Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γνωριζει κανενας το site http://www.markania.com/ ? Το βρηκα ψαχνοντας για ενα ζευγαρι Lacoste. Μου φαινεται οκ και οι τιμες του πολυ καλες. Αν εχει κανενας προηγουμενη εμπειρια ας απαντησει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες να κάνω μια ερωτησούλα γιατί έχω να παραγγείλω καιρό από eastbay??θέλει ένας φίλος να του παραγγείλω παπούτσια αξίας 140$ και τα 2...πρώτα από όλα ξέρετε αν θα παίξει κάποια περίπτωση τελωνείου???και επίσης αν ξέρει κανείς αν μετά από τι ποσό έχει δωρεάν μεταφορικά.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν δωρεάν μεταφορικά. Είτε ένα ζευγάρι παραγγείλεις, είτε δύο, θα πληρώσεις περίπου $40 για τα μεταφορικά. Το ποσό αυτό θεωρητικά δεν συνυπολογίζεται για το όριο του τελωνείου.

 

Έχω παραγγείλει αρκετές φορές 2 ζευγάρια παπούτσια και ποτέ δεν είχα θέμα με το τελωνείο, άρα θεωρώ πως στα $140 είναι εξαιρετικά δύσκολο να πληρώσεις έξτρα. Η τελική τιμή θα είναι γύρω στα $180.

 

Ρίξε όμως μια ματιά και στα κουπόνια του retailmenot, γιατί σχεδόν πάντα βρίσκεις εκπτώσεις 15-20%. Πχ. βλέπω ότι υπάρχει κουπόνι -20% που λήγει αύριο και τα συγκεκριμένα είναι πλέον σχετικά δυσεύρετα. Με αυτό τον τρόπο θα γλιτώσεις τουλάχιστον $30 από την παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εγω σε ενα δεμα ειχα παρει 1 ζευγαρι παπουτσια,3 φουτερ,2 ζακετες και 1 σκουφο και δεν πληρωσα τιποτα τελωνιο (χωρις να συμανει κατι αυτο βεβαια γιατι οσο ξερω ειναι να μην πεσεις σε κανεναν που θα εκτελωνισει το δεμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα υπάρχει αυτή η πιθανότητα, απλώς σε μικρά δέματα και τέτοια ποσά είναι αρκετά πιο μικρή. Btw η τελευταία παραγγελία μου, στάλθηκε πριν 5 μέρες, έφτασε στο Βενιζέλος το Σάββατο και σήμερα η USPS λέει πως έγινε clear από το τελωνείο. Το περίεργο είναι που δεν έχει εμφανιστεί στο tracking site των ΕΛΤΑ. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η UPS είναι courier και σε αυτές τις εταιρίες πάντα υπάρχει μεγάλος φόβος για τελωνείο, αφού και οι ίδιοι παίρνουν ποσοστό. Η USPS (που χρησιμοποιεί το eastbay) είναι τα αμερικάνικα ταχυδρομεία και παραδοσιακά είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για τέτοιου είδους παραγγελίες.

 

Για αγορές εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν υπάρχει πιθανότητα τελωνείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η UPS είναι courier και σε αυτές τις εταιρίες πάντα υπάρχει μεγάλος φόβος για τελωνείο, αφού και οι ίδιοι παίρνουν ποσοστό. Η USPS (που χρησιμοποιεί το eastbay) είναι τα αμερικάνικα ταχυδρομεία και παραδοσιακά είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για τέτοιου είδους παραγγελίες.

 

Για αγορές εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν υπάρχει πιθανότητα τελωνείου.

 

οποτε ακομα και αν ειναι εντος ΕΕ, αν σταλουν με ups υπαρχει φοβος για τελωνειο.

 

παντως οταν ειχα παραγγειλει απο ebay, μια οθονη για λαπτοπ, εσταλει απο αγγλια με ups (χωρις να το ξερω) και μου ηρθε χωρις τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με UPS ποτέ δε μου πρόσθεσαν έξοδα τελωνείου.Και μιλώ για παραγγελίες ακόμα 800 ευρώ.Το καλό επίσης είναι ότι βάζοντας το voucher σ'ένα πεδίο στην σελίδα τους βλέπεις και που βρίσκεται το δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε ακομα και αν ειναι εντος ΕΕ, αν σταλουν με ups υπαρχει φοβος για τελωνειο.

 

παντως οταν ειχα παραγγειλει απο ebay, μια οθονη για λαπτοπ, εσταλει απο αγγλια με ups (χωρις να το ξερω) και μου ηρθε χωρις τελωνειο.

 

αν ειναι εντός ΕΕ ΔΕΝ υπάρχουν τελωνεία με οποιοδήποτε τρόπο . Αυτός είναι ο ορισμός της ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε ακομα και αν ειναι εντος ΕΕ, αν σταλουν με ups υπαρχει φοβος για τελωνειο.

 

παντως οταν ειχα παραγγειλει απο ebay, μια οθονη για λαπτοπ, εσταλει απο αγγλια με ups (χωρις να το ξερω) και μου ηρθε χωρις τελωνειο.

 

Όχι, δεν έχει τελωνείο. Σε δύο-τρεις ημέρες περιμένω ένα ζευγάρι από Αγγλία με UPS και δεν υπάρχει καμία άλλη χρέωση, πέρα από την αξία των παπουτσιών και τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ. κατατοπιστηκα. απλως η απορια μου ξεκινησε 1-2 σελιδες πριν σχετικα με το (ευρωπαικο?) site της puma που λεει οτι στελνει ελλαδα μεσω ups με δωρεαν μεταφορικα (πανω απο 30 ευρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την έκανα την παραγγελία παιδιά....με 15% έκπτωση...βγήκε 140$ καθαρά όπως έλεγες ζεπος..ελπίζω και εύχομαι να μην έχουμε κάποιο θέμα.

 

Μια άλλη ερώτηση...ξέρουμε πόσο θα πάρει ακριβώς??(κάνα 20ήμερο)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...