Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για κόστος κατασκευής site.


attsifte

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να συνεχησω λιγο την κουβεντα , υπαρχουν παρα πολλοι που χαλανε την αγορα φτιαχνοντας δυναμικες σελιδες με 400 ευρω και στατικες απο 200.Το πιο τραγικο που ειδα ειναι ενα site που ειχε σαν σλόγκαν "πειτε μας ποσα δίνετε κι εμεις θα το φτιαξουμε" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Υπάρχει ο γενικός κανόνας ότι πληρώνεις παίρνεις.

 

Αυτοί που δίνουν πολύ χαμηλές τιμές, το κάνουν συνήθως από άγνοια.

Αγνοούν τα εξής στάδια ανάπτυξης μιας εφαρμογής:

1) Επικοινωνία με τον πελάτη και συζήτηση των αναγκών του

2) Σχεδιασμός της αρχιτεκτονικής της εφαρμογής ή του site, της βάσης δεδομένων, κτλ.

3) Κόστος για Hosting. Ο πελάτης θεωρεί αυτονόητο ότι με τα χρήματα που θα πληρώσει το site του θα είναι on-line για μια ζωή.

4) Debugging. Ακόμα και σε στατικές σελίδες χρειάζεται. Όποιος έχει προσπαθίσει να κεντράρει κάτι σε ολόκληρο το παράθυρο του browser, έχει πάρει μια ιδέα.

5) ΦΠΑ. Συνήθως οι χαμηλές τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ. Μια επιχείρηση δεν την συμέρει αυτό, καθώς αν είχε τιμολόγιο θα το πέρναγε στα έξοδα και θα γλίτωνε περισσότερα από το 19% που είναι το ΦΠΑ

6) after sales support. Μπορεί να χρειαστούν κανά 2 αλλαγές. Ξέρω περιπτώσεις που μετά την παράδοση εξαφανιστήκαν αυτοί που το φτιάξαν. Έριξα μια ματιά στην αρχιτεκτονική του site και κατάλαβα για ποιόν λόγο. Ήταν τόσο spaghetti που δεν μπορούσαν να γίνουν εύκολα αλλαγές.

 

Τέλος αυτοί που χτυπάνε τις τιμές δεν νομίζω να έχουν αυθεντικές τις εφαρμογές τους (photoshop, κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Axaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaa. . . λίγο υπερβολικά είναι 500-1000 ευρώ ο άλλος 4000 ευρώ και λίγα λες :lol: Αν πας σε ετερεία μπορεί να σου κοστίσει τόσο. Το kariera.gr έχει λίγο JavaScript ο υπόλοιπος κώδικας είναι συνιθισμένος εντάξει έχει και λίγο css http://img.icbdr.com/v8.31/css/intlglobal.css. Δεν είναι τόσο δύσκολο να φτιάξεις ένα τέτοιο site απλώς θέλει χρόνο και να κλέβεις που και που κάναν έτοιμο κώδικα. //Ontopic Στην ετερεία 1.Θα σε ξυλώσουν 2.Άμα θες να κάνεις ριζικές αλλαγές θα σε χρεώσουν τα μισά απόσα έδωσες!. Καλύτερα να βρείς έναν φοιτητή ή εναν designer τελος πάντων που θα σου πάρει και πιο λίγα (50-100 ευρώ)και θα κάνει τις αλλαγές που ζητάς. Εγώ δεν ξέρω άριστο προγραμματισμό αλλά σε κάποιο χρονικό διάστημα μπορώ να σου φτιάξω ένα ιδανικό site btw φτιάχνω sites χωρείς χρέωση etc free, γιατί παράλληλα μαθαίνω καινούρια πράγματα. Οι σχολιασμοί δικοί σας.

 

Edit:Εδώ που ταλέμε έχει αρκετή δουλειά κοιτάξτε css files: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Αλλά και πάλι μόνο χρόνο χριάζεται δεν είναι κάτι το ξεχωριστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το facebook με αυτη τη λογικη λιγο javascript ειναι και κανα 2 αντε 3 css. οταν δοκιμασεις να φτιαξεις site του μεγεθους του καριερα θα καταλαβεις γιατι ζητανε πολλες χιλιαδες ευρω.

btw το καριερα το εχουν "φτιαξει" τουλαχιστον 2 φορες πριν τη μορφη που βλεπεις τωρα και με πολλους απο τους τωρινους κωδικες να ειναι απο το careerbuilder.

 

και τελευται φορα που τσεκαρα ο χρονος ειναι ενα απο το πιο σημαντικα πραγματα που εχει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το site, το θέμα είναι να φτιάξεις ένα site με λίγα και καλά πράγματα όχι σαβουρες.(δε λέω για το συγκεκριμένο site) Το facebook έχει έναν κώδικα για τον χρήστη να μπορεί να φτιάξει το "δικό του" σιτε-blog σιμένει ότι θέλει πολύ δουλειά? Μη σου πω έκαναν ενα copy/paste και άλλαξαν το name σε facebook. Έτσι σου φτιάχνω δικό μου "facebook". Σιγά μην πλήρωσαν τόσα ευρώ - δολάρια να φτιάξουν site hi5, facebook, myspace και πόσα άλλα ενώ μπορούν να γλιτώσουν χρονο και λεφτά απλώς με copy/paste.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το site, το θέμα είναι να φτιάξεις ένα site με λίγα και καλά πράγματα όχι σαβουρες.(δε λέω για το συγκεκριμένο site) Το facebook έχει έναν κώδικα για τον χρήστη να μπορεί να φτιάξει το "δικό του" σιτε-blog σιμένει ότι θέλει πολύ δουλειά? Μη σου πω έκαναν ενα copy/paste και άλλαξαν το name σε facebook. Έτσι σου φτιάχνω δικό μου "facebook". Σιγά μην πλήρωσαν τόσα ευρώ - δολάρια να φτιάξουν site hi5, facebook, myspace και πόσα άλλα ενώ μπορούν να γλιτώσουν χρονο και λεφτά απλώς με copy/paste.

 

Η πλήρης ισοπέδωση...δεν χρειάζεται καν σχολιασμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HollyWoodHack

τι λες ρε συ; έχεις καμία ιδέα για την αρχιτεκτονική του fb;

 

Όλο μπλα μπλα είναι ο τύπος. Τα αγγλικά τα έκανα ένα με τη μάπα του και δεν καταλαβαίνω χριστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο μπλα μπλα είναι ο τύπος. Τα αγγλικά τα έκανα ένα με τη μάπα του και δεν καταλαβαίνω χριστό.

 

καλά...ο,τι να 'ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο μπλα μπλα είναι ο τύπος. Τα αγγλικά τα έκανα ένα με τη μάπα του και δεν καταλαβαίνω χριστό.

 

κανενα νοημα :P

και φυσικα αυτα που λες για την υλοποιήση του facebook δεν εχουν καμμια βαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το site, το θέμα είναι να φτιάξεις ένα site με λίγα και καλά πράγματα όχι σαβουρες.(δε λέω για το συγκεκριμένο site) Το facebook έχει έναν κώδικα για τον χρήστη να μπορεί να φτιάξει το "δικό του" σιτε-blog σιμένει ότι θέλει πολύ δουλειά? Μη σου πω έκαναν ενα copy/paste και άλλαξαν το name σε facebook. Έτσι σου φτιάχνω δικό μου "facebook". Σιγά μην πλήρωσαν τόσα ευρώ - δολάρια να φτιάξουν site hi5, facebook, myspace και πόσα άλλα ενώ μπορούν να γλιτώσουν χρονο και λεφτά απλώς με copy/paste.

Σε τέτοια site το copy/paste το ξεχνάς.

 

Αρχικά, copy/paste μπορείς να κάνεις μόνο στις rendered σε HDML σελίδες που βλέπεις. Δεν έχεις καμία πρόσβαση στον κώδικα που τις δημιουργεί (είναι δυναμικές), στον τρόπο αποθήκευσής των δεδομένων τους, στην βάση δεδομένων, και γενικότερα στο server side code & databases.

 

Ξέρεις καθόλου αρχιτεκτονική δικτύων/βάσεων δεδομένων/επεξεργαστών/datacenters κτλ; Είναι τέτοια η δομή που αν κάνεις copy/paste έτοιμου κώδικα και δεν τον βελτιστοποιήσεις για server farms ώστε να κατανείμεις τον φόρτο σε πολλούς server, δεν υπάρχει μηχάνημα που να μπορεί να σηκώσει τόσους χρήστες όσο αυτά τα site που ανάφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω μια απορία κι εγώ. Οι γνώσεις μου πάνω στην κατασκευή ιστοσελίδων περιορίζονται μόνο στα απολύτως βασικά ώστε να καταλαβαίνω τι μου λέει ένας πραγματικός developer!

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα e-shop παραπλήσιο του γνωστού σε όλους μας e-shop.gr αλλά με κάποιες αλλαγές ώστε να γίνει πιο user friendy. Το θέμα είναι πως θα πρέπει να κρατάει τον ίδιο μεγάλο αριθμό λογαριασμών και να μπορεί να παρέχει την απαραίτητη ασφάλεια στα χρήματα των καταναλωτών (ο λογαριασμός κάθε χρήστη θα μπορεί να φορτωθεί με χρήματα για να χρησιμοποιηθούν όποτε θελήσει ο χρήστης). Τέλος θέλω να έχω μεγάλα περιθώρια για αλλαγές στο site χωρίς να χρειάζεται να το κάνει για μένα ο κατασκευαστής (δηλαδή έναν αρκετά πολύπλοκο πίνακα διαχείρισης).

 

Εννοείται πως για μία τέτοια δουλειά δεν εμπιστεύομαι ιδιώτη αλλά μόνο κάποια γνωστή εταιρία! Επίσης γνωρίζω πως μια τέτοια δουλειά απαιτεί πάνω από 4000euros και αρκετά υψηλό hosting.

 

Μήπως μπορεί κανένας να μου προτείνει εταιρίες καταξιωμένες που να έχουν αναλάβει τέτοιες δουλειές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...