Προς το περιεχόμενο

dexarhina spray-εθιστικο?


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εθιστηκο δεν ειναι. αλλα οταν πας να το κοψεις την πρωτη μερα ειναι πολυ βουλωμενη η μυτη σου οποτε λες ας το συνεχισω κι αλλο. το θεμα ειναι να κανεις υπομονη εκεινη την μερα. γενικως δεν κανουν καλο τα σπρει για την μυτη. δεν ειναι λυση, στο τελος εχουν το αναποδο αποτελεσμα. η λυση ειναι νερο με λεμονι το πρωι (το πινεις δεν το βαζεις στην μυτη)για κανα δυο εβδομαδες και κομενο το μπουκωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρησιμοποίησα το dexarhina για ένα με ενάμιση μήνα 3 φορές την ημέρα. Μετά από ένα διάστημα δεν μου έκανε τίποτα. Ο οργανισμός μου το είχε συνηθίσει .Είχα φτάσει σε τέτοιο σημείο, που η μύτη μου ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ βουλωμένη και ανάπνεα μόνο από το στόμα.

 

Έχω κάνει διαφραγμα και κόγχες πριν δυο χρόνια. Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά από δυο χρόνια είμαι πάλι μπουκωμένη. Ο γιατρός είπε ότι επειδή έκανα καυτηριασμό στις κόγχες και είμαι αλλεργική ξαναμεγάλωσαν αλλά δύσμορφα λόγω του καυτηριασμού.

Στην αρχή έκανα πλύσης με το physiomer αλλά τώρα μου έδωσε το Nasaline και μου είπε ότι διώχνει καλύτερα τα αλλεργιογονα από την μύτη. Πιστεύω ότι όντος με ανακουφίζει και είναι πολύ καλό αλλά θέλει προετοιμασία και είναι βαρετό. www.youtube.com/watch?v=x63MV3QznFU To χρησιμοποιώ εδώ και 1.5 βδομάδα πρωί μεσημέρι βράδι μαζί με χάπια αντισταμινικα τα xozal

 

Πριν πας να κάνεις εγχείρηση πρόσεξε τον γιατρό που θα πας γιατί εγώ την πάτησα. Μου είπε ότι μετά την επέμβαση δεν θα έχω πρόβλημα. Όταν ξαναπήγα άρχισε να μου λέει χαζά και να προσπαθεί να τα μπαλώσει.

 

Προσοχή τον γιατρό αλλά και τα κορτιζονουχα ή αγγεισυσπαστικα όπως αυτοί τα λένε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

giotaadam για καυτηριασμό δε μου έχει πει κανείς, θεωρείται πλέον ξεπερασμένη μέθοδος. Μου έχει συστηθεί να κάνω κάτω κογχοτομές και ευθειασμό ρινικού διαφράγματος με μέθοδο XPS ( κάπως έτσι λέγεται) και για τις κόγχες για να μη διογκωθούν πάλι να πάω σε αλλεργιολόγο , να κάνω τεστ που είμαι αλλεργική και ακολουθείς κάποια θεραπεία. Με τις κόγχες δεν πιστεύω ότι θα ξεμπερδεύσω ποτέ λόγω αλλεργιών. Το ξέρω το NASALINE αλλά δε παίζει να κάνω αυτήν την προετοιμασία.

 

Για τα αγγειοσυσπαστικά όταν είχα πει σε ΩΡΛ (έχω πάει σε αρκετούς ΩΡΛ για να τσεκάρω τι θα προτείνουν) ότι δε με βοηθάνε έτσι και αλλιώς μου είχσνε πει ότι το αποτέλεσμα που θα είχα αν έκανα καυτηριασμό , υποθετικά μιλώντας- ποτέ δε μου πρότειναν κάτι τέτοιο-, ότι θα ήταν παρόμοιο με το αποτέλεσμα που έχουνε αυτά τα σπρευ και παροδικό και αφού δε με πιάνουνε δε θα βοήθαγε καθόλου, πέρα ότι είναι παλιά ως μέθοδος. Γενικώς όλοι μου είπανε μακριά απο αγγειοσυσπαστικά, όχι καυτηριασμό, να κάνω τεστ για αλλεργίες και η εγχείρηση να μη γίνει άνοιξη-καλοκαίρι.

 

---------- Προσθήκη στις 04:15 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 03:51 ----------

 

η λυση ειναι νερο με λεμονι το πρωι (το πινεις δεν το βαζεις στην μυτη)για κανα δυο εβδομαδες και κομενο το μπουκωμα

 

Στο έχει προτείνει γιατρός αυτό ή είναι εμπειρική παρατήρηση;

Επεξ/σία από black_widow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Είχα πάει στον ΩΡΛ την προηγούμενη βδομάδα για μια αλλεργία που έχω και πρηζόταν η μύτη μου συχνά ιδιαίτερα μετα τον ύπνο.

Μου έγραψε το Aurid και είπε κάθε βράδυ για 1 βδομάδα,περασε η βδομάδα και έπερεπε να είχα πάει να με δεί τη δευτέρα αλλά μέχρι σήμερα έβαζα το aurid (στις οδηγίες έγραφε μέχρι και 2 βδομάδες προκειμένου να δεί κάποιος αποτελέσματα) και το πρήξιμο έχει εξαφανιστει τελίως!

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά απο τότε που άρχισα να το βάζω έχω αυπνοία,κάθε πρωί ξυπνάω 5-6ώρα και μετά δεν μπορώ να κοιμηθώ,κλείν τα μάτια αλλά τίποτα! Αυτό γίνετε κάθε πρωί,εκει που κοιμάμαι μια χαρά ξαφνικά ξυπνάω...

Είναι απο το Aurid αυτό;; Δεν θυμάμαι επακριβώς αλλά νομίζω απο τότε που ξεκίνησα αυτο το σπρέι άρχισε αυτο με τον ύπνο..

 

Επίσης λέι ότι τέτοιου είδους φάρμακα δεν πρέπει να τα διακόπτεις αμέσως δηλαδή αν δεν βάλω εγώ απόψε και το ΣΚ μέχρι τη δευτέρα που θα πάω στο γιατρό παίζει να γίνει τίποτα;; Δεν θα βάλω απόψε για να δω τι θα γίνει με τον ύπνο,έχω να κομηθώ καλά πόσες μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντι να ρωτας ανθρωπους που δεν ξερουν, παρε αυτο το χιλιοδιπλωμενο χαρτακι που βαζουν μεσα στο κουτακι το φαρμακου και διαβασε το. γραφει τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάει στον ΩΡΛ την προηγούμενη βδομάδα για μια αλλεργία που έχω και πρηζόταν η μύτη μου συχνά ιδιαίτερα μετα τον ύπνο.

Μου έγραψε το Aurid και είπε κάθε βράδυ για 1 βδομάδα,περασε η βδομάδα και έπερεπε να είχα πάει να με δεί τη δευτέρα αλλά μέχρι σήμερα έβαζα το aurid (στις οδηγίες έγραφε μέχρι και 2 βδομάδες προκειμένου να δεί κάποιος αποτελέσματα) και το πρήξιμο έχει εξαφανιστει τελίως!

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά απο τότε που άρχισα να το βάζω έχω αυπνοία,κάθε πρωί ξυπνάω 5-6ώρα και μετά δεν μπορώ να κοιμηθώ,κλείν τα μάτια αλλά τίποτα! Αυτό γίνετε κάθε πρωί,εκει που κοιμάμαι μια χαρά ξαφνικά ξυπνάω...

Είναι απο το Aurid αυτό;; Δεν θυμάμαι επακριβώς αλλά νομίζω απο τότε που ξεκίνησα αυτο το σπρέι άρχισε αυτο με τον ύπνο..

 

Επίσης λέι ότι τέτοιου είδους φάρμακα δεν πρέπει να τα διακόπτεις αμέσως δηλαδή αν δεν βάλω εγώ απόψε και το ΣΚ μέχρι τη δευτέρα που θα πάω στο γιατρό παίζει να γίνει τίποτα;; Δεν θα βάλω απόψε για να δω τι θα γίνει με τον ύπνο,έχω να κομηθώ καλά πόσες μέρες...

 

 

Άνετα παίζει να είναι από το Aurid.

Γενικά, αν έχεις αλλεργίες ή αλλεργικές ρινίτιδες θα έχεις και πρόβλημα στον ύπνο,

είτε αυπνία είτε αυτό που περιγράφεις που ξυπνάς κάθε λίγο χωρίς λόγο (βασικά επειδή είναι

βουλωμένη η μύτη και προσπαθείς να πάρεις ανάσα).

 

Το συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω δοκιμάσει ένα σωρό άλλα σπρέι για ρινίτιδες και αλλεργίες

και είχα ως παρενέργεια αυτό ακριβώς που περιγράφεις. Σε πολλά το γράφει και μέσα στο χαρτάκι ως παρενέργεια την αυπνία.

 

Είναι απίστευτο πάντως πόσος κόσμος ταλαιπωρείται στην Ελλάδα με αυτό το θέμα,

εγώ αυτή την στιγμή μαζεύω χρήματα για κογχοτομή, μου 'χει βγει η παναγία, δεν πάει άλλο,

φαρμακευτικά το πάλεψα όσο μπορούσα αλλά δεν είδα φως.

 

Και σε όσους ΩΡΛ πήγα το ίδιο λένε, αν μπεις σε αυτό το τριπάκι από ένα σημείο και μετά μόνο το χειρουργείο είναι λύση.

Άντε να το κάνω μπας και κλείσω μάτι κανά βράδυ, έχω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνετα παίζει να είναι από το Aurid.

Γενικά, αν έχεις αλλεργίες ή αλλεργικές ρινίτιδες θα έχεις και πρόβλημα στον ύπνο,

είτε αυπνία είτε αυτό που περιγράφεις που ξυπνάς κάθε λίγο χωρίς λόγο (βασικά επειδή είναι

βουλωμένη η μύτη και προσπαθείς να πάρεις ανάσα).

 

Το συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω δοκιμάσει ένα σωρό άλλα σπρέι για ρινίτιδες και αλλεργίες

και είχα ως παρενέργεια αυτό ακριβώς που περιγράφεις. Σε πολλά το γράφει και μέσα στο χαρτάκι ως παρενέργεια την αυπνία.

 

Είναι απίστευτο πάντως πόσος κόσμος ταλαιπωρείται στην Ελλάδα με αυτό το θέμα,

εγώ αυτή την στιγμή μαζεύω χρήματα για κογχοτομή, μου 'χει βγει η παναγία, δεν πάει άλλο,

φαρμακευτικά το πάλεψα όσο μπορούσα αλλά δεν είδα φως.

 

Και σε όσους ΩΡΛ πήγα το ίδιο λένε, αν μπεις σε αυτό το τριπάκι από ένα σημείο και μετά μόνο το χειρουργείο είναι λύση.

Άντε να το κάνω μπας και κλείσω μάτι κανά βράδυ, έχω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος χρόνια.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.. το χαρτάκι το έχω πετάξει,έχω αυτη τη συνήθεια να τα διαβάζω μια φορά στην αρχή και μετα νομίζω ότι θα τα θυμάμαι και τα πετάω..

 

Θα πάω στο φαρμακείο να ρωτήσω σε λίγο.. και τη Δευτέρα στο γιατρό.

Εγώ δεν έχω μπούκωμα ευτυχώς,απλά για κάποιο λόγο πρήζεται η μύτη μου!

 

Και σήμερα το ίδιο πάντως,δεν έβαλα το aurid χθές και πάλι ξύπνησα μέστη νύχτα! Εντωμεταξύ όλες τις άλλες φορές δεν είχα κοιτάξει ώρα και νόμιζα ότι ξυπνούσα γύρω στις 5-6 αλλά κοιτάω σήμερα και η ώρα ήταν μοόλις 2! Δηλαδή κοιμήθηκα κανά 2ωρο.... δεν μου είχε ξανασυμβεί ποτε αυτό,τα μάτια μου είναι κουρασμένα θέλω να κοιμηθώ και δε μπορώ! Απίστευτο να τα 'εχω κλειστά απο τις 3 το βράδυ μέχρι και πριν λίγο και να μη με παίρνει ο ύπνος.. έχω ανησυχήσει πάρα πολύ, μην έχει γίνει τίποτα.. δεν ξέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εθιστικό δεν θα έλεγα ότι είναι. Προσωπικά κάνω χρήση τέτοιων σπρέυ εδώ και 15 χρόνια. Στην εφηβεία ιδιαίτερα, ήμουν μονίμως μπουκωμένος πριν τα αρχίσω, ενώ όταν τα άρχισα έπρεπε να είναι σε καθημερινή βάση. Τότε ήταν και πολύ πιο δυνατά απο το Dexa ας πούμε...με έναν ψεκασμό σε έτσουζε η μύτη για κανα 10λεπτο. Τώρα κάνω περιστασιακή χρήση (1- το πολύ 2 φορές την εβδομάδα) και γενικότερα δεν αντιμετωπίζω προβλήματα. Πάντως το otrivin ας πουμε, το οποίο υποτίθεται είναι πιο ήπειο...μάλλον με μπουκώνει περισσότερο στο τέλος σε αντίθεση με τα πιο "βαρια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

 

Εκανα επεμβαση για στραβο διαφραγρα πριν απο 2 χρονια περιπου(με την μεθοδο του καυτηριασμου).Η αληθεια ειναι οτι ο οδοντιατρος με επεισε να το κοιταξω γιατι εμφανιζα ουλιτιδες καθως ανεπνεα απο το στομα πολλες ωρες την ωρα.Χρησιμοποιησα κυριως θαλασσινο νερο και λιγοτερο otrivit κτλ μετα την επεμβαση.Επισης ειμαι γενικα ευαισθητος στην γυρη των φυτων φθινοπωρο και ανοιξη(χρονια αλλεργια).

Εδω και 2 μηνες περιπου δυσκολευομαι και παλι να αναπνευσω απο την μυτη.Να διευκρινισω εδω οτι και τοτε που ημουνα καλα καθε μερα οταν ξαπλωνα δεν καταφερνα να αναπνεω μονο με την μυτη αλλα χρησιμοποιουσα και το στομα(Πολλοι μου ειπαν βεβαια οτι ηταν θεμα συνηθειας αλλα δεν καταφερα κατι με την προσπαθεια).Γνωριζει καποιος γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?Επισης παιζει να ξαναχρειαστει επεμβαση σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά τόσος πολύς κόσμος το έχει αυτό; Επίσης απ ότι κατάλαβα δεν έχετε όλοι την ίδια πάθηση. Να λέτε τι έχετε για να καταλαβαίνουμε. Πώς γίνεται ένας με στραβό διάφραγμα να θεραπεύεται έστω και στιγμιαία με dexa-otrivin ή δεν ξέρω τι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά τόσος πολύς κόσμος το έχει αυτό; Επίσης απ ότι κατάλαβα δεν έχετε όλοι την ίδια πάθηση. Να λέτε τι έχετε για να καταλαβαίνουμε. Πώς γίνεται ένας με στραβό διάφραγμα να θεραπεύεται έστω και στιγμιαία με dexa-otrivin ή δεν ξέρω τι άλλο;

 

 

Παραρρινοκολπιτιδα εγω.Και ναι το dexa ειναι εθιστικο γιατι ειναι το μονο που ανοιγει τη μυτη,και την κραταει ανοιχτη.

Επισης συμφωνω απολυτα οτι οι ωριλαδες στην Ελλαδα ειναι τραγικοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα αποσυμφορητικά σπρευ για συμπτωματική-προσωρινή χρηση είναι και εθιστικά. Τα φαρμακεία τα προωθούν σαν καραμέλες δυστυχώς. Προκαλούν αγγειοσύσπαση για κάποιες ωρίτσες και ανοίγουν τα ρουθούνια. Ε αυτή η αγγειοσύσπαση δεν είναι και θεραπεία, είναι κουκούλωμα ενός προβλήματος και για αυτό άλλωστε τα αποσυμφορητικά πρεπει να είναι η εσχατη λύση σε περίπτωση εντονης συμφόρησης.

 

Ο εθισμός σε αυτά είναι σχετικός.Δηλαδή αν τα πάρεις 3 μέρες, άνετα δεν τα παίρνεις την 4η. Πάνω από εβδομάδα όμως συνεχώς δεν πρέπει και δύσκολα

διακόπτεις γιατί απλά ξαναβουλώνει η μύτη και στεγνώνει ο βλεννογόνος.

 

Το Dexa είναι το πιο ισχυρό της αγοράς :και κορτιζονούχο και αγγειοσυσπαστικό. Για συμπτωματική χρήση λοιπόν.

Το ortivin μόνο αγγειοσυσπαστικό, δλδ τρίχες. Μόνο για συμπτωματική χρήση και αυτό.

 

Άρα γίνεται αντιληπτό ότι για θεραπεία κάποιας μακροχρόνιας ρινίτιδας, και ιδιαίτερα αλλεργικής ή για πολύποδες απορρίπτουμε τα παραπάνω κωλοσπρέυ.

Επιλέγουμε μονο τα θεραπευτικά κορτικοστεροειδή που φυσικά μπορούμε να τα λαμβάνουμε σχεδόν όσο θέλουμε.

 

H κορτιζόνη είναι γενικώς θεραπευτική , αλλά μακροχρονίως έχει αρνητικές επιδράσεις, ακόμη και στις ελάχιστες ποσότητες των σπρευ,κάτι που δεν το παραδέχονται όλοι οι γιατροί :mad: Τα χαρτάκια όμως προειδοποιούν. Από απλή ζάλη , εξάψεις , φτερνίσματα μέχρι αυπνίες και καταθλίψεις.

 

Ζυγίζουμε λοιπόν τα ωφέλη και τις παρενέργειες και προσαρμόζουμε στις ανάγκες μας την δοσολογία του σπρευ που θα μας προτείνει ο ΩΡΛ.

 

Αυτά έχω να αναφέρω ως ασθενής , εμπειρικά δλδ με αλλεργική ρινίτιδα. Τα έψαξα λίγο γιατί μερικοί χασάπηδες -ΩΡΛ δεν το έχουν τίποτε να σε βάλουν χειρουργείο για το τιποτε. Είναι πολλά τα λεφτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα για το πρήξιμο που έχω πολλές φορές στη μύτη μου είπε στην αρχή να μου δώσει χάπια ή το aurid... προτίμησα το σπρέυ γιατι χάπια ξερω γω μου ακούγοντε πιο βαριά.

 

Επι 1μιση βδομάδα με το aurid δεν είχα κλείσει μάτι,απο προχθές που το σταμάτησα σήμερα κοιμήθηκα λίγο...

Εντωμεταξύ οι οδηγίες λένε να το λαμβάνεις πρωί και αυτός μου είπε κάθε βράδυ και 2πλή δόση!

Πρέπει να είναι μεγάλος μαλάκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκολίωση στο διάφραγμα. Ψιλοκαλά είμαι εγώ, δυσκολίες στη αναπνοή δεν έχω και τρομερές ούτε είμαι και τελείως καλά. Σινάχι έχω το 50% του χρόνου, και η μύτη μου είναι βουλωμένη (όχι τελείως) κατα περιόδους.

 

Έχει κάνει κανείς την εγχείρηση σκολίωσης διαφράγματος και είδε διαφορά; :-(

 

ΥΓ όταν πηγαίνω στον ΩΡΛ μια φορά μου γράφει το dexa μόνο όταν είμαι άρρωστος και όχι σαν εσάς σε μόνιμη βάση :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...