Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήδη χρηματοδοτήθηκε.

https://www.kickstarter.com/projects/revolution-software/broken-sword-reforged-collectors-edition

Παιχνίδι-σταθμός το Broken Sword αλλά δεν παύει να είναι επανέκδοση παλιού παιχνιδού.

Μου φαίνονται υπερβολικά τα 53€ για digital έκδοση και 117€ για Collectors (χωρίς μεταφορικά μάλιστα) αλλά δεν παίζει ρόλο απ' ότι φαίνεται..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2024 στις 4:27 ΜΜ, 6xXx6 είπε

 

Ε, λοιπόν, να ένα remake που δεν περίμενα να δώ, αλλά το καλοδέχομαι και το αναμένω πως και πως.

Πρωτοέπαιξα το Amerzone σε demo από CD περιοδικού εκείνης της εποχής (τα θυμάται κανείς αυτά;) και το λάτρεψα. Τόσο, που οταν τελικά κυκλοφόρησε στην Ελλάδα, έτρεξα Παπασωτηρίου και το αγορασα. Ακόμα το έχω στο ράφι μου, σε όλο του το Big Box glory.

Εύχομαι να πάει καλά και να καταφέρει να βρείτε και νέο κοινό.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/2/2024 στις 1:22 ΜΜ, Despotas είπε

Παιχνίδι-σταθμός το Broken Sword αλλά δεν παύει να είναι επανέκδοση παλιού παιχνιδού.

Μου φαίνονται υπερβολικά τα 53€ για digital έκδοση και 117€ για Collectors (χωρίς μεταφορικά μάλιστα) αλλά δεν παίζει ρόλο απ' ότι φαίνεται..

 

συμφωνω για την τιμη αλλα αποσο βλεπω δεν ειναι ακριβως επανεκδοση. Δλδ δεν ειναι remaster αλλα 1-1 remake ολων των assets. Θα μπορουσαν να αλλαξουν εντελως την τεχνοτροπια αλλα πατανε πανω στα original και τα ξανασχεδιαζουν απο πανω, σε 4K αναλυση. Για εμενα δε χρειαζεται τιποτα παραπανω αυτο το masterpiece. αλλα ναι, η τιμη τσιμπημενη.
Βεβαια κρινοντας ποσο γελοίο είναι το κόστος ζωης στο York αυτη τη στιγμη, τους ψιλοκαταλαβαίνω!
Θα είμαι πάλι απο τη γειτονιά τους σε μερικες εβδομαδες, το γραφείο τους ειναι σε υπεροχο σημειο μεσα στο ιστορικο κεντρο.

Στις 10/3/2024 στις 11:32 ΠΜ, Kavouromamouna είπε

Ε, λοιπόν, να ένα remake που δεν περίμενα να δώ, αλλά το καλοδέχομαι και το αναμένω πως και πως.

Πρωτοέπαιξα το Amerzone σε demo από CD περιοδικού εκείνης της εποχής (τα θυμάται κανείς αυτά;) και το λάτρεψα. Τόσο, που οταν τελικά κυκλοφόρησε στην Ελλάδα, έτρεξα Παπασωτηρίου και το αγορασα. Ακόμα το έχω στο ράφι μου, σε όλο του το Big Box glory.

Εύχομαι να πάει καλά και να καταφέρει να βρείτε και νέο κοινό.

ναι εντελως αναπαντεχο remake. ισως είδαν την επιτυχια των Myst remakes κ του επερχομενου Riven κ ειπαν να δουν μπας κ μπορουν να το φερουν αυτο στη νεα εποχη. περιμενω σιγουρα QOL προσθηκες, hints κ λοιπες ευκολιες γιατι η μεταφορα τετοιων τιτλων σε full 3D περιβαλλον τα κανει ακομα πιο δυσκολα κ δυσπεπτα για το συγχρονο κοινο.
Πολυ ενδιαφερον παντως, ελπιζω να παει καλα μπας κ δουμε και αλλες remake/reimagining προσπαθειες (Gabriel Knight? MS κανε το θαυμα σου για κανα GK3 remake κ GK4 sequel!)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

Θα είμαι πάλι απο τη γειτονιά τους σε μερικες εβδομαδες, το γραφείο τους ειναι σε υπεροχο σημειο μεσα στο ιστορικο κεντρο.

Δεν πας μια βόλτα κι εσύ να τους ψήσεις;! "Ε... ξέρετε... να εδώ τα λέγαμε με τα παιδιά από Ελλάδα και βρίσκουμε λίγο αλμυρή την τιμούλα... θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο; Θα προπαραγγείλουμε μισό κιλό ο καθένας!"

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω στο τρέιλερ του Desolatium, έχουν προσλάβει  τον Κλάιβ Όουεν ως χαρακτήρα 😛

image.png.19993ac86476d9588f81c8bf043bfe44.png1887871859_.png.27ce233b7ff4268f0301ed858f4a72f9.png

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, firepc είπε

Εντός του ΄24 το remake του Riven (1997)

https://store.steampowered.com/app/1712350/Riven/

Μετα το Myst remake το δευτερο επος της σειρας. Μπραβο εχουν γινει ποσα remastered απο οταν βγηκαν τωρα remake με ray tracing κτλ οτι καλυτερο διαχρονικα παιχνιδια που τα φερνουν στη νεα εποχη κανοντας τα γραφικα ακομα καλυτερα σε καθε νεα εκδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2024 στις 4:39 ΜΜ, firepc είπε

Εντός του ΄24 το remake του Riven (1997)

https://store.steampowered.com/app/1712350/Riven/

Ένα από τα καλύτερα video games, ever!!!

(preferences may vary)

https://youtube.com/watch?v=MTrJkOysalI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...