Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Το SpaceVenture από τους Two Guys From Andromeda, που είχε μια επιτυχημένη καμπάνια στο Kickstarter το 2012, αλλά έπεσε σε πολλά προβλήματα ανάπτυξης, θα κυκλοφορήσει πρώτα στους backers μια DRM-free έκδοση για Windows στις 16 Σεπτεμβρίου

Σύμφωνά με την τελευταία δημοσίευση τους στο Kickstarter, η κυκλοφορία στο Steam θα ακολουθήσει λίγες μέρες μετά (δεν διευκρινίζουν πότε ακριβώς), ενώ έχουν σχέδια και για Mac OS, Linux, iOS και Android εκδόσεις. (Δεν αναφέρουν GOG, αλλά υποθέτω πως είναι και αυτό πιθανό ειδικά αν τα πάει καλά το παιχνίδι).

https://www.kickstarter.com/projects/spaceventure/two-guys-spaceventure-by-the-creators-of-space-que/posts/3590050

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Πάνελ από το PAX West 2022 που διεξήχθη αυτές τις μέρες (2-5 Σεπ, Seattle). 

Ομιλούντες οι Ron Gilbert, Dave Gilbert, Ken και Roberta Williams, Al Lowe, και Jane Jensen!

https://www.twitch.tv/videos/1581145334

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/7/2022 στις 2:17 ΜΜ, Neo4 είπε

The Excavation of Hob's Barrow

 

Από την Wadjet Eye Games , κυκλοφορία μέσα στο 2022 

Κυκλοφόρησε και τα πρώτα review μιλάνε με τα καλύτερα λόγια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας! Έβαλα εχτές να παίξω το The Secret of Monkey Island Special Edition έχοντας παίξει μόνο το The curse of Monkey Island… Ειλικρινά δεν μου άρεσε καθόλου το art του. Δεν έχει κινούμενες εικόνες όταν μιλάνε από κοντά και κάπως με ξενέρωσε απίστευτα. Ούτε μου αρέσει οπως έχουν φτιάξει τον Guybrush. Χάλια είναι… Στη μια ώρα το απεγκατέστησα. Ειλικρινά πείτε μου τη γνώμη σας. Να το παλέψω και να το παίξω; Πολύ με χάλασε. Με δυσκολεύει και λιγάκι ο χειρισμός των verb. 
 

edit: έψαξα και βρήκα ότι έβγαλαν mod για να μπορείς να αλλάξεις τον χαρακτήρα να μοιάζει περισσότερο στον κλασικό. Θα το δοκιμάσω αύριο!

Στις 27/5/2022 στις 2:04 ΜΜ, Skywalker333 είπε

Top 50 FMVs - Part 1

μου πήρε ένα μήνα να το γράψω αλλα δε πειράζει, αξιζε τον κόπο για να δείξουμε και λίγη αγάπη σε ενα genre που αγαπάμε/μισούμε τόσο έντονα :P

ο 2ο μερος θα βγει σε λιγες μερες.

 

Τέλεια και πρωτότυπη λίστα! Δεν την έχω συναντήσει ξανά και γενικά αυτά τα παιχνίδια μου αρέσανε. Θα τα δω ΕΝΑ ΕΝΑ! Μπράβο για τη πρωτοβουλία! 

Επεξ/σία από sp3cial
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, sp3cial είπε

Γεια σας! Έβαλα εχτές να παίξω το The Secret of Monkey Island Special Edition έχοντας παίξει μόνο το The curse of Monkey Island… Ειλικρινά δεν μου άρεσε καθόλου το art του. Δεν έχει κινούμενες εικόνες όταν μιλάνε από κοντά και κάπως με ξενέρωσε απίστευτα. Ούτε μου αρέσει οπως έχουν φτιάξει τον Guybrush. Χάλια είναι… Στη μια ώρα το απεγκατέστησα. Ειλικρινά πείτε μου τη γνώμη σας. Να το παλέψω και να το παίξω; Πολύ με χάλασε. Με δυσκολεύει και λιγάκι ο χειρισμός των verb. 
 

edit: έψαξα και βρήκα ότι έβγαλαν mod για να μπορείς να αλλάξεις τον χαρακτήρα να μοιάζει περισσότερο στον κλασικό. Θα το δοκιμάσω αύριο!

Τέλεια και πρωτότυπη λίστα! Δεν την έχω συναντήσει ξανά και γενικά αυτά τα παιχνίδια μου αρέσανε. Θα τα δω ΕΝΑ ΕΝΑ! Μπράβο για τη πρωτοβουλία! 

Να το παλέψεις και να το παίξεις! Διαμάντι!

Το παιχνίδι έχει την επιλογή να το παίξεις "de-specialized", με το αρχικό artwork, και μάλιστα, μπορείς σε πραγματικό χρόνο να αλλάζεις την απεικόνιση απο special edition σε original και το αντίστροφο.

Δυστυχώς, αν παίζεις στο original δεν θα έχεις τις φωνές (ηχογραφήθηκαν για τη special edition), αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα με το fan-made mod http://gratissaugen.de/ultimatetalkies/monkey1.html

 

Θα είναι κάπως έτσι (spoilers): 

 

Επεξ/σία από Kavouromamouna
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ @Kavouromamouna ! Μάλλον προτιμώ να το παίξω στο special edition αλλά η αλήθεια είναι πως ο χειρισμός στο original είναι μακράν καλυτερος! Έβαλα το guybrush hair patch και background fixes, και πράγματι η διαφορά είναι αισθητή! Εγκατέστησα ξανά το παιχνίδι και  δε μου ξίνισε. Αντιθετως χάρηκα! Θεωρώ πως παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το παρουσιαστικό του χαρακτήρα καθώς γύρω από αυτόν εξελίξεται η όλη φάση. Πολύ θα ήθελα να είχε βγει ένα mod που να έχει τα verbs μόνιμα στο κάτω μέρος της οθόνης… πολλά ζητάω ε; Ίσως να υπάρχει κάποια ρύθμιση; Λέω τώρα μήπως! Το βράδυ θα το τιμήσω με την ησυχία μου. 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, sp3cial είπε

Γεια σας! Έβαλα εχτές να παίξω το The Secret of Monkey Island Special Edition έχοντας παίξει μόνο το The curse of Monkey Island… Ειλικρινά δεν μου άρεσε καθόλου το art του. Δεν έχει κινούμενες εικόνες όταν μιλάνε από κοντά και κάπως με ξενέρωσε απίστευτα. Ούτε μου αρέσει οπως έχουν φτιάξει τον Guybrush. Χάλια είναι… Στη μια ώρα το απεγκατέστησα. Ειλικρινά πείτε μου τη γνώμη σας. Να το παλέψω και να το παίξω; Πολύ με χάλασε. Με δυσκολεύει και λιγάκι ο χειρισμός των verb. 
 

edit: έψαξα και βρήκα ότι έβγαλαν mod για να μπορείς να αλλάξεις τον χαρακτήρα να μοιάζει περισσότερο στον κλασικό. Θα το δοκιμάσω αύριο!

Τέλεια και πρωτότυπη λίστα! Δεν την έχω συναντήσει ξανά και γενικά αυτά τα παιχνίδια μου αρέσανε. Θα τα δω ΕΝΑ ΕΝΑ! Μπράβο για τη πρωτοβουλία! 

το Special Edition δεν εχει επιλογη να επιστρεφεις στο παλιο στυλ αυτοματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2022 στις 1:08 ΠΜ, sp3cial είπε

Γεια σας! Έβαλα εχτές να παίξω το The Secret of Monkey Island Special Edition έχοντας παίξει μόνο το The curse of Monkey Island… Ειλικρινά δεν μου άρεσε καθόλου το art του. Δεν έχει κινούμενες εικόνες όταν μιλάνε από κοντά και κάπως με ξενέρωσε απίστευτα. Ούτε μου αρέσει οπως έχουν φτιάξει τον Guybrush. Χάλια είναι… Στη μια ώρα το απεγκατέστησα. Ειλικρινά πείτε μου τη γνώμη σας. Να το παλέψω και να το παίξω; Πολύ με χάλασε. Με δυσκολεύει και λιγάκι ο χειρισμός των verb. 
 

edit: έψαξα και βρήκα ότι έβγαλαν mod για να μπορείς να αλλάξεις τον χαρακτήρα να μοιάζει περισσότερο στον κλασικό. Θα το δοκιμάσω αύριο!

Τέλεια και πρωτότυπη λίστα! Δεν την έχω συναντήσει ξανά και γενικά αυτά τα παιχνίδια μου αρέσανε. Θα τα δω ΕΝΑ ΕΝΑ! Μπράβο για τη πρωτοβουλία! 

Το έπαιξα και εγώ το καλοκαίρι από περιέργεια καθ'οτι δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με τα Monkey Islands αν και φίλος των adventures. 
Τελικά κατάλαβα γιατί είχε τόσο μεγάλη επιτυχία. Έχει κάποια πολύ πρωτοτυπα και έξυπνα στοιχεία που μου έκαναν εντύπωση και φαντάζομαι στην εποχή του θα ήταν ακόμα πιό εντυπωσιακά...
 

Spoiler

...για παράδειγμα η μάχη με τις ατάκες στις ξιφομαχίες, η μεταφορά του οξέος στα ποτήρια που λιώνουν και οι οδηγίες για καθοδήγηση στους 2 λαβύρινθους

πέρα από τις πολύ έξυπνες και αστείες ατάκες.

Έχω πιάσει το 2ο τώρα....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hnepes είπε

Το έπαιξα και εγώ το καλοκαίρι από περιέργεια καθ'οτι δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με τα Monkey Islands αν και φίλος των adventures. 
Τελικά κατάλαβα γιατί είχε τόσο μεγάλη επιτυχία. Έχει κάποια πολύ πρωτοτυπα και έξυπνα στοιχεία που μου έκαναν εντύπωση και φαντάζομαι στην εποχή του θα ήταν ακόμα πιό εντυπωσιακά...
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

...για παράδειγμα η μάχη με τις ατάκες στις ξιφομαχίες, η μεταφορά του οξέος στα ποτήρια που λιώνουν και οι οδηγίες για καθοδήγηση στους 2 λαβύρινθους

πέρα από τις πολύ έξυπνες και αστείες ατάκες.

Έχω πιάσει το 2ο τώρα....

Καλησπέρα! Τελικά το ξεκίνησα χαλαρά όσο έχω χρόνο. Είναι απίστευτο το παιχνίδι, ειδικά με τις έξυπνες ατάκες του. Απλώς το art του Guybrush με ξίνισε απίστευτα και δεν άντεχα να το παίξω. Να ναι καλά τα mods! Παίζει να το παίζω και μόνο για το μαλλί του! 🤣 Στην αρχή είμαι.. και όταν με το καλό το τερματίσω θα πάω για το δεύτερο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Η Cyan ανακοινώνει και επίσημα ότι δουλεύουν σε Rivem remake που θα έχει πλήρη 3d πλοήγηση. 

Από ό,τι φαίνεται, ενώ συνεργάστηκαν με την ομάδα του fan project Starry Expanse, κάνουν κάτι από την αρχή και εντελώς δικό τους. 

Το project Starry Expanse τερματίστηκε (κρίμα).
https://cyan.com/2022/10/31/olttfor/

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aconcagua PS1 

Ανακάλυψα τυχαία αυτό το παιχνιδάκι! Έχει βγει μόνο σε PlayStation 1 (!!!) Αν θέλετε οδηγίες πως να το παίξετε στον υπολογιστή σας πείτε μου!

Ειμαι σχετικά στην αρχή και μου αρέσει η ιδέα της εναλλαγής χρηστών. Χειρίζεσαι μια ομάδα 4 ατόμων που πέφτουν με το αεροπλάνο τους στις χιονισμένες Άνδεις.
Σαν πρώτη μάτια φαίνεται να αξίζει! 
 

Μεταφράστηκε στα αγγλικά τώρα το 2022 ενώ εκδόθηκε το 2000. 

 

 

C34279EC-7B3A-4DA8-B489-92DC760B8DEE.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...