Προς το περιεχόμενο

WWDC 2009


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει, δηλώνω κι εγώ μία από αυτούς που χαλάστηκαν με το χτεσινό update.

Έχω εδώ και 2 μήνες το MacBook Unibody 2,4 GHz και το μόνο που με χαλούσε σε αυτό είναι η έλλειψη Firewire.Όχι, δεν μου είναι άκρως απαραίτητο-γι'αυτό άλλωστε και υπέκυψα και αντικατέστησα το παλιό μου White MacBook με το καινούριο αλουμινένιο-αλλά είναι καλοδεχούμενο χαρακτηριστικό που με έχει βολέψει αρκετές φορές.

Θεωρούσα όμως, πως αφού το βγάλανε, πάει, δεν πρόκειται να ξαναμπεί στη σειρά των απλών ΜacBook.Δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα το επανέφεραν ένα χρόνο μετά.Μου κάνει λίγο άκυρο και κοροιδία αυτό.

Οk, δέχομαι σαφώς την καλύτερη οθόνη, την καλύτερη μπαταρία, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό αφαίρεσαν καλά-καλά το Firewire και μετά το ξαναενσωμάτωσαν ούτε ένα χρόνο αργότερα.Είναι λίγο άδικο νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έχουν και καλύτερη οθόνη;;;

 

Λίγους μήνες έχω το macbook unibody 2.0GHz...:-(

 

Ετσι ακουγεται!

Λενε οτι εδω κ ενα μηνα τα macbook εχουν πια καλη οθονη (σαν του macbook air) κ οχι την μετριοτατη που ειχαν μεχρι προσφατα.

 

 

http://blogs.computerworld.com/apple_secretly_updated_13_inch_unibody_macbook_screens_0

http://www.macrumors.com/2009/05/28/13-macbook-screens-quietly-upgraded-in-april/

Computerworld reports that the new screens are similar to, if not exactly the same, as the screens found in the MacBook Air. Retail Apple Stores that have been checked seem to still have the original (worse screen) units on display.

 

 

Και εδω ποσο μετρια(ειδικα για λαπτοπ των 1200+ ευρω) ηταν η παλια οθονη των macbook :

http://gizmodo.com/5070723/screen-shootout-macbook-new-vs-macbook-old-vs-macbook-air

 

mbcomparison2.jpg

IMG_4647.jpg

 

Εδω φαινεται το χαλια μαυρο χρωμα:

 

img1209kb0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέποντας και την παρουσίαση σήμερα,

νομίζω ότι η apple κάνει μια στροφή σε ότι αφορά το hardware και τα laptops με σκοπό να γίνει ποιο εμπορική, φαίρνοντας τα προϊόντα της ποιο κοντά στον ανταγωνισμό και αφήνοντας πίσω τις απόλυτες και κλειστές απόψεις της (βλ. SDcard slot). Η κίνηση με το firewire (που ούτε εμένα μου φαίνεται χρήσιμο) αφορά το πάρα πολύ κόσμο που φώναζε για την προηγούμενη αφαίρεσή του. Παράλληλα μειώνει τις τιμές και εφαρμόζει μια ποιο ισσοροπημένη τιμολογιακή πολιτική από μοντέλο σε μοντέλο. Παλαιότερα από τις παρουσιάσεις των macbook το μήνυμα που καταλάβαινα ήταν "αυτοί είμαστε, αυτά φτιάχνουμε και σε όποιον αρέσει", μήνυμα που στην χθεσινή παρουσίαση έλλειπε.

Όσο για το snow Leopard, OpenCL και GCD φαίνονται να είναι 2 τεχνολογίες τις οποίες η apple θεωρεί "βάσεις" για το μέλλον του osX και μάλλον ακόμα και από το snow θα αρχήσουμε να βλέπουμε τρελλό boost στις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa σε μισώ! :-(

 

Συνοψιζοντας για το update του καινουριου φθηνου alu macbook:

1) εδω κ λιγο καιρο φαινεται να εχει αξιοπρεπη-πολυ καλη οθονη

2) εχει 13% πιο γρηγορο επεξεργαστη (2.26GHz εναντι 2.0GHz)

3) 40% μεγαλυτερη ονομαστικη αυτονομια (με μειονεκτημα οτι δεν μπορεις να κουβαλας δευτερη μαζι σου)

4) backlit keyboard

5) firewire (ναι αυτο που ελεγε οτι ειναι σχεδον αχρηστο πριν λιγο καιρο)

6) card reader

7) νομιζω $100 φθηνοτερη τιμη

 

 

Μια χαρα update ειναι.

Προσωπικα το θεωρω απο τα καλυτερα update που εχουν γινει χωρις αλλαγη σασι..

 

Το μονο κακο ειναι οτι αφηνει λιγο μ@μ@κες αυτους που ειχαν αγορασει πριν 2-6 μηνες το macbook, οπως εσενα!

Μην μισεις εμενα παντως.

 

Για καινουριους υποψηφιους αγοραστες ηταν παρα πολυ καλο το update.

Αυτους αλλωστε επρεπε να ικανοποιησει , οχι τους ηδη κατοχους.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:53 ----------

 

βλέποντας και την παρουσίαση σήμερα,

νομίζω ότι η apple κάνει μια στροφή σε ότι αφορά το hardware και τα laptops με σκοπό να γίνει ποιο εμπορική, φαίρνοντας τα προϊόντα της ποιο κοντά στον ανταγωνισμό και αφήνοντας πίσω τις απόλυτες και κλειστές απόψεις της (βλ. SDcard slot)....

+1

Και εγω αυτο πιστευω. Ηταν πολυ καλη η χθεσινη κινηση της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σε γενικές γραμμές το update των macbook είναι σε καλό δρόμο τόσο για την apple όσο και για τους καταναλωτές.

 

Όσοι πήραμε macbook unibody μη μασάτε βρε!!!Μια χαρά υπολογιστή έχουμε, απλά όχι τόσο "χαρά", όσοι οι καινούριοι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Οπότε σε γενικές γραμμές το update των macbook είναι σε καλό δρόμο τόσο για την apple όσο και για τους καταναλωτές.

 

Όσοι πήραμε macbook unibody μη μασάτε βρε!!!Μια χαρά υπολογιστή έχουμε, απλά όχι τόσο "χαρά", όσοι οι καινούριοι :-)

 

Έχοντας το 13" alu στα 2.4, δεν μπορώ να πω πως με πείραξε το update. Από τα νέα specs μου λείπει μόνο η θύρα firewire, αλλά οκ ζω και χωρίς αυτό!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σε γενικές γραμμές το update των macbook είναι σε καλό δρόμο τόσο για την apple όσο και για τους καταναλωτές...

Ακριβως!

Ειδικα το θεμα της καλυτερης οθονης κ οι εξτρα θυρες(card reader, firewire για οποιον τα χρειαζοντουσαν) ηταν πολυ καλο update σε συνδυασμο με την φθηνοτερη τιμη..

Κατεδειξε ουσιαστικα οτι τα προηγουμενα ηταν αρκετα ακριβα χωρις λογο.

 

Ειδικα το μοντελο των 1500+ ευρω με την μετριοτατη οθονη ηταν καπως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
/cache.gawker.com/assets/images/gizmodo/2008/10/IMG_4647.jpg[/img]

 

Εδω φαινεται το χαλια μαυρο χρωμα:

 

img1209kb0.jpg

 

Να ξέρεις όμως πως η γωνία λήψης σε μια φωτογραφία είναι πολύ άτιμο πράγμα...

B)

post-2059-129063009529_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας το 13" alu στα 2.4, δεν μπορώ να πω πως με πείραξε το update. Από τα νέα specs μου λείπει μόνο η θύρα firewire, αλλά οκ ζω και χωρίς αυτό!

B)

 

Εμένα μου λείπει η καλύτερη οθόνη και μόνο! Και πιστεύω, ότι αυτό θα έπρεπε να μας λείπει παρά η θύρα firewire εκτός αν έχεισ περιφερειακά τέτοια. Για τον επεξεργαστή δε χολοσκάω γιατί κάθε μήνα πάντα βγαίνει κάτι καλύτερο είτε σε mac είτε σε pc. Αλλά η οθόνη με πλήγωσε!!!

 

Α! και λίγο το backlight του πληκτρολογίου. Σε σκοτάδι δεν μπορώ να γράψω (ναι δεν ξέρω τυφλό) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις όμως πως η γωνία λήψης σε μια φωτογραφία είναι πολύ άτιμο πράγμα...

B)

 

 

 

Ακριβως!

Εκει δηλαδη που υστερουσε περισσοτερο το προηγουμενο macbook! Να δουμε το καινουριο...

Εδω ενδεικτικα το παλιοτερο σε συγκριση με το mba:

 

http://gizmodo.com/5070723/screen-shootout-macbook-new-vs-macbook-old-vs-macbook-airmbcomparison2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλά που το είχαμε κάτι φεγγάρια billdanos γιατί βλέπω ότι κάνεις το παν να το υποστηρίξεις...

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις ηλεκτρονική συσκευη για 6 μήνες και να μην υπάρξει νεότερο μοντέλο!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...