Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για κόστος κατασκευής site.


attsifte

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν ξερω τις γνωσεις σου απο κωδικα απλα το παραπανω δεν ειναι οτι καλυτερο... αυτα που με ενοχλησαν εμενα ειναι οτι χρησιμοποιεις ακομα frames, τα χρωματα δεν μου πολυταιριαζουν στο ματι και γενικα παραπεμπει σε αλλη εποχη η σελιδα. Θελει ενα καλο redesign κατα την γνωμη μου.

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ιδεα απο κωδικα ομως θελω να φτιαξω μια σελιδα για το μαγαζι μου..

 

αυτη που ειδατε την εχω φτιαξει εγω με το nvu.. μονο σχεδιαστικα..

 

θα μπορεσω να φτιαξω για το μαγαζι κατι μονος μου? με καποιο σχεδιαστικο προγραμμα και καποιο ετοιμο template?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σχεδιαστικο προγραμμα δεν νομιζω να καταφερεις κατι, αν θες να κανεις μονος σου κατι καλυτερα να πας στην λυση ενος template αλλα και παλι δεν ξερω αν θα καταφερεις να δωσεις ενα σωστο αποτελεσμα. Γενικα απο την στιγμη που ειναι για καποιο καταστημα η σελιδα πρεπει να εχεις υποψιν οτι μπορει να λειτουργησει και αρνητικα στην εικονα σου αν ειναι λαθος σχεδιασμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα σελιδα χωρις css ουσιαστικα δεν υπαχει ή τ αποτελεσμα της με ολο το συμπαθειο θα ειναι σαν την δικη σου. :-) Αρα μιλαμε για κωδικα...

 

http://www.w3schools.com , ριξε μια ματια εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε μου βλεπωντας αυτο που εχεις φτιαξει θα σου ελεγα να μην το προσπαθησεις καν πριν μαθεις ΑΡΚΕΤΑ πραγματα. Δε στο λεω για να σε μειωσω, αλλα αν θες μια σωστη παρουσια στον ιντερνετ δε μπορεις να παρουσιασεις κατι τετοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, με προβληματίζει το γεγονός πως ένα σωρό επαγγελματίες - άσχετοι με το χώρο του web - προσπαθούν να στήσουν μόνοι τους τη διαδικτυακή τους ταυτότητα. Εχουν απαξιώσει το επάγγελμα του web designer/developer, έχουν υποτιμήσει την αξία μιας σωστής - με επαγγελματικά κριτήρια - παρουσίας και φυσικά έχουν πλήρη άγνοια περί της επικοινωνιακής δυναμικής του μέσου. Μου φαίνεται αδιανόητο να ανταλλάσσουν 1-2 εφάπαξ χιλιάρικα με την υπόληψη της επιχείρησής τους. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα. Μιλώ γενικά.

 

Ένα έχω να πω: Κάντο σωστά ή μην το κάνεις καθόλου.

 

 

Υ.Γ: Καλό Χειμώνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μου.. Αλλα οταν κοστιζει 1 χιλιαρικο μια στατικη σελιδα η οποια ουσιαστικα θα χρησιμευει μονο για να βλεπει ο αλλος το μαγαζι οχι κατι αλλο..

 

(γιατι αν παμε σε e-shop πανε αρκετα ακομα χρηματα) Ενα μικρομεσσαιο μαγαζι οπως η καφετερια του φιλου - που εχει φτιαχτει με καποιο builder υποψιαζομαι - εχει νοημα να δωσει παραπανω λεφτα απο 150 η 200 ευρω απλα για μερικες φωτο η ενα τηλεφωνο επικοινωνιας?

 

εγω δουλευω με γραφιστες γιατι εκδιδω και ενα φοιτητικο περιοδικο και ξερω και τα καλα τους και τα κακα τους.. φανταζομαι δεν διαφερει πολυ ο κυβερνοχωρος. Χωρις να προσβαλλω καποιον.. Απλα εννοω οτι για εναν γραφιστα ενα περιοδικο δεν ειναι κατι φοβερο.. χρησιμοποιει ετοιμα μοτιβα ιδιες εικονες και γενικα ακολουθει ενα δρομο γνωστο.. Εμενα μου φαινεται καταπληκτικο το αποτελεσμα αλλα ξερω οτι επειδη δεν μπορω να κανω χωρις αυτον αρκουμε σε αυτο που μου λεει! Σαν τους μηχανικους αυτοκινητων ενα πραγμα!

 

Εν κατακλείδι να δωσω 500 ευρω δεν εχω τη δυνατοτητα για ενα μαγαζι που λειτουργει καλοκαιρινη σεζον.. Καλυτερα να το αφησω προς το παρων το διαδικτυο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anesperos13 σιγουρα υπαρχουν λυσεις απο εταιριες με 1000 η και παραπανω ευρω αλλα υπαρχουν και οικονομικοτερες λυσεις οπως καποιος freelancer που και ποιοτικη δουλεια θα σου παραδωσει και δεν νομιζω να σου κοστισει πολυ ακριβα. Για τα 150-200 ευρω που ειπες πριν δυστυχως δεν καλυπτουν σχεδων τιποτα, το κοστος του domain & hosting ειναι τα μισα (70-80 ευρω) απο εκει και περα ο web designer πρεπει με τα υπολοιπα να αγορασει καποιο template (γιατι με συνολο 200 ευρω δυσκολο να κατσει καποιος να σου σχεδιασει κατι) οποτε +30-50 ευρω περιπου. Δηλαδη με το καλημερα φτανουμε στα 130 ευρω και μην νομιζεις οτι πηραμε ενα template προσθεσαμε το κειμενο και τελος.

Υπαρχει η παραμετροποιηση του, η ψιλο-επεξεργασια των φωτογραφιων που θα του δωσεις, ο ελεγχος για bugs σε διαφορετικους browsers, το validation για html & css, και τελος το upload στον server. Ολα αυτα δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να στα κανει με τα 70 ευρω που μενουν απο αυτο το budget.

 

ps δεν εχω υπολογισει το φπα κλπ εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δουλευω με γραφιστες γιατι εκδιδω και ενα φοιτητικο περιοδικο και ξερω και τα καλα τους και τα κακα τους.. φανταζομαι δεν διαφερει πολυ ο κυβερνοχωρος. Χωρις να προσβαλλω καποιον.. Απλα εννοω οτι για εναν γραφιστα ενα περιοδικο δεν ειναι κατι φοβερο.. χρησιμοποιει ετοιμα μοτιβα ιδιες εικονες και γενικα ακολουθει ενα δρομο γνωστο.. Εμενα μου φαινεται καταπληκτικο το αποτελεσμα αλλα ξερω οτι επειδη δεν μπορω να κανω χωρις αυτον αρκουμε σε αυτο που μου λεει! Σαν τους μηχανικους αυτοκινητων ενα πραγμα!

 

Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να πω κατι, οχι προσωπικα στον φιλο anesperos αλλα γενικα για αυτην την νοοτροπια. Το οτι κανει δηλαδη καποιος κατι ευκολα και γρηγορα σημαινει οτι δεν αξιζει να πληρωθει για αυτο ? Ισως αυτο που κανει ενας γραφιστας η ενας designer σε 1 ωρα, καποιος που δεν ξερει να πρεπει να ψαχνει 2 μερες για να το κανει. Ομως και ο γραφιστας/designer καποτε αφιερωσε αυτες τις 2 μερες για να το κανει ευκολα και γρηγορα, και φυσικα πολλοι απο αυτους εχουν αφιερωσει παρα πολλες ωρες σε διαβασμα, σπουδες, δοκιμες, κλπ... Γιατι δηλαδη το γρηγορο να μην πρεπει να πληρωθει ? Αν σας χρεωναν ομως με την ωρα μια χαρα θα θελατε να τελειωσει γρηγορα ο αλλος ετσι δεν ειναι ?

 

Εν κατακλειδι αυτο που θελω να πω ειναι οτι σαν Ελληνες εχουμε την νοοτροπια οτι γενικα για κατι γρηγορο δε θελουμε να δωσουμε λεφτα. Δηλαδη για να αξιζει κατι πρεπει ο αλλος να ιδρωσει για να το φτιαξει ? Δε μετραει αν το αποτελεσμα ειναι θελκτικο και ειναι τελικα αυτο που θελουμε ? Και στην τελικα ισα ισα η γρηγορη και σωστη δουλεια ειναι αυτη που θα επρεπε να χρεωνεται παραπανω, ρωτηστε και καποιον που βιαζεται για τον α ή β λογο αν θα πληρωνε παραπανω για μια δουλεια που θα γινει γρηγορα και σωστα...

 

Αυτα τα λιγα απο εμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλειδι αυτο που θελω να πω ειναι οτι σαν Ελληνες εχουμε την νοοτροπια οτι γενικα για κατι γρηγορο δε θελουμε να δωσουμε λεφτα. Δηλαδη για να αξιζει κατι πρεπει ο αλλος να ιδρωσει για να το φτιαξει ? Δε μετραει αν το αποτελεσμα ειναι θελκτικο και ειναι τελικα αυτο που θελουμε ? Και στην τελικα ισα ισα η γρηγορη και σωστη δουλεια ειναι αυτη που θα επρεπε να χρεωνεται παραπανω, ρωτηστε και καποιον που βιαζεται για τον α ή β λογο αν θα πληρωνε παραπανω για μια δουλεια που θα γινει γρηγορα και σωστα...

 

Αυτα τα λιγα απο εμενα...

 

Κοιταξε να δεις αυτό λεγεται παντελής έλλειψη παιδείας. Εδώ ουτε το 1% δεν καταλαβένει την διαφορά μεταξυ web site και web application. Παρουσιάζουν web εφαρμογές και κοιτάνε το CSS, μην το συζητάς και καθόλου... αξία μονάχα τους δίνεις. Επίσης βλέπεις άτομα να έχουν λόγο και άποψη μη έχοντας ακουμπήσει σε κώδικα ποτέ στη ζωη τους , τι να λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο αλλα εσυ το πας ακομα πιο μακρυα, δεν αναφερθηκα καν σε υποτιθεμενους designers!!! Απλα μιλαω για την νοοτροπια των πελατων που δυστυχως δε θεωρουν ακομα οτι αξιζει να δωσουν λεφτα για μια αξιοπρεπη παρουσια στο ιντερνετ.

 

Σε λιγα χρονια ομως που θα τρεχουν ολοι για να φτιαξουν site για να μη χασουν το τρενο θα ειναι αλλιως τα πραγματα... Ελπιζω δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...