Προς το περιεχόμενο

Τα greeklish βλάπτουν την ορθογραφία


pigeon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To πολυτονικό πάντως καλά έκανε και καταργήθηκε κατα τη γνώμη μου.Βέβαια συντελούσε στη σωστότερη προφορά και χρήση των λέξεων αλλά ταυτόχρονα ήταν μεγάλος μπελάς κ πολύ δύσχρηστο.

Φαντάζεσαι όμως αντί για τόνους να είχαμε πολλά φωνήεντα στη σειρά όπως τα φινλανδικά που όταν τα διαβάζεις νομίζεις οτι βλέπεις αυτό:

 

"Αττααα κασααα ταίιιμα κατταατ αραααρ"

 

Παλουουκι δεν ειιιναι αυτοο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι η είδηση.

Αυτός που γράφει greeklish το κάνει γιατί δεν γουστάρει να δείξει στους άλλους οτι ειναι ανορθόγραφος.

 

Καλό είναι να μην γράφουμε greeklish οχι τίποτα άλλο αλλά για να τιμούμε την Νεα Ελληνική γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έχεις ρωτήσει και σου έχουν απαντήσει ετσι?

Ε μην περιμένεις να σου πουν οτι δεν ξέρουν ορθογραφία.;)

 

Btw παίζει να έχουν περάσει 9 χρόνια απο την τελευταία φορά που ειχα διαβάσει μήνυμα με greeklish.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
το λογικά, δεν έχει θέση για την περίπτωση.

συγγνώμη για το offtopic

.

 

λογικά μια από αυτές θα εννοεί, όχι ότι λέω εγώ πως είναι...δεν είμαι σίγουρος έτσι και αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Biased: Οχι και πλουσια τα κινεζικα που εχουν μονο 300 λεξεις και τα υπολοιπα ειναι προιον συγκολλησεως.

Common Sense: Ολες οι γλωσσες ειναι ισοτιμες εφοσον εξυπηρετουν τους φυσικους ομιλητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μας εξανάγκασαν να γράφουμε greeklish,τα λειτουργικά δεν υποστήριζαν ελληνικά σε μερικά σημεία και υπήρχε πρόβλημα στα chat,video games,μια φόρα αν θυμάμαι καλα ειχα πρόβλημα στα Dos η στα Windows δεν μου αναγνώριζε τους φακέλους και απο τοτέ τους εχώ όλους greeklish,τώρα μπορεί να ειναι καλύτερα απο θέμα υποστήριξης αλλα δεν ξέρω αν ειναι αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να ακούω δικαιολογίες ότι τα γκρικλισ είναι πιο εύκολα και οι τόνοι δυσκολεύουν όλα μια συνήθεια είναι.

Τα τελευταία χρόνια γράφω μόνο ελληνικά και άν καμμια φορά θελήσω να γράψω σε γκρικλις τα κάνω μαντάρα γιατί φεύγει το χέρι και βάζει τόνους.

Δυστηχώς υπάρχουν ακόμα φόρουμ και μάλιστα πολύ διαδεδομένα που δεν έχουν κάποιο κανόνα και ο καθένας γράφει όπως θέλει δυστηχώς με τη γελοία δικαιολογία του << δεν έχει ελληνικά ο υπολογιστής μου>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλε αυτα με τα κινεζικα φιλε αλλην δουλεια δεν κανεις :-D:-D

 

Ορίστε ένα παράδειγμα του τι μπορούν να κάνουν τα πολλά greeklish. Μου πήρε λίγα δευτερόλεπτα για να καταλάβω ότι ο user εννοεί "πάλι" με το "παλε", τόνοι πουθενά, ούτε σημεία στίξης. Φανταστείτε ένα post μερικών παραγράφων σε αυτό το στυλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το "παλε" (καμια σχεση με το "παλαι") ειναι το παλι στην Κυπριακη. Και δεν καταλαβαινω τι κολλημα εχει παθει ο χρηστης με την Ιαπωνικη υπογραφη μου. Θα την βγαλω μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το "παλε" (καμια σχεση με το "παλαι") ειναι το παλι στην Κυπριακη. Και δεν καταλαβαινω τι κολλημα εχει παθει ο χρηστης με την Ιαπωνικη υπογραφη μου. Θα την βγαλω μαλλον.

 

Συγνώμη τότε, δεν το γνώριζα αυτό. Κάτι μου λέει όμως ότι υπάρχει όντως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...