Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Aconcagua PS1 

Ανακάλυψα τυχαία αυτό το παιχνιδάκι! Έχει βγει μόνο σε PlayStation 1 (!!!) Αν θέλετε οδηγίες πως να το παίξετε στον υπολογιστή σας πείτε μου!

Ειμαι σχετικά στην αρχή και μου αρέσει η ιδέα της εναλλαγής χρηστών. Χειρίζεσαι μια ομάδα 4 ατόμων που πέφτουν με το αεροπλάνο τους στις χιονισμένες Άνδεις.
Σαν πρώτη μάτια φαίνεται να αξίζει! 
 

Μεταφράστηκε στα αγγλικά τώρα το 2022 ενώ εκδόθηκε το 2000. 

 

 

C34279EC-7B3A-4DA8-B489-92DC760B8DEE.jpeg

Μιας και σου αρέσει η εναλλαγή παικτών δες και το detroit become a human κάποια στιγμή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Μιας και σου αρέσει η εναλλαγή παικτών δες και το detroit become a human κάποια στιγμή. 

Το έχω παίξει! Γενικά αυτή τη περίοδο έχω καταπιαστεί να παίζω  παλιά παιχνίδια σε emulators στον υπολογιστή.. Αφού ανακάλυψα δηλαδή πως μπορώ να παίξω με χειριστήριο εκεί παλιά παιχνίδια, έχω βρει τον μικρό μου παράδεισο καθημερινά!
 

Δοκίμασα και το Alone in the Dark το πρώτο πρώτο.. αλλά φάνηκε κάπως unplayable. Αν και survival horror θα έλεγα πως κατατάσσεται σε point and click adventure φάση. Θα του δώσω μια ακόμα ευκαιρία με ps1 emulator και χειριστήριο μήπως παίζεται πιο εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

FfBFSsxXwAAYEcR?format=jpg&name=large

FfBFSsxWAAAYN_S?format=jpg&name=large

FfBFSswXEAAITnw?format=jpg&name=900x900

FfBFSswX0AExfEO?format=jpg&name=large

tumblr_ozo3qlf8tX1qjdrb1o1_1280.jpg

 

ειναι απο το artbook Point & Click του Andrew Scaife , το οποιο αναπαραγει τηλεοπτικες σειρες ως point n click adventures.

πουλιεται για 10ε αλλα δυστυχως δεν το βρηκα στο καταστημα του. τον ρωτησα στο twitter αν ειναι ακομη διαθεσιμο.

υγ. δυστυχως ειναι out of stock, και δεν σκοπευει να το ξανατυπωσει. 😔

tumblr_o5q1ahzY421qjdrb1o2_1280.jpg

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xlinger είπε

Το Twin Peaks το έπαιζα ακόμα και αν ήταν ανάποδα όλοι οι διάλογοι σε ολόκληρη τη διάρκειά του!

άνετα. Θα έστεινα ένα καθρέφτη απο δίπλα απο την οθόνη και τέλος, τέρμα "meta" εμπειρια 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skywalker333 είπε

ειναι υπεροχο artbook αλλα σε πιανει καταθλιψη λιγο οταν το ξεφυλίζεις, τοσα πολλα παιχνίδια που θα ήθελα να ειχαν βγει 😂

τουλαχιστον εχουμε τα Star Trek του 90. περιμενουμε και το Star Trek: Resurgence, αν και αμφιβαλλω για την τελικη ποιοτητα του.

κατι αλλο. δεν ειχα ιδεα ποσα πολλα FMV παιχνιδια  βγηκαν τα τελευταια χρονια. γιατι δεν μπορουμε να εχουμε και μια αναλογη αναβιωση στο κλασικο point n click ειδος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Limited Run ανακοίνωσε μία collector's για το Grim Fandango η οποία φαίνεται αρκετά συμπαθητική.

Βέβαια, για μένα λείπει ένα βιβλίο με συνεντεύξεις και artwork στο στυλ του Behind the Scenes που είχαν βγάλει στην collector's του Monkey Island.

Επίσης, το bone wagon ενώ φαίνεται τέλειο, αν καταλαβαίνω καλά θα είναι αρκετά μικρό, 3 ίντσες είναι περίπου 7,5 εκατοστά.

GrimFandango_Mockup_Market_Banner_CE_PC.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, KilliK είπε

κατι αλλο. δεν ειχα ιδεα ποσα πολλα FMV παιχνιδια  βγηκαν τα τελευταια χρονια. γιατι δεν μπορουμε να εχουμε και μια αναλογη αναβιωση στο κλασικο point n click ειδος;

indeed, εχει βγει μπολικο πράγμα. Και ορισμενα απο αυτα ειναι συμπαθέστατα. Πριν λίγο καιρό ειχα γράψει ενα μεγάλο αρθρο με τα 50 καλύτερα FMVs. τα links ειναι στη σελίδα 113, σε περίπτωση που θες να δεις μια λίστα που έχει πολλούς τέτοιους τίτλους, παλιούς και νέους.

 

  

2 ώρες πριν, xlinger είπε

Η Limited Run ανακοίνωσε μία collector's για το Grim Fandango η οποία φαίνεται αρκετά συμπαθητική.

Βέβαια, για μένα λείπει ένα βιβλίο με συνεντεύξεις και artwork στο στυλ του Behind the Scenes που είχαν βγάλει στην collector's του Monkey Island.

Επίσης, το bone wagon ενώ φαίνεται τέλειο, αν καταλαβαίνω καλά θα είναι αρκετά μικρό, 3 ίντσες είναι περίπου 7,5 εκατοστά.

το Bone wagon ειναι όνειρο! ακομα και τοσο μικρούλι, απλά το θέλω. Και απεχθάνομαι κανονικα τα figurines, ποτε δεν αγοραζω κατι αλλα αυτο μαλλον θα το τσιμπησω!

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με ένα μικρό review για το Acocangua (PS1 - emulator). Το παιχνίδι πραγματικά είναι δεν είναι καθόλου ευρέως γνωστό. Σκεφτείτε ότι βγήκε το 2000 και μόνο σε PlayStation 1 και τότε μόνο στην Ιαπωνία. Όποτε χαίρομαι ιδιαίτερα που βρήκα την ευκαιρία να το παίξω μιας και η αγγλική μετάφραση βγήκε τώρα το καλοκαίρι που μας πέρασε.

Γενικα το βρήκα κάπως εύκολο.. λίγο σε κάποια σημεία παιδεύτηκα γιατί θέλει πολύ συγκεκριμένες κινήσεις. Ιστορία απλή, σαν να βλέπεις αμερικανική ταινία. Μου πήρε μόνο 5 ώρες να το τερματίσω.. δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο αλλά παίζεται ευχάριστα. Αν θέλετε κάτι χαλαρο.. για να περάσετε την ώρα σας το συνιστώ. 
 
Παρακατω.. ανακάλυψα ότι είχα αφήσει το Deponia (the complete journey) στο πρώτο μέρος. Πάτησα new game και μάλλον με αυτό θα βγάλω τη Κυριακή μου! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Syberia: The World Before - Review

Μπορεί το Monkey Island να εχει όλη τη δημοσιότητα φέτος, αλλά είναι το Syberia που πραγματικά με εντυπωσίασε. Oχι μόνο ξέπλυνε την ντροπή του 3ου αλλά είναι και εξαιρετικό sequel & κλείσιμο της ιστορίας. Ισως το 2ο πιο αγαπημένο μου adventure από τον Sokal μετά το πρώτο Syberia.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Syberia: The World Before - Review

Μπορεί το Monkey Island να εχει όλη τη δημοσιότητα φέτος, αλλά είναι το Syberia που πραγματικά με εντυπωσίασε. Oχι μόνο ξέπλυνε την ντροπή του 3ου αλλά είναι και εξαιρετικό sequel & κλείσιμο της ιστορίας. Ισως το 2ο πιο αγαπημένο μου adventure από τον Sokal μετά το πρώτο Syberia.

To επαιξα οταν ειχε βγει.. απο τα καλυτερα adventures  των τελευταιων χρονων.. και μια πολυ γλυκια νοσταλγια ολο το game..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

Syberia: The World Before - Review

Μπορεί το Monkey Island να εχει όλη τη δημοσιότητα φέτος, αλλά είναι το Syberia που πραγματικά με εντυπωσίασε. Oχι μόνο ξέπλυνε την ντροπή του 3ου αλλά είναι και εξαιρετικό sequel & κλείσιμο της ιστορίας. Ισως το 2ο πιο αγαπημένο μου adventure από τον Sokal μετά το πρώτο Syberia.

Δεν έχω παίξει το προηγούμενο και ούτε πρόκειται  όπως φαίνεται. Αν κατάλαβα καλά από το review άνετα πηγαίνω κατευθείαν κατευθείαν σε αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...