Προς το περιεχόμενο

Τα greeklish βλάπτουν την ορθογραφία


pigeon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ανυπομονώ να postάρει ο nickarmy εδώ :P

 

+1 :-D

 

Ερωτηση: Αυτος που εκανε μια καλη συλλογή μαργαριταριών στο signature line του ποιος ειναι να τον φωνάξουμε;

Edit: οκ, εστειλα pm στον Bass που εχει εντρυφήσει στο θέμα .

Edit2: ααα εχει βγει πρωτη σελιδα το θεμα, my bad... :o

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@op

No shit sherlock...

Χρειαζόταν πραγματικά έρευνα για να το μάθουμε αυτό;

Δεν βλέπουμε όλοι τα καθημερινά μας χάλια; Ευτυχώς που πλέον τα περισσότερα φόρουμ υποστηρίζουν/απαιτούν ελληνικά οπότε εξασκούμαστε και λίγο.. Γιατί αν δεν ήταν απαίτηση τα ελληνικά, τα greeklish πάντα θα ήταν η εύκολη και γρήγορη λύση. Και αν ακούγεται κάπως που αναφέρω τα φόρουμ σαν εξάσκηση.. Για κάποιον που πλέον έχει χ δεδομένα ζωής/δουλειάς, έχει ξεφύγει απο ακαδημαικούς κύκλους και πλέον δεν απαιτείται η άπταιστη ελληνική γραφή σε κανένα τομέα της δουλειάς είναι πολύ εύκολο (με τη βοήθεια των greeklish) να ξεχάσει αυτά που ήξερε.. Πανεύκολο θα έλεγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι καραϋπέρ του να χρησιμοποιείς και να γράφεις τη γλώσσα που μιλάς σωστά, και πράγματι τα greeklish παίζουν ρόλο στη ζημιά.

 

Βέβαια το πιο πλούσια γλώσσα που μίλησε και έγραψε ποτέ ο άνθρωπος ελπίζω να είναι ειρωνικό.

 

 

Κι εγώ καραϋπέρ είμαι...Πολλοί γράφουν σε greeklish προσπαθώντας να κρύψουν την ανορθογραφία τους αλλά έχει επικρατήσει γενικά στο ίντερνετ σαν τρόπος γραφής.Εκτός από φόρουμ που δεν δέχονται μηνύματα γραμμένα σε greeklish οπουδήποτε αλλού π.χ. youtube,facebook κλπ σπάνια θα δείς μήνυμα γραμμένο με ελληνικό αλφάβητο.

 

Αλλά για το ειρωνικό δεν συμφωνώ.Πιο πλούσια γλώσσα από την Ελληνική και ειδικά από την Αρχαία σε δομή,λεξιλογικό πλούτο κλπ δεν υπάρχει. Χώρια που ελληνικές ορολογίες υπάρχουν σε όλες τις γλώσσες του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Και να ήταν μόνο τα greeklish - εδώ σε προφορικές συζητήσεις αντί για γέλιο ακούς καμιά φορά την ατάκα "ΛΟΛ" :lol:

 

Το άλλο που επίσης έχει ενδιαφέρον πάντως είναι ότι καμιά φορά οι εκφράσεις μας επηρεάζονται από τις αντίστοιχες αγγλικές. Το "θα σε πάρω πίσω" (τηλέφωνο) είναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα που μου έρχεται αυτή τη στιγμή (κατά το I 'll call you back) και που, ίσως και να κάνω λάθος αλλά δεν το θυμάμαι να λεγόταν παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γράφω πάντα στα ελληνικά! Mε έχει βοηθήσει πολύ το ιντερνετς στην ορθογραφία μου ;) δεν κάνω τα λάθη που έκανα παλιά ^^ αν και μερικές φορές ξεχνιέμαι και κάνω επιπόλαια λάθη... η δασσκαλα μωυ ήνε ευχαρρειστημαινη πάντος απώ τοιν πρόωδο μωυ ήμε σήγουρος ωτι φαιτος θα περάσει τιν πρότοι δυμοτικου :lol: :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Να δηλωσω για αλλη μια φορα οτι η απουσια τονων στα ποστ μου ειναι αποτελεσμα της ανικανοτητας των προγραμματιστων του Scim, της Qt, του Gnome, του X και του Linux ιν τζενεραλ.

 

Δεν μπορείς να γράψεις ελληνικά με τόνους στα Linux??? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να γράψεις ελληνικά με τόνους στα Linux??? :confused:

 

Δεν μπορω να γραψω Ελληνικα με τονους στο Linux σε μονο εφαρμογες γραμμενες στο toolkit Qt αν εχω εγκατεστημενη τη μεθοδο εισαγωγης Ιαπωνικων χαρακτηρων SCIM. Με το UIM ´η χωρις Ιαπωνικα γενικα, εχω τονους, εχω και πολυτονικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...