Προς το περιεχόμενο

dexarhina spray-εθιστικο?


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι εθιστικο(?)

σου γα**** το εσωτερικο της μυτης?

σιγουρα ειναι το μοναδικο που σου ξεβουλωνει την μυτη αμεσως...

εχω φιλο που δεν εχει σταματησει σχεδον εδω κ 4 χρονια να βαζει καθε μερα...

ο γιατρος του πε αν συνεχισει παιζει να χασει κ οσφρηση...για την εγχειρηση φοβαται την αναισθησια κ την διαδικασια της εγχειρησης κ το καθυστερει..

οποτε μενει ο καυτηριασμός της κόγχης που ειναι ψιλομουφα ή εγχειρηση για στραβο διαφραγμα που κ αυτη απ οτι διαβαζω δεν εχει μονιμα αποτελεσματα...http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=294377

 

εκανα search στο google k to dexarhina spray duo το αποσυρανε..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειναι εθιστικο?

σου γ)(* το εσωτερικο της μυτης?

σιγουρα ειναι το μοναδικο που σου ξεβουλωνει την μυτη αμεσως...

εχω φιλο που δεν εχει σταματησει σχεδον εδω κ 3-4 χρονια να βαζει καθε μερα...

ο γιατρος του πε αν συνεχισει παιζει να χασει κ οσφρηση...

 

εκανα search στο google k to dexarhina spray duo το αποσυρανε..

 

φυσικά και δημιουργεί πρόβλημα η συνεχή χρήση τέτων σπρέι. Κάπου το έβλεπα και στη τηλεόραση τελευταία πως εξασθενεί τους μηχανισμούς φιλτραρίσματος αέρα και άλλα τέτοια ωραία επιστημονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καυτηριασμός της κόγχης είναι προσωρινή λύση, ο ωρλ μου έχει πει ότι έχει προσωρινή δράση όπως αυτά τα sprey, το εν λόγω spray δεν το έχω δοκιμάσει, ό,τι έχω δοκιμάσει δε βοήθαγε καθόλου. Οκτώβριο θα κάνω κογχοπλαστική για τις κόγχες και θα πάω και για το διάφραγμα, όπως έχω πει και στο topic περί στραβού διαφράγματος. Αυτό που με έχει βοηθήσει τελευταία είναι πλύσεις με διάλυμα ρινικού καθαρισμού ( διάλυμα θαλασσινού νερού). Αυτά είναι προσωρινές λύσεις, βουρ στο χειρουργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάζει κάθε μέρα εδώ και τέσσερα χρόνια??? Αν χρειάζεται κάθε μέρα ξεβούλωμα εδώ και τόσον καιρό μάλλον πρέπει να δει γιατρό, σίγουρα κάτι δεν πάει και πολύ καλά στη μύτη του. Το φάρμακο αυτό είναι σχετικά ισχυρό, το ήθελα μια φορά για ένα συνάχι και μου είπε ο φαρμακοποιός να πάρω ένα Otrivin καλύτερα και όχι για πολλές μέρες. Ακόμη και στο Otrivin στις οδηγίες λέει μέγιστο αριθμό ημερών που συστήνεται, μετά γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ για 4-5 χρόνια το χρησιμοποιούσα, για 1,5 εκ των οποίων τουλάχιστον 2-3 φορές τη μέρα. Τουμποφλό αλλά πρέζα.

Επεξ/σία από freedubus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή φάση!!!

 

Ο δικός σου πίνει καθημερινές δόσεις κορτιζόνης εδώ και 4 χρόνια!!

Δεν είναι για χόρταση όλα αυτά !!! Το πολύ μια εβδομάδα συνεχούς χρήσης επιτρέπεται.

 

Μόνο φυσιολογικό ορό μπορεί να χρησιμοποιεί κάποιος σε μόνιμη βάση.

 

Τι άλλο θα ακούσουμε ! :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιεί συνέχεια εδώ και 4 χρόνια;Για ποιό λόγο; Επειδή έχει στραβό διάφραγμα;:rolleyes:...

Τα αποσυμφορητικά σπρέυ χρησιμοποιούνται συνήθως από 3 έως και 5 ημέρες ανάλογα με το πρόβλημα! Αν χρησιμοποιηθούν για περισσότερες ημέρες, είναι πιθανό να προκαλέσουν χρόνια φαρμακευτική ρινίτιδα! ... Μάλλον γι'αυτό δεν ξεμπουκώνει η μύτη του φίλου σου...:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε dexarina, ούτε otrivin, ούτε ronal μια μακροχρόνια χρήση. Μια δυο βδομάδες maximum.

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι είναι εθιστικά, τα έχω πάρει τόσες φορές, αλλά μετά παθαίνεις φαρμακευτική ρινίτιδα η οποία μάλλον φεύγει δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός σου πίνει καθημερινές δόσεις κορτιζόνης εδώ και 4 χρόνια!!

Δεν είναι για χόρταση όλα αυτά !!! Το πολύ μια εβδομάδα συνεχούς χρήσης επιτρέπεται.

 

Αυτο τα λεει ολα.. Δεν ξερω αν ειναι εθιστικο αλλα χρηση κορτιζονουχων σκευασματων μεχρι 10 μερες το πολυ και αυτο με συνταγη γιατρου! Δεν ειναι παιξε γελασε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο!!! 4 χρόνια Dexarhina? Είναι από τα πιο δυνατά και κορτιζονούχο όπως αναφέρθηκε αλλά και έτσι να μην ήταν δεν ξέρω κάποιο που μπορείς να βάλεις πάνω από 15μέρες ή έστω μήνα. Μόνο κανά Aurid και αν.

 

Αυτό που μπορεί να κάνει είναι πλύσεις με φυσιολογικό ορό καθημερινά ή κανένα γιατροσόφι με σόδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις κάψαμε τις φλάτζες δηλαδή;

Πάντως γενικά πρέπει να παίζει πολύ μυθολογία και παραπληροφόρηση σχετικά με την κορτιζόνη. Κάνουν όλοι "κορτιζόοοοονη;; απαπαπα!" σα να τους είπαν ηρωίνη και βάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα από τα ρινικά αποσυμφορητικά (κορτιζονούχο ή μη) δεν πρέπει να χρησιμοποιείταιι για μακρά χρονικά διαστήματα γιατί ο τρόπος δράσης τους είναι η τοπική αγγειοσύσπαση προκειμένου να σταματήσει η καταρροή.. Αλόγιστη χρήση των σκευασμάτων αυτών μπορεί να έχει το ακριβώς αντίθετο από το επιθυμητό αποτέλεσμα (δηλ. ρινική συμφόρηση aka "μπούκωμα") και επιπλέον μακροχρόνια αγγειοσύσπαση μπορεί να προκαλέσει σοβαρή ισχαιμία στο ρινικό βλεννογόνο με αποτέλεσμα μέχρι και τη νέκρωσή του..

 

Σε απλά Ελληνικά : Μην χρησιμοποιείται αυτά τα φάρμακα για πολύ καιρό. Σε περίπτωση που η μύτη είναι συνέχεια βουλωμένη επισκεπτόμαστε ΩΡΛ γιατί το πρόβλημα μπορεί να είναι αντιμετωπίσιμο ριζικά και όχι απλώς συμπτωματικά (π.χ. σκολίωση ρινικού διαφράγματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά πρέπει να παίζει πολύ μυθολογία και παραπληροφόρηση σχετικά με την κορτιζόνη. Κάνουν όλοι "κορτιζόοοοονη;; απαπαπα!" σα να τους είπαν ηρωίνη και βάλε.

 

Απλά όχι, και καλά κάνουν και είναι προσεκτικοί. Η κορτιζόνη πρέπει να χρησιμοποιείται μετά από ιατρική συνταγή σε συγκεκριμένες δοσολογίες και η χρήση της πρέπει να διακόπτεται σταδιακά. Η μόνη εξαίρεση είναι καμιά κρεμούλα που μπαίνει τοπικά αλλά και πάλι δεν είναι για χόρταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά όχι, και καλά κάνουν και είναι προσεκτικοί. Η κορτιζόνη πρέπει να χρησιμοποιείται μετά από ιατρική συνταγή σε συγκεκριμένες δοσολογίες και η χρήση της πρέπει να διακόπτεται σταδιακά. Η μόνη εξαίρεση είναι καμιά κρεμούλα που μπαίνει τοπικά αλλά και πάλι δεν είναι για χόρταση

 

Όπως και όλα τα φάρμακα φαντάζομαι. Αλλά αυτή την υστερία ειδικά με την κορτιζόνη δεν την καταλαβαίνω. Και όπου υπάρχει μαζική υστερία, μπίνγκο, μαζική άγνοια και υπερβολή μου βρωμάει. Ας πούμε π.χ. έχω ακούσει "κορτιζόνη;; απαπα είσαι τρελός;;" από υποχόνδριο άτομο που καταπίνει καθημερινά πονστάν, μεσουλίντ και ιμόντιουμ σαν καραμέλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και όλα τα φάρμακα φαντάζομαι. Αλλά αυτή την υστερία ειδικά με την κορτιζόνη δεν την καταλαβαίνω. Και όπου υπάρχει μαζική υστερία, μπίνγκο, μαζική άγνοια και υπερβολή μου βρωμάει. Ας πούμε π.χ. έχω ακούσει "κορτιζόνη;; απαπα είσαι τρελός;;" από υποχόνδριο άτομο που καταπίνει καθημερινά πονστάν, μεσουλίντ και ιμόντιουμ σαν καραμέλες.

 

Να δώ τι νεφρά θα έχει αυτός σε μερικά χρόνια...:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...