωσεις απο απλη καθημερινη χρηση,χωρις μετρησεις κλπ:

http://www.engadget.com/2009/06/18/macbook-pro-early-2009-in-depth-impressions/

 

 

 

http://www.notebookcheck.net/Review-Apple-MacBook-Pro-13-Mid-2009-2-53-GHz.18780.0.html

 

Αυτό σου είπα βρε και γω! Προφανώς η οθόνη αναβαθμιστηκε και είναι καλυτερη! Απλά σου εξηγώ ότι στην πράξη οι διαφορές δεν είναι τόσο τραγικές! Οκ αν δούλευα γραφικά υψηλής ποιότητας σε 13" οθόνη, ίσως να έβλεπα πολύ περισσότερα, αλλά για αυτό το σκοπό συνδέω το MB με την Apple Cinema LED 24" (και πάλι λόγω μεγέθους και όχι γιατί δεν μπορούσα να δω ...τα σωστά χρώματα!) .

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σου είπα βρε και γω! Προφανώς η οθόνη αναβαθμιστηκε και είναι καλυτερη! Απλά σου εξηγώ ότι στην πράξη οι διαφορές δεν είναι τόσο τραγικές! Οκ αν δούλευα γραφικά υψηλής ποιότητας σε 13" οθόνη, ίσως να έβλεπα πολύ περισσότερα,

 

Δεν χρειαζεται να μου εξηγησεις για την πραξη, γιατι κ εγω την βλεπω την μεγααλη(ισως οχι οσο στα νουμερα,αλλα σιγουρα μεγαλη διαφορα) διαφορα και στην πραξη, οπως πχ την βλεπει και η engadget και το notebookcheck.

 

Αλλα ειπαμε γουστα και ματια ειναι αυτα, εσυ μπορει να μην βλεπεις την μεγαλη διαφορα, αλλος μπορει να την βλεπει.

 

 

 

αλλά για αυτό το σκοπό συνδέω το MB με την Apple Cinema LED 24" (και πάλι λόγω μεγέθους και όχι γιατί δεν μπορούσα να δω ...τα σωστά χρώματα!) .

B)

Ε, σωστα χρωματα με 150:1 contrast και μετριοτατες γωνιες θεασης πολυ δυσκολα βλεπεις..

Και αυτο δεν χρειαζεται καμμια μετρηση για να το καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

 

Ε, σωστα χρωματα με 150:1 contrast και μετριοτατες γωνιες θεασης πολυ δυσκολα βλεπεις..

Και αυτο δεν χρειαζεται καμμια μετρηση για να το καταλαβεις.

 

Περί ορέξεως... Πάντως εγώ όταν δουλεύω στο laptop το έχω μπροστά μου και δεν το κοιτάζω από ...το πλάι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ορέξεως... Πάντως εγώ όταν δουλεύω στο laptop το έχω μπροστά μου και δεν το κοιτάζω από ...το πλάι! :P

 

Οπως ολοι μας(οταν δουλευουμε σοβαρα)! Aλλα δυστυχως οταν μια οθονη εχει τραγικο contrast ειναι εμφανες απο παντου (για τους περισσοτερους τουλαχιστον)...

 

Οι μικρες γωνιες θεασης επηρεαζουν σε αλλες φασεις:

πχ ταινιες, browsing ξαπλωμενος ή αραχτος στον καναπε ,οταν στο λαπτοπ κοιτανε 2 ατομα κλπ.

Και υπαρχουν πολλα ατομα που χρησιμοποιουν και ετσι το λαπτοπ τους.

 

Τεσπα, το σημαντικο - περα απο τις οποιες μετρησεις - ειναι αυτο που λεει και στην engadget:

σε απλη χρηση η οθονη ειναι πολυ καλυτερη, με καλυτερα χρωματα,γωνιες θεασης και δεν ειναι απογοητευτικη οπως του προηγουμενου macbook των 1500 ευρω.

 

http://www.engadget.com/2009/06/18/macbook-pro-early-2009-in-depth-impressions/

Τhe screen's way nicer. Apple lists the specific improvement as a 60 percent higher color gamut, but unless you're getting in there with a colorimeter and a monocle what you'll really notice is that Apple's finally shipping a mainstream 13-inch laptop with a viewing angle wider than a pencil. Compared to the disappointing MacBook screens we've seen in the past, the 13-inch Pro display is quite impressive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραφα και τότε... όταν το χρειάστηκα για να παρουσιάσω τις δουλειές μου σε πελάτες το προηγούμενο macbook γινόταν ανεμούριο. Δεξιά του λαπτοπ εγώ, αριστερά του λαπτοπ αυτός αλλά αντί άλλων βλέπαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραφα και τότε... όταν το χρειάστηκα για να παρουσιάσω τις δουλειές μου σε πελάτες το προηγούμενο macbook γινόταν ανεμούριο. Δεξιά του λαπτοπ εγώ, αριστερά του λαπτοπ αυτός αλλά αντί άλλων βλέπαμε.

 

Κάτι τέτοιο χρειάζομαι όταν δεν έχω ετοιμάσει σωστά την δουλειά μου!!!!! :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τεσπα, το σημαντικο - περα απο τις οποιες μετρησεις - ειναι αυτο που λεει και στην engadget:

σε απλη χρηση η οθονη ειναι πολυ καλυτερη, με καλυτερα χρωματα,γωνιες θεασης και δεν ειναι απογοητευτικη οπως του προηγουμενου macbook των 1500 ευρω.

 

http://www.engadget.com/2009/06/18/macbook-pro-early-2009-in-depth-impressions/

 

Η διαφορά είναι πως το engadget αναφέρεται γενικότερα στα προηγούμενα macbook και όχι αποκλειστικά στο προηγούμενο unibody (το λευκό είχε όντως πιο χάλια οθόνη).

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...