Προς το περιεχόμενο

dexarhina spray-εθιστικο?


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το physiomer υποτιθεται οτι ειναι θαλασσινο νερο το οποιο μαλιστα "ριχνει" με πιεση, ποια η διαφορα του με το αλατονερο που λες εσυ; :-/<br><br>

Την επομενη φορα παντως θα το δοκιμασω και...θα επανελθω με τ αποτελεσματα.

Η ποσότητα, μισό λίτρο με τη μια στο ένα, μερικά ml στο άλλο. Πήγαινε στο φαρμακείο και ζητά μια μεγάλη σύριγγα. Επίσης δες κανένα βίντεο να μάθεις τον τρόπο πρέπει να κατευθύνεις το νερό σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πητα physiomer ως εκνεφωμα για λογους φορητοτηας, δε πιστευω να ναι σα τα αλλα που προκαλουν φαρμακευτικες ρινιτιδες. Απο οτι βλεπω παλι αλατονερο εχει σαν συστατικο

 

http://www.pharmshop.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=10731&cat=70

 

Για καθαρισμους ακουω ενα neilmed, και μου παν και ενα αλλο σε ενα φαρμακειο που πηγα ωρα που ναι πιο φθηνο και το συνιστουν περισσοτεριοι ΩΡΛ. Αξιζει να παρω και απο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα ,  θέλω την άποψη σας. Πριν 3-4 χρόνια είχα διαγνωστεί με αλλεργική ρινιδιτα. Μου είχε πει ο γιατρός να συνεχίσω να πηγαίνω αλλά εγώ πέρασα στην επαρχία στην σχολή μου να περασω και από τότε δεν πήγα ξανά. Ωστόσο έχω κάθε ημέρα για 4 χρόνια κάθε βράδυ με βασανίζει αυτό το σπαστικό μπούκωμα στην μύτη. Παλιά είχα και άλλα συμπτώματα τώρα μόνο το μπουκωμα και πολλές να τρέχει η μύτη μου. Μέσω ΕΟΠΥΥ εννοείται ότι καλύπτει το ταμείο πάντα. Το θέμα είναι ότι τότε είχα πληρώσει τις εξετάσεις κοντά 100€ στα ιατρεία.. κάποιος που να είχε κάνει τις εξετάσεις να μου πει, τι έκανε και δεν πλήρωσε.

Ωστόσο μου είχε πει θα πρέπει για 4-5 χρόνια να κάνω ενέσεις κάθε κάποιους μηνες. Με ειδική ένεση συγκεκριμένη για εμένα να το πω έτσι. Αυτό θα έχει κόστος 50€ αν θυμάμαι καλά .. δεν είναι καιροί ούτε για αυτά δυστυχώς. Και αυτά δεν θα έπρεπε να τα καλύπτει το ταμειο;

Ευχαριστώ όσους ξέρουν να απαντήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mr.robot είπε

Καλησπέρα ,  θέλω την άποψη σας. Πριν 3-4 χρόνια είχα διαγνωστεί με αλλεργική ρινιδιτα. Μου είχε πει ο γιατρός να συνεχίσω να πηγαίνω αλλά εγώ πέρασα στην επαρχία στην σχολή μου να περασω και από τότε δεν πήγα ξανά. Ωστόσο έχω κάθε ημέρα για 4 χρόνια κάθε βράδυ με βασανίζει αυτό το σπαστικό μπούκωμα στην μύτη. Παλιά είχα και άλλα συμπτώματα τώρα μόνο το μπουκωμα και πολλές να τρέχει η μύτη μου. Μέσω ΕΟΠΥΥ εννοείται ότι καλύπτει το ταμείο πάντα. Το θέμα είναι ότι τότε είχα πληρώσει τις εξετάσεις κοντά 100€ στα ιατρεία.. κάποιος που να είχε κάνει τις εξετάσεις να μου πει, τι έκανε και δεν πλήρωσε.

Ωστόσο μου είχε πει θα πρέπει για 4-5 χρόνια να κάνω ενέσεις κάθε κάποιους μηνες. Με ειδική ένεση συγκεκριμένη για εμένα να το πω έτσι. Αυτό θα έχει κόστος 50€ αν θυμάμαι καλά .. δεν είναι καιροί ούτε για αυτά δυστυχώς. Και αυτά δεν θα έπρεπε να τα καλύπτει το ταμειο;

Ευχαριστώ όσους ξέρουν να απαντήσουν

Δε καταλαβαινω πια ειναι η ερωτηση αλλα λογικα σε αλλεργειολογο πηγες. Οι ενεσεις αυτες ειναι ακριβες και δινεις συμμετοχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mr.robot είπε

Καλησπέρα ,  θέλω την άποψη σας. Πριν 3-4 χρόνια είχα διαγνωστεί με αλλεργική ρινιδιτα. Μου είχε πει ο γιατρός να συνεχίσω να πηγαίνω αλλά εγώ πέρασα στην επαρχία στην σχολή μου να περασω και από τότε δεν πήγα ξανά. Ωστόσο έχω κάθε ημέρα για 4 χρόνια κάθε βράδυ με βασανίζει αυτό το σπαστικό μπούκωμα στην μύτη. Παλιά είχα και άλλα συμπτώματα τώρα μόνο το μπουκωμα και πολλές να τρέχει η μύτη μου. Μέσω ΕΟΠΥΥ εννοείται ότι καλύπτει το ταμείο πάντα. Το θέμα είναι ότι τότε είχα πληρώσει τις εξετάσεις κοντά 100€ στα ιατρεία.. κάποιος που να είχε κάνει τις εξετάσεις να μου πει, τι έκανε και δεν πλήρωσε.

Ωστόσο μου είχε πει θα πρέπει για 4-5 χρόνια να κάνω ενέσεις κάθε κάποιους μηνες. Με ειδική ένεση συγκεκριμένη για εμένα να το πω έτσι. Αυτό θα έχει κόστος 50€ αν θυμάμαι καλά .. δεν είναι καιροί ούτε για αυτά δυστυχώς. Και αυτά δεν θα έπρεπε να τα καλύπτει το ταμειο;

Ευχαριστώ όσους ξέρουν να απαντήσουν

Δεν μιλας συγκεκριμενα.Εξετασεις οταν λες τι εκανες?

Τα αλλεργικα τεστ μπορουν να γινουν και σε δημοσιο νοσοκομειο δωρεαν.Η θεραπεια που λες εσυ,μπορει να ειναι συντηρητικη ή ανοσοθεραπεια στην αλλεργια σου.Το κοστος μεσω εοππυ ειναι περιπου 100-150€ /διμηνο.Αυτα τα λεφτα ειναι συμμετοχη στον Εοππυ και το κοστος της ανοσοθερπαειας καπου στα 400€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπρα και πάλι , σήμερα επισκέφτηκα τον αλλεργιολογο και του είπα πως με είχαν διαγνώσει με αλλεργική ρινίτιδα, και πως έχω συγκεκριμένα αλλεργία στα ακαρεα. Θέλω την άποψη σας σχετικά με κάτι εφόσον και μόνο γνωρίζετε πληροφορικά. Μου είπε να κάνω θεραπεία κοντά 5 χρόνια 2-3 φορές την εβδομάδα με υπογλοσιες σταγόνες με ένα φάρμακο κόστους 320€ και το καλύπτει ο εοππυ και πάει 80€ περίπου το 2μηνο . 

Ωστόσο μου έγραψε το xozal + dymista για την μύτη αυτό, τι απόψεις έχετε ;

Εάν κάποιος το έχει δοκιμάσει να μου πει εάν βλέπει κάποια διαφορά. 

Ωστόσο μου έγραψε ένα Staloral 300

 

Ευχαριστώ όλους.

Επεξ/σία από mr.robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 12/5/2020 στις 1:16 ΠΜ, mr.robot είπε

Kαλησπρα και πάλι , σήμερα επισκέφτηκα τον αλλεργιολογο και του είπα πως με είχαν διαγνώσει με αλλεργική ρινίτιδα, και πως έχω συγκεκριμένα αλλεργία στα ακαρεα. Θέλω την άποψη σας σχετικά με κάτι εφόσον και μόνο γνωρίζετε πληροφορικά. Μου είπε να κάνω θεραπεία κοντά 5 χρόνια 2-3 φορές την εβδομάδα με υπογλοσιες σταγόνες με ένα φάρμακο κόστους 320€ και το καλύπτει ο εοππυ και πάει 80€ περίπου το 2μηνο . 

Ωστόσο μου έγραψε το xozal + dymista για την μύτη αυτό, τι απόψεις έχετε ;

Εάν κάποιος το έχει δοκιμάσει να μου πει εάν βλέπει κάποια διαφορά. 

Ωστόσο μου έγραψε ένα Staloral 300

 

Ευχαριστώ όλους.

Ακριβως τα ιδια κ εγω. Αλλεργια στα ακαρεα, την αφησα 5 χρονια χωρις θεραπεια, ξεκινησα ανοσοθεραπεια με υπογλωσσια 80€ το διμηνο. Xozal + dymista καθε μερα επισης. Ειναι αντισταμινικο κ σπρευ για τη μυτη. Εμενα επειδη το αφησα πλεον μου εχει δημιουργθει κ αγγειοκινητικη ρινιτιδα, οπου εχω μπουκωμα κ καταρροη κ με τον αερα, το αλκοολ ή την υγρασια. Τελεια δηλαδη! Ειμαι ολη μερα καθε μερα με χαρτομαντηλα. 

Δοκιμασα περσυ ομοιοπαθητικη πετωντας τα ολα κ πηγε πολυ καλα αλλα τη σταματησα γιατι ειχε σκαμπανεβασματα κ σκεφτηκα να κανω ανοσοθεραπεια. Ενα χρονο μετα νομιζω οτι θα ξαναγυρισω στην ομοιοπαθητικη γιατι κανεις ωρλ δε μπορει να με φτιαξει. Εσυ πως εισαι τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...