Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για κόστος κατασκευής site.


attsifte

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..Το πιο τραγικο που ειδα ειναι ενα site που ειχε σαν σλόγκαν "πειτε μας ποσα δίνετε κι εμεις θα το φτιαξουμε" .

 

Αυτό που λές είναι διαφημιστική ατάκα του http://www.findapro.gr και ισχύει σύμφωνα με το concept της σελίδας. Γράφεις πόσα δίνεις, τι θέλεις και περιμένεις προσφορές. Και εκεί όπως παντού υπάρχουν άτομα που φτιάχνουν σελίδες με 200 και με 20.000 ευρώ, ότι πληρώσεις παίρνεις απλά μπορείς να βρείς ανταγωνιστικές προσφορές και αμα σου κάνει το portfolio του χρήστη τον διαλέγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αυτό που λές είναι διαφημιστική ατάκα του http://www.findapro.gr και ισχύει σύμφωνα με το concept της σελίδας. Γράφεις πόσα δίνεις, τι θέλεις και περιμένεις προσφορές. Και εκεί όπως παντού υπάρχουν άτομα που φτιάχνουν σελίδες με 200 και με 20.000 ευρώ, ότι πληρώσεις παίρνεις απλά μπορείς να βρείς ανταγωνιστικές προσφορές και αμα σου κάνει το portfolio του χρήστη τον διαλέγεις.

 

Οχι την συγκεκριμενη σελιδα (που αποτι καταλαβαινω απ την υπογραφη σου ειναι δικη σου) την γνωριζω,ξερω πως δουλευει και δεν αναφερομαι σ αυτη.Εκεινη που θυμαμαι καταρχειν εφτιαχνε σελιδες μονο με Joomla και ηταν ψιλοπροχειρη.Δε παυει ομως να χαλαει την αγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όλους τους κλάδους υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες. Απλά στον δικό σας κλάδο έχετε ενα καλό, είναι πολύ σπάνιο να πληρώσεις πολλά και να πάρεις τραγικό αποτέλεσμα όπως συμβαίνει στους μάστορες της οικοδομής λόγου χάρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όλους τους κλάδους υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες. Απλά στον δικό σας κλάδο έχετε ενα καλό, είναι πολύ σπάνιο να πληρώσεις πολλά και να πάρεις τραγικό αποτέλεσμα όπως συμβαίνει στους μάστορες της οικοδομής λόγου χάρη

 

Θα διαφωνήσω καθέτως σε αυτό. Το υψηλό κόστος δεν εγγυάται τίποτα απολύτως. Οι απατεώνες και οι αντιεπαγγελματίες υπάρχουνε σε όλους τους κλάδους καθώς και οι ευκολόπιστοι που την πατάνε από αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όλους τους κλάδους υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες. Απλά στον δικό σας κλάδο έχετε ενα καλό, είναι πολύ σπάνιο να πληρώσεις πολλά και να πάρεις τραγικό αποτέλεσμα όπως συμβαίνει στους μάστορες της οικοδομής λόγου χάρη

Και όμως...

Ασχολούμαι και με τους 2 κλάδους.

Στην οικοδομή υπάρχουν πολλοί έλεγχοι, και δύσκολα γίνεται λάθος. Σε κάθε οικοδομή υπάρχουν υπεύθυνοι μηχανικοί κάθε ειδικότητας (αρχιτέκτονας, πολιτικός μηχ, μηχανολόγος, τοπογράφος) οι οποίοι βάζουν την υπογραφή τους και αναλαμβάνουν την ευθύνη για τυχόν λάθη.

Στον κλάδο του web development, δεν υπάρχει καμία αρμόδια αρχή, κανένας υπεύθυνος παρά μόνο ο/οι web developer. Αν είναι σωστοί παίρνεις σωστή δουλειά, αν όχι τότε παίρνεις πατάτα.

Έχω δει site που τα πλήρωσαν 2000, τα οποία και είχαν bug και προσωπικά τα φτιάχνω με 1000€ (καμιά 15αριά στατικές σελίδες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά , με τράβηξε το θέμα και εκανα λογαριασμό στο φορουμ για να κάνω και γω μια ερώτηση με τη σειρά μου...

 

Ποσο εκτιμάτε οτι κοστίζει η κατασκευή ενός site όπως το παρακάτω ?

http://www.ariadnipalaceapartments.com/

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά , με τράβηξε το θέμα και εκανα λογαριασμό στο φορουμ για να κάνω και γω μια ερώτηση με τη σειρά μου...

 

Ποσο εκτιμάτε οτι κοστίζει η κατασκευή ενός site όπως το παρακάτω ?

http://www.ariadnipalaceapartments.com/

 

Ευχαριστώ

 

Λίγες σελίδες, αλλά καταπληκτικές. Σπάνια βλέπω τόσο δεμένη δουλειά στην Ελλάδα.

 

Συνήθως τα flash sites ξεκκινάνε από 2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κουραστικό το flash, περιμένεις αρκετή ώρα μέχρι να φορτώσει, πολλοί δεν θα μπούν καν στον κόπο να το δουν.

Προτίμησε μη χρήση flash που θα σου βγεί και φθηνότερα.

Έμφαση θα πρέπει να δωθεί στο booking system και στο backend που θα πρέπει να έχεις πρόσβαση για να σε βολεύει και να είναι εύχρηστο για τους πελάτες σου.

 

Οι τιμές κυμαίνονται ανάλογα το χρόνο που θα φάει στην εταιρία. Επειδή έχει και booking μηχανισμό και flash προσωπικά νόμιζα ότι σίγουρα θα είναι πάνω από 2000 ευρώ μέχρι που είδα ότι η εταιρία που το έφτιαξε δεν έκανε development η ίδια αλλά χρησιμοποίησε το joomla και κάποιο component για bookings. Συχνή τακτική για φτηνό και γρήγορο αποτέλεσμα μιας και οι περισσότεροι πελάτες θέλουν τα πάντα με 500-1000€.

 

Προσωπικά θα κοίταγα άλλη εταιρία και άλλο γραφίστα μιας και σχεδιαστικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμάται δλδ αντί να είναι εξ ολοκλήρου σε flash μια σελίδα, να περιέχει ας πούμε κάποια μικρά κομμάτια, τα οποία και θα την ομορφαίνουν, και δε θα τη βαραίνουν πολύ;

Ερώτηξις (του άσχετου): what is αντι-seo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμάται δλδ αντί να είναι εξ ολοκλήρου σε flash μια σελίδα, να περιέχει ας πούμε κάποια μικρά κομμάτια, τα οποία και θα την ομορφαίνουν, και δε θα τη βαραίνουν πολύ;

Ερώτηξις (του άσχετου): what is αντι-seo?

 

Ουσιαστικα μια σελιδα που ειναι εξ ολοκληρου με flash δεν ειναι "φιλικη" προς τις μηχανες αναζητησεις.Οι μηχανες αναζητησης διαβαζουν τον κωδικα μιας σελιδας για να την τοποθετησουν στ αποτελεσματα , κι οπως καταλαβαινεις html ξερουν να διαβαζουν.Αυτο ειναι ουστιαστικα το seo : search engine optimisation.

Εδω περισσοτερα :

http://en.wikipedia.org/wiki/Search_engine_optimization

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site παιδια ειναι δικό μου . Απλα δε σας το είπα εξ αρχης για να μην επηρεάσω την αξιολόγησή σας. Το ποσό που το πούλησα ήταν 600ευρώ τα οποία αν αναλογιστώ τη δουλειά μου (μου πήρε πάνω απο μήνα να το τελειώσω) ειναι νομίζω λίγα. Ο λογος που το έδωσα σε αυτη την τιμή είναι επειδή ήταν μόλις το δεύτερο site που εφτιαχνα και το πρώτο που πούλησα και πραγματικά δεν είχα ιδέα περι κοστολόγησης.

 

Το reservation οπως πολύ σωστά παρατήρησε ο φίλος παραπάνω είναι ένα component του joomla το οποίο έχω πειράξει ελάχιστα. Το έχω στο προγραμμα παντως κάποια στιγμή να το διορθώσω ώστε να είναι consinstent με το υπόλοιπο site.

 

Ως αναφορα στο θεμα flash τωρα, συμφωνώ 100% στο οτι είναι αντι-seo. Στο οτι είναι βαρύ συμφωνω μεν αλλα νομίζω οτι οι δυνατότητες που σου δίνει στο design αντισταθμίζουν αυτον τον παράγοντα. Επισης το αρχικό Loading time πιστεύω μπορείς με έναν ωραίο preloader να το κάνεις να φαίνεται λιγότερο ;)

Εγω πάντως παιδιά είμαι πολυ κολημμένος με το flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως αναφορα στο θεμα flash τωρα, συμφωνώ 100% στο οτι είναι αντι-seo. Στο οτι είναι βαρύ συμφωνω μεν αλλα νομίζω οτι οι δυνατότητες που σου δίνει στο design αντισταθμίζουν αυτον τον παράγοντα. Επισης το αρχικό Loading time πιστεύω μπορείς με έναν ωραίο preloader να το κάνεις να φαίνεται λιγότερο ;)

Εγω πάντως παιδιά είμαι πολυ κολημμένος με το flash.

 

Αν καταλάβεις βαθιά το πόσο σημαντικό είναι να σε βρει κάποιος και να μετατραπεί σε υποψήφιο πελάτη σου τότε θα δεις ότι δεν αντισταθμίζεται τόσο εύκολα σε σχέση με το design με flash. H γνώμη μου είναι ότι ναι μεν το flash εμφανισιακά είναι πιο καλό και είναι και ένα πρόγραμμα σίγουρα πιο φιλικό προς γραφίστες, το γεγονός ότι κάνει ένα website λίγο πιο βαρύ και λόγο του περιορισμού στο να γίνει κατανοητό από μηχανές αναζήτησης μπορεί να σου στερήσει πελάτες-επισκέπτες, θα μπορούσες να αφαιρέσεις μερικά effects και να είχες πχ το 85% αυτού που έχεις τώρα χωρίς καθόλου flash. Βέβαια το ποσό τον 600 ευρώ για μια custom δουλειά είναι αρκετά λίγο οπότε μπορείς να πεις ότι δικαιολόγησε αρκετά. Εναλλακτικά μια quick and dirty λύση θα μπορούσε να ήταν να φτιάξεις μια εντελώς απλή non-flash έκδοση. Επίσης μια μικρή παρατήρηση, με το που μπήκα στο site δεν κατάλαβα που βρίσκονται τα δωμάτια. Έπρεπε να διαβάσω τη παραγραφούλα. Θα μπορούσες να πεις με κεφαλαία κάπως ότι αφορά τη περιοχή τάδε - Χερσόνησος στο νησί Κρήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...