Προς το περιεχόμενο

Τα greeklish βλάπτουν την ορθογραφία


pigeon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Δε μπορώ να ακούω δικαιολογίες ότι τα γκρικλισ είναι πιο εύκολα και οι τόνοι δυσκολεύουν όλα μια συνήθεια είναι.

Τα τελευταία χρόνια γράφω μόνο ελληνικά και άν καμμια φορά θελήσω να γράψω σε γκρικλις τα κάνω μαντάρα γιατί φεύγει το χέρι και βάζει τόνους.

Δυστηχώς υπάρχουν ακόμα φόρουμ και μάλιστα πολύ διαδεδομένα που δεν έχουν κάποιο κανόνα και ο καθένας γράφει όπως θέλει δυστηχώς με τη γελοία δικαιολογία του << δεν έχει ελληνικά ο υπολογιστής μου>>

 

αφού παραπονιέσαι για τις δικαιολογίες των άλλων για τα greeklish γιατί δεν γράφεις τους ξένους όρους με αγγλικούς χαρακτήρες, αντι να χρησιμοποιείς engreek? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για τα γκρικλισ το εχω προσεξει και εγω δηλ. ολες μου οι φιλες γραφουν γκρικλισ και εχουν τεραστια προβληματα με την ορθογραφια ενω εγω που δεν εχω πεσει στην παγιδα των γκρικλισ δεν εχω κανενα προβλημα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού παραπονιέσαι για τις δικαιολογίες των άλλων για τα greeklish γιατί δεν γράφεις τους ξένους όρους με αγγλικούς χαρακτήρες, αντι να χρησιμοποιείς engreek? :o

 

Συμφωνω για το "greeklish", το "φορουμ" ομως εχει περασει στα Ελληνικα -ως ακλιτη λεξη- και ορθως γραφεται με ελληνικους χαρακτηρες.

 

 

ΥΓ.

Ο Αδμιν ξαναδιαβαζει το post του... "και ορθως γραφεται"

Τι διαολο. Σε λιγο θα χρησιμοποιησω και απαρεμφατα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά τα κινέζικα και τα ιαπωνικά...?

 

Με ποια λογική; Πιο δύσκολα για κάποιον που έχει διδαχθεί ως μητρική την ελληνική, μία λατινογενή ή γερμανική γλώσσα ίσως.

 

Πιο πλούσια όμως...δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

υπόθεση έκανα για τον soturin, δεν ήταν δικιά μου άποψη όπως έγραψα πιο πάνω...

 

ούτε εσύ είσαι σίγουρος για το αν είναι πιο πλούσια πχ τα ιαπωνικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να ακούω δικαιολογίες ότι τα γκρικλισ είναι πιο εύκολα και οι τόνοι δυσκολεύουν όλα μια συνήθεια είναι.

Τα τελευταία χρόνια γράφω μόνο ελληνικά και άν καμμια φορά θελήσω να γράψω σε γκρικλις τα κάνω μαντάρα γιατί φεύγει το χέρι και βάζει τόνους.

Δυστηχώς υπάρχουν ακόμα φόρουμ και μάλιστα πολύ διαδεδομένα που δεν έχουν κάποιο κανόνα και ο καθένας γράφει όπως θέλει δυστηχώς με τη γελοία δικαιολογία του << δεν έχει ελληνικά ο υπολογιστής μου>>

 

 

Εσυ που δεν μπορείς να άκους δικαιολογίες και τα κάνεις μαντάρα με τα greeklish το ίδιο κάνεις και με τα Ελληνικά γιατί το "δυστυχώς" γράφεται με ύψιλον "δυστυχώς " για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν δείξει ένα στοιχειώδες ενδιαφέρον για την γλώσσα τους, γραμματική/ορθογραφία, το βγάζουν αυτό και στα greeklish, και στην τελική δεν τους επηρεάζουν, γιατί απλά τα χρησιμοποιούν just for fun ή για ευκολία/ταχύτητα (όπου και αυτός είναι ο σκοπός τους).

 

Αναφέρομαι σε μικρούς και μεγάλους.. ειδικά όταν λιώνεις από 14 χρονών στο pc, και δεν ασχολείσαι με το σχολειο. To pc γενικά μας επηρεάζει...!

 

Η τεχνολογία εξελίσσεται και εμείς γινόμαστε πιο χαζοί. Kαταστρέφουμε τον λόγο μας, και το λεξιλόγιο μας. Αν βλέπεις πως έχεις αδυναμία στην ορθογραφία, βάλε ένα spell checking στην τελική.

 

Έχσυμε πολύ όμορφη γλώσσα, από τις ωραιότερες... ας μην την καταστρέψουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα γκρικλισ το εχω προσεξει και εγω δηλ. ολες μου οι φιλες γραφουν γκρικλισ και εχουν τεραστια προβληματα με την ορθογραφια ενω εγω που δεν εχω πεσει στην παγιδα των γκρικλισ δεν εχω κανενα προβλημα!!!

 

και εσύ που δεν εχεις κανένα πρόβλημα δεν έχεις κανέναν βάλει κανένα τόνο οποτε όπως βλέπετε έχουμε όλοι προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν δείξει ένα στοιχειώδες ενδιαφέρον για την γλώσσα τους, γραμματική/ορθογραφία, το βγάζουν αυτό και στα greeklish, και στην τελική δεν τους επηρεάζουν, γιατί απλά τα χρησιμοποιούν just for fun ή για ευκολία/ταχύτητα.

 

Τα greeklish είναι greeklish όμως, εφόσον τα χρησιμοποιείς για ταχύτητα ή για πλάκα, πολλές φορές δε θα κάτσεις να ελέγξεις αν γράφεις σωστά όσον αφορά την "ορθογραφία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑ! αυτό το thread είναι απίστευτο... έχει μεγάλο μέλλον μπροστά του...!

 

α!... βεβαίως και σοβαρολογώ πως η γλώσσα είναι μία... όλες οι άλλες είναι το χαρτί υγείας της Ελληνικής...! Μιλώντας σωστά τα Ελληνικά δεν επικοινωνείς απλά... αλλά σκέφτεσαι, διατυπώνεις με περισσότερη σαφήνεια και λεπτομέρεια την άποψή σου, η έκφραση βγαίνει δίχως να "ζορίζεται" ο οργανισμός - μίλα Γιαπωνέζικα, Κινέζικα, Γερμανικά, Αγγλικά κτλ, καταστρέφουν την φωνή σου και το ύφος σου, σφίγγεσαι ,γαργάρες, μεγάλες λέξεις με έλλειψη φωνηέντων- ...!

 

η Ελληνική γλώσσα δεν είναι απλά ένας τρόπος επικοινωνίας... είναι μια πρόκληση - όσο την μαθαίνεις, τόσο την απολαμβάνεις και μαθαίνεις να παίζεις με την σκέψη, τα λόγια, καθώς και με τους γύρω σου- ...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα greeklish είναι greeklish όμως, εφόσον τα χρησιμοποιείς για ταχύτητα ή για πλάκα, πολλές φορές δε θα κάτσεις να ελέγξεις αν γράφεις σωστά όσον αφορά την "ορθογραφία".

Φυσικά, γιατί δεν έχει νόημα να σε νοιάζει η ορθογραφία όταν γράφεις greeklish. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑ! αυτό το thread είναι απίστευτο... έχει μεγάλο μέλλον μπροστά του...!

 

α!... βεβαίως και σοβαρολογώ πως η γλώσσα είναι μία... όλες οι άλλες είναι το χαρτί υγείας της Ελληνικής...! Μιλώντας σωστά τα Ελληνικά δεν επικοινωνείς απλά... αλλά σκέφτεσαι, διατυπώνεις με περισσότερη σαφήνεια και λεπτομέρεια την άποψή σου, η έκφραση βγαίνει δίχως να "ζορίζεται" ο οργανισμός - μίλα Γιαπωνέζικα, Κινέζικα, Γερμανικά, Αγγλικά κτλ, καταστρέφουν την φωνή σου και το ύφος σου, σφίγγεσαι ,γαργάρες, μεγάλες λέξεις με έλλειψη φωνηέντων- ...!

 

η Ελληνική γλώσσα δεν είναι απλά ένας τρόπος επικοινωνίας... είναι μια πρόκληση - όσο την μαθαίνεις, τόσο την απολαμβάνεις και μαθαίνεις να παίζεις με την σκέψη, τα λόγια, καθώς και με τους γύρω σου- ...!

συμφωνώ και επαυξάνω !

 

τα ....lish τα καθιέρωσαν οι έλληνες !

http://en.wikipedia.org/wiki/Greeklish

 

είναι η γλώσσα του σύμπαντος, τύφλα να χουν τα μαθηματικά!

συμφωνώ και επαυξάνω !

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α!... βεβαίως και σοβαρολογώ πως η γλώσσα είναι μία... όλες οι άλλες είναι το χαρτί υγείας της Ελληνικής...! Μιλώντας σωστά τα Ελληνικά δεν επικοινωνείς απλά... αλλά σκέφτεσαι, διατυπώνεις με περισσότερη σαφήνεια και λεπτομέρεια την άποψή σου, η έκφραση βγαίνει δίχως να "ζορίζεται" ο οργανισμός - μίλα Γιαπωνέζικα, Κινέζικα, Γερμανικά, Αγγλικά κτλ, καταστρέφουν την φωνή σου και το ύφος σου, σφίγγεσαι ,γαργάρες, μεγάλες λέξεις με έλλειψη φωνηέντων- ...!

 

η Ελληνική γλώσσα δεν είναι απλά ένας τρόπος επικοινωνίας... είναι μια πρόκληση - όσο την μαθαίνεις, τόσο την απολαμβάνεις και μαθαίνεις να παίζεις με την σκέψη, τα λόγια, καθώς και με τους γύρω σου- ...!

 

Τρεφω ακομη μια ελπιδα οτι ειναι ειρωνια. Δεν μπορει...

Αν παλι οχι:

Το 2ο bold ειναι μαλλον επειδη εχεις φτωχο λεξιλογιο και αθλια προφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...