Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο τα 3-6 ευρώ και άλλο τα εκτελωνιστικά έξοδα, στα οποια πληρώνεις ΦΠΑ, δασμούς, τέλη, φύλακτρα, αμοιβή εκτελωνιστή κλπ. Αυτά που καταργήθηκαν ήταν τα 3 ευρώ και μόνο.

 

Στα $160 δεν νομίζω να έχεις σοβαρές πιθανότητες να πληρώσεις τελωνείο. Είναι με ή χωρίς τα μεταφορικά;

 

Το τελικό ποσό είναι 160 $.Σε περίπτωση που περάσει τελωνείο μήπως γνωρίζεις πόσο επιβάρυνση θα έχει??? 30 ευρώ ας πούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν λες "τελικό ποσό", φαντάζομαι εννοείς μαζί με τα μεταφορικά. Τα οποια συνήθως είναι $40, άρα το κανονικό προϊόν θα κοστίζει $120 χωρίς την όποια έκπτωση (σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, μπορείς εύκολα να βρεις εκπτωτικά κουπόνια 15-20%).

 

Το πώς υπολογίζεται η επιβάρυνση είναι πονεμένη υπόθεση. Αν σου κάτσει, σίγουρα θα είναι πολύ μεγαλύτερη από 30 ευρώ. Το eastbay αναγράφει στη συσκευασία μόνο το κόστος του προϊόντος, χωρίς την έκπτωση και χωρίς τα μεταφορικά (έστω λοιπόν $120). Έχω όμως την εντύπωση πως σύμφωνα με τη νομοθεσία, οι δασμοί του τελωνείου συμπεριλαμβάνουν και τα μεταφορικά (άρα θα φορολογήσουν επί των $160 και όχι των $120). Σε κάθε περίπτωση μπορείς να υπολογίσεις ότι αν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, η επιβάρυνση θα είναι της τάξης των $70 και πάνω.

 

Τελικά όμως δεν χρειάζεται να φοβάσαι. Έχουμε παραγγείλει πάμπολλα δέματα με τιμές $120-150 έκαστο (χωρίς μεταφορικά) και όσο αυτά περνάνε από Ελ. Βενιζέλος, η πιθανότητα επιβάρυνσης είναι ελάχιστη. Προσωπικά έχω κάνει πάνω από 15 παραγγελίες και δεν είχα ποτέ θέμα με το τελωνείο. Η τελευταία μου παραγγελία είναι ήδη καθ' οδόν και δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα.

 

Υπήρξε κάποια περίοδος που το eastbay άλλαξε τον τρόπο αποστολής του και έστελνε μέσω Σουηδίας, οπότε τα δέματα ερχόντουσαν στον Πειραιά (αντί για το αεροδρόμιο). Εκεί έπεσε ανελέητη φορολόγηση, την οποια ευτυχώς γλύτωσα (αλλά πολλοί άλλοι στάθηκαν άτυχοι). Πλέον αυτός ο τρόπος αποστολής έχει επανέλθει στον... "κανονικό" άρα δεν υπάρχει θέμα. Αρκεί το δέμα να κοστίζει μέχρι $150-160 και να μην έχει μεγάλο όγκο. Υπάρχουν πχ. περιπτώσεις που ένα παπούτσι των $200+ πέρασε απαρατήρητο, όταν κάποιος άλλος μπορεί να παρήγγειλε τρία φτηνά ζευγάρια (σύνολο $150) και να έφαγε τελωνείο. Προφανώς τα 3 ζευγάρια θα είχαν μεγάλο όγκο συσκευασίας και δεν θα πέρασαν στο ντούκου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟυ θα βρω εκπτωτικά κουπόνια ?

http://www.retailmen...iew/eastbay.com

 

Τα κουπόνια -20% για αγορές άνω των $99 γενικά σπανίζουν, αλλά ένα -15% θα το βρείτε σίγουρα. Τα δωρεάν μεταφορικά ξεχάστε τα, ισχύουν μόνο για αποστολές εντός ΗΠΑ. Επίσης όλα τα κουπόνια έχουν ημερομηνία λήξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 7 εργάσιμες ημέρες από την παραγγελία ήρθαν τα παπούτσια

που είχα παραγγείλει από ebay. Από Αμερική και χωρίς καμία πρόσθετη

χρέωση στο τελωνείο. Τα παπούτσια έκαναν 109$ αλλά τα είχε προσφορά

69$. Βέβαια πάνω στο κουτί έγραφε την κανονική τιμή, αλλά στα παραστατικά

αναγραφόταν η τιμή της προσφοράς. Ήταν η πρώτη φορά και είχα λίγο άγχος,

αλλά όλα πήγαν καλά. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, καλοφόρετα. Δυστυχώς το eastbay επιμένει να αναγράφει την τιμή προ έκπτωσης, αλλά στα $109 ούτως ή άλλως πολύ δύσκολα να είχες θέμα με το τελωνείο.

 

Εμένα μου ήρθαν χθες τα πολυπόθητα Jordan Melo M8 (15 μέρες αναμονή περίπου). Εννοείται το ειδοποιητήριο καθυστέρησε ως συνήθως, καθώς τα παπούτσια ήταν στο ταχυδρομείο απ' τη Δευτέρα και εγώ τα παρέλαβα Τετάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία τα παπούτσια σου. Δεν τα ήξερα καθόλου.

Ψάχνω κι εγώ για μπασκετικά και είμαι ανάμεσα σε

Nike air Lebron VII και στα αγαπημένα μου Nike air Pippen 1

τα οποία τα είχα πριν χρόνια. Τώρα μου έδωσες και τρίτη επιλογή. :mad:

 

Μπράβο, καλοφόρετα. Δυστυχώς το eastbay επιμένει να αναγράφει την τιμή προ έκπτωσης, αλλά στα $109 ούτως ή άλλως πολύ δύσκολα να είχες θέμα με το τελωνείο.

 

Εμένα μου ήρθαν χθες τα πολυπόθητα Jordan Melo M8 (15 μέρες αναμονή περίπου). Εννοείται το ειδοποιητήριο καθυστέρησε ως συνήθως, καθώς τα παπούτσια ήταν στο ταχυδρομείο απ' τη Δευτέρα και εγώ τα παρέλαβα Τετάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες να σας ρωτησω κατι... εχει ψωνισει κανεις απο αυτο εδω το σιτε ? http://www.nikeeuropa.com/ ειναι πολυ καλο φτιαγμενο αλλα κατι μου βρωμαει για ελενξτετο λιγακι !

 

εγω που θελω να παρω τα jordan τα spizike απο πιο σιτε λετε να τα παρω ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, ψάχνω ένα ζευγάρι παπούτσια και στο μόνο site που έχω βρει στο νούμερο μου είναι το

Link

Κριτικές δεν έχω βρει αρκετές , έχει ψωνίσει κανείς από αυτό το site ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες να σας ρωτησω κατι... εχει ψωνισει κανεις απο αυτο εδω το σιτε ? http://www.nikeeuropa.com/ ειναι πολυ καλο φτιαγμενο αλλα κατι μου βρωμαει για ελενξτετο λιγακι !

 

εγω που θελω να παρω τα jordan τα spizike απο πιο σιτε λετε να τα παρω ???

 

Καταρχήν έχει το σήμα της Nike, αλλά δεν είναι η nike.

Δεν έχει ούτε e-mail, ούτε τηλέφωνο, ούτε φυσική έδρα.

Οπότε μάλλον απάτη μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο άθλια η ελληνική μετάφρασή τους, που δεν υπάρχει καμία περίπτωση να είναι σοβαρό μαγαζί.

 

Το ωραιότερο είναι αυτό:

 

http://greece.nikeeuropa.com/shippinginfo.html#.T8yiecXI2Pw

 

Ανακοίνωση προς τους ομοφυλόφιλους

Αν δεν έχετε λάβει 10-ψήφιο αριθμό εντοπισμού σας εντός 3 ημερών μετά την παραγγελία σας, το e-mail server σας μπορεί να δει ως spam. Στην περίπτωση αυτή, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας για βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...