Προς το περιεχόμενο

Οπτική ίνα στο σπίτι σχεδιάζει η κυβέρνηση


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά στο χωριό του πατέρα μου, τέρμα βουνό στο θεό με λίγους μόνιμους κατοίκους, έχουν σκάψει τους δρόμους για οπτική ίνα. Τώρα πότε, ποιος, που, γιατί, πόσο είναι άλλη ιστορία...

 

Μαλλον για να την θαψουν το εκαναν...χαχαχαχα οπως θαβουν καθημερινα ολα μας τα προβληματα και λενε μ@λ@κιες,αμα δεις και κανα παπα απο το βατοπεδι θα ειναι.καλο εεεεε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά στο χωριό του πατέρα μου, τέρμα βουνό στο θεό με λίγους μόνιμους κατοίκους, έχουν σκάψει τους δρόμους για οπτική ίνα. Τώρα πότε, ποιος, που, γιατί, πόσο είναι άλλη ιστορία...

 

Αυτο ακριβως...

Δεν καταλαβαινω τι δεν πιστευετε..Εχουν ηδη σκαφτει και τοποθετηθει σε πολλα και απομακρυσμενα χωρια,δεν ξερω γιατι αλλα ειναι γεγονος.

Μηχανικος ειμαι και τα ξερω.Το ποτε θα λειτουργησουν δεν ξερω,αλλα εχουν ηδη τοποθετηθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μικρό, ξεχασμένο και ανυπότακτο ακριτικό χωριό μου (Μυτιλήνη :P) έχουν εδώ και μήνες ξεκινήσει εργασίες. Μετά από σχετική έρευνα από μέρους μου ;) ανακάλυψα τα εξής:

α) η Forthnet ξεκίνησε πρώτη εργασίες για κάλυψη "ολόκληρου του νησιού" (!!!) με δίκτυο οπτικών ινών (Ο.Ι.) -προφανώς με στόχο να το υπενοικιάζει σε άλλους.

β) ανεξάρτητη εταιρία έχει αναλάβει το έργο (υπο-έργο του "ηλεκτρονική διακυβέρνηση") της σύνδεσης των δημοσίων υπηρεσιών της πόλης με Ο.Ι., καλούμενο "Μητροπολιτικό Δίκτυο" (να μην ακούω γελάκια εκεί στο βάθος!). Αυτή τη στιγμή το έργο είναι σχεδόν έτοιμο (όσον αφορά στο σκάψιμο, ρίξιμο, θάψιμο τουλάχιστον). Κύριος του έργου είναι ο Δήμος (ΟΤΑ).

γ) έγκυρες πηγές μέσα από τον (π)ΟΤΕ μου είπαν ότι ο (π)ΟΤΕς επιφυλάσσεται και περιμένει να τελειώσουν οι άλλοι (η Forthnet βασικά), να ξεκινήσει λειτουργία, να ανακοινώσει τιμολόγια και, μόλις φάει τα μούτρα της (off the record η δήλωση αυτή ;)) να 'στρώσει' ο (π)ΟΤΕς το δικό του δίκτυο με τις σωστές και γνωστές μεθόδους, προβλεπόμενες προδιαγραφές, κλπ κλπ (συμπεριλ/νου και των γνωστών τιμών!)

δ) ο τεχνικός που μου έδωσε τις πληροφορίες για το (β) μου είπε ότι το "Μητροπολιτικό Δίκτυο" (πάλι χάχανα ακούω :mad:) θα μετατραπεί σε FTTH μέσα στο 2010.

 

Οψόμεθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το ικα εχει χρεος 100++ % του ΑΕΠ και θελουνε FTTH; Εδω ο κοσμος χανεται και το ..... χτενιζεται...

 

Ρε παιδια μη λετε ο,τι θελετε...τι χρεος του IKA 100++% του ΑΕΠ. Αυτα που τα διαβαζετε?

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι απλο,σου λεει κατσε να τους υποσχεθουμε οτι συντομα θα εχουν fiber to the home ,να παρουμε και καμμια ψηφο παραπανω απο τους ιντερνετακηδες,και μετα οταν ελθουν οι καινουργιοι,ασε να βγαλουν τα καστανα απο την φωτια αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δρόμοι έχουν σκαφτεί και φυσικά έχουμε δει έργα ιδίως στη Πελοπόννησο και την Αττική αλλα δεν βλέπω χρονοδιάγραμμα του έργου για το μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε άι ...

έχω και τα κέφια μου...

 

Εχω καλλήσει σε PCM στην οικοδομή μου, και αναγκάζομαι να παίρνω ασύρματα ιντερνετ απο τα πεθερικά μου απέναντι. (πάλι τυχερός ήμουν! DD-WRT Rulez)

Επεξ/σία από iceman79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες φορες πια πρέπει να σκαφτούν αυτοί οι δρόμοι...Σκάβουν για να βάλουν dsl σκάβουν για να βάλουν καινούργιες σωλήνες νερού γιατι οι πρώτες που είχαν βάλει ήταν ανθυγιεινές ξανασκάβουν για να υπογειοποιήσουν τα καλώδια της ΔΕΗ ξανασκάβουν για να βάλουν οπτικες ίνες.Όχι αυτός που σκάβει είναι της HOL ο άλλος χθες που έσκαβε ήταν του ΟΤΕ.Όχι τα μπέρδεψες εκείνος ήταν της vivodi.Μήπως να βάζανε παντου καπάκια στο δρόμο να ξενοιάζαμε αφου μετα απο 5 χρόνια πάλι θα τα σκάψουν όλα.Κάτι είχα ακούσει οτι δοκιμάζουν ένα τρόπο να περνάνε τα καλώδια απο το δίκτυο υπονόμων.Μια και σκάβουν τοσες φορες να έφτιαχναν ενα σωστό αποχετευτικό έργο όπως στις άλλες εξελιγμένες χώρες και εκει να περναγανε την υπόγεια υποδομή.Έτσι κάθε έργο αναβάθμισης θα τελείωνε σε πολύ λιγότερο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παγιωθούν πρώτα τα δωρεάν wi-fi hotspots σε μεγάλες (και μή) πόλεις και μετά βλέπουμε για οπτικές ίνες.Τον Δεκέμβρη τερματίζεται η λειτουργία του hotspot πλ. Συντάγματος btw.

Αυτήν την λογική "σφεντόνας" δέν την καταλαβαίνω-Ενα βήμα πίσω, για να πάμε δύο μπροστά...ή ίσως στο πλάι.Κλασσικές "παλινδρομήσεις", τεχνολογικά αστοιχείωτων και ανίκανων καρεκλοκένταυρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάνε στο διάλο όλοι τους.

Γαμώ τη γάγγραινα πια.

 

Σόρρυ ε, απλά πριν λίγο έβλεπα τα πόθεν έσχες των αρχηγών των κομμάτων και συγχύστηκα.

 

Το FTTH μας έλειπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ας αφήσουμε τα σχόλια και ας αρχίσουμε να κάνουμε προσευχές , να τάζουμε λαμπάδες σε αγίους και να σφάζουμε ζώα για τους Θεούς του Ολύμπου , μπας και πραγματοποιηθεί αυτό το άπιαστο όνειρο στην Ελλάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...