Προς το περιεχόμενο

Τα greeklish βλάπτουν την ορθογραφία


pigeon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ όταν προγραμματίζεις χρησιμοποιείς ελληνικά;

 

στον προγραμματισμό δεν έχεις επιλογή, στο μσν έχεις

 

Τα αυτονοητα ρωταμε; Οποιος γραψει πανω απο δυο συνεχομενα μηνυματα σε greeklish, block μεχρι συμμορφωσεως.

 

τόνους βάζουνε εκεί ή είσαι ελαστικός:-D

 

@τεο ποιο ποσοστό των επαφών σου γράφει ελληνικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι σχέση έχει αυτό; Μιλάμε για χρήση greeklish στη θέση ελληνικών, όχι για χρήση αγγλικών στη θέση αγγλικών.

 

Μωρέ εγώ το ξέρω, έχω όρεξη για παιχνίδια όμως. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από slipknot Εμφάνιση Μηνύματος

Εσύ όταν προγραμματίζεις χρησιμοποιείς ελληνικά;

στον προγραμματισμό δεν έχεις επιλογή, στο μσν έχεις

ο διερμηνευτής του alkisg

δουλεύει με ελληνικά

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα greeklish φταινε οχι τα σχολεια και η χαλια εκπαιδευση μας.ελεος δηαλδη τα ριχνουμε εκει και δεν κοιταμε τα χαλια μας που ολοι πανε εξωτερικο να σπουδασουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω , εκτος εμου

1 μόνος απο της 55

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:02 ----------

 

ναι τα greeklish φταινε οχι τα σχολεια και η χαλια εκπαιδευση μας.ελεος δηαλδη τα ριχνουμε εκει και δεν κοιταμε τα χαλια μας που ολοι πανε εξωτερικο να σπουδασουν

 

οτι τα βιβλίο είναι δυσνόητα*(για τις ταξεις γυμνασιου λυκίου) κτλ δεν βλέπω πια σχέση εχει με την χρήση ελληνικών ή όχι

 

 

 

 

 

εννοώ κακογραμμένα και αθλια, κυριολεκτικα για ανακύκλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά γράφω πάντα με Ελληνικά γιατί είναι πιο καλαίσθητα στο μάτι από τα greeklish...

Επίσης είναι πιο κατανοητά και ξεκούραστα σε μεγάλα κείμενα.

 

Ναι με βοηθάνε στο να κρατώ σε ένα σχετικό επίπεδο την ορθογραφία μου... και πιστεύω πως ναι μέχρι ένα βαθμό βλάπτουν γενικά την γλώσσα μας.

 

Και για όσους έχουν αντίθετη άποψη...

Για μένα δεν έχει δεν μπορώ, έχει δεν θέλω...

Αν δεν θέλεις να γράφεις Ελληνικά δικαίωμα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ προχωρημένη χώρα η Ελλάδα, να θεωρούνται τα φραγκολεβαντίνικα του 21ου αιώνα και σαν γλώσσα προσωπικής έκφρασης και επιλογής. Το γαλλικό σύστημα παιδείας έχει πολλά να μάθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
στο μσν χρησιμοποιεί κανείς σας ελληνικά?

 

Αυτό με το msn μου κάνει κι εμένα εντύπωση. Προσωπικά, γράφω ελληνικά και στο MSN εδώ και χρόνια, αλλά όλες (μα όλες) οι επαφές μου προτιμούν τα greeklish. Και δεν φταίει το ότι προσπαθούν να καλύψουν ανορθογραφίες - οι περισσότεροι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα. Μάλλον φταίει το ότι οι βαριούνται τα πολλά shift-alt ή κι ότι τα περισσότερα emoticons χρειάζονται λατινικούς χαρακτήρες για να πιάσουν.

 

Το ίδιο ισχύει και με τα SMS, αλλά εκεί τουλάχιστον το καταλαβαίνω περισσότερο, γιατί η εναλλαγή γλωσσών είναι ακόμα δυσκολότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο soturin

"Βέβαια το πιο πλούσια γλώσσα που μίλησε και έγραψε ποτέ ο άνθρωπος ελπίζω να είναι ειρωνικό."

 

ξέρεις κάποια άλλη ;

.

Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένη άλλη*, πιο πολύ το είπα για τη βαρύτητα της διατύπωσης. Ακόμα κι αν είναι στα σημεία η πιο πλούσια (που δεν την καθιστά απαραίτητα ωραιότερη, πιο εύπλαστη). Έκανα ίσως λάθος που απάντησα έτσι γιατί το σημείο που θίγει (αν και επαναλαμβάνω, υπερβολικά) είναι έγκυρο, μάλλον, αλλά δε μ' αρέσει σαν επιχείρημα. Όποια γλώσσα κι αν ήταν, θα έπρεπε να τη χρησιμοποιούμε, αντί ενός υβριδίου (greeklish) χωρίς κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα, που απλά ήταν μια λύση ανάγκης όπως είπε κι ο teo64x

 

 

 

*τα ιαπωνικά (πχ επειδή τα αναφέρανε), όσο "φτωχότερα" κι αν είναι στη γραμματική τους (και είναι), το συντακτικό τους και το λεξιλόγιο είναι τόσο εύπλαστο που δίνει άλλες διαστάσεις στη γλώσσα (διαφορετικές, όχι καλύτερες ή χειρότερες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από gtroza Εμφάνιση Μηνύματος

απο soturin

"Βέβαια το πιο πλούσια γλώσσα που μίλησε και έγραψε ποτέ ο άνθρωπος ελπίζω να είναι ειρωνικό."

 

ξέρεις κάποια άλλη ;

.

Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένη άλλη*, πιο πολύ το είπα για τη βαρύτητα της διατύπωσης. Ακόμα κι αν είναι στα σημεία η πιο πλούσια (που δεν την καθιστά απαραίτητα ωραιότερη, πιο εύπλαστη). Έκανα ίσως λάθος που απάντησα έτσι γιατί το σημείο που θίγει (αν και επαναλαμβάνω, υπερβολικά) είναι έγκυρο, μάλλον, αλλά δε μ' αρέσει σαν επιχείρημα. Όποια γλώσσα κι αν ήταν, θα έπρεπε να τη χρησιμοποιούμε, αντί ενός υβριδίου χωρίς κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα, που απλά ήταν μια λύση ανάγκης όπως είπε κι ο teo64x

 

 

 

*τα ιαπωνικά (πχ επειδή τα αναφέρανε), όσο "φτωχότερα" κι αν είναι στη γραμματική τους (και είναι), το συντακτικό τους και το λεξιλόγιο είναι τόσο εύπλαστο που δίνει άλλες διαστάσεις στη γλώσσα (διαφορετικές, όχι καλύτερες ή χειρότερες).

οκ συνάδελφε

ωραία ομολογία από "ανθέλληνα" ! :mrgreen:

 

καλές εργασίες στη νέα χρονιά

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ προχωρημένη χώρα η Ελλάδα, να θεωρούνται τα φραγκολεβαντίνικα του 21ου αιώνα και σαν γλώσσα προσωπικής έκφρασης και επιλογής. Το γαλλικό σύστημα παιδείας έχει πολλά να μάθει...

 

Τα ποια??

 

What?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...