Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπα δεν το διαβασα καλα για τσεκαρε αυτο παλι αμερικη

 

http://www.finishline.com/

 

ειναι οκ απο αλλο φορουμ απο οτι εχουν πει

 

δε στέλνει Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν υπάρχει αντικαταβολή για ξένο site. Μόνο πιστωτική, prepaid ή paypal (το καλύτερο). Στο eastbay πλέον συμφέρει να γίνονται παραγγελίες με περισσότερα του ενός προϊόντα, γιατί τα μεταφορικά παραμένουν τα ίδια.

 

Πχ. είτε παραγγείλουμε ένα ζευγάρι παπούτσια, είτε δύο, θα έχουν τα ίδια μεταφορικά (40 δολάρια). Είναι μια πρακτική που έχω εφαρμόσει στις τελευταίες παραγγελίες μου. Δυστυχώς με αυτό τον τρόπο είμαι υποχρεωμένος να παίρνω παπούτσια "μέτριας" τιμής αφού, για το φόβο των... τελώνων, δεν θέλω το συνολικό κόστος των προϊόντων να υπερβαίνει τα 150-180 δολάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βοηθεια! Θελω να παραγγειλω ενα ζευγαρι (υπεροχα) παπουτσια. Ειν μποτακια μ τακουνι απο αληθινο ξυλο (οχι, δν ειν λαικατζιδικα! Τι σκατα fashion designer θα γινω; :-P). Ειναι Das, εχουν 82€+εξοδα το πολυ ενα 110αρι, θα ερθουν απο φιλιππινες(οχι, δν ειν μουφα, θα μου τα στειλουν οι ιδιες οι σχεδιαστριες). ξερετε τι θα γινει με το τελωνειο κ τι να κανω για να το αποφυγω; Απλα οτν πηρα τηλ στο τελωνειο να μαθω μου ειπαν οτι φπα+φοροι λογω υφασματος κ μπλα μπλα βγαινει 40% επι της αξιας! Βοηθεια καιγομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έξοδα των μεταφορικών κανονικά δεν συνυπολογίζονται στο τελωνείο. Πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα αν οι Φιλιππινέζοι σού στείλουν τα παπούτσια με απλό ταχυδρομείο. Προσπάθησε οπωσδήποτε να αποφύγεις τα courier (βλέπε FedEx, DHL κλπ). Άντε και καλοφόρετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι τους ειπα να μ τα στειλουν με ταχυδρομειο κ μ ειπε οτι θα κοστησει λιγο παραπανω απ οτι με κουριερ αλλα τους εξηγησα τι παιζει. Τρα περιμενω να μ στειλουν ποσο θα παει. Κ τι να κανω με το πακετο; Να τους πω gift με low price μαζι ή μονο low price? Γιατι φοβαμαι μηπως μ ζητησουν καμια αποδειξη στ τελωνειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "gift" είναι λίγο υπερεκτιμημένο κόλπο. Αν δεν κάνω λάθος, οι εμπορικές παραγγελίες μπορούν να περάσουν ως δώρο αν δεν υπερβαίνουν τα 22 ευρώ. Για τις αντίστοιχες μη εμπορικές (πχ. κάτι που μας στέλνει ένας φίλος), το ποσό ανεβαίνει στα 45 ευρώ. Επίσης τα περισσότερα σοβαρά μαγαζιά συνήθως δεν δέχονται να κάνουν τέτοιες συμφωνίες και δηλώνουν την πραγματική τιμή της παραγγελίας.

 

Το δε ποσό που αναγράφεται στη συσκευασία, θεωρητικά λειτουργεί και ως ασφάλιστρο στην περίπτωση απώλειας του πακέτου. Αν το δέμα χαθεί, δεν είναι καθόλου απίθανο ο πωλητής να κάνει την πάπια και να μας αποζημιώσει μόνο για τα 22/45 ευρώ (και όχι για την πραγματική αξία). Ανάλογα και με τον πωλητή βέβαια...

 

Τελοσπάντων, δεν χάνεις τίποτα να τους προτείνεις αυτά που είπες. Οι πιθανότητες τελωνείου εφ' όσον μιλάμε για 82 ευρώ και απλό ταχυδρομείο είναι, ούτως ή άλλως, αρκετά περιορισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα! Καταλαβα! Θα μαθω κ θα κανω ενα update να σου πω! Χιλια ευχαριστω!

 

Α! Κ αν απλα τους πω να γραψουν low price ξερω γω με ενα ποσο πχ. 45€ υπαρχει περιπτωση να μ ζητησει αποδειξη το τελωνειο; Κ αν δν εχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωση για το spartoo.gr - τα παπουτσια ηρθαν ακριβως την μερα που ελεγε η ups! Δυστηχως ειναι το νουμερο λιγο μεγαλο και εκανα αιτηση επιστροφης, αμεσως μου ηρθε εμαιλ με την ταμπελα επιστροφης. Στην αρχη ειπα να τα κρατησω, αλλα ζεβλονανε λιγο μπροστα και αποφασισα να τα γυρισω. Πηρα το τηλεφωνο που μου λεγανε και θα ερθει η ups να παρει πισω το δεμα με χρεωση της spartoo και επισης θα μου ερθει το νεο νουμερο μετα απο γαλλια παλι με εξοδα της spartoo! Η διαδικασια για την επιστροφη ειναι απλουστατη, μια αιτησουλα ονλαιν και τελος. Δεδομενου οτι εγω φταιο που πηρα λαθος νουμερο, το να μου τα περνουν πισω και να στελνουν νεο μεγεθος χωρις δικα μου εξοδα ειναι πολυ καλο. Οποτε το spartoo περνει αριστα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι τους ειπα να μ τα στειλουν με ταχυδρομειο κ μ ειπε οτι θα κοστησει λιγο παραπανω απ οτι με κουριερ αλλα τους εξηγησα τι παιζει. Τρα περιμενω να μ στειλουν ποσο θα παει. Κ τι να κανω με το πακετο; Να τους πω gift με low price μαζι ή μονο low price? Γιατι φοβαμαι μηπως μ ζητησουν καμια αποδειξη στ τελωνειο!

Ακριβότερο το εθνικό ταχυδρομείο από courier???

Βεβαιώσου για την αξιοπιστία του πωλητή !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από εμένα. Έχω αγοράσει αρκετά πράγματα από

ebay και σε γενικές γραμμές δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Έχω φάει σκάλωμα με τα Nike air max lunar. Το χειμώνα

έψαχνα ένα συγκεκριμένο χρώμα και δεν υπήρχε πουθενά.

Τώρα στο ebay τα έχει ένας σε λευκό και τα θέλω οπωσδήποτε!!!

nike air max lunar.

Για το τελωνείο έχω διαβάσει αρκετά. ο συγκεκριμένος πωλητής δεν κάνει

gift και μειωμένη τιμή. αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι με τα μεταφορικά (40€)

βγαίνουν 95€ περίπου και τα αντίστοιχα μαύρα εδώ στην Αθήνα έχουν 120€.

Απ' ότι λέει έχει αυθεντικά προϊόντα. Είναι tor rated seller, μπήκα στο site

του μαγαζιού και φαίνεται εντάξει. Έχει φυσική έδρα και το email επικοινωνίας

δεν είναι yahoo και hotmail. Να το τολμήσω?

Επίσης στο τελωνείο φορολογούν μόνο την αξία του προϊόντος χωρίς τα μεταφορικά, έτσι?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία παραγγελία από eastbay. Αυτά και κυρίως τα καταπληκτικά Nike Soldier V (φωτό). Μεταφορικά $40, παραλαβή σε 10 περίπου μέρες και τελωνείο μηδέν.

 

@fallen_angel82: Εγώ θα σου πρότεινα να το τολμήσεις, ειδικά αφού θέλεις οπωσδήποτε αυτό το χρώμα και δεν μπορείς να το βρεις εδώ. Σωστά λες ότι το τελωνείο φορολογεί την αξία και όχι τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nzeppos ερωτησουλες για τα Nike Soldier V γιατι τα ψηνω πολυ καιρο

 

προφανως και δενουν καλα στο ποδι

 

τα νιωθεις βαρια???

 

και οι δεστρες ειναι αποσπόμενες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...